Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: Κιτ επισκευής δέρματος - DIY

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Κιτ επισκευής δέρματος - DIY

    Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το thread για εκείνους που τους ενδιαφέρει να κάνουν μόνοι τους επισκευή στα 'ταλαιπωρημένα' τους δερμάτινα καθίσματα.

    Ψάχνοντας λοιπόν αρκετά και ρωτώντας και 3-4 γνωστούς από την άλλη μεριά του Ατλαντικού που έχουν χρησιμοποιήσει τη συγκεκριμένη εταιρεία https://www.magicmender.com/, απέσπασα πολύ θετικά σχόλια και αποφάσισα να παραγγείλω και το δικό μου κιτ. Οι τύποι όπως θα δείτε έχουν - για BMW τουλάχιστον - τους κωδικούς από τα περισσότερα χρώματα εσωτερικών επενδύσεων!!

    Μετά από 2 βδομάδες λοιπόν, εχθές έλαβα το ειδοποιητήριο από το ταχυδρομείο ότι ένα δέμα έχει φτάσει και με περιμένει.

    Αύριο πρωί λοιπον βουρ να το παραλάβω και ελπίζω να βρω λίγο χρόνο να ασχοληθώ με τα καθισματάκια μου.

    Αν και δεν είναι τόσο ταλαιπωρημένα όσο αυτά που θα δείτε στις παρακάτω φωτό, έχουν τις ραγάδες τους και το αναμμενόμενο από τα χρόνια 'γυάλισμα' που δε μ αρέσει καθόλου. Υπόψη ότι το βερνίκι που μπαίνει στο τέλος, έχει ακριβώς το ίδιο 'ματαρισμένο' look, όπως και όταν ήταν καινούρια.

    Οι φωτό άλλωστε λένε τη μισή αλήθεια.

    Κοιτάχτε αυτές για τώρα και αύριο-μεθαύριο θα ανεβάσω τις δικές μου πριν-μετά.

    Πριν (close up):




    Πριν (από ύψος)



    Μετά (χωρίς βερνίκι ακόμα)




    Μετά (τελειωμένο)



    Μετά (τελειωμένο 2)

    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kostas_1 : 06-01-10 στις 21:42 Αιτία: ανεβασμα φωτος

  2. The Following 3 Users Say Thank You to Monsta For This Useful Post:

    bakalos (02-09-15), bmwcompactjohn (18-01-10), Stathis (09-01-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εχω παθει πλακα...τοσο καλο?????

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πολυ καλο αποτελεσμα...
    και πιστευα οτι σε αυτες τις περιπτωσεις δεν γινεται τιποτα....

  5. #4
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παίδες σύντομα θα ξέρω περισσότερα.

    Αλλά έχω φτιαχτεί τόσο πολύ με το συγκεκριμένο προϊόν που παράγγειλα παραπάνω χρώμα / βερνίκι να κάνω και τους δερμάτινους καναπέδες στο σπίτι, που μετά από 13 χρόνια χρήση έχουν ταλαιπωρηθεί λιγάκι. Σαφώς λιγότερο από του αυτοκινήτου (δεν τους βλέπει ποτέ ήλιος, ούτε υψηλές θερμοκρασίες), αλλά έχουν κάνει τις ραγάδες τους.

  6. #5
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το άλλο που μου κανε εντύπωση είναι ότι παρά το σχετικά υψηλό κόστος (συνολικά) $195, ΔΕΝ τα πιασε το τελωνείο. Το μόνο που έχω να πληρώσω αύριο είναι 3 ευρουλάκια.

    Και το λέω γιατί έχω φέρει πολλές φορές κι άλλα πράματα από ΗΠΑ και πάντα πληρώνω 70-130 ευρώ ανάλογα την αξία του τιμολογίου.

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό φίλε!!!Thanks for posting!



  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να δούμε ρε Κώστα... Πάντως φαίνεται πραγματικά πολύ καλό!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  9. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σκοπεύεω να φτιάξω με τον ίδιο τρόπο τιμόνι / λεβιέ, που με τα χρόνια έχουν και αυτοί αποκτήσει την ίδια γυαλάδα.

  10. #9
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Τελικά δεν είναι τόσο εύκολο όσο νόμιζα...

    Μία μέρα αργότερα και ύστερα από 10 ώρες εργασία ΧΩΡΙΣ break για μεσημεριανό λόγω κάποιων ατυχιών, αναγράφω τις πρώτες μου εντυπώσεις.

    Σημειωτέον ότι οι 'ΠΡΙΝ' φωτό τραβήχτηκαν στις 8:30 το πρωί και οι 'ΜΕΤΑ' στις 6 το απόγευμα!!!

    Οι οδηγίες αναλυτικότατες, αφού λοιπόν τις διάβασα, ξεκίνησα καθαρίζοντας τα δέρματα με νερό και σαπούνι. Μετά τα στέγνωσα καλά με θερμό αέρα. Στη συνέχεια χρησιμοποίησα 1 από τα 2 μικροσκοπικά μαντηλάκια (μικρότερα από μία παλάμη χεριού) βουτηγμένα σε αλκοόλ για έξτρα καθαρισμό, τα οποιά τελικά αποδείχτηκαν ανεπαρκή για ολόκληρο το κάθισμα.

    Σειρά είχε ο στόκος για να 'γεμίσουν' οι ραγάδες και το αστάρι 2 σε 1. Πολύ ωραίο υλικό, όμως ήθελε τη δεξιοτεχνία του για να γεμίσει και να δουλευτεί ομοιόμορφα. Ρίξιμο - στέγνωμα - ρίξιμο - στέγνωμα -ρίξιμο στέγνωμα. Τρίψιμο με 600 grid. Έτοιμοι για βάψιμο. Μονώνω.

    Πάω να ρίξω το 1ο χέρι χρώμα και ....να τα μας.... αρχίζει να κάνει φουσκάλες στο κάθισμά μου και εγώ έχω αρχίσει να φρικάρω . Τι έφταιγε? Μάλλον η επιφάνεια δεν ήταν 100% καθαρή, από τις αλοιφές συντήρησης που είχαν προηγηθεί πριν μερικές βδομάδες, αλλά ούτε το σαπούνι ούτε το μικροσκοπικό μαντηλάκι στάθηκε ικανό να τις αφαιρέσει 100%. Η χημική αντίδραση λοιπόν μου κάνει το κάθισμα @$(&*&^% και εμένα να το κοιτάω και να αναρωτιέμαι τι να κάνω. Παίρνω τελικά ένα ειδικό καθαριστικό χρώματος που έχω στο μαγαζί και αρχίζω να αφαιρώ το χρώμα που έχω μόλις στεγνώσει με χαρτί κουζίνας. Ξανά

    Ξαναρίχνω μετά από λίγο όλα ΟΚ. Τελειώνοντας με το χρώμα 4-5 χέρια αργότερα, είμαστε έτοιμοι για βερνίκι.

    ΊΔια διαδικασία, έχω ρίξει ήδη 3 χέρια, αύριο σκοπεύω να ρίξω άλλα 2 και πιστεύω θα είμαι αρκετά καλά.

    Αυτό που θέλει πολύ προσοχή είναι το δούλεμα στο χρώμα και στο βερνίκι με τις σπάτουλες που έχει η συσκευασία. Θέλει αρκετή τεχνική και εμπειρία στο βάψιμο για να στρώσει ομαλά και να μη φαίνεται πασαλλοιμένο. Πραγματικά στις δύο αυτές περιπτώσεις αναρωτήθηκα τι θα έκανε κάποιος άσχετος με το αντικείμενο.

    Επίσης με αρκετή υπομονή και δεξιοτεχνία κάποιος μπορεί να πετύχει κατά τη γνώμη μου μέχρι και 90% αποτέλεσμα, απλά η διαφορά είναι όντως τόσο μεγάλη 'πριν με μετά' που οι μικρο-ατέλειες δεν γίνονται εύκολα αντιληπτές.

    Πιστεύω έχω φτάσει σ ένα ικανοποιητικό 85% σήμερα, ενώ με 2-3 χεράκια ακόμα βερνίκι άυριο (2-3 ώρες δουλειά ακόμα) θα είμαι στο 90%.

    Τα σχόλια δικά σας....

  11. #10
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΠΡΙΝ (οι πρώτες 3)







    ΣΤΟΚΟΙ / ΑΣΤΑΡΙΑ



    ΜΕΤΑ








Σελίδα 1 από 5 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP