Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Αυτοκόλλητα στο αμάξωμα

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή Αυτοκόλλητα στο αμάξωμα

    Αγορασατε ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο σε άριστη κατάσταση και σε πολύ καλή τιμή. Το μόνο που σας ενοχλεί, είναι ότι έχει επάνω στον προφυλακτήρα του κολλημένα διάφορα παλιά αυτοκόλλητα. Πως μπορειτε να τα αφαιρέσετε χωρίς να κάνετε ζημιά;

    Διαλέξτε μία ηλιόλουστη μέρα και αφήστε για αρκετή ώρα το αυτοκίνητο να «λιάζεται» στο σημείο που είναι κολλημένα τα αυτοκόλλητα. Έτσι, η κόλλα τους μαλακώνει και είναι ευκολότερο να ξεκολλήσουν.


    1. Εάν δεν αντέχετε να περιμένετε να ζεστάνει ο καιρός, χρησιμοποιήστε για τον ίδιο σκοπό ένα σεσουάρ μαλλιών.
    2. Όταν ζεσταθεί αρκετά η κόλλα, πιέστε τα αυτοκόλλητα ώστε να «στρώσουν» πάνω στην επιφάνεια. Έτσι, όταν τα τραβήξετε προσεκτικά για να ξεκολλήσουν, θα υπάρχει λιγότερος κίνδυνος να σκιστούν.
    3. Χρησιμοποιήστε την πιστωτική σας κάρτα για να ξεκολλήσετε προσεκτικά μία άκρη και μετά τραβήξτε απαλά, προσπαθώντας να μη σκιστεί το αυτοκόλλητο. Η πιστωτική κάρτα είναι φτιαγμένη από υλικό μαλακότερο από ένα μαχαίρι ή τα νύχια σας.
    4. Εάν μείνουν υπολείμματα κόλλας στον προφυλακτήρα, χρησιμοποιείστε ένα προϊόν κατάλληλο για την αφαίρεση τέτοιων υλικών από το αυτοκίνητο, που εγγυημένα δεν θα χαλάει το χρώμα.
    5. Το ίδιο υλικό θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για να «μουλιάστε» ένα αυτοκόλλητο, που παρά τις προσπάθειές σας αρνείται να ξεκολλήσει.
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  2. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    BILL007 (09-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων

    1. Εάν δεν αντέχετε να περιμένετε να ζεστάνει ο καιρός, χρησιμοποιήστε για τον ίδιο σκοπό ένα σεσουάρ μαλλιών.


    Με αυτο τον τροπο βγαινει και το σημα τελων κυκλοφοριας χωρις να χαλασει!!!!

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    για οσους δε χρωστανε στις τραπεζες και δεν εχουν πιστωτικες,κανει δουλεια επισεις και μια τηλεκαρτα.
    τωρα θα μου πειτε, πιο ευκολα να κουβαλαει καποιος πιστωτικη παρα τηλεκαρτα.
    σ αυτη τη περιπτωση μπορει να κανει δουλεια ενα καπακι απο τους γνωστους μας bic στυλους.

    Ελπιζω να βοηθησα!



  5. #4
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτο τον τροπο βγαινει και το σημα τελων κυκλοφοριας χωρις να χαλασει!!!!
    αμα θελεις σηματακι απο τελη κυκλοφοριας προηγουμενων χρονων πες μου.. ειδικα απο το 2008 εχω κανα 4αρι στην συσκευασια τους....
    δεν εχω μπει ποτε στην διαδικασια να το ξεκολησω απο το χαρτακι του μιας και δεν το βαζω γιατι μου σπαει τα νευρα να φαινεται στο παρμπριζ μου.
    εχω και απο αμαξια και απο μηχανες...χαχαχαχαα

  6. #5
    Εγγραφή
    08-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.025
    Thanked
    439
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο patriNOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα θελεις σηματακι απο τελη κυκλοφοριας προηγουμενων χρονων πες μου.. ειδικα απο το 2008 εχω κανα 4αρι στην συσκευασια τους....
    δεν εχω μπει ποτε στην διαδικασια να το ξεκολησω απο το χαρτακι του μιας και δεν το βαζω γιατι μου σπαει τα νευρα να φαινεται στο παρμπριζ μου.
    εχω και απο αμαξια και απο μηχανες...χαχαχαχαα
    Παιδιά και εγώ από το 2004 που επαναπατρίστηκα δεν έχω κολλήσει σήμα στο παρμπρίζ. Στο ντουλαπάκι!!

    Βασίλη δώστε και άλλα DIY στο λαό και ευχαριστούμε!!!

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP