Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: RAV-4 Vs Tiguan

Ψήφισαν
55. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου
  • Tiguan

    16 29,09%
  • RAV-4

    11 20,00%
  • φιλαρακο εδω ειναι πεν-βε φλορουμ, παρε 46αρι μεταχειρο, ή ακομα καλυτερα ενα Ε36 σκυλοφτιαγμενο!

    28 50,91%
Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 95

Θέμα: RAV-4 Vs Tiguan

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκαναν ένα μικρό facelift μέσα και είναι μια χαρά.

    Αλλά και στα πρώτα Tig, το πάνω μέρος του ταμπλό είναι από μαλακό πλαστικό που πατιέται με το χέρι και ουδεμία σχέση έχει με το ταμπλό του προηγούμενου γκολφ.
    Πολύ "λίγο" ,πολύ φτωχό για τα λεφτά του.

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πήρε η αδερφή μου πριν μερικές εβδομάδες μόλις το RAV στη LUXURY έκδοση. Έχει σχεδόν τα πάντα από εξοπλισμό (ίσως και παραπάνω απ'ότι χρειάζεσαι, δέρματα, θερμαινόμενα, πίσω pdc, xenon, ηλιοροφή, bluetooth κλπ) Σέρβις κάθε 15000 ή 1 χρόνο (ότι έρθει πρώτο) με πολύ σημαντικό προτέρημα τα 6 χρόνια επίσημης εγγύησης αντιπροσωπείας που προαναφέρατε. Δεν έχω κάνει κάποιο ταξίδι να σου πω εντυπώσεις ο ίδιος αλλά από 2 ταξίδια που έκανε η αδερφή σε Λαμία και Μονεμβάσια ξετρελάθηκε. Υποθέτω τα μοντέλα του 2009 -2010 έχουν διορθώσει αν όχι εξαλείψει προβλήματα με διάφορα θέματα "άνεσης" από τον πίσω άξονα κ.α. Θα την ρωτήσω για περισσότερες λεπτομέρειες σε θέματα κατανάλωσης και θα επανέλθω Δείχνει πάντως αρκετά ποιοτικό και φινετσάτο. Ένα bullbar της ίδιας της toyota εμπρός και πλαϊνά σκαλοπάτια και είναι άψογο οπτικά
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolos : 11-10-10 στις 14:20

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΄

    ΟΥΠΣ, αυτό είναι δυνατή πληροφορία.

    Αν δλδ δεν μπορείς να κάνει ένα ταξίδι με ηρεμία, αυτό είναι μεγάλο μείον.

    Το τιμόνι, το έχω ακούσει πως είναι λίγο αλλού, αλλά υπάρχει μια δικαιολογία πως είναι ετσι για το 30% που θα πάει ΚΑΙ στο χώμα. Οπότε δεν ξέρω.

    Αυτό με το θόρυβο με προβληματίζει, καθώς είναι ένα πράγμα που δεν αντέχω με τίποτα.
    Αν ταξιδεύεις με 160-170 και φτάνεις στον προορισμό σου σαν μπαγιάτικο μούσμουλο, είναι λόγος να μην πάρεις καθόλου το αμάξι.
    Γενικά την ακούει στα πολλά σε σημείο αηδίας η απλά δεν είναι επιπέδου BMW ας πούμε?



    Απο τριγμούς και μαλακίτσες όλα ΟΚ?
    Σε χωμα-χωμα δεν το εχω παει ποτε και δεν ξερω πως αντιδρα, αλλα σε ασφαλτο δεν ξερεις που παταει το αμαξι. Πολυ ανετο μεν, αλλα ειναι τοσο μαλακο το τιμονι..μια αηδια.

    Για τα 160-170, να σου πω πως το χειροτερο ταξιδι που εχω κανει, ειναι roadtrip Ιταλια με το rav4, μονο αυτο.. καταλαβαινεις τι βαβουρα νιωθεις. Μεχρι τα 140 νομιζω ειναι υποφερτο, απο εκει και πανω την ακους ασχημα στη καμπινα με τοσο κοντες σχεσεις.

    Προσωπικα δεν με ενοχλει ο θορυβος συνηθως (ταξιδι με το z4, top up και γουργουρητο στις μεσαιες απο το SS δεν το λες και ησυχο), αλλα με το rav δεν την παλευω ποτε στην Ε.Ο ! Λες τωρα θα σκασει...τωρα θα σκασει... Εντος πολης ειναι πολυ ανετο, παρκαρει πανευκολα, δεν ακουγεται τοσο. Εκτος στα πολλα χλμ εχει θεμα και θα το δεις και εσυ αν οδηγησεις ενα το Σ/Κ που λες.

    Απο τριγμους κλπ δεν εχω αποψη γιατι το αμαξι ειναι της μανας μου, χλμ δεν μπορω να θυμηθω αλλα ειναι σιγουρα κατω απο 15χιλ(παιζει να κανει πιο λιγα και απο τον ΓΙΑΝΝΗΣ ), οποτε ουσιαστικα ειναι καινουριο ακομα. Για την ωρα δεν ακουγεται τιποτα.

  4. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΄

    ΟΥΠΣ, αυτό είναι δυνατή πληροφορία.

    Αν δλδ δεν μπορείς να κάνει ένα ταξίδι με ηρεμία, αυτό είναι μεγάλο μείον.

    Το τιμόνι, το έχω ακούσει πως είναι λίγο αλλού, αλλά υπάρχει μια δικαιολογία πως είναι ετσι για το 30% που θα πάει ΚΑΙ στο χώμα. Οπότε δεν ξέρω.

    Αυτό με το θόρυβο με προβληματίζει, καθώς είναι ένα πράγμα που δεν αντέχω με τίποτα.
    Αν ταξιδεύεις με 160-170 και φτάνεις στον προορισμό σου σαν μπαγιάτικο μούσμουλο, είναι λόγος να μην πάρεις καθόλου το αμάξι.
    Γενικά την ακούει στα πολλά σε σημείο αηδίας η απλά δεν είναι επιπέδου BMW ας πούμε?



    Απο τριγμούς και μαλακίτσες όλα ΟΚ?
    Διορθωση, Luxury εκδοση ειναι οχι Executive το δικο μας. Δεν θα το προσεχα αν δεν ανεφερε ο Apostolos τον εξοπλισμο της αδερφης του, ναι τοση σημασια δινω στο Rav

    Περαν της πλακας, εντος πολης ειναι καλο, ανετο, κυκλοφορεις ανθρωπινα Για νορμαλ οδηγηση παντα.. για σβελτη (οσο σβελτα μπορεις να πας με τετοιου ειδους αυτοκινητα) θα ελεγα πως δεν ειναι τοσο καλο, λογω του τιμονιου. Δεν νιωθεις την σιγουρια που θα ενιωθες με ενα Χ3 πχ. Αλλη κατηγορια χρηματων βεβαια.

    Αν ηταν και εκτος πολης τοσο καλο, ισως το αγαπουσα περισσοτερο.

  5. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να παρεις ολα τα περοδικα που τα συγκρινουν και να δεις ποιο ειναι το καλυτερο.
    κοβω τα φρυδια μου οτι θα ειναι το WV.....

    περαν της πλακας,δες τι σε συμφαιρει οικονομικα και ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΙ ΠΑΡΤΑ ΤEST DRIVE ΓΙΑ ΠΣΚΔ!!!
    Μονο εσυ μπορεις να ξερεις τι θελεις και τι σου αρεσει απο το καθε αυτοκινητο
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  6. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν υπαρχουν αυτοκινητα για τεστ.
    Στη φολκσβαγκεν πουλησαν ακομα και το τεστ ντραιβ τους και στην τογιοτα ακομα ψαχνουν να μου βρουν αμαξι.

    Μου ειπαν πως ειναι δυσκολο να βρουν κατι παντως.

    Χαλεποι καιροι!

  7. #27
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστή σκέψη.
    Κάπου παραπάνω για να μην κάνω quote, αναφέρθηκε το compass, που το οδήγησα και δεν με αρεσε καθόλου γιατί παίρνει μεγάλες κλίσεις και είναι και ασταθές.
    Ειναι ομως και το πιο ψηλο απ'ολα τα SUV(και πιο προσανατολισμενο για offroad οποτε παιζει ρολο στις κλισεις(αν και το limited με τις 18αρες εχει ΠΟΛΥ καλυτερη συμπεριφορα απ'το απλο με τις 16αρες/17αρες,εχει ο πατερας μου ενα τετοιο).Σιγουρα δεν ειναι Tiguan στο δρομο αλλα παει Ε.Ο. με υψηλες ταχυτητες χωρις να κουραζει(εχει ομως τασεις πλευσης).Για Mitsubishi Outlander το σκεφτεσαι?Ιδια μηχανικα μερη με την Jeep,καλυτερο εσωτερικο και νομιζω πιο σπορτιφ στην ασφαλτο.

  8. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλο αμαξι αλλα μηδενικη μεταπωληση.
    Ποστευω στην 4ετια ενα Ραβ η ενα Τιγκουαν θα φυγουν αμεσως γιατι ειναι και τα δυο διασημα γοα τους δικους τους λογους το καθενα.

  9. #29
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασικη ερωτηση: Για τι ειδους χρηση προοριζεται?

  10. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ελαχιστα χιλιομετρα το χρονο αποκελιστικα ταξιδια.
    Διαδρομες ασφαλτος αλλα και ελαφρυ χωμα η κροκαλα αν βρουμε παραλια το καλοκαιρι η αν τη βδομαδα που λειπουμε το χειμωνα παμε βουνο.
    Επιβατες στνηθως 2+1 σκυλος μεγαλος.
    Επισης χρησιμο θα ειναι για να μεταφερει αντικειμενα απο την πολη προς το νησι(ανδρος).
    Απαραιτητα ψηλη αποσταση απο το εδαφος λογω του οτι στανταρ θα βαλει και θα βγαλει βαρκα 2 φορες το χρονο τπυλαχιστον απο μια ηλιθια γλυστρα στην Ανδρο.

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP