Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Σκουριασμένα όνειρα...

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Σκουριασμένα όνειρα...

    Σχεδόν βούρκωσα σήμερα το μεσημέρι όταν αντίκρισα αυτή τη γνήσια 944S2 να σαπίζει παρατημένη σε ένα πάρκινγκ στη Γλυφάδα. Αν δεν ήμουν με το κουμπάρο μου, που τα αυτοκίνητα τον αφήνουν παντελώς αδιάφορο, θα καθόμουν εκεί με τις ώρες.

    Ένα από τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα της εποχής που μπορούσα να το ονειρεύομαι μόνο μέσα από τις σελίδες του αγγλικού EVO. Ακόμα θυμάμαι στις σελίδες του το τεστ μίας ίδιας (σε ασημί) παρέα με ένα Quattro (λευκό). Κράτησα το συγκεκριμένο τεύχος για πολλά χρόνια στη βιβλιοθήκη μου. Απίστευτα κρατήματα την εποχή που οι 911 ήτανε σκοτώστρες.

    Όπως φαίνεται και από τις φωτό, πέρα από τη σκουριά που έχει αρχίσει να τη τρώει, σοβαρή ζημιά φανοποιείας δεν έχει πουθενά στη λαμαρίνα της. Το μόνο 'παράτερο' που πρόσεξα ήταν η αλλαγμένη εξάτμιση. Η γνήσια ήταν σχήμα 'οβάλ'.

    Στην Ελλάδα πρέπει να ήταν ελάχιστα τα κομμάτια. Θα θυμάστε που οι περισσότεροι έπαιρναν τους 'κουβάδες' τα 924 και τα έκαναν αργότερα μετατροπή σε 944. Το εσωτερικό το άφηναν βέβαια το ίδιο. Πόσα εκατομμύρια να έκανε αυτό το διαμάντι καινούριο ? Γιατί να βρίσκεται σήμερα παρατημένη στο δρόμο, χωρίς να πάσχει από κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα ? Ποια να είναι άραγε η ιστορία της ?

    Πολύ θα ήθελα να ήμουν ο τυχερός που θα την έπαιρνε σπίτι και θα ξεκινούσε την ανακατασκευή. Piece by piece, αργά αλλά σταθερά, απογεύματα και Σαββατοκύριακα, με στόχο να γίνει το ιδανικό track car.

    Παρακαλώ πολύ ονειρευτείτε μαζί μου
    Attached Images Attached Images

  2. The Following 7 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    330compressor (09-10-10), BILL007 (10-10-10), kostas 325 (09-10-10), PANOS-E60 (09-10-10), Ptboul (11-10-10), soc12r (10-10-10), VanVIC (09-10-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κωστα αυτο ειναι μια χαρα.Που να δεις μια 928 παρατειμενη στην Καλαμαρια Αγιας Ελενης και Αγιου Ιωαννου.

  4. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kplc16 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα αυτο ειναι μια χαρα.Που να δεις μια 928 παρατειμενη στην Καλαμαρια Αγιας Ελενης και Αγιου Ιωαννου.
    Το ξέρω και το θέλω λέμε !!!!

    Το αυγό εεεεε το 928 ήθελα να πω, με άφηνε πάντα αδιάφορο. Μπορεί να ήταν καλό σα GT για ταξίδια, αλλά μόνο έως εκεί.

    Όμως το ατμοσφαιρικό S2 ήταν (και θα μπορούσε να ξαναγίνει) ένα καταπληκτικό track day car.

  5. #4
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωχ βρε Κώστα, με στενοχώρησες βραδυάτικα ... Ποιά ιστορία θα έλεγε άραγε αν είχε στόμα ...? Να πέρασε άραγε καλά στα νειάτα της ? Ηταν μερακλής ο πρώτος ιδιοκτήτης της τουλάχιστον ? Μήπως η τύχη της ήταν να αλλάζει θέση στα πάρκινκ των σκυλάδικων της δεκαετίας του ΄80 ? Οδηγήθηκε ποτέ όπως της άξιζε ?
    Γιατί να είμαστε τόσο αρρωστάκια ρε γμτ ? Ο κουμπάρος σου (και ο δικός μου) γερασμένες λαμαρίνες θα βλέπανε μόνο στη θέα της ...

  6. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    Lambros46 (10-10-10)

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε Κώστα έχεις αναλογιστεί το κόστος συντήρησης ενός τέτοιου αυτοκινήτου στην Ελλάδα;
    Θά ναι "βαρύ" το τίμημα

  8. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε Κώστα έχεις αναλογιστεί το κόστος συντήρησης ενός τέτοιου αυτοκινήτου στην Ελλάδα;
    Θά ναι "βαρύ" το τίμημα
    Όνειρα κάνουμε ρε φίλε. Και στο σαλόνι να το έβαζα πάντως δε θα με πείραζε. Αλλά αυτό λογικά πρέπει να ετοιμάζεται για 'ιστορικές'. Στην 25-ετία δεν είναι ??

  9. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Kορυδαλλος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    120
    Thanked
    40
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τη κρίμα που κάποιοι άνθρωποι τα βλέπουν μόνο σαν μεταφορικά μέσα και δεν μπορούν να καταλάβουν ότι αυτοί που το κατασκεύασαν του είχαν δώσει και ζωή που το νιώθουμε μόνο εμείς που δενόμαστε με τα σίδερα, ο άκαρδος ιδιοκτήτης του καταλαβαίνεις ότι είναι με του άλλους και όχι με εμας.

  10. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εδώ η αποτυχημένη προσπάθεια κάποιου που έκανε μετατροπή το 924 σε 944.

    https://www.car.gr/classifieds/cars/photos/562539/

  11. #9
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να κάνω τον συνήγορο του διαβόλου, αληθεύει ρε παίδες το ότι οι φανατικοί της φίρμας, ποτέ δεν παραδέχτηκαν τις 924,944,928 σαν αυθεντικές και αν αληθεύει, ο λόγος είναι της μη τοποθέτησης του μοτέρ πίσω?
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  12. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Pakistan
    Μηνύματα
    326
    Thanked
    175
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειχα την τυχη να εχω αδελφικο φιλο με τουρμπο 944 και με cup ζαντες εποχη 90.
    Απο τα ομορφοτερα σειπς εβερ
    Κωστα το βλεπω στην γλυφαδα και το χαζευω σα παιδακι

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP