Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 169

Θέμα: τα σαραντάχρονα των "τροχών"

  1. #21
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εχω κανει 4 μετακομισεις και το βαρος των 4τροχων ακομα το θυμαμαι!!!

    Ναι!!!! δεν εχανα τευχος για 20+ χρονια...(πριν 5-6χρονια σταματησα να το αγοραζω....)αλλα και δεν πετουσα κανενα τευχος!!!ηταν "ιερα"...και ας φωναζε η γυναικα μου "δεν υπαρχει χωρος!!!" ..."πεταξε τα!!!"

    Δυστυχως στην τελευταια μετακομιση, στο αγορασμενο δικο μου πλεον σπιτι ,ηταν που η ανακυκλωση παρελαβε τα κιβωτια με τα αψογης καταστασης περιοδικα οπου το 99% ηταν οι 4τροχοι!!!

    Ενταξη....δεν το πολυσκεφτηκα αλλα ειχα χασει τον ενθουσιασμο για το συγκεκριμενο περιοδικο....τι και πως....μαλλον τα εχετε πει πιο πανω.

    Το μονο που κρατησα ηταν 3 τευχη με μαυρο εξωτερικο περιβλημα που ειχαν ολο τα μοντελα απο ολες τις μαρκες αυτοκινητων.

    Αυτα για να τα παρω χρειαστηκε τουλαχιστον ενας χρονος να μαζευω κουπονια που ηταν μεσα στους 4τροχους!!!!

    Δεν ξερω γιατι και πως, αλλα ενω επαιρνα παραλληλα πριν 7χρονια και για δυο χρονια και το EVO κατεληξα να παιρνω μονο το EVO καθε μηνα....

  2. #22
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    K.K σε στυλ Τσε? Το 2010?
    Σαν κατι καλλιτεχνες αποτραβηγμενους χρονια απο την σκηνη σε μια τελευταια παρασταση αποτυχιας που σου αφηνει ασχημη γευση και λυπη για τις παλιες δοξες τους.

    Ποτε δεν τα πηγαινα καλα με τον ειδικο τυπο.Παντα "κολλαγα" με καποιο περιδικο και μετα απο χρονια καταλαβαινα οτι δε με εκφραζει πια.
    Εγω μεγαλωνα? Αυτο εμενε πισω? Δεν ξερω...

    Η μεγαλομανια εχει καταστρεψει πολλους επιχειρηματιες στην Ελλαδα παρασερνοντας μαζι της,εργαζομενους και αναπτυξη στον πατο.
    Ο Κ.Κ. δυστυχως ειχε μπει και αυτος στο τρενακι και μολις καταλαβε το λαθος του φοβηθηκε να πηδηξει αλλα προτιμησε να μεινει μεσα διασκεδαζοντας σα μελλοθανατος.Κριμα.

    Ξεκινησα να διαβαζω αυτο το θρεντ απο το πρωτο ποστ του Ζαλμα και οσο διαβαζα τον Σταθη τον Νικο και ολους οσους γραψατε πολυ ποιοτικες κουβεντες,εφτιαχνα στο μυαλο μου το δικο μου ποστ.
    Στο τελος εννιωθα οτι θα γραψω σα παιδακι του δημοτικου...τοσες αποψεις τοσο ομορφα διατυπωμενες.
    Κατι τετοια θρεντ μου θυμιζουν να σκεφτομαι και να ζω,οχι απλα να κοιταω.
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  3. The Following 3 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    gant (08-10-10), Nikos (08-10-10), Stathis (09-10-10)

  4. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για τις αφίσσες τις κολημένες στον τοίχο μου σαν πιτσιρικάς σκισμένες από άρθρα των 4Τ θέλω να ευχαριστήσω τον ΚΚ.

    Και του το ανταποδίδω. Αγόρασα το επετειακό μετά από καιρό απουσίας αγοράς 4Τ. Δυστυχώς δεν με έπεισε να το αναζητήσω τον επόμενο μήνα. Λίγο η σκόνη που έχει πιάσει η πένα του λίγο τα χιλιοπεγμένα άρθρα λίγο η αναλογία των διαφημίσεων με έκαναν να θέλω κάτι παραπάνω. Πλέον διαβάζω μόνο από internet. Περιοδικά και sites σχετικά με τα hobby μου και ομολογώ πως δύσκολα θα γυρίσω πίσω στα παλιά.

    Ο ΚΚ είναι ένα πολύ καλό κομμάτι της νεανικής μου ηλικίας. Κι όσο έκλαψα που αυτή η ηλικία πέρασε ανεπιστρεπτή άλλο τόσο στεναχωρέθηκα που ορισμένα από τα μπιμπελό του παρελθόντος μου χρειάζοναται πλέον γυάλισμα και ρετούς για να δείχνουν όμορφα στο ράφι.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to yodas For This Useful Post:

    Nikos (08-10-10), VanVIC (08-10-10)

  6. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να σχολιάσω το τεύχος αυτό καθ αυτό.
    Το αγόρασα, το έβγαλα απο το σελοφάν, αλλά χάθηκα ανάμεσα σε διαφημισεις για ρολόγια, καζίνο και διάφορα άλλα.
    Επειτειακό για εμένα σημαίνει κάτι που δίνεις στον αναγνώστη να θυμάται, όχι 500 σελίδες "αρπαχτής".

    Αυτά.
    Θυμάμαι καλά οτι πιτσιρικάς ήμουν αναγνώστης του AUTO ΕΞΠΡΕΣ.
    Επίσης θυμάμαι καλά, οτι όταν έπιασα στα χέρια μου το πρώτο τεύχος των ΤΡΟΧΩΝ εντυπωσιάσθηκα απο την αμιγώς αυτοκινητιστική ύλη, και απο την υπόσχεση του εκδότη οτι θα κρατίσει το περιοδικό στο επίκεντρο του ενδιαφέροντος του "Πραγματικού Οδηγού".
    Το τι μεσολάβησε μου ειναι αδιάφορο. Σημάσία έχει οτι μετά μερικά χρόνια σταμάτησα να το αγοράζω γιατί δεν με ενδιαφέρουν τα περιοδικά ποικίλης ύλης.
    Φυσικά τα πιό πάνω δεν έχουν να κάνουν με την πορεία του Κ.Κ. στο χώρο όπου πραγματικά υπήρξε πρωτοπόρος και του το αναγνωρίζω. Ομως κάπου μέσα στα σαράντα χρόνια μας (σύν τα παιδικά ) "εμεις κινήσαμε για αλλού, κι αλλού η ζωή μας πάει"

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    Nikos (08-10-10), Stathis (09-10-10)

  8. #25
    Εγγραφή
    18-01-10
    Περιοχή
    AΘΗΝΑ
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    798
    Thanked
    766
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω λογω ηλικιας τους 4 τροχους αρχισα να τους διαβαζω την τελευταια δεκαετια περιστασιακα παντα . δεν ημουν τακτικος αναγνωστης του ωστε να μπορω να τον κρινω. αυτο που με χαλαγε παντα ηταν η μονιμη κλαψα του καβαθα για τους νεοπλουτους με τα καγιεν και τις πισινες τα λαμογια και τις καινοτομες ιδεες που δυστυχως κανενας υπουργος δεν τις ακουσε τοσα χρονια ωστε να γινει η ελλαδα χωρα με εγχωρια αυτοκινητοβιομηχανια με πιστες οδηγησης κτλ κτλ κτλ το ποσο δυσκολα ξεκινησε τους 4 τροχους ενω ολοι ξερουν οτι καταγοταν απο πολυ ευπορη οικογεννεια την αντισταση του κατα της χουντας ενω ολοι ξερουμε πως τοτε ξεκινησε ανενοχλητος και ατσαλακωτος. μια προσωπικοτητα σαν τον καββαθα δεν νομιζω πως εχει αναγκη να επαναλαμβανετε κατηγοροντας τους παντες και τα παντα να επικαλειτε αντιστασιακη δραση και ολα τα σχετικα. το μονο που καταφερνει ειναι να κουραζει το κοινο του. ο καββαθας πλεον εχει γραψει λαμπρη ιστορια στον εντυπο τυπο και δεν εχει να αποδειξει τιποτα και σε κανεναν

  9. The Following User Says Thank You to Moufas E46 For This Useful Post:

    NickE60 (23-10-10)

  10. #26
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μη ξεχνατε και το γεγονος οτι ο ειδικος τυπος εχει παραγινει ειδικος.
    Τα συμφεροντα και τα λεφτα και οι "χάρες" σε αλλους χωρους,εχουν κανει τον ειδικο τυπο τηλεκατευθηνομενο.
    Ο μεσος Ελληνας που επιασε πεντε δεκαρες και ΠΡΕΠΕΙ να παρει αυτοκινητο καλυτερο απο του κουμπαρου του,διαβαζει σαν υπνοτισμενος τα αρθρα καποιων περιστασιακων "αυτοκινητοφιλων" συντακτων οι οποιοι τρεφονται απο μεγαλα ονοματα του χωρου του αυτοκινητου της Ελλαδας.

    Πολλα παραδειγματα εχω να σας πω,στα οποια ημουν παρον αλλα δε θα το κανω.
    Το μονο που μπορω να σας πω για να σας εξαψω λιγο την φαντασια ειναι το εξης,ποσες φορες εχετε δει καποιο Saab να εισπρατει την δημοσιοτητα που του αξιζει και αναλογει στην πιτα των premium brands???Σε αντιθεση με τον ευρωπαικο τυπο... Τυχαιο?


    Ναι ενταξει το Γκολφ θα ειναι παντα το καλυτερο αυτοκινητο στην κατηγορια του...οχι αλλη πλυση εγκεφαλου παρακαλω αγαπητα μου περιοδικα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη z3 2.2 : 08-10-10 στις 20:18
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  11. The Following 7 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    joseph (08-10-10), Moufas E46 (08-10-10), NickE60 (23-10-10), Nikos (08-10-10), Samaro (08-10-10), Stathis (08-10-10), Κωνσταντίνος (08-10-10)

  12. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντως πανε χρονια που εχω να διαβασω ενθουσιασμενο συντακτη στους 4Τ.
    Δεν φταιει που ολα τα αυτοκινητα ειναι λιγο πολυ καλα, φταιει που οι δοκιμαστες ειναι λιγο πολυ μετριοι νομιζω.

    Δεν δικαιολογειται αλλιως να διαβαζεις για Λαμπο και να νοιωθεις πως διαβαζεις για Γκολφ.

  13. #28
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι το αμαξι, το αθλημα Γκολφ.

  14. #29
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μέσα από αυτό το θρεντ έμαθα πράγματα που δεν γνώριζα για το κάποτε αγαπημένο μου περιοδικό, που έφτανε ταχυδρομικώς (για ένα διάστημα) μέχρι την άλλη άκρη του Ατλαντικού. Ξεκίνησα να διαβάζω 4Τ το 81-82.

    Κύριο ενδιαφέρον ως παιδί ήταν φυσικά το αυτοκίνητο και όχι τι έγραφε ο ΚΚ. Οι 4Τ είχαν τα αναλυτικότερα τεστ, χόρταινα να διαβάζω ζουμερά σχόλια για τα αγαπημένα μου αυτοκίνητα.

    Τα χρόνια περάσανε, εμείς μεγαλώσαμε και όπως πολύ σωστά είπανε μερικοί, ο προσανατολισμός και οι στόχοι του περιοδικού αλλάξανε. Η γκρίνια του ΚΚ έμεινε. Ήταν η εποχή που έπαιρνα το περιοδικό, έφτανα στις σελίδες του ΚΚ και πήγαινα κατευθείαν στο τέλος του κειμένου, να διαβάσω τι είχε οδηγήσει το μήνα που πέρασε. Τελικά ως αναγνώστης στράφηκα αλλού, μπούχτισα, κουράστηκα. Με 'χαλάνε' άνθρωποι που μου 'χαλάνε' τη διάθεση. Και όταν διάβαζα ΚΚ, φόρτωνα, έχανα την ηρεμία μου. Και τον άλλο μήνα ξανά τα ίδια.





    ΥΓ:

    Γνωρίζω πάρα πολύ λίγα πράγματα για την επιχειρηματική πορεία του Ομίλου και ούτε μ ενδιέφερε ή ενδιαφέρει να μάθω περισσότερα. Τελικά πριν από μερικά χρόνια, τίμησα το περιοδικό που αγάπησα μικρός και ως μέσο διαφήμισης της επιχείρησής μου. Περισσότερο για λόγους prestige και επειδή το είχα σε εκτίμηση. Ένιωσα ότι κατά κάποιο τρόπο έκανα το 'καθήκον' μου. Για δύο και κάτι χρόνια έδωσα στον Όμιλο αρκετές χλδς ευρώ. Ως αντάλλαγμα έλαβα ένα 'ευχαριστoύμε μακάκα', παίχτηκε εις βάρος μου ένα βρώμικο παιχνίδι όπου στήθηκε (κατά τη γνώμη μου) με μεγάλη προχειρότητα και αντι-επαγγελματισμό. Disaster. Η συνεργασία μας έληξε εκεί.

    Sorry for bursting out, το ξέρω πως είμαι ΟΤ.

  15. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στα σαραντα χρονια που μεσολαβησαν... τα παντα αλλαξαν στα αυτοκινητα τεχνολογιες,ιπποδυναμεις αεροδυναμικες, Το καλυτερο λαστιχο f1 την εποχη του Λαουντα ειναι σημερα το φθηνοτερο του εμποριου...
    Τα 100-120 αλογα , η απιστευτη αυτη ιπποδυναμη,σημερα υπαρχει σε ενα σμαρτακι με προγραμμα+ την κλανια του κολλητου!!.
    Δυο πραγματα μονο δεν αλλαξαν, το ενα ειναι οπως πολυ σωστα ειπε ο Ζ3 οτι το golf ειναι ηταν και θα ειναι το καλυτερο αμαξι (ελεος!!!) και οτι στην Ελλαδα εκτος απο δυο δρομους και μια γεφυρα τα παντα ειναι τα ιδια με πριν σαραντα χρονια.
    Αρα αυτα που εγραφε τοτε ,αυτη την γκρινια βγαζει ακομα μιας και τιποτα δεν αλλαξε.
    Ειναι στιγμες που μπορει να σκεφτει κανεις οτι τα editorial του με λιγο "σουλουπωμα" επαναδημοσιευονται... προσαρμοσμενα στη χρονια!!! (το ειχαμε κουβεντιασει νομιζω).
    Οπως και να εχει,το περιοδικο και ο δημοσιογραφος θα αποτελουν ενα σημαντικο κοματι της ιστοριας της αυτοκινησης στην Ελλαδα και ειδικα σε εμας που απο τις ενθετες φωτογραφιες του καναμε ονειρα... κοιταζωντας τες στο τοιχο του δωματιου μας!!!!

  16. The Following 2 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    PANOS-E60 (09-10-10), z3 2.2 (10-10-10)

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP