Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66

Θέμα: Ζυγοστάθμιση - Ευθυγράμμιση

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ζυγοστάθμιση - Ευθυγράμμιση

    Πριν λιγο καιρο (σχεδον μηνας) ειχα παει σε γνωστο και με "ονομα" μαγαζι με πραγματι καλα μηχανηματα, για ζυγοσταθμιση - ευθυγραμμιση. Ακριβός, αλλα λεω τι στην ευχη εχει πανακριβα και καλα μηχανηματα ας γινει.....

    Εμπειρίες:

    1. Ζυγοσταθμιση:
    Ειδαμε ότι οι ζαντες ήθελαν λίγο ισιωμα. Πολυ λίγο.
    Ρωταω: Μια και ειναι λιγο το θεμα που εχουν, εστω οτι προχωραμε στη ζυγοσταθμιση, θα διορθωθει μονο με τα βαριδακια το ελαχιστο τρεμουλο που εχω ή να προηγηθει πρωτα το ισιωμα? Απάντηση του: Βεβαίως, αλλά καποια στιγμη στο μελλον να τις ισιωσουμε.

    ΟΚ λεω, και για το ισιωμα οταν το αποφασισω πόσο θελεις?
    Απάντηση: 200 ευρω (με ξαναχρεωση βεβαια στη ζυγοσταθμιση), και δεν τις κανω εγω θα τις στειλουμε σε πολυ καλο που ξερω κλπ κλπ

    Αποτέλεσμα: Εγινε χειροτερο το τρέμουλο, και βεβαια χτες πηγα μονος μου σε αυτον που θα τις εστελνε για ισιωμα, εδωσα 100 ευρω για ολα και ειμαι μια χαρα πλέον.


    2. Ευθυγραμμιση:
    Αφου ενας χοντρος τεχνιτης που εχει εφτιαξε τις πισω, κοιταει και μπροστα και διορθωνει μονο την αριστερη. Η δεξια ηταν στο οριο.
    Λεω τι ετσι θα το αφησεις? Απαντηση: ναι μωρε σιγα στο οριο ειναι μια χαρα. Του λεω τι λες ρε φιλε εισαι καλα? Το φτιαξε με το ζορι....

    Ο πακιστανος μπαινει στη θεση του οδηγου να βασταει το τιμονι ευθεια με τα βρωμικα χερια του απο τις ροδες και μου κανει το δερματινο τιμονι χαλια.

    Και φευγει...ετσι σαν να μην τρεχει τιποτε. Βαζω τις φωνες, και τοτε μονο παει να το καθαρισει με ....αζαξ.....Ακομη τρεχει απο τις φωνες....
    Τρελαθηκα... .Καθαριζα μετα στο σπιτι μια ωρα με τα ειδικα καθαριστικα του δερματος και προστασια κλπ κλπ

    3. Το κερασακι:
    Παει ο χοντρος να βαλει στο πορτμπαγκάζ το καρυδακι ασφαλειας των τροχων και σπαει ενα πλαστικο πυρακι απο αυτα που βαστανε την ταπετσαρια. Δεν ειναι το κοστος βεβαια, αλλα η γαιδουρια. Μου λεει το "αφεντικο": Αυριο θα σου εχω καινουργιο. Ναι σωθηκα....Το αυριο αυτο, ακομη δεν εχει ερθει....

    Ολη την ωρα των εργασιων το "αφεντικο" ηταν στο γραφειο και προσπαθουσε να πεισει εναν αλλο πελατη για αλλαγη ελαστικων.....Κατι που ειχε και σε μενα πριν προσπαθησει....


    Αυτα για να προσεχουμε.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 17-10-12 στις 13:12

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    beliris (28-01-11), BILL007 (11-10-12), Nino (07-10-10), Panos 316T (11-10-12), Ptboul (17-10-12)

  3. #2
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ

  4. The Following 3 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    chief (10-10-12), oldcarskickass (28-01-11), Thomelef (10-10-12)

  5. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Κωνσταντινε, στειλε με πμ το μαγαζι!

  6. #4
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χε χε!! είχα πάει σε 4 ευθυγραμμισάδες για το κόρσα του γιού και κανένας δεν κατάλαβε γιατί το αμάξι τράβαγε αριστερά λόγω ψιλοαρπαγμένης γέφυρας, λόγω παλιότερης μετωπικής πρόσκρουσης σε πεζοδρόμιο!
    Ευτυχώς ήμου τυχερός στον 5ο.
    Φυσικά η γέφυρα αλλάχτηκε με καινούργια, ύστερα έγινε η σωστή ευθυγράμμιση.
    Μιλάμε για άνθρωπο πολύ ψείρα πάνω στην δουλειά του.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  7. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο ίδιο μαγαζί κατα την εφαρμογη του ελαστικού επάνω στη ζάντα, αφού έβαλαν εκείνο το γλειώδες υλικό για να τσουλήσει το λάστιχο, ζήτησα όταν θα "σπρώξουν" με το σιδερένιο ματσούκι να βάλουν ένα πανί ενδιάμεσα γιατί οι ζάντες ήταν φρέσκιες απο το βάψιμο.
    Αποτέλεσμα;
    Ο μάστορας "ήξερε" τη δουλειά του με αποτέλεσμα να αποκτήσω μια τέλεια χαρακιά περιμετρική στη ζάντα.
    Η απάντηση του μάστορα: έχει μάγουλο το λάστιχο και δεν θα φαίνεται καθόλου.

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-12), Panos 316T (11-10-12), Ptboul (17-10-12)

  9. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sharky Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ο πακιστανος μπαινει στη θεση του οδηγου να βασταει το τιμονι ευθεια με τα βρωμικα χερια του απο τις ροδες και μου κανει το δερματινο τιμονι χαλια.

    Και φευγει...ετσι σαν να μην τρεχει τιποτε. Βαζω τις φωνες, και τοτε μονο παει να το καθαρισει με ....αζαξ.......

    Την επόμενη φορά τυλίγεις τιμόνι / λεβιέ / χειρόφρενο με διάφανη μεμβράνη για το φαγητό και βάζεις και μια ειδική σακούλα στο κάθισμα. Έχω άπειρες τέτοιες, πέρνα να σου δώσω μερικές.


    ΥΓ: Να έχεις και ένα κουτί με μωρομάντηλα πάντα στο ντουλαπάκι. Καθαρίζουν, χωρίς να κάνουν ζημια σε πλαστικά & δέρμα. Φρίκη πάντως η εμπειρία σου.

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε Κωστα, το ξερω αλλα αυτα ειναι δικη τους ευθυνη.
    Πόσο δε, να το λερωνουν κιολας!!!!

  11. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    Ptboul (07-10-10)

  12. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ίδιο μαγαζί κατα την εφαρμογη του ελαστικού επάνω στη ζάντα, αφού έβαλαν εκείνο το γλειώδες υλικό για να τσουλήσει το λάστιχο, ζήτησα όταν θα "σπρώξουν" με το σιδερένιο ματσούκι να βάλουν ένα πανί ενδιάμεσα γιατί οι ζάντες ήταν φρέσκιες απο το βάψιμο.
    Αποτέλεσμα;
    Ο μάστορας "ήξερε" τη δουλειά του με αποτέλεσμα να αποκτήσω μια τέλεια χαρακιά περιμετρική στη ζάντα.
    Η απάντηση του μάστορα: έχει μάγουλο το λάστιχο και δεν θα φαίνεται καθόλου.
    Βαζω στοιχημα οτι ηταν ο τεχνιτης ο χοντρος. Σκετος καλλιτεχνης στη δουλεια του..... Πιο χοντροκοπια μαστορα δεν εχω δει.

  13. The Following User Says Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (11-10-12)

  14. #9
    Εγγραφή
    07-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    21
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ελάτε, στείλτε με Pm's το μαγαζί.. δεν μπορεί να είναι αυτό που φαντάζομαι, δεν μπορεί.. (και είμαι και έτοιμος να πάω)

  15. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ελάτε, στείλτε με Pm's το μαγαζί.. δεν μπορεί να είναι αυτό που φαντάζομαι, δεν μπορεί.. (και είμαι και έτοιμος να πάω)
    Ένα πμ και σ'εμένα, γιατί είναι στα άμεσα σχέδια αλλαγή ελαστικών-ευθυγράμμιση-ζυγοστάθμιση και είχα κάποιο μαγαζί στο νου μου με σύγχρονα μηχανήματα (στα βόρεια συγκεκριμένα) σαν αυτό που ανέφερες και έχει αρχίσει να με τρώει!

    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP