Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ?

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΗΜΙΥΠΑΙΘΡΙΟΙ ΧΩΡΟΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ?

    Εχω αγορασει το διαμερισμα μου τον Ιανουαριο του 2005 ετοιμο οπως το βρηκα απο τον εργολαβο εκτος απο τα πλακακια και τα ντουλαπια κουζινας που προλαβα να κανω την επιλογη μου.

    Στο κλεισιμο λοιπον του διαμερισματος τοτε με ενημερωνει οτι ......μπλα,μπλα,μπλα..... η μια κρεβατοκαμαρα ηταν ημιυπαιθριος χωρος αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα δεν φαινεται...... μπλα,μπλα,μπλα....και μετα την υπογραφη των συμβολαιων μου ζηταει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβα το διαμερισμα ως αναφερεται στο σχεδιαγραμμα του συμβολαιου κλπ.δεν δεχτηκα να υπογραψω με την αιτιολογια ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .....ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

    Χτες με πηρε τηλ. ο εργολαβος και μου λεει να σε βαλω στην διαδικασια τακτοποιησης των ημιυπαιθριων οπως θα κανουν και οι υπολοιποι συγκατοικοι σου?σκεψου και πες μου....1200ευρω (με την αμοιβη του γραφειου του,που δεν ξερω τι ποσο απο αυτα που ζηταει ειναι)καθαρισες για 40χρονια και δεν φοβασαι ουτε καταγγελιες ουτε εκβιασμους εαν τσακωθεις με τον γειτονα ουτε τιποτα ....ΣΚΕΨΟΥ!!!

    Και ρωταω αγαπητοι συμφορουμιτες τι να ΣΚΕΦΤΩ?
    Το κωλοσυστημα?τον κωλοεργολαβο?.....την τυχη μου μεσα?...τι να κανω?.....ακουω αποψεις και συμβουλες επι του (ανα)θεματος.......

  2. The Following 3 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    john (10-09-10), Vasilis (10-09-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το σύστημα πάνω απο όλα που ανάγκαζε να μην είναι σωστά τα πράγματα μέχρι σήμερα...
    ας ελπίσουμε οτι με το νέο νομοσχέδιο που θα αφορά χρήση και όγκο θα αλλάξουν τα πράγματα...

    τώρα οσον αφορά το δήλωμα είναι καθαρά δικιά σου επιλογή...πας μόνος σου να δηλώσεις στην ουσία έχεις παρανομήσει...μ@λακίες....

    τα λεφτά πάντως μου ακούγονται πολλά...δλδ με 1200 έχει πληρώσει μηχανικό και εφορία? ή μηχανικό για τα χαρτιά?
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αγορασει το διαμερισμα μου τον Ιανουαριο του 2005 ετοιμο οπως το βρηκα απο τον εργολαβο εκτος απο τα πλακακια και τα ντουλαπια κουζινας που προλαβα να κανω την επιλογη μου.

    Στο κλεισιμο λοιπον του διαμερισματος τοτε με ενημερωνει οτι ......μπλα,μπλα,μπλα..... η μια κρεβατοκαμαρα ηταν ημιυπαιθριος χωρος αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα δεν φαινεται...... μπλα,μπλα,μπλα....και μετα την υπογραφη των συμβολαιων μου ζηταει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβα το διαμερισμα ως αναφερεται στο σχεδιαγραμμα του συμβολαιου κλπ.δεν δεχτηκα να υπογραψω με την αιτιολογια ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .....ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

    Χτες με πηρε τηλ. ο εργολαβος και μου λεει να σε βαλω στην διαδικασια τακτοποιησης των ημιυπαιθριων οπως θα κανουν και οι υπολοιποι συγκατοικοι σου?σκεψου και πες μου....1200ευρω (με την αμοιβη του γραφειου του,που δεν ξερω τι ποσο απο αυτα που ζηταει ειναι)καθαρισες για 40χρονια και δεν φοβασαι ουτε καταγγελιες ουτε εκβιασμους εαν τσακωθεις με τον γειτονα ουτε τιποτα ....ΣΚΕΨΟΥ!!!

    Και ρωταω αγαπητοι συμφορουμιτες τι να ΣΚΕΦΤΩ?
    Το κωλοσυστημα?τον κωλοεργολαβο?.....την τυχη μου μεσα?...τι να κανω?.....ακουω αποψεις και συμβουλες επι του (ανα)θεματος.......
    λιγο μυστηρια στα λεει ο εργολαβος σου αρη!!!!!!!!!!
    πανε μια βολτα απο καποιον αλλο μηχανικο η αρχιτεκτονα και κανε μια ερωτηση και μετα σκαστου τα 1200 που θελει ο βρωμιαρης.....

    ετω παντως σκεφτηκα οτι ειναι μεγαλο λαμογιο αυτος ο εργολαβος και οχι μονο αυτος βεβαια!!!!!!!!!!!!!!

  5. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο aristent Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω αγορασει το διαμερισμα μου τον Ιανουαριο του 2005 ετοιμο οπως το βρηκα απο τον εργολαβο εκτος απο τα πλακακια και τα ντουλαπια κουζινας που προλαβα να κανω την επιλογη μου.

    Στο κλεισιμο λοιπον του διαμερισματος τοτε με ενημερωνει οτι ......μπλα,μπλα,μπλα..... η μια κρεβατοκαμαρα ηταν ημιυπαιθριος χωρος αλλα μην ανησυχεις δεν υπαρχει θεμα δεν φαινεται...... μπλα,μπλα,μπλα....και μετα την υπογραφη των συμβολαιων μου ζηταει να υπογραψω υπευθυνη δηλωση οτι παρελαβα το διαμερισμα ως αναφερεται στο σχεδιαγραμμα του συμβολαιου κλπ.δεν δεχτηκα να υπογραψω με την αιτιολογια ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ .....ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!

    Χτες με πηρε τηλ. ο εργολαβος και μου λεει να σε βαλω στην διαδικασια τακτοποιησης των ημιυπαιθριων οπως θα κανουν και οι υπολοιποι συγκατοικοι σου?σκεψου και πες μου....1200ευρω (με την αμοιβη του γραφειου του,που δεν ξερω τι ποσο απο αυτα που ζηταει ειναι)καθαρισες για 40χρονια και δεν φοβασαι ουτε καταγγελιες ουτε εκβιασμους εαν τσακωθεις με τον γειτονα ουτε τιποτα ....ΣΚΕΨΟΥ!!!

    Και ρωταω αγαπητοι συμφορουμιτες τι να ΣΚΕΦΤΩ?
    Το κωλοσυστημα?τον κωλοεργολαβο?.....την τυχη μου μεσα?...τι να κανω?.....ακουω αποψεις και συμβουλες επι του (ανα)θεματος.......
    Αρη δεν εισαι ο μονος, εδω και χρονια (απο το 80) αυτο το ζητημα με τους ημιυπαιθριους ειναι ο κανονας στις οικοδομες, για λογους που θελουν σελιδες για να αναλυθουν......
    Στο ζητημα μας τωρα και αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη, χεστ@ν τον εργολαβο που θελει να βγαλει ακομα και απο την παρανομια που σου πουλησε....
    Θα πας σε εναν δικο σου μηχανικο (φιλο, φιλο γνωστου) με τα χαρτια , σχεδια του σπιτιου και θα κανεις την δουλεια σου ιδιωτικα και οχι με μεσαζοντα, δεν ειναι και τιποτα σοβαρο!!!
    Επομενως ναι σου προτεινω να το κανεις γιατι μετα θα εχεις θεμα μεταβιβασης του σπιτιου στα δικα σου προσωπα, συν του οτι θα ξενιασεις φιλε μου....

    Καλο ειναι λοιπον να γινει, ΝΑΙ ειναι ενα εισπρακτικο μεσο αλλα για να πουμε και του στραβου το δικιο ξενιαζεις......(θεωρητικα γιατι μετα απο 40χρονια θα τα ζητανε παλι απο το παιδι μου)
    Υστερα αυτο ειναι ενα προβλημα που το εχουν σχεδον το 95% των ακινητων απο το 85 και μετα, μεγαλο λαθος των εκαστοτε κυβερνησεω που με τις οικιστικες πολιτικες τους εφεραν ολους τους ελληνες στην παρανομια και αυτοι εκαναν τα στραβα ματια.......μεχρι τωρα
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  6. #5
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    οι ημιυπαιθριοι ειναι μια γαγγραινα που ειναι γνωστοι και στους εργολαβους και στη κυβερνηση και στους αγοραστες.
    εκ πρωτης φταιμε εμεις που το δεχτηκαμε.
    ΟΜΩΣ.μια και που εσυ πλεον βρισκεσαι μεσα στο προβλημα,το συνετοτερο ειναι να τρεναρεις οσο το δυνατον περισσοτερο την πληρωμη των....γαμησιατικων τα λεω εγω(παντα με την καλη εννοια!!!!!!)μπας και βγει καποια ακρη σε καποιο απο τα χιλιαδες νομοσχεδια που εχουν κατατεθει για το θεμα...τρεναρε το παντως και μην πας να δωσεις τα χρηματα κατ ευθειαν με τη σκεψη οτι τουλαχιστον θα γλυτωσω.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  7. #6
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο GEORGE316 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι ημιυπαιθριοι ειναι μια γαγγραινα που ειναι γνωστοι και στους εργολαβους και στη κυβερνηση και στους αγοραστες.
    εκ πρωτης φταιμε εμεις που το δεχτηκαμε.
    ΟΜΩΣ.μια και που εσυ πλεον βρισκεσαι μεσα στο προβλημα,το συνετοτερο ειναι να τρεναρεις οσο το δυνατον περισσοτερο την πληρωμη των....γαμησιατικων τα λεω εγω(παντα με την καλη εννοια!!!!!!)μπας και βγει καποια ακρη σε καποιο απο τα χιλιαδες νομοσχεδια που εχουν κατατεθει για το θεμα...τρεναρε το παντως και μην πας να δωσεις τα χρηματα κατ ευθειαν με τη σκεψη οτι τουλαχιστον θα γλυτωσω.
    Κοιτα και γω ειμαι αυτης της αποψης πανω σε αυτο το θεμα
    Αν και σαν ανθρωπος δεν θελω με τιποτα να κανω τις δουλειες μου τελευταια στιγμη, σε οτι εχει να κανει με νομο αυτης της κυβερνησης θα το κανω τελευταιος λογο του οτι δεν ειναι συνεπης και επομενος υπαρχει και ενα θεμε μην αλλαξουν τιποτα στο τελος......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  8. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παιδιά τα λεφτά είναι λογικά.

    Επίσης λογικό είναι ότι στις πολυκατοικίες ειναι λίγο ντόμινο. Εαν δηλώσει ένας, θα πρέπει να δηλώσουν όλοι. Οπότε ή τον δέρνουν στη συνέλευση της πολυκατοικίας ή πληρώνουν όλοι.

    Η γνώμη μου είναι να πληρώσεις και να ησυχάσεις.

  9. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    Z4 DCT (10-09-10)

  10. #8
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κι εγώ με τη σειρά μου προτείνω να τα τακτοποιήσεις Άρη, αλλά ρώτα για την τιμή και σε γνωστό σου ιδιώτη μηχανικό.

    Από το 1999 που βγάζω άδειες (ιδιωτικά έργα, όχι εργολαβίες), δε μου έχει τύχει ούτε ένας πελάτης που να μην έχει σκοπό να κάνει έστω και μια παρανομία. Τί να κάνω? Ν' αρνηθώ να τους αναλάβω ώστε να πάνε στον επόμενο? Άσε, είναι δίκοπο μαχαίρι και έχουμε όλοι τις ευθύνες μας.

    Εν προκειμένω, σκέψου τα θετικά της υπόθεσης:

    • Τα τετραγωνικά αυτά του Η/Υ σου (θα μπορούσε να ήταν και πατάρι, σοφίτα, κλειστή θέση στάθμευσης ή χώρος υπογείου που έχει αλλάξει χρήση) θ' αυξήσουν την αξία του σπιτιού σου αν 'τακτοποιηθούν'.


    • Παύεις ν' ανησυχείς για καταγγελίες και τσουχτερά πρόστιμα. Το πρόστιμο μετά τη λήξη της προθεσμίας θα είναι εφάπαξ το 30% της τιμής ζώνης για τα τετραγωνικά αυτά και 5% κάθε χρόνο ως πρόστιμο διατήρησης, το οποίο θα προσαυξάνεται κατά 2% κάθε έτος.


    • Ησυχάζεις από πρόστιμα άλλων φορέων, π.χ. ΙΚΑ. Λόγω μείωσης εσόδων τα υποκαταστήματα ΙΚΑ έχουν αρχίσει να σκαλίζουν υποθέσεις οι οποίες κοντεύουν να μπουν στο αρχείο λόγω παρέλευσης δεκαετίας. Ήδη το τοπικό κατάστημα Χολαργού έχει σκάσει σε 2 παλαιούς πελάτες μου για έλεγχο. Και οι δυο τη γλύτωσαν αφού προσκόμισαν τα έγγραφα από την Πολεοδομία για την τακτοποίηση.


    Να σου πώ και κάτι ακόμα? Όλοι όσοι δε σκοπεύουν να τα δηλώσουν, επαναπαύονται πως έλεγχοι από τις Πολεοδομίες είναι δύσκολο έως αδύνατο να γίνουν λόγω έλλειψης προσωπικού. Η Πολεοδομία Αγ. Παρασκευής έχει 32 άτομα προσωπικό συνολικά (από κλητήρα μέχρι Διευθυντή) και είναι υπεύθυνη για το 1/3 της Αττικής. Τα έσοδα από την διαδικασία αυτή είναι πολύ λιγότερα απ' ό,τι υπολόγιζαν. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με τα έσοδα των Δήμων. Η ΚΕΔΚΕ κάθε τρεις και λίγο συνεδριάζει για να δουν τι μέλλει γεννέσθαι με τις κρατικές επιχορηγήσεις. Κανείς δεν έκανε τον απλό συνειρμό πως τώρα που με τον Καλλικράτη κάθε Δήμος θ' αποκτήσει και δική του πολεοδομία, ίσως ο έλεγχος ανατεθεί σε δημοτικές επιχειρήσεις. Και τότε θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

    Εν πάσει περιπτώσει, κοίτα ό,τι κάνεις να το κάνεις γρήγορα. Δε γνωρίζω πως πάει από κίνηση η Πολεοδομία σας εκεί στη Λάρισα αλλά εγώ για το δικό μου έκελισα ραντεβού στις 11 Αυγούστου για τις 7 Οκτώβρη.

    Δυο τελευταίες λέξεις για τα χρήματα που σου είπε:

    Αν έχεις να δηλώσεις Η/Υ τότε πληρώνεις ένα παράβολο των 250 ευρώ. Αν έχεις άλλο χώρο (σοφίτα, υπόγειο, θέση στάθμευσης) το παράβολο είναι 350 ευρώ. Αν έχεις μεζονέτα με κλειστό Η/Υ και σοφίτα, πληρώνεις 250+350. Τα χρήματα αυτά αφαιρούνται από το πρόστιμο. Κάθε οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία θέλει και ξεχωριστό φάκελο, άρα ξεχωριστό παράβολο και ξεχωριστή αμοιβή μηχανικού. Τα χρήματα από τα παράβολα πάνε υπέρ του Δημοσίου και όχι στο 'πράσινο ταμείο' όπως το υπόλοιπο ποσό, γι' αυτό έχει γίνει έτσι...

    Οι αμοιβές μηχανικών υπολογίζονται βάσει ετών εμπειρίας. Για έναν μηχανικό με εμπειρία έως μια 10ετία η αμοιβή είναι κάπου 240 ευρώ + ΦΠΑ. Για έναν με εμπειρία 10-20 ετών είναι περίπου 350 + ΦΠΑ. Για έναν με εμπειρία άνω των 2 δεκαετιών πάει νομίζω στα 450 + ΦΠΑ. Για την κατάθεση της αμοιβής απαιτείται ηλεκτρονική υποβολή στο ΤΕΕ κάποιων στοιχείων. Οι αμοιβές αυτές αφορούν ΜΟΝΟ τη σύνταξη της τεχνικής έκθεσης που απαιτείται και για χρόνο απασχόλησης 5 ωρών. Πολλοί μηχανικοί χρεώνουν επιπλέον τη διαδικασία κατάθεσης και περαίωσης των φακέλων στην Πολεοδομία. Τρέχα γύρευε δηλαδή.

    Ακούγεται κοροϊδίστικο αλλά πίστεψέ με, στην πράξη ελάχιστοι χρεώνουν επιπλέον χρήματα για τη διαδικασία προώθησης του φακέλου. Επίσης, μη δεχτείς να πληρώσεις και το ΦΕΜ (προκαταβλητέος φόρος) ή το ΤΣΜΕΔΕ του μηχανικού σου. Αυτά είναι έξοδα που αφορούν τον ίδιο. Φυσικά, αφού όλα γίνονται ηλεκτρονικά ως προς τις αμοιβές μηχανικών εδώ και χρόνια, θα κόψει κανονικά απόδειξη είτε θέλει είτε όχι.

    Τα 1200 λοιπόν που σου χρεώνει ο δικός σου αναλύονται ως εξής:

    250 παράβολο
    300-550 αμοιβή μηχανικού συμπ. ΦΠΑ

    Τα υπόλοιπα τι είναι? Αν πρόκειται για το πρόστιμο, έχει καλώς, Αν όχι, να φύγετε κύριε, να πάτε αλλού (σε άλλο μηχανικό).

    Αυτά προς το παρόν, αν έχετε άλλες ερωτήσεις ευχαρίστως να βοηθήσω.

  11. The Following 11 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    A8hnaios (10-09-10), aristent (10-09-10), bill_m3 (10-09-10), gnx (10-09-10), Konstantinos E60 (11-09-10), NickE60 (10-09-10), Panos 316T (10-09-10), PANOS-E60 (10-09-10), Vasilis (10-09-10), Z4 DCT (10-09-10), Κωνσταντίνος (10-09-10)

  12. #9
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μερικά ακόμη που θυμήθηκα:

    • Στην υπεύθυνη δήλωση που συμπληρώνει κανείς για τη ρύθμιση, μας υποχρεώνουν να γράψουμε το έτος κατά το οποίο έγινε η αλλαγή χρήσης. Εκεί θα βάλετε το έτος κατά το οποίο πήρατε ρεύμα. Αυτό το κάνετε για να μην αναιρέσετε την υπεύθυνη δήλωση που κάνατε για να πάρετε ρεύμα.


    • Πολλοί με ρωτούν αν τα τετραγωνικά αυτά θα προστεθούν στο ΤΑΠ, στο ΕΤΑΚ ή στον ΦΜΑΠ. Κανείς δε γνωρίζει, υποθέτω όμως πως ναι, κρίνοντας από τα ζώα που μας κυβερνούν (πράσινα, μπλε, κόκκινα και πολύχρωμα).


    • Υποτίθεται πως, όπως με κάθε οικοδομική άδεια, θα γίνει δειγματοληπτικός έλεγχος στο 2% των περιπτώσεων. Καλό θα ήταν να είστε τυπικοί με τα μέτρα που δηλώνετε. Σημειώστε ότι δηλώνετε ΤΑ ΚΑΘΑΡΑ μέτρα, όχι τα μικτά (αφαιρείτε εξωτερικούς τοίχους).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 10-09-10 στις 10:01

  13. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (10-09-10), Vasilis (10-09-10)

  14. #10
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ένα ένα μου 'ρχονται γαμώτο:

    • Αν εκκρεμεί διαδικασία αυθαιρέτων μετά από καταγγελία για τους χώρους που πρόκειται να δηλώσετε, παύει κάθε παλαιότερο πρόστιμο από τη στιγμή που ολοκληρώσετε τη διαδικασία αυτή.


    • Αν έχετε μεγαλώσει κλειστό γκαράζ πυλωτής εις βάρους του κοινόχρηστου χώρου, χρειάζεται έγγραφη αποδοχή των υπολοίπων συνιδιοκτητών.


    • Αν εκκρεμεί διαδικασία αυθαιρέτων μετά από καταγγελία για τους χώρους που πρόκειται να δηλώσετε, παύει κάθε παλαιότερο πρόστιμο από τη στιγμή που ολοκληρώσετε τη διαδικασία αυτή.


    • Με τη ρύθμιση αυτή μπορείτε να ζητήσετε ξεχωριστό ρολόι για τους χώρους που τακτοποιήσατε (κλειστό γκαράζ που έγινε διαμέρισμα ή μαγαζί, κλπ).

  15. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    aristent (10-09-10), Vasilis (10-09-10)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP