Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 79

Θέμα: Electric bike/scooter

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πες τα ρε λεφτερη.
    Δε λεω οτι δε μ αρεσουν οι βεσπες.Ειχε ο παππους μου μια ασπρη και ενα κρεμ σκαραβαιο και οταν πεθανε τα χαρισαμε.

    Αν υπηρχαν θα ψηνομουνα για rebuild αλλα σιγουρα οχι να τα παρω για κυκλοφορεια.



    Kατι να κανω τη δουλεια μου θελω ομορφα και οικονομικα(πανω απο ολα)


    παρε ενα παπακι κ καθαρισες....!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    paganis (12-10-10), Ptboul (12-10-10)

  3. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κανε μια ερωτηση ποσο το δινουν χωρις το iphone... αφου το εχεις!!!
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=4511

  4. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    Χρίστος (12-10-10)

  5. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρε ενα παπακι κ καθαρισες....!
    παπακια δε τα μπορω.Αν την εκανα θα κοιταγα σκουτερακι αλλα και κει θα εγερνα προς 125-200cc



  6. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παπακια δε τα μπορω.Αν την εκανα θα κοιταγα σκουτερακι αλλα και κει θα εγερνα προς 125-200cc
    νομιζω οτι ο πρωτευων παραγοντας για την επιλογη σου, ειναι η τιμη κ η συντηρηση!

    οσον αφορα αυτα τα δυο...δεν θα κερδισεις με τιποτα αλλο παρα με μια παπια....ΚΑΡΑΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ!!!!

    Αν προτεραιοτητα ειναι η ομορφια...παω πασο

    υπαρχουν σκουτερ κουκλια...αλλα κ πιο ακριβα στην συντηρηση κ πιο δυσκινητα μες την πολη!

    Μαλλον δεν το θελεις για τις δουλειες σου....

    για διτροχη γκομενο παγιδα ψαχνεις χρηστακο....
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    nikos1400 (31-10-10), Ptboul (12-10-10)

  8. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παπακια δε τα μπορω.Αν την εκανα θα κοιταγα σκουτερακι αλλα και κει θα εγερνα προς 125-200cc
    χρηστακο..φασκεις και αντιφασκεις....! θελεις ενα απλο μεταφορικο μεσο για λιγα χιλιομετρα καθημερινως..να ειναι οικονομικο σε βενζινες -τελη-ασφαλειες-εξοδα συντηρησης και παραλληλα σκεφτεσαι και 200αρι??? προσωπικα για μενα...τα παπακια υπερτερουν στους περισσοτερους τομεις...με 17αρες ζαντες-καλυτερη οδικη συμπεριφορα,ευκολοτερο χειρισμο λογω μικροτερου ογκου και συμπαγη σχηματος ...συνηθως πιο αξιοπιστα...φθηνοτερα ανταλλακτικα...σερβις που το κανεις και μονος σου..! τωρα απο ελλατωματα... οι ταχυτητητες που δεν εχουν τα σκουτερ...η ελλειψη αποθηκευτικου χωρου(λυνεται με μια μπαγκαζιερα)...και ισως πως στα ματια του κοσμου τα παπακια θεωρουνται ντεμοντε....

  9. The Following 2 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    BILL007 (12-10-10), Vasilis (12-10-10)

  10. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    καλα ειπαμε!
    Εσυ το πηγες στο αλλο ακρο!!!!!! Δεν ειπα να παρω και R1200!!!

    Απλα δε τα μπορω αυτα τα ινοβα,σουπρα,τζιελεξ.
    Πιο καλα μου καθονται σε μενα τα mega scooter (αν τα λεω καλα) αντε και κατι σε απλο scooter (σα κατι πεζο που εχω δει)



  11. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    χρηστακο..φασκεις και αντιφασκεις....! θελεις ενα απλο μεταφορικο μεσο για λιγα χιλιομετρα καθημερινως..να ειναι οικονομικο σε βενζινες -τελη-ασφαλειες-εξοδα συντηρησης και παραλληλα σκεφτεσαι και 200αρι??? προσωπικα για μενα...τα παπακια υπερτερουν στους περισσοτερους τομεις...με 17αρες ζαντες-καλυτερη οδικη συμπεριφορα,ευκολοτερο χειρισμο λογω μικροτερου ογκου και συμπαγη σχηματος ...συνηθως πιο αξιοπιστα...φθηνοτερα ανταλλακτικα...σερβις που το κανεις και μονος σου..! τωρα απο ελλατωματα... οι ταχυτητητες που δεν εχουν τα σκουτερ...η ελλειψη αποθηκευτικου χωρου(λυνεται με μια μπαγκαζιερα)...και ισως πως στα ματια του κοσμου τα παπακια θεωρουνται ντεμοντε....
    λευτερη μου ξεκινησα ζητωντας μια γνωμη για ηλεκτρικο, οχι για βενζινη.
    Ακομα αυτο θελω και οχι παπακι ή σκουτερ.Το αν θα καταληξω τελικα εκει, θα το σκεφτω πολυ.

    Περαν ολων οσων ακουστηκαν τη πιο σωστη κουβεντα που αν υσχυει τη πατησα, την ειπε ο βασιλης σε μια κουβεντα μας "απο ανταλακτικα τι κανεις, βρισκεις?"

    θα ερθω σε επαφη με μια εταιρια που εμπορευεται τετοιου ειδους μηχανες "https://www.electricmoto.gr/index.html" και θα επιβεβαιωσω ολα αυτα που μου επισημανατε για να δω τι ακρη θα βγαλω.
    Αν δω οτι η πορτα ηλεκτρισμος κλεισει, ΤΟΤΕ θα ασχοληθω με βενζινη.



  12. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγώ θα έκανα την κίνηση για ηλεκτρικό... έτσι η αλλιώς, σε 5 χρόνια όλα ηλεκτρικά θα είναι.. αν το θέλεις για μια διαδρομή 10 χλμ πήγαινε - 10 χλμ έλα τη μέρα μόνος σου, μέχρι και 4-5+ μέρες διάρκεια μπορεί να έχει η κάθε φόρτιση..
    Με 40 αμπερώρια στα 60V και μέση κατανάλωση 1,0 - 1,5 KW περίπου, θα έχεις 3-4 ώρες συνεχούς λειτουργίας, χωρίς καμία στάση ...στα φανάρια δεν μετράει ο χρόνος, ούτε στις κατηφόρες.. χαχαχα
    (3KW είναι το Max - τέρμα γκάζι ...που δεν θα το χρειαστείς ούτε στις μεγαλύτερες ανηφόρες που υπάρχουν ακόμα και με 2 άτομα με τη ροπή που έχουν αυτοί οι κινητήρες)

    παρτο κι έλα να παίξουμε ...σηκώνουν φοβερό "πείραγμα"

    όλοι αυτοί οι κινητήρες ανακατασκευάζονται με αστείο κόστος! ...και γίνονται όσα Watt θέλεις...

  13. The Following 3 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    BILL007 (12-10-10), paganis (12-10-10), Vasilis (12-10-10)

  14. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Aceman1925 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λευτερη μου ξεκινησα ζητωντας μια γνωμη για ηλεκτρικο, οχι για βενζινη.
    Ακομα αυτο θελω και οχι παπακι ή σκουτερ.Το αν θα καταληξω τελικα εκει, θα το σκεφτω πολυ.

    Περαν ολων οσων ακουστηκαν τη πιο σωστη κουβεντα που αν υσχυει τη πατησα, την ειπε ο βασιλης σε μια κουβεντα μας "απο ανταλακτικα τι κανεις, βρισκεις?"

    θα ερθω σε επαφη με μια εταιρια που εμπορευεται τετοιου ειδους μηχανες "https://www.electricmoto.gr/index.html" και θα επιβεβαιωσω ολα αυτα που μου επισημανατε για να δω τι ακρη θα βγαλω.
    Αν δω οτι η πορτα ηλεκτρισμος κλεισει, ΤΟΤΕ θα ασχοληθω με βενζινη.
    αν θελεις ηλεκτρικο...ψαξου τοτε μονο για ηλεκτρικο! το θεμα προσωπικα των ανταλλακτικων δεν θα με αποσχολουσε...μιας και οι ηλεκτρικοι κινητηρες..δεν ειναι καμια διαστημικη τεχνολογια..!.μπαταριες , διακοπτες και οτιδηποτε ηλεκτρικο χρειαστεις ειμαι σιγουρος, θα βρισκεις ακομα και σε μεγαλα ηλεκτρολογικα καταστηματα.. επιπλεον η συντηρηση τους δεν απαιτει μηχανικα μερη..απλα βασικες γνωσεις ηλεκτρολογιας!

  15. The Following User Says Thank You to paganis For This Useful Post:

    Vasilis (12-10-10)

  16. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θα έκανα την κίνηση για ηλεκτρικό... έτσι η αλλιώς, σε 5 χρόνια όλα ηλεκτρικά θα είναι.. αν το θέλεις για μια διαδρομή 10 χλμ πήγαινε - 10 χλμ έλα τη μέρα μόνος σου, μέχρι και 4-5+ μέρες διάρκεια μπορεί να έχει η κάθε φόρτιση..
    Με 40 αμπερώρια στα 60V και μέση κατανάλωση 1,0 - 1,5 KW περίπου, θα έχεις 3-4 ώρες συνεχούς λειτουργίας, χωρίς καμία στάση ...στα φανάρια δεν μετράει ο χρόνος, ούτε στις κατηφόρες.. χαχαχα
    (3KW είναι το Max - τέρμα γκάζι ...που δεν θα το χρειαστείς ούτε στις μεγαλύτερες ανηφόρες που υπάρχουν ακόμα και με 2 άτομα με τη ροπή που έχουν αυτοί οι κινητήρες)

    παρτο κι έλα να παίξουμε ...σηκώνουν φοβερό "πείραγμα"

    όλοι αυτοί οι κινητήρες ανακατασκευάζονται με αστείο κόστος! ...και γίνονται όσα Watt θέλεις...


    που ησουν οταν εψαχνα για ηλεκτρικο ποδηλατο???

    αληθεια...με τους υπολογισμους σου , τι κοστος εχει μια πληρη φορτιση στο ανωτερω παραδειγμα?

    δλδ για 80χλμ, αποσταση , τι εξοδα υπολογιζουμε?
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP