Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 122

Θέμα: Δυναμομέτρηση 335i

  1. #21
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προς το παρόν εχω ανεβάσει την πίεση στην αντλία βενζίνης, αυξάνοντας σημαντικά το duty cycle της. Αυτό φυσικά είναι πάρα πολύ επικίνδυνο γιατί οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να μας αφήσει χρόνους απροειδοποίητα αφού η αντλία υψηλής πίεσης είναι γνωστό οτι στα Ν54 έχει θέμα σε αυτοκίνητα χωρίς βελτίωση. Το σίγουρο είναι οτι για να έχεις τέτοια ιπποδύναμη και ροπή πρέπει να σπρώξεις παραπάνω καύσιμο. Η λύση της μεθανόλης είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο μέλλον μιας και είναι σχεδόν αδύνατο να συνεχίσει να ανεβάζει αυτή τη πίεση με ασφάλεια και η πίεση της αντλίας βενζίνης πρέπει να κατέβει. Η λειτουργία της επανέρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα μόλις επιστρέψεις σε λιγότερο επιθετικό χάρτη
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 10-10-10 στις 11:58

  2. #22
    Εγγραφή
    18-08-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    575
    Thanked
    181
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντως στρατο εχω παθει πλακα με την ροπη που βγαζεις!!!!!!! τοση εβγαζε το subaru wrc του 2005!!!
    Εδω θα σανηδωσεις 4αρτη θα κανει over και θα σπιναρι απο την ροπη φανταζομαι...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dblade : 09-10-10 στις 22:10

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στράτο το έχεις ψάξει για αντλία "heavy duty" ?

  4. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ρε τον πικατσου τον Σδραδο.

    Ετοιμος να μοιρασει.... Πικατσουνες ειναι.

  5. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (10-10-10)

  6. #25
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στράτο το έχεις ψάξει για αντλία "heavy duty" ?
    Αρχικά Βεγγέλη χαίρομαι που επανήλθες στις συζητήσεις μας. Ελπίζω τα (μεγάλα) προβλήματα της καθημερηνότητας να βρίσκουν διέξοδο ξαλαφρώματος σε αυτόν τον διαδυτιακό τόπο.

    Το θέμα αντλίας το έψαξα, μάλλον οι Αμερικάνοι το έψαξαν πολύ διεξοδικά. Δεν υπάρχει άλλη λύση ετός απο την αντλία που έχω και έχει πάνω της τον τελευταίο (τρίτο για την ακρίβεια κωδικό). Το group VAG έχει την τύχη να έχει aftermarket σωθηκά για την αντλία τους. Εμείς ακόμα όχι παρόλλο που αντιπετωπίζουν πολλοί αυτό το πρόβλημα. Ο φίλος μου ο kostandas ψάχτηκε ένα βήμα παραπέρα αλλά η αντλία του Χ6Μ δεν μπορεί να μπεί με τίποτα στον Ν54. Ας ελπίζουμε οτι στο μέλλον θα βρεθεί άποια λύση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε τον πικατσου τον Σδραδο.

    Ετοιμος να μοιρασει.... Πικατσουνες ειναι.
    Είδες τι κάνει ο Πίκατσου (Vishnu)? Ενα κύκλωμα είναι λίγο πιο μακρύ και στενό απο ενα πακέτο τσιγάρα είναι και δίνει πάρα πολλές δυνατότητες μέσω του canbus interface που διαθέτει. Πλήρη έλεγχο όλων των παραμέτρων, ακόμα και του ignition advance πoυ είναι το σημαντικότερο.


    Παρατηρούσα την δυναμομέτρηση και είδα οτι η δύναμη πέφτει αρκετά κετά τις μεσαίες στροφές μαζί με την ροπή. Τι θα μπορούσε να γίνει για να μην πέφτει έτσι απότομα? Μαζί με τον φίλο GARRETTMAN είπαμε πως ένα σετ αγριότερων εκεντοροφόρων θα έδινε λύση. Ακόμα και να υπήρχε τέτοιο κιτ στην αγορά θα το απέφευγα γιατί είναι εκτεταμένη επέμβαση για τα γούστα μου και δεν θα διακινδύνευα την ομαλή λειτουργία του κινητήρα στις χαμηλές στροφές.

    Η άλλη λύση είναι τα μεγαλήτερα turbo (αμήν και πότε). Αυτά θα έδιναν την δυνατότητα μεγαλήτερης παροχής στις ψηλές στροφές, παρόλλο που η πίεση των TD03 που έχω τώρα δεν πέφτει με το καινούριο software.

    Μέχρι τώρα παρακολουθούσα το κανάλι Ignition Correction % που με ενδιέφερε άμεσα. Εκανα σήμερα μερικά logs στο Actual DME Ignition Advance να δώ πόσες μοίρες αβάνς δίνει το αυτοκίνητο. Στις μεσαίες δίνει 10 μοίρες ενώ προς τον κόφτη ανεβαίνει στις 12 μοίρες. Πολλά tunes και κυρίως reflashes ή επιθετικά προγράμματα σε εγκεφαλάκια όπως το CP-E έχουν την δυνατότητα να δώσουν έως και 17-18 μοίρες στον κόφτη, και αυτό είναι που ανεβάζει δραματικά την απόδωση στις υψηλές στροφές. Ο Vishnu δεν διαινδυνεύει με κάτι τέτοιο γιατί ναι μεν η δύναμη θα έμενε ψηλά αλλά πρώτο μέλημα είναι η μακροζωία του κινητήρα (φαίνεται άλωστε και με τα πολλά fail saves που έχει στο αβάνς) και μετά η απόλυτη ιπποδύναμη. Οπότε καλήτερα πιο αδύναμο και ασφαλές κοντά στον κόφτη παρά πιο δυνατό και επικίνδυνο για τον κινητήρα.

  7. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ελπίζω τα (μεγάλα) προβλήματα της καθημερηνότητας να βρίσκουν διέξοδο ξαλαφρώματος σε αυτόν τον διαδυτιακό τόπο...
    Θα δείξει αγαπητέ Στράτο, θα δείξει...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Το θέμα αντλίας ... Ο φίλος μου ο kostandas ψάχτηκε ένα βήμα παραπέρα αλλά η αντλία του Χ6Μ δεν μπορεί να μπεί με τίποτα στον Ν54...
    Το σκέφτηκα να σου το προτείνω αλλά κρατήθηκα γιατί υπέθεσα οτι θα΄έλεγα "πατάτα". Τελικά "είχε βάση" αλλά προφανώς πρακτικά είναι δύσκολο.
    Και για το δικό μου βρέθηκα μπροστά σε τέτοιο πρόβλημα. Η δικιά μου να δείς Ασυμβατότητα...

  8. #27
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στράτο είσαι ευχαριστημένος με την μορφή της καμπύλης ?
    Βλέπω ότι μέγιστη ιπποδύναμη είναι στο 60% των στροφών του κινητήρα και μετά πέφτει φουλ.

    Εμένα δεν μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό (για σπορ οδήγηση).

    edit : μόλις είδα ότι έκανες σχόλιο.
    Τα νούμερα πρέπει να είναι υψηλά αλλά η καμπύλη κατ'εμέ μόνο καλή δεν είναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexk : 10-10-10 στις 10:00

  9. #28
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν περίμενα τέτοια καμπύλη Αλέξανδρε γιατί το αυτοκίνητο είναι πολύ δυνατό ψηλά και ανεβάζει στροφές και ταχύτητα αβίαστα. Θα ήθελα πιο γεμάτη την καμπύλη αλλά δεν γίνεται να τα έχουμε όλα χωρίς τίμημα. Και το τίμημα είναι η αξιοπιστία και αφού είμαι ευχαριστημένος και έτσι τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα

  10. #29
    Εγγραφή
    08-10-10
    Μηνύματα
    57
    Thanked
    27
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατηρούσα την δυναμομέτρηση και είδα οτι η δύναμη πέφτει αρκετά κετά τις μεσαίες στροφές μαζί με την ροπή. Τι θα μπορούσε να γίνει για να μην πέφτει έτσι απότομα? Μαζί με τον φίλο GARRETTMAN είπαμε πως ένα σετ αγριότερων εκεντοροφόρων θα έδινε λύση. Ακόμα και να υπήρχε τέτοιο κιτ στην αγορά θα το απέφευγα γιατί είναι εκτεταμένη επέμβαση για τα γούστα μου και δεν θα διακινδύνευα την ομαλή λειτουργία του κινητήρα στις χαμηλές στροφές.
    Και γω δεν θα συμφωνουσα σε μια τετοια κινηση αν και η επομενη θα ειναι τα μεγαλυτερα turbo αναγκαστικα...πιστευω πως και με καμια acrapovic θα βελτιωνοταν λιγακι η κατασταση

    Για να μην σου θυμησω εκεινη την βραδυα με τα μπαμ μπουμ..

  11. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    σωστη η παρατηση του αλεξανδρου.
    τελικα το μοτερ αυτο ειναι η χαρα του βελτιωτη...
    και η χαρα του ανησυχου κατοχου βεβαιως!

    θυμαμαι πριν λιγα χρονια στα αντιστοιχα 330, ηθελες "την αρτα με τα γιαννενα" για να παρεις 20 αλογα...

    και ο στρατος ηδη ειναι πανω απο 100, με πολυ λογικο κοστος...

    οσο για την "πραγματικη δυναμη που δεν συμπιεζεται" τα εχουμε ξαναπει σε αλλα θρεντess...

Σελίδα 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP