Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 114

Θέμα: Go Kart

  1. #91
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Του'κανα μια συντηρηση σε σασμαν,αλυσιδα και ενα σετακι καλυτερα λαστιχα(MG) γιατι τα δικα του ηταν για πεταμα,Μεχρι στιγμης το καλυτερο μου ειναι ενα 0:52 στο καρτοδρομο,καθημερινη χωρις στρωμενη γομα....Σημερα πηρα βολτα ενα Tony kart 6ταχυτο ενος φιλου(ΜΙΧΑΛΗΣ γραψε φιλε,περιμενουμε φωτοοοοο!!!) και πηγαινα πολυ πιο γρηγορα απο το δικο μου!!!Καμια σχεση το πλαισιο σε γραμμικοτητα οδικης συμπεριφορας ενω φορουσε και κοντυτερο γραναζι απο το δικο μου,με αποτελεσμα να πηγαινω τελειωμενες 6ες σε μερικα σημεια...Δυστυχως δεν χρονομετρησα να δω ποσο κατω εφτασα,αλλα πιστευω κατω απο 0:50...Θα ψαχτω με το δικο μου σε θεματα ευθυγραμμισης λιγο,αλλα μαλλον το σασι δειχνει τα χρονακια του....
    Άντε, καλόστριφτο!

    Ελπίζω να σε πετύχω κανένα Σάββατο για προπόνηση.

    Το σασί σου είναι πάνω από 15ετίας βασικά οπότε όσο κι αν ψαχτείς δύσκολα να βρεις κάτι. Προτείνω να μην δοκιμάζεις άλλα καρτ γιατί θα μένεις με την περιέργεια ως προς τι πρέπει να κάνεις στο δικό σου.

    Επίσης, βάλε σωστό γρανάζι για να μη κολλήσεις το μοτέρ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Μιχάλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mike γιατί το εργαλείδι έχει ανεξάρτητη τρόμπα νερού, έτσι είναι στα καρτ?
    Έτσι είναι όλα τα εξατάχυτα και κάποια αυτόματα. Όχι όλα τα μοτέρ.
    Nikos

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    Stunt Mike (30-09-14), tokiko (30-09-14)

  3. #92
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νικο,το δικο μου φοραει μακρυ βημα...οριακα βαζω 6η για λιγο συνηθως σε 3 σημεια στις Αφιδνες...Το Tony Kart του αλλουνου που πηρα βολτα ηταν πολυ κοντο..και πριονι γενικως!Αρα να μακρυνει το βημα του λες για να μην το σκασει?

    Υ.γ Αυτος που το πηρα λεει οτι ηταν του 2001 το καρτ...Απ'οτι ειδα τοτε βγηκαν και τα πρωτα υδροψυκτα ή κανω λαθος?Το μοτερ εχει αλλαχτει καποια στιγμη...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stunt Mike : 30-09-14 στις 23:23
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  4. #93
    Εγγραφή
    17-06-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    229
    Thanked
    393
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το δικο μου το θηριακι!!Ειναι οντως κοντο με απιστευτη επιταχυνση και πολυ ελεγχομενο και προβλεψημο κρατημα!Ηδη εχω βγαλει το καρμπυρατερ το οποιο θα επαναρυθμιστει με τα εργοστασιακα ζιγλερ και βελονα για να εξαλειψω καποια μπουκωματα στα χαμηλα και ξεσπασματα στα ψηλα απο λαθος ρυθμισεις του προηγουμενου ιδιοκτητη!Επειτα θα ασχοληθω με το γραναζωμα ωστε να το μακρυνω ελαχιστα!
    Ηδη κανονιζω συναντησεις με ομαδα κυριως απο χομπυστες και οχι αγωνιζομενους ωστε να σκοτωνουμε επικοδωμητικα τις ωρες μας αρκετα ατομα!Οσοι πιστοι προσελθετε!
    ΑΑΑΑ ο stunt ειναι τρελος.....δεν ξερει τι θα πει φρενο!




  5. The Following 4 Users Say Thank You to ΜΙΧΑΛΗΣ For This Useful Post:

    Stunt Mike (01-10-14), tokiko (02-10-14), Vassilis ///M (02-10-14), Βασιλης (03-06-15)

  6. #94
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικο,το δικο μου φοραει μακρυ βημα...οριακα βαζω 6η για λιγο συνηθως σε 3 σημεια στις Αφιδνες...Το Tony Kart του αλλουνου που πηρα βολτα ηταν πολυ κοντο..και πριονι γενικως!Αρα να μακρυνει το βημα του λες για να μην το σκασει?

    Υ.γ Αυτος που το πηρα λεει οτι ηταν του 2001 το καρτ...Απ'οτι ειδα τοτε βγηκαν και τα πρωτα υδροψυκτα ή κανω λαθος?Το μοτερ εχει αλλαχτει καποια στιγμη...
    Χωρίς να ξέρω το οδηγικό στυλ (δηλαδή αν κάνεις κάποιο λάθος και δεν έχεις πολλά χιλιόμετρα στην έξοδο άρα γιαυτό δε βάζεις 6η), στις δυο μεγάλες ευθείες πρέπει να βάζεις 6η.

    Εγώ έχω 17/26 όταν γυρίζει δεξιά και 17/27 όταν γυρίζει αριστερά.

    Αν το έχεις τόσο κοντό και γενικώς το έχεις παντού στη τσίτα το μοτέρ, θα το πάρεις στο χέρι, πέρα από το γεγονός ότι χάνεις χρόνο.

    Στο καρτόδρομο πάντως πέρσι όταν ήμουν σε καλύτερη φόρμα (τώρα λόγω των παιδιών έχω καιρό να κάνω συστηματική προπόνηση) γύριζα 43,5 αριστερά και 43,3 δεξιά με MG κόκκινα.
    Nikos

  7. #95
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα κοιταξω τι γραναζωμα φοραει το δικο μου αλλα και του αλλου Μιχαλη....Εγω βαζω 6η στην μεγαλη ευθεια,στην κατηφορικη αριστερη μεχρι το δεξι κατω πεταλο και καπακι στην αριστερη ανηφορικη...Ομως την κραταω για λιγο...Ενω με το Tony kart πηγαινα παντου 5ες-6ες τελειωμενες!!Ειναι σαφεστατα κοντυτερο απο το δικο μου,ισως και δυνατοτερο,ενω και στα 2 καρτ φοραμε μεταχειρισμενα λαστιχα MG απο καποιον αγωνιζομενο που τα'βγαλε επειδη δεν κραταγανε προφανως πια!(για μας ειναι λουκουμι!)
    Θα χρονομετρησω το Tony να δω απο περιεργεια που βρισκομαι(πιστευω κοντα στο 0:49-0:50 εφοσον με το δικο μου εγραψα 0:52 με σαφως αργοτερους ρυθμους)....
    Οι χρονοι που λες ειναι σε μερα αιχμης να φανταστω,που η πιστα κραταει καλα,ενω εχεις και καινουρια λαστιχα παντα ε??Ποσα αλογα ειναι το δικο σου??Εμας ειναι 37hp...Θα'θελα να δοκιμασω ενα ανταγωνιστικο καρτ για 4-5 γυρους να δω που περιπου βρισκομαι σε χρονους....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  8. #96
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα κοιταξω τι γραναζωμα φοραει το δικο μου αλλα και του αλλου Μιχαλη....Εγω βαζω 6η στην μεγαλη ευθεια,στην κατηφορικη αριστερη μεχρι το δεξι κατω πεταλο και καπακι στην αριστερη ανηφορικη...Ομως την κραταω για λιγο...Ενω με το Tony kart πηγαινα παντου 5ες-6ες τελειωμενες!!Ειναι σαφεστατα κοντυτερο απο το δικο μου,ισως και δυνατοτερο,ενω και στα 2 καρτ φοραμε μεταχειρισμενα λαστιχα MG απο καποιον αγωνιζομενο που τα'βγαλε επειδη δεν κραταγανε προφανως πια!(για μας ειναι λουκουμι!)
    Θα χρονομετρησω το Tony να δω απο περιεργεια που βρισκομαι(πιστευω κοντα στο 0:49-0:50 εφοσον με το δικο μου εγραψα 0:52 με σαφως αργοτερους ρυθμους)....
    Οι χρονοι που λες ειναι σε μερα αιχμης να φανταστω,που η πιστα κραταει καλα,ενω εχεις και καινουρια λαστιχα παντα ε??Ποσα αλογα ειναι το δικο σου??Εμας ειναι 37hp...Θα'θελα να δοκιμασω ενα ανταγωνιστικο καρτ για 4-5 γυρους να δω που περιπου βρισκομαι σε χρονους....
    Μπα, όχι καινούρια.

    Τα MG τα έχω πάααρα πολύ καιρό. Γενικώς αυτό είναι το καλό των MG. Κρατάνε πολύ και δε πέφτουν απότομα.

    Είχε κόσμο όταν είχα γυρίσει τόσο, ναι.

    Σε διαφορετικές συνθήκες είμαι στο 44-44,1. Τώρα που έχω πέσει γυρίζω στο 45 αλλά έχω και λάστιχα 6μήνου, μην είναι και 8μήνου τώρα που το σκέφτομαι.

    Εμένα είναι 43 άλογα. Με τη δική μου σχέση, δεξιά, είμαι: Κ1 5η, 4η για Κ2 (ανάλογα πόσο κρατάει, μπορεί και 5η), μετά όλο το εσάκι με 4η για να βάλω 5η μόλις βγω και 6η πριν το σπάσιμο. Μετά δυο κάτω για 4η στη valvoline, ανεβαίνω με 5η όλη την ανηφόρα (ανάλογα στο αριστερό σπάσιμο αν κρατάει ή όχι βάζω και 4η), 3η για τη φουρκέτα...ανεβάζω 4η μέχρι τη πλατεία, με το που βγω βάζω 5η και 6η στην γραμμή εκκίνησης/τερματισμού.

    Εδώ δεξιά:



    Κι εδώ αριστερά:



    Μπόνους "Μέγαρο"...

    Nikos

  9. #97
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τρελοι χρονοι!Τα'χω δει τα βιντεακια σου ηδη! Το σιγουρο ειναι οτι εγω σε πολλα σημεια ακομη,κανω υπερβολες,ντριφταρω και μου στοιχιζει σε χρονο.Το καλυτερο ειναι να βρεθουμε απο κοντα ενα Σαββατο και να ακολουθω τις γραμμες σου..4-5sec σ'αυτην την πιστα ειναι μεγαλη διαφορα....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  10. #98
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρελοι χρονοι!Τα'χω δει τα βιντεακια σου ηδη! Το σιγουρο ειναι οτι εγω σε πολλα σημεια ακομη,κανω υπερβολες,ντριφταρω και μου στοιχιζει σε χρονο.Το καλυτερο ειναι να βρεθουμε απο κοντα ενα Σαββατο και να ακολουθω τις γραμμες σου..4-5sec σ'αυτην την πιστα ειναι μεγαλη διαφορα....
    Βεβαίως να βρεθούμε!

    Το εξατάχυτο χρειάζεται πολύ σωστή οδήγηση, χωρίς υπερβολές, slow-in fast-out γιατί έχει τεράστια σημασία η έξοδος ώστε να έχεις περισσότερα χιλιόμετρα στο τέλος της ευθείας.

    Προσπάθησε να χρησιμοποιείς όλο το πλάτος της πίστας και πάντα στην έξοδο να το ανοίγεις, μη το "πνίγεις" γιατί έτσι χάνεις πολύ χρόνο.

    Στην είσοδο, προσπάθησε να το φρενάρεις όσο χρειάζεται ώστε να μη χάνεις το apex.
    Nikos

  11. The Following User Says Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    ΜΙΧΑΛΗΣ (03-10-14)

  12. #99
    Εγγραφή
    16-01-10
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    949
    Thanked
    748
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    γεια χαρα σε ολους
    εχουμε ενα καρτ για μια διπλωματικη εργασια να το κανουμε ηελκτροκινητο
    και θελουμε να του φτιαξουμε τα φρενα γτ ηταν σε ακινησια χρονια
    η τρομπα που εχει για τα μπροστα και για τα πισω φρενα ειναι αυτη (διπλη)

    προσπαθουμε να κανουμε εξαερωση αλλα μαλλον δν την κανουμε σωστα γτ δν κουνιονται καθολου οι δαγκανες...μπορει κανεις να μας περιγραψει τη διαδικασια?
    αυτο που κανουμε εμεις ειναι:
    συμπληρωνουμε το δοχειο με υγρο
    ξεβιδωνουμε τη βιδουλα στη δαγκανα
    πρεσαρουμε και βιδωνουμε παλι τη βιδα χωρις να αφησουμε το πεταλ του φρενου
    και επαναλαμβανουμε τη διαδικασια μεχρι να "κατουρησει" απο τη βιδουλα υγρο φρενων

  13. #100
    Εγγραφή
    07-01-13
    Περιοχή
    Athens/ Κορυδαλλός
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    860
    Thanked
    619
    Rides
    0

    Προεπιλογή



    Θα σε βοηθήσει πιστέυω

Σελίδα 10 από 12 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP