Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: 200.000 euro Προστιμο για 200km/h

  1. #1
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή 200.000 euro Προστιμο για 200km/h

    Πρόστιμο «μαμούθ» για παράβαση του Κ.Ο.Κ

    Πρώτη καταχώρηση: Πέμπτη, 7 Ιανουαρίου 2010, 17:13

    Το χρηματικό πρόστιμο των 202 χιλιάδων ευρώ καλείται να πληρώσει ένας οδηγός στην Ελβετία, ο οποίος συνελήφθη από την Τροχαία να κινείται με το αυτοκίνητό του, μια κόκκινη Φεράρι «Τεσταρόσα», με ταχύτητα που υπερέβαινε τα… 100χλμ/ώρα!

    Σύμφωνα με την εφημερίδα «Blick», η παράβαση του «βιαστικού» Ελβετού ήταν ότι κινούνταν με αυτή την ταχύτητα σε επαρχιακό δρόμο, όπου τα επιτρεπόμενα όρια ταχύτητας είναι πολύ χαμηλότερα.

    Και αν για τους περισσότερους που ξέρουν έστω και τα βασικά για τα αυτοκίνητα, τα 100χλμ/ώρα για μία Φεράρι είναι «αστεία» ταχύτητα, δεν φαίνεται πως έχουν την ίδια άποψη ούτε η ελβετική αστυνομία ούτε και η ελβετική Δικαιοσύνη.

    Ως εκ τούτου, δικαστήριο του Σεν Γκάλεν επιδίκασε στον παραβάτη αυτό το πρόστιμο-ρεκόρ, που ξεπερνά κατά πολύ το προηγούμενο πρόστιμο των 111.000 ελβετικών φράγκων που είχε δοθεί σε έναν οδηγό Πόρσε, το 2008, στη Ζυρίχη.

    Βέβαια, δεν είναι καθόλου τυχαίο ότι ο παραβάτης οδηγεί Φεράρι, αφού η περιουσία του υπολογίζεται στα 15,74 εκατομμύρια δολάρια, οπότε το χρηματικό πρόστιμο που του επεβλήθη πρέπει να ισοδυναμεί με τους τραπεζικούς τόκους… τριών μηνών!

    zougla .gr

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δλδ αν πιασουν εσενα ρε Κατσαραιε και μενα τι θα γινει?
    Θα αφησουμε τις γυναικες μας για ΠΣΚ στην τροχαια????
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    με ειχαν πιασει το 2000 στην ελβετια με ενα νοικιασμενο βολβο V70 με 170 χ.α.ω....
    με παρακολουθουσαν για ωρα με "πολιτικο" αυτοκινητο οπως διαπιστωσα μετα...

    το προστιμο ηταν 165000 δρχ. τοτε απαιτητό αμεσα...
    τοσα μετρητα δεν ειχα μαζι μου (ηταν η τελευταια μερα του ταξιδιου και πηγαινα προς το αεροδρομιο για να επιστρεψω) και με πηγαν συνοδεια μεχρι το τμημα οπου εισεπραξαν το ποσο με καρτα...!
    αν δεν πληρωνα, θα ημουν ακομα εκει...
    εχω εμπειρια απο αστυνομιες αρκετων χωρων...
    οι ελβετοι ειναι με διαφορα οι αυστηροτεροι και σκληροτεροι...
    δεν γλιτωνεις με τιποτα...

  4. #4
    Εγγραφή
    05-01-10
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    92
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εμενα ρε μαγκες με βαλανε μεσα στην στενη επειδη ειχα πιει 1 ποτο παραπανω...αλλα ενταζει εκει ισχυει ακομα ο θαλαμος αεριων

    αλλα κατα την γνωμη μου καλα με καναν και εμενα και τον αλλο με την φερραρι

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καποτε αν δεν κανω λαθος αυτο ειχε προταθει και στην Ελλαδα (απο τον Αρη Σταθακη) και βεβαια δεν εγινε ποτε δεκτο.
    Η προταση ηταν αναλογως της οικονομικης καταστασης (μαλλον βαση φορολογικης δηλωσης) να ειναι και τα προστιμα. Ενα προστιμο πχ 150 ευρω για καποιους ειναι πολλα για καποιους αλλους ειναι τριχες κοκ.
    Υπαρχει λογικη.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-12-09
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    319
    Thanked
    401
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παντωs υπερβολικα τα χρηματικα προστιμα απο οτι λετε και δεν εχω λογο να σαs αμφισβητησω.Καλυτερα εδω....καλυτερα εδω.....

  7. #7
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Arrow

    Μουφααααααααααααααααααααα ......................
    -

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν θυμάστε και το περιστατικό με το dustball πριν κάποια χρόνια στην Αυστρία...Που σε όσους παρέβησαν (κατά πάρα πολύ) τα όρια τους έγινε μόνινη απαγόρευση οδήγησης μέσα στην αυστριακή επικράτεια!!!!



  9. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει να γίνονται διακρίσεις πουθενά απέναντι στο νόμο. Για παράδειγμα, αν κάποιος σκοτώσει θα πάει φυλακή πχ 20 χρόνια, είτε είναι πλούσιος είτε φτωχός. Αυτή είναι η αρχή της ισονομίας, δηλαδή της ισότητας απέναντι στο νόμο και ισχύει ανεξαρτήτως εισοδήματος, μορφώσεως κλπ. Συνεπώς, η παράβαση πρέπει να είναι συγκεκριμένη και ίδια για όλους, όχι πιο πολλά στον πλούσιο και λιγότερα στο φτωχό. Αν δηλαδή ο κάτοχος της ferrari τρέχοντας αφαιρούσε μια ανθρώπινη ζωή θα αποτελούσε βαρύτερο αδίκημα απο το αν την αφαιρούσε κάποιος άλλος με zastava? Προφανώς και όχι και η φυλάκιση θα ήταν η ίδια. Θεωρώ λοιπόν παραλογισμό το πρόστιμο αυτό, αφού σκοπός της ποινής άλλωστε δεν είναι η τιμωρία αλλά η νουθεσία. Και δε νομίζω ότι η δικαιοσύνη δείχνοντας ένα τόσο αυστηρό πρόσωπο δημιουργεί καλύτερους και πιο ευσυνείδητους ανθρώπους...
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  10. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Αν δηλαδή ο κάτοχος της ferrari τρέχοντας αφαιρούσε μια ανθρώπινη ζωή θα αποτελούσε βαρύτερο αδίκημα απο το αν την αφαιρούσε κάποιος άλλος με zastava? .
    Να την κάνω λίγο διαφορετικά εγώ την ερώτηση? Αν καταδικαζόντουσαν σε φυλάκιση ..λέμε τώρα... ποιός θα έβγαινε νωρίτερα έξω??

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP