Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 61

Θέμα: Η ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ ΚΟΣΜΟ.!

  1. #21
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παμε στους Αμερικανους πολιτες τωρα, καταδεχονται να βγαζουν κυβερνησεις που τα βαζουν με ολο τον κοσμο και θελουν να κανουν κουμαντο παντου. Και μην κοροιδευομαστε, οι περισσοτεροι ειναι περηφανοι γι αυτο. Δεν περιμενουν επιπτωσεις?
    Δεν πιστευω οτι ηταν στημενο απο τους Αμερικανους ολο αυτο. Τους θεωρω αρκετα αξεστους και πιστευω οτι μπορουσαν με πολυ πιο ελαφρυα δικαιολογια να ξεκινησουν τους πολεμους.

    ..
    Έχεις γνωρίσει και μιλήσει με πολλούς Αμερικάνους, έχεις ζήσει εκεί ή απλά βλέπεις πολλές ταινίες και εκφέρεις τη προσωπική σου άποψη ?

  2. #22
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις γνωρίσει και μιλήσει με πολλούς Αμερικάνους, έχεις ζήσει εκεί ή απλά βλέπεις πολλές ταινίες και εκφέρεις τη προσωπική σου άποψη ?
    Παρακολουθω αποτελεσματα εκλογων και στατιστικα γκαλοπ που γινονται κατα καιρους. Αρκουμαι σε αυτο.

  3. #23
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρακολουθω αποτελεσματα εκλογων και στατιστικα γκαλοπ που γινονται κατα καιρους. Αρκουμαι σε αυτο.
    Πλάκα κάνεις φαντάζομαι. Μη μου πεις ότι παρακολουθείς και ειδήσεις...

    Έχεις υπόψη σου το ποσοστό Αμερικανών που φτάνει στη κάλπη (από αυτούς που μπορούν να ψηφίσουν) & από πόσους απ αυτούς τους ενδιαφέρει η εξωτερική πολιτική ?

  4. #24
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσπερνω το σαρκασμο σου.
    Προσωπικη αποψη εκφερω, και συγνωμη, αλλα μπορω να κρινω μονος μου και να πιστευω οτι θελω. Δεν ζητησα απο κανεναν να την ασπαστει και δεν ειμαι υποχρεωμενος να ασπαστω τη δικια σου.
    Και πιστευω οτι αδιαφορια ειναι εγκληματικη αμελεια αν θες να το δουμε ετσι. Ακομα κλαινε για τα παιδια τους, αλλα δε μας λενε τιποτα για τα παιδια του βιετναμ, του αυγανισταν, και πιο πισω ακομα να το παω, για τα θυματα δυο ολοκληρων πολεων στην Ιαπωνια.
    Το ξαναλεω ειναι προσωπικη αποψη, και δεν τους παω σα λαο απ οπου κ αν το πιασω.
    Την πλειοψηφια τους ετσι? που φαινεται και αποφασιζει. Για τους αλλους δεν μπορω να μιλησω. Το ξαναλεω ομως. Θεωρω την αδιαφορια εγκληματικη αμελεια.

  5. #25
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπερνω το σαρκασμο σου.
    Προσωπικη αποψη εκφερω, και συγνωμη, αλλα μπορω να κρινω μονος μου και να πιστευω οτι θελω. Δεν ζητησα απο κανεναν να την ασπαστει και δεν ειμαι υποχρεωμενος να ασπαστω τη δικια σου.
    Και πιστευω οτι αδιαφορια ειναι εγκληματικη αμελεια αν θες να το δουμε ετσι. Ακομα κλαινε για τα παιδια τους, αλλα δε μας λενε τιποτα για τα παιδια του βιετναμ, του αυγανισταν, και πιο πισω ακομα να το παω, για τα θυματα δυο ολοκληρων πολεων στην Ιαπωνια.
    Το ξαναλεω ειναι προσωπικη αποψη, και δεν τους παω σα λαο απ οπου κ αν το πιασω.
    Την πλειοψηφια τους ετσι? που φαινεται και αποφασιζει. Για τους αλλους δεν μπορω να μιλησω. Το ξαναλεω ομως. Θεωρω την αδιαφορια εγκληματικη αμελεια.
    Θιγεις αρκετα θεματα εδω Ηλια.

    Κατ'αρχας, στις ΗΠΑ οι εκλογες δεν ειναι οπως εδω, Κυριακη, πας πρωι πρωι ψοφιζεις το αγαπημενο σου κομμα και μετα πας για καφε. Στην απο 'κει μερια του Ατλαντικου οι εκλογες γινονται καθημερινες, εργασιμες ημερες, και δεν ειναι ευκολο για τους περισσοτερους να παρουν αδεια για να πανε να ψηφισουν.

    Επισης, κατα τη γνωμη μου παντα, η μεγαλυτερη μεριδα των αμερικανων ειναι απομονωτιστες. Τους ενδιαφερει κυριως το τι γινεται στη χωρα τους, και αδιαφορουν για την εξωτερικη πολιτικη. Αυτο ηταν ετσι ανεκαθεν.

    Το αμερικανικο συστημα δεν ειναι οπως το δικο μας. Εκει ψηφιζουν για κυβερνηση της πολιτειας τους κυριως. Αυτο τους ενδιαφερει περισσοτερο. Ειναι ομοσπονδιακο και οχι εννιαιο κρατος.

    Αυτο κανει οποιαδηποτε αμεση συγκριση Ελλαδας - ΗΠΑ ατοπη.

  6. #26
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θιγεις αρκετα θεματα εδω Ηλια.

    Κατ'αρχας, στις ΗΠΑ οι εκλογες δεν ειναι οπως εδω, Κυριακη, πας πρωι πρωι ψοφιζεις το αγαπημενο σου κομμα και μετα πας για καφε. Στην απο 'κει μερια του Ατλαντικου οι εκλογες γινονται καθημερινες, εργασιμες ημερες, και δεν ειναι ευκολο για τους περισσοτερους να παρουν αδεια για να πανε να ψηφισουν.

    Επισης, κατα τη γνωμη μου παντα, η μεγαλυτερη μεριδα των αμερικανων ειναι απομονωτιστες. Τους ενδιαφερει κυριως το τι γινεται στη χωρα τους, και αδιαφορουν για την εξωτερικη πολιτικη. Αυτο ηταν ετσι ανεκαθεν.

    Το αμερικανικο συστημα δεν ειναι οπως το δικο μας. Εκει ψηφιζουν για κυβερνηση της πολιτειας τους κυριως. Αυτο τους ενδιαφερει περισσοτερο. Ειναι ομοσπονδιακο και οχι εννιαιο κρατος.

    Αυτο κανει οποιαδηποτε αμεση συγκριση Ελλαδας - ΗΠΑ ατοπη.
    Σωστός, με τη διαφορά ότι μπορείς να ψηφίσεις και μέσω internet.

    Παρόλα αυτά τα ποσοστά εκείνων που ψηφίζουν είναι εξαιρετικά χαμηλά (σε σχέση με άλλες χώρες....Ιταλία πχ ψηφίζει το 90%).

  7. #27
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός, με τη διαφορά ότι μπορείς να ψηφίσεις και μέσω internet.
    Αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα...


  8. #28
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.122
    Thanked
    7408
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GiannisRob Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θιγεις αρκετα θεματα εδω Ηλια.

    Κατ'αρχας, στις ΗΠΑ οι εκλογες δεν ειναι οπως εδω, Κυριακη, πας πρωι πρωι ψοφιζεις το αγαπημενο σου κομμα και μετα πας για καφε. Στην απο 'κει μερια του Ατλαντικου οι εκλογες γινονται καθημερινες, εργασιμες ημερες, και δεν ειναι ευκολο για τους περισσοτερους να παρουν αδεια για να πανε να ψηφισουν.

    Επισης, κατα τη γνωμη μου παντα, η μεγαλυτερη μεριδα των αμερικανων ειναι απομονωτιστες. Τους ενδιαφερει κυριως το τι γινεται στη χωρα τους, και αδιαφορουν για την εξωτερικη πολιτικη. Αυτο ηταν ετσι ανεκαθεν.

    Το αμερικανικο συστημα δεν ειναι οπως το δικο μας. Εκει ψηφιζουν για κυβερνηση της πολιτειας τους κυριως. Αυτο τους ενδιαφερει περισσοτερο. Ειναι ομοσπονδιακο και οχι εννιαιο κρατος.

    Αυτο κανει οποιαδηποτε αμεση συγκριση Ελλαδας - ΗΠΑ ατοπη.
    Και τι πρεπει να κάνουμε γι αυτο? Να τους αλλαξουμε κουλτουρα και νοοτροπία ?
    Εντάξει, εγινε ενα εγκλημα εναντιον της χωρας τους και εναντια σε αθώους ανθρωπους που ήταν στις δουλειες του. Ομως εγω δεν γνωριζω άλλη ημερομηνία τρομοκρατικής ενέργειας. Τυχαίο? Δεν νομίζω.
    Επιασαν αυτή την ημερομηνία και αυτή την αφορμη για να φλομόσουν τον κόσμο με προπαγάνδα και να εξυπηρετήσουν τα δικά τους συμφέροντα και στο τέλος τους ηρθε κουτί η ιστορία.
    Αμφιβαλλει κανεις γι αυτό??
    M3 CSL

  9. #29
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο chief Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τι πρεπει να κάνουμε γι αυτο? Να τους αλλαξουμε κουλτουρα και νοοτροπία ?
    Εντάξει, εγινε ενα εγκλημα εναντιον της χωρας τους και εναντια σε αθώους ανθρωπους που ήταν στις δουλειες του. Ομως εγω δεν γνωριζω άλλη ημερομηνία τρομοκρατικής ενέργειας. Τυχαίο? Δεν νομίζω.
    Επιασαν αυτή την ημερομηνία και αυτή την αφορμη για να φλομόσουν τον κόσμο με προπαγάνδα και να εξυπηρετήσουν τα δικά τους συμφέροντα και στο τέλος τους ηρθε κουτί η ιστορία.
    Αμφιβαλλει κανεις γι αυτό??
    Μαλλον δεν το εγραψα αρκετα καθαρα. ΔΕΝ υπερασπιζομαι κανεναν με το παραπανω ποστ. Απλα σχολιασα στο θεμα της αδιαφοριας και της γενικοτερης νοοτροπιας απομονωτισμου που επικρατει στις ΗΠΑ.

    Σιγουρα δεν ειναι σωστη νοοτροπια, αλλα ουτε και η ελληνικη ειναι καλυτερη.

  10. #30
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπερνω το σαρκασμο σου.
    Προσωπικη αποψη εκφερω, και συγνωμη, αλλα μπορω να κρινω μονος μου και να πιστευω οτι θελω. Δεν ζητησα απο κανεναν να την ασπαστει και δεν ειμαι υποχρεωμενος να ασπαστω τη δικια σου.
    Και πιστευω οτι αδιαφορια ειναι εγκληματικη αμελεια αν θες να το δουμε ετσι. Ακομα κλαινε για τα παιδια τους, αλλα δε μας λενε τιποτα για τα παιδια του βιετναμ, του αυγανισταν, και πιο πισω ακομα να το παω, για τα θυματα δυο ολοκληρων πολεων στην Ιαπωνια.
    Το ξαναλεω ειναι προσωπικη αποψη, και δεν τους παω σα λαο απ οπου κ αν το πιασω.
    Την πλειοψηφια τους ετσι? που φαινεται και αποφασιζει. Για τους αλλους δεν μπορω να μιλησω. Το ξαναλεω ομως. Θεωρω την αδιαφορια εγκληματικη αμελεια.
    Δικαίωμά σου να πιστεύεις ότι θέλεις και να διαφωνείς μαζί μου και συγγνώμη για το σαρκασμό μου.

    Δεν λέω κάτι άλλο. Είναι σαφέστατος ο αντιαμερικανισμός στη χώρα μας (όπου μας βολεύει βέβαια).

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP