Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Χ5 Δυστύχημα - Autobahn

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή Χ5 Δυστύχημα - Autobahn

    Autobahn
    Augsburg 09 September 2010
    2 νεκροί - 3 σοβαρά τραυματίες.

    Είναι το 2ο σοβαρό δυστύχημα στο συγκεκριμένο σημείο μέσα σε 2 μήνες, με άλλον ένα θάνατο.

    Η Χ5 συγκρούστηκε πάνω στην καμπή με μια άλλη BMW, χτύπησε στις διαχωριστικές μπάρες, σύρθηκε στην άσφαλτο και ανέβηκε με τούμπες στα χώματα στην απέναντι πλευρά του δρόμου.

    Τα μέτρα που σχεδιάζουν να λάβουν είναι να περιορίσουν τη συνιστώμενη ταχύτητα των 130χλμ που υπάρχει τώρα και να ξανασχεδιάσουν το δρόμο στο σημείο αυτό γιατί όταν βρέχει γίνεται επικίνδυνος.

    https://www.augsburger-allgemeine.de...eid,14434.html




  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ...Να φανταστώ οτι η οροφή κόπηκε απο τους πυροσβέστες και όχι απο την σύγκρουση ???

  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μου έφερε στο μυαλό αυτό:

    https://www.youtube.com/watch?v=UtTggFpnIc8

    Ο πατέρας μου έχει ένα Ε53 -χωρίς servotronic δυστυχώς- και είναι αρκετά δυσκολοδήγητο αυτοκίνητο. Ο όγκος του και το βάρος του δεν κρύβονται με τίποτα, η δε αδράνειά του στις στροφές είναι τεράστια.

    Δε θα ξεχάσω ποτέ μια στροφή στη Μαντίνεια, μετά την Τρίπολη, όπου υπό καταρρακτώδη βροχή του μούρωσε και βγήκε στο απέναντι ρεύμα. Το αυτοκίνητο δεν το μάζευε ούτε ο Hulk. Οι απέναντι είδαν απλώς ένα πράγμα 2 τόννων να έρχεται καταπάνω τους κι έφυγαν στα χωράφια για να σωθούν.

    Ευτυχώς τη γλυτώσαμε όλοι τελευταία στιγμή. Θεώρησα ότι ο χειρισμός του ήταν αδέξιος, τον ξέχεσα και οδήγησα εγώ στην υπόλοιπη διαδρομή. Όταν έφτασα στην Αθήνα μπήκα στο Astra και νόμιζα ότι οδηγούσα Lotus Elise. Για να μην είμαι άδικος, ομολογώ ότι δεν έχω συγκρίνει με E53 το οποίο να είναι εφοδιασμένο με servotronic. Οι νόμοι της Φυσικής όμως δεν αλλάζουν με ένα πιο ελαφρύ τιμόνι.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Augsburg ειναι η πολη που γεννηθηκα....εχω καιρο να ακουσω κατι για αυτην,αλλα δυστυχως σημερα Νικολα..... δυσαρεστα τα νεα βλεπω.
    Για να δουμε εαν η γραφειοκρατια δεν νικησει για μια ακομη φορα την ευαισθησια των υπευθυνων για τους δημοσιους δρομους!!!!ξερω για τη Γερμανια μιλαμε θα μου πειτε....δεν ειναι και ολα τελεια ακομα και εκει....

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Konstantinos E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Να φανταστώ οτι η οροφή κόπηκε απο τους πυροσβέστες και όχι απο την σύγκρουση ???
    Ετσι φαινεται απο τα κοψιματα, οτι κοπηκε απο τους πυροσβεστες. Βεβαια για να κοπηκε..φαντασου πως θα ειχε γινει απο τις τουμπες, και μαλλον την εκοψαν για να απεγκλωβισουν τους επιβατες.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ακομα και η γερμανια εχει δρομους παγιδες......δεν ειναι και η τελεια χωρα.....


    βεβαια οι ανθρωποι προσπαθουν αλλα αμα πεσουν οι οικολογοι στην μεση δεν γινετε τιποτα.....αντι για μια στροφη μπορει να τον κανουν με 10!!!!
    υ.γ το σαλονακι καλο φαινετε.....να ρωτησουμε ποσο το δινουν!!!!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Augsburg ειναι η πολη που γεννηθηκα....
    Kαι εσύ ;;; Ελα ρε πατριωτάκι. Και εγώ εκεί γεννήθηκα. Εμενα Maximilianstrasse.

  8. #8
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Κωνσταντίνος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαι εσύ ;;; Ελα ρε πατριωτάκι. Και εγώ εκεί γεννήθηκα. Εμενα Maximilianstrasse.
    Μικρος ο κοσμος τελικα!!!!ημ.γεν/σης:1-5-1966!!!
    Δεν ξερω οδο η οτιδηποτε αλλο γιατι μετακομισαμε συντομα στο Mannheim λογο δουλειας των γονιων μου και επιστρεψαμε μονιμα Ελλαδα το 1978.

    ΥΓ.σορρυ για το οφτοπικ

  9. #9
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδια εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στη Γερμανια σε ενα δρομο γινονται 2 δυστυχηματα και γινεται αλλαγη του οριου και μελετη για επανασχεδιαση και εδω στην ελλαδα πρεπει να σκοτωθουν 10000 για να βαλουν μια ταμπελα "προσοχη κινδυνος".Αυτη ειναι η καταντια μας στην μπανανια

  10. The Following 11 Users Say Thank You to mitsos_chania For This Useful Post:

    A8hnaios (14-09-10), bill_m3 (13-09-10), Dimzan (14-09-10), Dioskouroi (14-09-10), NickE60 (13-09-10), paganis (13-09-10), S8N (14-09-10), Samaro (13-09-10), sierra (13-09-10), Stathis (13-09-10), Κωνσταντίνος (13-09-10)

  11. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια εμενα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στη Γερμανια σε ενα δρομο γινονται 2 δυστυχηματα και γινεται αλλαγη του οριου και μελετη για επανασχεδιαση και εδω στην ελλαδα πρεπει να σκοτωθουν 10000 για να βαλουν μια ταμπελα "προσοχη κινδυνος".Αυτη ειναι η καταντια μας στην μπανανια
    Πολυ σωστα Δημητρη !!
    Γιατι αυτο είναι το κράτος-προνοια, ενω αυτο που ζούμε ειναι το κρατος-μπαχαλο !!!
    Τραγικό παράδειγμα η καρμανιολα Κορινθου-Πατρων που με μεγαλο θρασος αποκαλουν Εθνικη Οδο.

  12. The Following User Says Thank You to Samaro For This Useful Post:

    mitsos_chania (14-09-10)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP