Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: [Z3] ενισχυση πατωματος -ραγισμα σασι

  1. #1
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή [Z3] ενισχυση πατωματος -ραγισμα σασι

    καλησπερα σας.θελω να μου πειτε τη γνωμη σας πραγματικα εχω απογοητευτει.εχω στη κατοχη μου ενα z3 96 μοντελο και ακουγα κατι θορυβους αρχικα απο το διαφορικο.στην ουσια απο το πισω μερος ακουγα τριγμους..μου το εκαναν ελεγχο και μου ειπαν οτι ειναι η βαση του διαφορικου(ενα σινεμπλοκ μου ειπαν)μου πηραν ενα 100αρικο και στη συνεχεια μετα απο κανα 10 μερες ακουσα παλι τον ιδιο θορυβο και οσο πηγαινε χειροτερευε η κατασταση.παω ξανα σε αλλο συνεργειο και πηρε μια λαμπα να κοιταξει και μου ειπε οτι εχει ραγισει το σασι!!σε 4 σημεια!!εμεινα "καγκελο¨ καΙ συγγνωμη για την εκφραση.ειναι δυνατον να ραγισει σασι με 140 αλογα αυτοκινητο?μου ζητησε ο λαμαρινας 150 ευρω για την ενισχυση και 200 το συνεργειο bmw για ολη την εργασια καθως μου ειπαν οτι θα εξαγαγουν ολο το πισω μερος για την δουλεια αυτη.ποια ειναι η γνωμη σας?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειναι δυνατον αν το αμαξι το πιεζεις 1ες 2ερες και το ντριφταρεις.
    Δε νομιζω οτι ειναι τιποτα το σπουδαιο που δε φτιαχνεται.
    Εχω κανει και γω το ιδιο στο δικο μου στον πισω αξονα με τον πατο του πορτπαγκαζ αν το λεω σωστα.
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Η γνωμη μου ειναι ότι η δουλειά αυτή πρεπει να γίνει οπωσδήποτε.

    Το θεμα αυτό είναι γνωστό στα Ζ3. Και δε συμβαίνει μόνο στα μεγάλα, υπάρχουν καταγεγραμμένες περιπτώσεις και για τετρακύλινδρα. Τα λεφτα που σου ζητούν δεν είναι πολλά, το θέμα είναι τί δουλειά θα κάνουν. Κάνε ενα search στο ιντερνετ Ζ3 subframe separation και λογικα θα βρείς πολύ πράγμα να δεις.

    Κοιτα εδω

    https://www.google.gr/#hl=el&q=randy...f75d8fb27af033
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gnx : 16-09-10 στις 14:33

  4. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα λεφτα που σου ζητούν δεν είναι πολλά, το θέμα είναι τί δουλειά θα κάνουν.
    Τσάμπα είναι αν κάνουν σωστή δουλειά, μιας και πρέπει να λυθεί το μισό (από κάτω) αυτοκίνητο. Εννοείται ότι με αυτή τη διαφορά χρημάτων το πας bmw με κλειστά μάτια και ελέγχεις τη πρόοδο εργασιών ημερησίως. Αυτή η δουλειά δεν ολοκληρώνεται σε μία μέρα.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    338
    Thanked
    656
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Tα περισσοτερα Ζ3 φιλε μου κοβονται ακριβως σε αυτο το σημειο που περιγραφεις..στο πατωμα πανω απο τις βασεις διαφορικου και μπορει να φαινεται και μεσα στο πορτμπαγκαζ αν σηκωσεις τη μοκετα μπορει να χει κοψει και απο κει καμια ποντα οπως ειπε ο deepblue..εχω ρωτησει και εγω και η απαντηση που πηρα ηταν :..μην το ψαχνεις,απλα κοβονται! οσο για την εργασια απο τη στιγμη που φαινονται τα ραγισματα απο κατω μαλλον θα πρεπει να το περασουν ''γαζακια'' στα σημεια που χρειαζεται και να γινει η απαραιτητη ενισχυση του πατωματος..εχω ακουσει περιπτωσεις παντως που κολληθηκαν με αργκον τα ραγισματα και το σασι ανοιξε σε αλλο σημειο λιγο πιο περα..ευχομαι γρηγορη λυση στο προβλημα σου..μη σε ανησυχει παντως αν γινει σωστη δουλεια τοτε ξεμπερδεψες!

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να το αφήσεις κομένο πάντως σίγουρα δεν παίζει.
    τα λεφτά λογικά ακούγονται, αρκεί να σου κάνουν
    καλή δουλειά.
    πάντως μην μασάς...δεν είσαι ο μόνος που έχει
    γαζώσει απο κάτω...
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  7. #7
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γινεται, το χει παθει πολυς κοσμος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αφησεις ετσι. Βγαινουν κατι ενισχυσεις γι αυτα τα σημεια(λαπατσες αν προτιμας). Μιας και κανεις τη δουλεια, δεν ειναι διαφορα σοβαρη να τις βαλεις πανω. Ετσι λιγοστευεις τις πιθανοτητες να το ξαναπαθεις.Εκτος αυτου οταν γινει η κολληση να φορτωθεις κυριολεκτικα επανω απο το μαστορα και να επιμεινεις να στην ξαναζεστανει μεχρι να πυρωσει, και να απομακρυνει σιγα σιγα τη φλογα ωστε να κρυωσει προοδευτικα (Αποτομη ψυξη=ψαθυροτητα, μη επιθυμητο). Θα επιτυχεις ετσι την αρχικη ελαστικοτητα και θα αποφυγεις κοψιμο ακριβως εκει που τελειωνει η περιοχη που ζεσταθηκε.

  8. The Following 5 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    bill_m3 (16-09-10), bmwz3 (16-09-10), PSDEDES (16-09-10), Thomelef (16-09-10), z3 2.2 (16-09-10)

  9. #8
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    [QUOTE=ghost-rider;88153]Γινεται, το χει παθει πολυς κοσμος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αφησεις ετσι. Βγαινουν κατι ενισχυσεις γι αυτα τα σημεια(λαπατσες αν προτιμας). Μιας και κανεις τη δουλεια, δεν ειναι διαφορα σοβαρη να τις βαλεις πανω. Ετσι λιγοστευεις τις πιθανοτητες να το ξαναπαθεις.Εκτος αυτου οταν γινει η κολληση να φορτωθεις κυριολεκτικα επανω απο το μαστορα και να επιμεινεις να στην ξαναζεστανει μεχρι να πυρωσει, και να απομακρυνει σιγα σιγα τη φλογα ωστε να κρυωσει προοδευτικα (Αποτομη ψυξη=ψαθυροτητα, μη επιθυμητο). Θα επιτυχεις ετσι την αρχικη ελαστικοτητα και θα αποφυγεις κοψιμο ακριβως εκει που τελειωνει η περιοχη που ζεσταθηκε.[/QUOTE

    να σαι καλα!!αν ξερετε κατι ακομα να προσεξω ευχαριστως να σας ακουσω!

  10. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γινεται, το χει παθει πολυς κοσμος. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να το αφησεις ετσι. Βγαινουν κατι ενισχυσεις γι αυτα τα σημεια(λαπατσες αν προτιμας). Μιας και κανεις τη δουλεια, δεν ειναι διαφορα σοβαρη να τις βαλεις πανω. Ετσι λιγοστευεις τις πιθανοτητες να το ξαναπαθεις.Εκτος αυτου οταν γινει η κολληση να φορτωθεις κυριολεκτικα επανω απο το μαστορα και να επιμεινεις να στην ξαναζεστανει μεχρι να πυρωσει, και να απομακρυνει σιγα σιγα τη φλογα ωστε να κρυωσει προοδευτικα (Αποτομη ψυξη=ψαθυροτητα, μη επιθυμητο). Θα επιτυχεις ετσι την αρχικη ελαστικοτητα και θα αποφυγεις κοψιμο ακριβως εκει που τελειωνει η περιοχη που ζεσταθηκε.
    πολύ ενδιαφέρον πληροφορία...
    thx
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  11. #10
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προοδευτικη ψυξη = Μεγαλυτερη ελαστικοτητα

    Αποτομη ψυξη = Μεγαλυτερη αντοχη

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP