Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 17 από 17

Θέμα: 200.000 euro Προστιμο για 200km/h

  1. #11
    Εγγραφή
    07-01-10
    Περιοχή
    malmo ,sweden
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.280
    Thanked
    917
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δηλαδη αν πηγαινε να το σκασει απο τους μπατσους και τον πιαναν να μην πω τι θα τον εκαναν.

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποτε αν δεν κανω λαθος αυτο ειχε προταθει και στην Ελλαδα (απο τον Αρη Σταθακη) και βεβαια δεν εγινε ποτε δεκτο.
    Η προταση ηταν αναλογως της οικονομικης καταστασης (μαλλον βαση φορολογικης δηλωσης) να ειναι και τα προστιμα. Ενα προστιμο πχ 150 ευρω για καποιους ειναι πολλα για καποιους αλλους ειναι τριχες κοκ.
    Υπαρχει λογικη.
    Αυτο Γιαννη ίσχυε στην Αγγλια οταν ημουν (δεν ξερω για τωρα), οχι βεβαια για ολα τα αδικηματα, αλλα σιγουρα για αυτα που ηταν μονο σχετικα με προστιμα, οπως υπερβολικη ταχυτητα.
    Βεβαιως και εχει καποια λογικη και απο εκει το ειχε σκεφτει ο Σταθακης. Απλά θελει σωστη επιλογη σε ποιες περιπτωσεις θα ισχυει.

  3. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να την κάνω λίγο διαφορετικά εγώ την ερώτηση? Αν καταδικαζόντουσαν σε φυλάκιση ..λέμε τώρα... ποιός θα έβγαινε νωρίτερα έξω??
    Σε ένα σοβαρό κράτος, κανείς από τους δύο. Εγώ άλλωστε έκανα μια γενική προσέγγιση της ποινής και της ισονομίας, το τί γίνεται στην πράξη το ξέρουμε όλοι μας....
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  4. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    129
    Thanked
    91
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γίνονται διακρίσεις πουθενά απέναντι στο νόμο. Για παράδειγμα, αν κάποιος σκοτώσει θα πάει φυλακή πχ 20 χρόνια, είτε είναι πλούσιος είτε φτωχός. Αυτή είναι η αρχή της ισονομίας, δηλαδή της ισότητας απέναντι στο νόμο και ισχύει ανεξαρτήτως εισοδήματος, μορφώσεως κλπ. Συνεπώς, η παράβαση πρέπει να είναι συγκεκριμένη και ίδια για όλους, όχι πιο πολλά στον πλούσιο και λιγότερα στο φτωχό. Αν δηλαδή ο κάτοχος της ferrari τρέχοντας αφαιρούσε μια ανθρώπινη ζωή θα αποτελούσε βαρύτερο αδίκημα απο το αν την αφαιρούσε κάποιος άλλος με zastava? Προφανώς και όχι και η φυλάκιση θα ήταν η ίδια. Θεωρώ λοιπόν παραλογισμό το πρόστιμο αυτό, αφού σκοπός της ποινής άλλωστε δεν είναι η τιμωρία αλλά η νουθεσία. Και δε νομίζω ότι η δικαιοσύνη δείχνοντας ένα τόσο αυστηρό πρόσωπο δημιουργεί καλύτερους και πιο ευσυνείδητους ανθρώπους...
    συμφωνω για την ισοτητα και την ισονομια αλλα θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει δικαια μεταχειρηση...........
    δηλαδη
    με ενα προστιμο των 1000ε εγω θα στεναχωρηθω παρα πολυ γιατι τοσο ειναι ο μισθος μου......
    αν το ιδιο προστιμο παρει ενας βιομηχανος κτλ δνε θα τον πειραξει ιδιαιτερα....
    οποτε να κανω μια διορθωση και να πω οτι ο νομος πρεπει να ειναι ισος μεταξυ ισων!!!
    (αυτο δεν το λεω εγω αλλα βιβλια νομικης)
    Οι ληστες ζητουν η τα λεφτα η την ζωη σου....οι γυναικες απαιτουν και τα δυο........

  5. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    καλα τον καναν τον παπαρα......που ετρεχε ετσι.......
    για εμενα οποιος τρεχει πανω απο το οριο και κανει και κοντρες ειναι μεγαλος αλητης.........χαχαχαχχαχαχαχ

  6. #16
    Εγγραφή
    07-01-10
    Περιοχή
    malmo ,sweden
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.280
    Thanked
    917
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ναι αλλα όταν αλλάζουν και τα πρόστιμα\ποινές ανάλογα με το εισόδημα τότε ίσος μπαίνουμε σε επικίνδυνα χωράφια .άμα σκοτώσεις/ληστέψεις\εκβιάσεις ένα άστεγο είναι πιο ελαφρύ από ότι αν έκανες το ίδιο στο κόκκαλη ?
    ιδιαιτερα στην ελβετία είναι πολύ περίεργη η προσέγγιση .
    στη ελλάδα βρε παιδιά fia καταθέτουμε άδεια και πινακίδες αυτοκινητου άμα μας πάρουν το diploma ? γιατί να απαγορεύεται να οδογήσει άλλος αυτό το αυτοκίνητο?
    αυτό φταίει και τρέχει σαν τρελός η οδηγείς σουρωμένος η αυτός πίσω από το τιμόνι?


    translated by https://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 07-01-10 στις 22:35 Αιτία: greeklish

  7. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chris z3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω για την ισοτητα και την ισονομια αλλα θεωρω οτι πρεπει να υπαρχει δικαια μεταχειρηση...........
    δηλαδη
    με ενα προστιμο των 1000ε εγω θα στεναχωρηθω παρα πολυ γιατι τοσο ειναι ο μισθος μου......
    αν το ιδιο προστιμο παρει ενας βιομηχανος κτλ δνε θα τον πειραξει ιδιαιτερα....
    οποτε να κανω μια διορθωση και να πω οτι ο νομος πρεπει να ειναι ισος μεταξυ ισων!!!
    (αυτο δεν το λεω εγω αλλα βιβλια νομικης)
    Αυτό που λες, σίγουρα έχει λογική. Αλλά επειδή δεν μετριούνται όλα με χρήματα, σκοπός του νόμου είναι να συνετίζει και αυξάνοντας απλά το πρόστιμο δεν το επιτυγχάνει αυτό. Γιατί με αυτή την λογική, σε κάποιον πολύ φτωχό που οδηγάει ένα ρημαδοπαπί θα έπρεπε να του πάρεις 10 ευρώ για κάτι επικίνδυνο τόσο για τη ζωή του όσο και των τριγύρω του. Θα μπορούσε πχ να έχει καταναγκαστική εργασία για ένα μήνα σε νοσοκομείο με άτομα που νοσηλεύονται από τροχαία δυστυχήματα, ή κάτι άλλο τελοσπάντων που πραγματικά θα έκανε τον παραβάτη να καταλάβει το σφάλμα του και να μην το ξαναεπαναλάβει, αλλά δεν είναι σωστό να κρίνεις με διαφορετικά μέτρα και σταθμά παρόμοιες πράξεις. Σηκώνει πολύ κουβέντα το θέμα βέβαια, απλά πιστεύω ότι ο νόμος είναι υπεράνω χρημάτων και προστίμων και θα έπρεπε να θεσπιστούν διαφορετικά μέτρα για τους παραβάτες τέτοιων αδικημάτων που να είναι το ίδιο "οδυνηρά" για όλους, ασχέτως οικονομικής κατάστασης...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP