Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 140

Θέμα: Εισαγωγή αυτοκινήτου απο εξωτερικό

  1. #31
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Την εναλλακτική να κρατήσεις την Μ3 και να πάρεις ένα μικρό, diesel με 8-9Κ για μέσα στη πόλη, το σκέφτηκες?

    Τώρα το πήρες το Μ3 ρε συ...γιατί να το πουλήσεις κιόλας? Ούτε μήνα νομίζω δεν έκλεισε.

    Ούτε καν θα το σκεφτόμουν στη θέση σου, τόσο νωρίς.
    Nikos

  2. #32
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είναι λίγο κίνηση απογοήτευσης της κατάστασης που βλέπω μπροστά....

    Αν και αγοράστηκε σαν αυτοκίνητο καθαρά διασκέδασης, και χωρίς να επιβαρύνει τον οικονομικό προϋπολογισμό, απλά μου φαίνεται ότι με έχουν πιάσει τα ψυχολογικά (λογικά) μου ... και σκέφτομαι απλά τη λογική επιλογή.
    Με έχουν ρωτήσει 2-3 μέλη και 2 φίλοι αν το πουλάω και με έχουν βάλει σε σκέψεις. Όπως πάει αν το έβγαζα σε πλειστηριασμό θα έπιανα παραπάνω χρήματα από ότι μου κόστισε έως τώρα.

    Αν βρω να το δώσω....θα πάω σε πετρέλαιο...και στην ήσυχη οικογενειακή ζωή ... γιατί με αυτό... όλο φιτιλιές μου βάζει.... Δεν ξέρω ίσως πάρω την απόφαση αν βρεθεί κάποια δελεαστική πρόταση για το Μ3 και αν ξεκαθαρίσω τι γίνεται με την εισαγωγή σήμερα.

    Παλιά ίσχυε η τιμή του τιμολογίου (ή η εργοστασιακή αξία με απομείωση λόγω ετών....ανάλογα πιο σύμφερε το κράτος Χ 20-30-40-50% ανάλογα με τον κυβισμό, - μία μικρή μείωση λόγω χιλιομέτρων + τα έξοδα εκτελωνισμού. Τι ισχύει σήμερα σχετικά με φόρους πολυτελείας, Euro4,5 κλπ ???

  3. #33
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο κίνηση απογοήτευσης της κατάστασης που βλέπω μπροστά....

    Αν και αγοράστηκε σαν αυτοκίνητο καθαρά διασκέδασης, και χωρίς να επιβαρύνει τον οικονομικό προϋπολογισμό, απλά μου φαίνεται ότι με έχουν πιάσει τα ψυχολογικά (λογικά) μου ... και σκέφτομαι απλά τη λογική επιλογή.
    Με έχουν ρωτήσει 2-3 μέλη και 2 φίλοι αν το πουλάω και με έχουν βάλει σε σκέψεις. Όπως πάει αν το έβγαζα σε πλειστηριασμό θα έπιανα παραπάνω χρήματα από ότι μου κόστισε έως τώρα.

    Αν βρω να το δώσω....θα πάω σε πετρέλαιο...και στην ήσυχη οικογενειακή ζωή ... γιατί με αυτό... όλο φιτιλιές μου βάζει.... Δεν ξέρω ίσως πάρω την απόφαση αν βρεθεί κάποια δελεαστική πρόταση για το Μ3 και αν ξεκαθαρίσω τι γίνεται με την εισαγωγή σήμερα.

    Παλιά ίσχυε η τιμή του τιμολογίου (ή η εργοστασιακή αξία με απομείωση λόγω ετών....ανάλογα πιο σύμφερε το κράτος Χ 20-30-40-50% ανάλογα με τον κυβισμό, - μία μικρή μείωση λόγω χιλιομέτρων + τα έξοδα εκτελωνισμού. Τι ισχύει σήμερα σχετικά με φόρους πολυτελείας, Euro4,5 κλπ ???
    Μια εντελώς φιλική ερώτηση και λογική απορία...γιατί μπήκες στη διαδικασία να το πάρεις τότε?

    Αμαρτία από τον Θεό των petrolheads να δώσεις το Μ3 για "ταξί"

    Αλλά εσύ αποφασίζεις.
    Nikos

  4. #34
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο κίνηση απογοήτευσης της κατάστασης που βλέπω μπροστά....

    Αν και αγοράστηκε σαν αυτοκίνητο καθαρά διασκέδασης, και χωρίς να επιβαρύνει τον οικονομικό προϋπολογισμό, απλά μου φαίνεται ότι με έχουν πιάσει τα ψυχολογικά (λογικά) μου ... και σκέφτομαι απλά τη λογική επιλογή.
    Με έχουν ρωτήσει 2-3 μέλη και 2 φίλοι αν το πουλάω και με έχουν βάλει σε σκέψεις. Όπως πάει αν το έβγαζα σε πλειστηριασμό θα έπιανα παραπάνω χρήματα από ότι μου κόστισε έως τώρα.

    Αν βρω να το δώσω....θα πάω σε πετρέλαιο...και στην ήσυχη οικογενειακή ζωή ... γιατί με αυτό... όλο φιτιλιές μου βάζει.... Δεν ξέρω ίσως πάρω την απόφαση αν βρεθεί κάποια δελεαστική πρόταση για το Μ3 και αν ξεκαθαρίσω τι γίνεται με την εισαγωγή σήμερα.

    Παλιά ίσχυε η τιμή του τιμολογίου (ή η εργοστασιακή αξία με απομείωση λόγω ετών....ανάλογα πιο σύμφερε το κράτος Χ 20-30-40-50% ανάλογα με τον κυβισμό, - μία μικρή μείωση λόγω χιλιομέτρων + τα έξοδα εκτελωνισμού. Τι ισχύει σήμερα σχετικά με φόρους πολυτελείας, Euro4,5 κλπ ???
    φιλε vagmag αυτο με τον πλειστηριασμο δεν το καταλαβα, αν ειναι να φυγει παραπανω απ οτι το πηρες θα ειχε φυγει και οσο καιρο το ειχε ο μονστας στην αγγελια!

  5. The Following 4 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    alexk (01-10-12), apostoles46 (01-10-12), BILL007 (01-10-12), nikos1400 (01-10-12)

  6. #35
    Εγγραφή
    02-06-12
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    315
    Thanked
    387
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Βαγγέλη ο Monsta περίμενε αρκετό καιρό και εντέλει βρέθηκες εσύ και το πήρες πολύ πιο κάτω..Τώρα το να το δώσεις παραπάνω λεφτά απο οτι το πήρες δεν ειναι λίγο περίεργο?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    IT'S ALL GOOD.I CAN TAKE THE WEIGHT.

  7. #36
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikos! Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια εντελώς φιλική ερώτηση και λογική απορία...γιατί μπήκες στη διαδικασία να το πάρεις τότε?

    Αμαρτία από τον Θεό των petrolheads να δώσεις το Μ3 για "ταξί"

    Αλλά εσύ αποφασίζεις.
    Για τόνωση του ηθικού !!! Για εμπειρία !!! Πίστεψε με πάλεψα πολύ με τον εαυτό μου, πριν αποφασίσω να πάρω ένα αυτοκίνητο απλά κ μόνο για το fun to drive που λένε, σε αυτή την περίοδο. Τέσπα όπως προείπα μάλλον δικά μου ψυχολογικά. Όπως βλέπω θα το κρατήσω να το χαρώ ! Από τη μία παλεύει η λογική και από την άλλη είναι η χαρά που ΄μου δίνει το αυτοκίνητο αυτό κάθε φορά που πατάω το γκάζι, που στρίβω κλπ κλπ

  8. #37
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vagmag Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τόνωση του ηθικού !!! Για εμπειρία !!! Πίστεψε με πάλεψα πολύ με τον εαυτό μου, πριν αποφασίσω να πάρω ένα αυτοκίνητο απλά κ μόνο για το fun to drive που λένε, σε αυτή την περίοδο. Τέσπα όπως προείπα μάλλον δικά μου ψυχολογικά. Όπως βλέπω θα το κρατήσω να το χαρώ ! Από τη μία παλεύει η λογική και από την άλλη είναι η χαρά που ΄μου δίνει το αυτοκίνητο αυτό κάθε φορά που πατάω το γκάζι, που στρίβω κλπ κλπ
    αμα σκεφτεσαι να το δωσεις απ τον πρωτο μηνα χωρις να σου εχει ζητησει ακομα χρηματα συντηρησης τοτε δωστο οσο ειναι καιρος....
    γιατι οσο περναει χανει την αξια του...

  9. The Following 2 Users Say Thank You to spar@ For This Useful Post:

    imolarot (09-12-12), Kostas_1 (01-10-12)

  10. #38
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο spar@ Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε vagmag αυτο με τον πλειστηριασμο δεν το καταλαβα, αν ειναι να φυγει παραπανω απ οτι το πηρες θα ειχε φυγει και οσο καιρο το ειχε ο μονστας στην αγγελια!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο apostoles46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Βαγγέλη ο Monsta περίμενε αρκετό καιρό και εντέλει βρέθηκες εσύ και το πήρες πολύ πιο κάτω..Τώρα το να το δώσεις παραπάνω λεφτά απο οτι το πήρες δεν ειναι λίγο περίεργο?


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Η αλήθεια είναι ότι το αυτοκίνητο το πήρα στην τιμή της αγγελίας (θα κατέβαζε ο Κώστας 500 ευρώ αν βάζαμε το μαμά πορτμπαγκάζ) + 1100 τέλη + 320 μεταβίβαση + αλλαγή λαδιών στην Αθήνα στο συνεργείο του Κώστα. Και πάλι θεωρώ ότι είναι πολύ καλή τιμή.

    Είχα σκεφτεί να ανοίξω και ένα τόπικ σχετικά με την "ηθικότητα" του να πουλήσει κάποιος ένα αυτοκίνητο σε τιμή υψηλότερη από αυτή που το αγόρασε. Πότε δεν το έχω κάνει....και ότι και να έχω πουλήσει πάντα το έδινε πολύ χαμηλότερα από ότι έλεγαν οι υπόλοιπες αγγελίες
    παραδείγματα.
    Το φόρεστερ 2.5ΧΤ μου κόστισε 43000 ευρώ. Στις αγγελίες ήταν 28-30000 και το έδωσα 20000 (2006)
    Η 911 4ς από 150000 ευρώ 2002, τη δώσαμε 68000 όταν η φτηνότερη αγγελία ήταν 78000
    Η Λότους κόστισε 45000+, οι αγγελίες όταν τη δώσαμε ήταν 25000+ και εμείς τη δώσαμε 18000.
    Όπως και όλα τα αυτοκίνητα μέχρι σήμερα. όχι γιατί είχα καλή καρδιά, απλά γιατί τόσο μπορούσα να τα δώσω.

    Τώρα πήρα το Μ3 στα παραπάνω χρήματα και έχω ήδη προσφορά να το δώσω 17000 ευρώ. Έχω πει και στον Στράτο ότι γνωρίζω ότι όσα χρήματα και να ρίξω σε συντήρηση ή μετατροπές δεν παίρνονται πίσω. Επίσης ο Νίκος έχει γράψει ότι τα καλά Μ3 που βρίσκει είναι εκεί στα 170000-18000 ευρώ και πάνω. Θα ήταν άραγε κατακριτέο αν έβρισκα να το δώσω στα χρήματα που το πήρα ή λίγο παραπάνω;;;; Ποτέ δεν έχω κερδίσει από πώληση αυτοκίνητου....αλλά βλέπω μία αρνητική κριτική....

    όπως ξαναείπα...μάλλον δεν θα το δώσω...ίσως αν έχετε κάποια πληροφορία σχετικά με τις εισαγωγές, μιας και μόλις αγόρασα ένα xtrail diesel, και μου άρεσε η δύναμη κ η οικονομία του, κ ίσως τελικά απλά αντικαταστήσω το Prius με ένα 320d.

  11. #39
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αβυσσος η ψυχη του βαγγου...χαχαχα!!!
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  12. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    zaharias (02-10-12)

  13. #40
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αβυσσος η ψυχη του βαγγου...χαχαχα!!!

Σελίδα 4 από 14 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP