Σελίδα 58 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 8485657585960 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 571 έως 580 από 591

Θέμα: Κατανάλωση των οχημάτων μας. Ποιά είναι?

  1. #571
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Ηρεμία παιδιά,

    Πέσαμε να τον φάμε όλοι τον άνθρωπο.

    Που μεταξυ μας,αν έχει τα χέρια(Μάριε no offense δεν σε ξέρω φίλε), χαλαρά αφήνει πίσω σε στροφοδιαδρομη(γιατί στην ευθεία το πίνουμε σίγουρα το τσαγάκι μας) την πλειοψηφία όλων εμάς, με τα ταπεινά 316-320.

    Τες πα

    Ο καθένας έχει τις προτεραιότητες του.

    Το θέμα βασικά είναι να το φχαριστιεσαι ότι και αν οδηγείς...

    Μάριε
    Καλή η μικρή κατανάλωση, καλη και η ΜΩΤ για κρούζινγκ.

    Αλλά ρε φίλε,

    αν δεν του πιεις το αίμα που και που, δεν έχει νόημα...

    Προσωπικά δεν βλέπω το αυτοκίνητο σαν το κουτί που με πάει στην δουλειά ή το σουπερμάρκετ.
    Παίρνω καμιά φορά το Punto Sporting της γυναίκας( κανίβαλο με ανεβάζει,σιδεροφάγο με κατεβαζει)και νιώθω όπως στα 18 μου...

    Εν ολίγοις

    Καλή και η μικρη κατανάλωση αλλά, μην μιζεριασουμε κιόλας


    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

  2. The Following 7 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (24-01-19), deepBLUE (24-01-19), doctore (24-01-19), Konstantinos E60 (25-01-19), nikos valvetronic (24-01-19), Ptboul (24-01-19), S8N (24-01-19)

  3. #572
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όχι ρε τι να φαγωθουμε, κουβέντα κάνουμε σιγά.. άν και για να την πω την αμαρτία μου όταν διαβάζω "ήμουν πάντα μπροστά, περνούσα τους πάντες και τα πάντα κλπ" με πιάνει λίγο ταχυπαλμία! Μου έμεινε από τον 850csi...
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  4. The Following 5 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    BILL007 (24-01-19), doctore (24-01-19), Leonidas_E39 (29-01-19), S8N (24-01-19), wheelman (24-01-19)

  5. #573
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Που είναι ο 850 να μας γραψει για την κατανάλωση του V12 !! Μάριε όντως το ξεχειλώσαμε το θέμα γιατί ξεφύγαμε
    από τις καταναλώσεις.Στις 16 στο τρακντει ελπίζω να βρεθούμε, όχι για τρέξιμο (δεν θα τρέξω εγώ) αλλά για να
    κάνουμε τέτοιες αυτοκινητοκουβέντες!

  6. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    S8N (24-01-19)

  7. #574
    Εγγραφή
    14-01-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    388
    Thanked
    316
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αλλο να μιλας για καταναλωση κ αλλο για σπορ οδηγηση

    Νομιζω το θεμα γραφει για καταναλωσεις


    Κ εμενα δεν με ενδιαφερει η καταναλωση αλλα εκανα την αλλαγη σε πετρελαιο για λογους χιλιομετρων που καλυπτω.

    Η εκπληξη ομως σε σχεση με τις βενζινες που ειχα και εχω ειναι μεγαλη.

    Παρολα αυτα σαν καλος καφρος εχω φροντισει μεχρι στιγμης να εχει +2 λιτρα καταναλωση και βλεπουμε που θα παει.

    Οσον αφορα για συγκινησεις οκ δεν προσφερει πολλα πραγματα αλλα με 82 κιλα ροπη γελας αρκετα συχνα
    Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...

    Μ3 is gone...

  8. The Following 5 Users Say Thank You to NICK_M3 For This Useful Post:

    BILL007 (24-01-19), Leonidas_E39 (29-01-19), S8N (24-01-19), topmar (24-01-19), wheelman (24-01-19)

  9. #575
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να ξεκαθαρίσω ότι με το αρχικό post δεν ήθελα να χλευάσω τον Μάριο ή τα ντήζελ, απλώς να μεταφέρω την τρικυμιώδη σκέψη μου τα τελευταία χρόνια.

    Προφανώς κι εμένα με βόλεψε η χαμηλή κατανάλωση, αλλά τι να κάνω που μου έλειψε το διπλό Αλαvanos, το στροφάρισμα και το γουργουρητό.



    Εξάλλου μη ξεχνάμε πως υπάρχουν ντήζελ αγωνιστικά και μάλιστα πολύ πετυχημένα:

    To Leon TDI κέρδισε πρώτη φορά πριν χρόνια το WTCC, ενώ η Audi σάρωσε το LeMan με τα R10 και τα R18.

    Βέβαια, όπως διαπιστώνετε, μόνο το σιχαμένο Group VAG ασχολήθηκε με diesel σε αγώνες. Αυτοί είναι ικανοί να φτιάξουν κεντρομήχανο αυτοκίνητο και να μεταφέρουν την κίνηση με άξονα στους μπροστινούς μόνο τροχούς για καλύτερο audisteer.

  10. The Following 9 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    A8hnaios (24-01-19), alexm (24-01-19), atha (01-02-19), BILL007 (24-01-19), nikos valvetronic (24-01-19), PetrosD (24-01-19), Ptboul (24-01-19), tasos.kamv (24-01-19), wheelman (24-01-19)

  11. #576
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο doctore Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πετρέλαιο είναι για τον καυστήρα !!!
    xaxaxaxaxxaaxaxa

  12. #577
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω εχω να πω μόνο οτι τα μισα ποστ σε αυτό το θρεντ ειναι απο έναν άνθρωπο! μπράβο για την στήριξη αλλά απο την άλλη κουράζει το θέμα...

  13. #578
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε οδηγούσα κι εγώ με το ένα μάτι στην κατανάλωση.

    Έδωσα τη δίλιτρη Ε60 με τα υπέρογκα τέλη και τον φόρο πολυτελείας και πήρα ένα Clio ντήζελ.

    Εκστασιάστηκα: Έλεγα σε όλους για το πόσο χαμηλή κατανάλωση έχει, για το ότι έσβηνε μόνο του, για τη ροπή του, για τα μηδενικά του τέλη, τον πράσινο δακτύλιο...

    Γούσταρα το τάμπλετ στη μέση του -κόκκινου- ταμπλώ με τα τσαχπινογαργαλιάρικα γραφικά, το AUX IN και τη θύρα USB. Γούσταρα τα μεγάλου προφίλ ελαστικά που απορροφούσαν τις λακκούβες. Γούσταρα τα φώτα λεντ και που ήταν μικρό και πάρκαρε παντού.

    Γούσταρα τα φθηνά σέρβις ρε γαμώτο.

    Απέφευγα να χρησιμοποιώ την Αττική Οδό γιατί τα διόδια κόστιζαν παραπάνω απ' ό,τι τα καύσιμα. Όχι, κύριοι. Δε θα πλήρωνα ΕΓΩ Καρανίκες και Μπόμπολες.

    Στον δρόμο ήμουν πάντα μπροστά, γιατί οι άλλοι -οι βενζινοκίνητοι- οδηγούσαν με αυγό κάτω από το δεξί πόδι.

    Έκανα πάνω από 2.000 χιλιόμετρα το μήνα και γελούσα γιατί χρησιμοποιούσα τις ίδιες υποδομές με τους υπόλοιπους αλλά δεν πλήρωνα! ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ! ΞΥΠΝΑΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ!

    Μέχρι κι η γυναίκα μου σταμάτησε να μου πρήζει τα μέζεα. Γούσταρε κι αυτή χαμηλή κατανάλωση και μηδενικούς φόρους. Διώξαμε το φαλλικό σύμβολο (πενβέ) και πήραμε Ρενώ, με σήμα το νιμού. Δεν ήμασταν πλέον δοσίλογοι γερμανοτσιολιάδες προσκυνημένοι μερκελιστές! Είμασταν Ολαντ-ικοί! Vive la France!

    Πέρασα σχεδόν 4 χρόνια πίσω από το τιμόνι του. Στα 4 αυτά χρόνια έκανα τρομερή οικονομία αλλά περιέργως δεν έβαλα τίποτα στην άκρη. Δεν πήγα ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Στις διακοπές κατέληγα κάθε χρόνο στο εξοχικό των γονιών μου. Δεν αγόρασα καινούργια τηλεόραση, ούτε ανακαίνισα το σπίτι. Είχα το ίδιο κινητό και καφέ έφτιαχνα στη νεσπρεσσιέρα και τον έπαιρνα μαζί.

    Δεν ξέρω πότε το κατάλαβα ή ποια ήταν η αφορμή, αλλά με διαπέρασε σαν ηλεκτρικό ρεύμα: Με είχε αφομοιώσει η μιζέρια.

    Ο κάθε Καρανίκας θα τα πάρει ούτως ή άλλως, οπότε σε ποιον έκανα κακό? Μόνο στον εαυτό μου.

    Θυμάστε τον Χόρν στο 'Μια ζωή την έχουμε'; Τον ρώτησαν εάν θα πατούσε ένα κουμπί για να αποκτήσει 3500 χρυσές λίρες. Την ίδια ώρα όμως, στα βάθη της Κίνας, θα πέθαιναν 3500 μανδαρίνοι.

    3500 Μανδαρίνοι: Κίτρινοι, σαν τις χρυσές τις λίρες.

    Εγώ λοιπόν το είχα πατήσει 4 χρόνια νωρίτερα. Και δεν σκότωσα ούτε έναν Μανδαρίνο. Σκότωσα εμένα.

    Περιττό να σας πω πως τα έκανα όλα πουτάνα. Και τρίλιτρο 6κύλινδρο πήρα, και ταξίδι στο εξωτερικό πήγαμε, και κάθε μέρα παίρνω καφέ απ' έξω γιατί και ο καφετζής έχει προσωπικό και το προσωπικό έχει οικογένεια.

    Όσο για το 39άρι, πίνει. Πίνει σαν μελλοθάνατος αλκοολικός σε φεστιβάλ οινογευσίας. Κι εγώ το οδηγώ όπως την πρώτη μέρα που κάθισα πίσω από το βαρύ τιμόνι του κι έφυγα με ένα μάτσο ανταλλακτικά στο πορτ μπαγκάζ: Γκάζωνα. Γκάζωνα και καύλωνα.

    Συνημμένο Αρχείο 43814

    Υ.Γ. Στην έκθεση αυτοκινήτου είδα το ανανεωμένο Κλιό. Ο γιος μου με τράβηξε να πάμε να το δούμε από κοντά. Κάθισα ξανά μέσα και ήταν σαν deja vu. Φουκαριάρικο Κλιό.

    Δάκρυσα.

    Δάκρυσα γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥΣΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΠΙΣΩ ΤΑ 4 ΕΚΕΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΗΣ ΚΛΑΣΟΜΠΑΝΙΕΡΑΣ ΜΕ ΤΟ CLATTER ΤΟΥ ΜΑΜΗΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΝΤΗΖΕΛ.

    Όπως λέει ένας από τους πλέον αγαπητούς μου φίλους: Always be yourself, unless you can be a Pirate. Then, be a Pirate.

    Όλα ρόδες, Bitches.
    Εκπληκτικό !!!
    Έτσι ένιωσα κ εγώ με το Picasso ....

    Κάποιοι με καταλαβαίνουν !!!!

  14. The Following 4 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    doctore (26-01-19), Leonidas_E39 (29-01-19), nikos valvetronic (26-01-19), S8N (25-01-19)

  15. #579
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε οδηγούσα κι εγώ με το ένα μάτι στην κατανάλωση.

    Έδωσα τη δίλιτρη Ε60 με τα υπέρογκα τέλη και τον φόρο πολυτελείας και πήρα ένα Clio ντήζελ.

    Εκστασιάστηκα: Έλεγα σε όλους για το πόσο χαμηλή κατανάλωση έχει, για το ότι έσβηνε μόνο του, για τη ροπή του, για τα μηδενικά του τέλη, τον πράσινο δακτύλιο...

    Γούσταρα το τάμπλετ στη μέση του -κόκκινου- ταμπλώ με τα τσαχπινογαργαλιάρικα γραφικά, το AUX IN και τη θύρα USB. Γούσταρα τα μεγάλου προφίλ ελαστικά που απορροφούσαν τις λακκούβες. Γούσταρα τα φώτα λεντ και που ήταν μικρό και πάρκαρε παντού.

    Γούσταρα τα φθηνά σέρβις ρε γαμώτο.

    Απέφευγα να χρησιμοποιώ την Αττική Οδό γιατί τα διόδια κόστιζαν παραπάνω απ' ό,τι τα καύσιμα. Όχι, κύριοι. Δε θα πλήρωνα ΕΓΩ Καρανίκες και Μπόμπολες.

    Στον δρόμο ήμουν πάντα μπροστά, γιατί οι άλλοι -οι βενζινοκίνητοι- οδηγούσαν με αυγό κάτω από το δεξί πόδι.

    Έκανα πάνω από 2.000 χιλιόμετρα το μήνα και γελούσα γιατί χρησιμοποιούσα τις ίδιες υποδομές με τους υπόλοιπους αλλά δεν πλήρωνα! ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ! ΞΥΠΝΑΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ!

    Μέχρι κι η γυναίκα μου σταμάτησε να μου πρήζει τα μέζεα. Γούσταρε κι αυτή χαμηλή κατανάλωση και μηδενικούς φόρους. Διώξαμε το φαλλικό σύμβολο (πενβέ) και πήραμε Ρενώ, με σήμα το νιμού. Δεν ήμασταν πλέον δοσίλογοι γερμανοτσιολιάδες προσκυνημένοι μερκελιστές! Είμασταν Ολαντ-ικοί! Vive la France!

    Πέρασα σχεδόν 4 χρόνια πίσω από το τιμόνι του. Στα 4 αυτά χρόνια έκανα τρομερή οικονομία αλλά περιέργως δεν έβαλα τίποτα στην άκρη. Δεν πήγα ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Στις διακοπές κατέληγα κάθε χρόνο στο εξοχικό των γονιών μου. Δεν αγόρασα καινούργια τηλεόραση, ούτε ανακαίνισα το σπίτι. Είχα το ίδιο κινητό και καφέ έφτιαχνα στη νεσπρεσσιέρα και τον έπαιρνα μαζί.

    Δεν ξέρω πότε το κατάλαβα ή ποια ήταν η αφορμή, αλλά με διαπέρασε σαν ηλεκτρικό ρεύμα: Με είχε αφομοιώσει η μιζέρια.

    Ο κάθε Καρανίκας θα τα πάρει ούτως ή άλλως, οπότε σε ποιον έκανα κακό? Μόνο στον εαυτό μου.

    Θυμάστε τον Χόρν στο 'Μια ζωή την έχουμε'; Τον ρώτησαν εάν θα πατούσε ένα κουμπί για να αποκτήσει 3500 χρυσές λίρες. Την ίδια ώρα όμως, στα βάθη της Κίνας, θα πέθαιναν 3500 μανδαρίνοι.

    3500 Μανδαρίνοι: Κίτρινοι, σαν τις χρυσές τις λίρες.

    Εγώ λοιπόν το είχα πατήσει 4 χρόνια νωρίτερα. Και δεν σκότωσα ούτε έναν Μανδαρίνο. Σκότωσα εμένα.

    Περιττό να σας πω πως τα έκανα όλα πουτάνα. Και τρίλιτρο 6κύλινδρο πήρα, και ταξίδι στο εξωτερικό πήγαμε, και κάθε μέρα παίρνω καφέ απ' έξω γιατί και ο καφετζής έχει προσωπικό και το προσωπικό έχει οικογένεια.

    Όσο για το 39άρι, πίνει. Πίνει σαν μελλοθάνατος αλκοολικός σε φεστιβάλ οινογευσίας. Κι εγώ το οδηγώ όπως την πρώτη μέρα που κάθισα πίσω από το βαρύ τιμόνι του κι έφυγα με ένα μάτσο ανταλλακτικά στο πορτ μπαγκάζ: Γκάζωνα. Γκάζωνα και καύλωνα.


    Υ.Γ. Στην έκθεση αυτοκινήτου είδα το ανανεωμένο Κλιό. Ο γιος μου με τράβηξε να πάμε να το δούμε από κοντά. Κάθισα ξανά μέσα και ήταν σαν deja vu. Φουκαριάρικο Κλιό.

    Δάκρυσα.

    Δάκρυσα γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥΣΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΠΙΣΩ ΤΑ 4 ΕΚΕΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΗΣ ΚΛΑΣΟΜΠΑΝΙΕΡΑΣ ΜΕ ΤΟ CLATTER ΤΟΥ ΜΑΜΗΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΝΤΗΖΕΛ.

    Όπως λέει ένας από τους πλέον αγαπητούς μου φίλους: Always be yourself, unless you can be a Pirate. Then, be a Pirate.

    Όλα ρόδες, Bitches.
    epic !!!

  16. The Following User Says Thank You to doctore For This Useful Post:

    S8N (26-01-19)

  17. #580
    Εγγραφή
    07-01-10
    Περιοχή
    malmo ,sweden
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.280
    Thanked
    917
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    xtes katevika kielo me to amaxi tis gynaikas , x1 2,0 diesel 4x4. nonizw 190 aloga exei . me xeimerina lastixa se 17 ares zantes kai automato sta 130 egrafe gyrw sta 5,5 litra , sta 160 omws egrafe gyrw sta 7,5. . teliki to anevasa sta 230 . to diko mou logw kairikwn synthikwn (meion bathmoi edw kai 10 meres kai xionothyelles) einai aragmeno kai xekourazetai . to mono pou exw na sygrinw oti auto me pige kai me efere me 1 ntepozito akribws ( gyrw sta 700 km pigaine ela ) enw me to diko mou thelw 2 ntepozita kai an den prosexw kai ligo tha prepei na xanabalw. xalali tou omws gero na nai na pinei , ta xamogela pou dinei axizoun polla lefta
    live free and drive hard

  18. The Following 4 Users Say Thank You to atha For This Useful Post:

    A8hnaios (27-01-19), pilot (27-01-19), S8N (27-01-19), vagmag (27-01-19)

Σελίδα 58 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 8485657585960 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP