Σελίδα 57 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 7475556575859 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 561 έως 570 από 591

Θέμα: Κατανάλωση των οχημάτων μας. Ποιά είναι?

  1. #561
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχει ο αδερφός μου μια F25 με τον Β47. Πολύ ωραίο αυτοκίνητο και σβέλτο. Το να έχεις ντήζελ μοτέρ σε ένα τέτοιο όχημα απαλύνει τον πονο του κροταλισματος και του χαμηλού στροφαρισματος.

  2. #562
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλά τα ντίζελ παιδιά... μερικά μάλιστα είναι τρομερά καλά. Αλλά νομίζω ότι στην απόλαυση της οδήγησης
    συμετέχουν όλες οι αισθήσεις και μια βασική είναι ο ήχος. Ακόμα και στα βενζινοκίνητα οι κατασκευαστές
    μεταλλάσουν τον ήχο του μοτέρ από τα ηχεία για να βγάλει σπόρ χροιά. Στα ντίζελ σόρυ αλλά όσο και
    να το προσπαθήσουν...Μετά είναι και το στροφάρισμα. Πόσες οκτάβες αλλάζει ένα όμορφο σπόρ μοτερ
    μέχρι να φτάσει στον κόφτη του και πόση ευχαρίστηση σου δίνει η βελόνα που βυθίζεται στο κόκκινο.
    Πολύ μεγάλη για μένα και ας είναι ταπεινό το bmw μου. Topmar αξιοσέβαστα τα 40κιλά, αλοίμονο,
    αλλά θα προτιμούσα έναν Μ54 με ελεύθερους καταλύτες και τελικό και κόφτη 7000!

  3. The Following 7 Users Say Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    A8hnaios (23-01-19), alexm (23-01-19), doctore (23-01-19), pilot (23-01-19), Ptboul (23-01-19), S8N (22-01-19), tasos.kamv (23-01-19)

  4. #563
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα ντίζελ παιδιά... μερικά μάλιστα είναι τρομερά καλά. Αλλά νομίζω ότι στην απόλαυση της οδήγησης
    συμετέχουν όλες οι αισθήσεις και μια βασική είναι ο ήχος. Ακόμα και στα βενζινοκίνητα οι κατασκευαστές
    μεταλλάσουν τον ήχο του μοτέρ από τα ηχεία για να βγάλει σπόρ χροιά. Στα ντίζελ σόρυ αλλά όσο και
    να το προσπαθήσουν...Μετά είναι και το στροφάρισμα. Πόσες οκτάβες αλλάζει ένα όμορφο σπόρ μοτερ
    μέχρι να φτάσει στον κόφτη του και πόση ευχαρίστηση σου δίνει η βελόνα που βυθίζεται στο κόκκινο.
    Πολύ μεγάλη για μένα και ας είναι ταπεινό το bmw μου. Topmar αξιοσέβαστα τα 40κιλά, αλοίμονο,
    αλλά θα προτιμούσα έναν Μ54 με ελεύθερους καταλύτες και τελικό και κόφτη 7000!
    συμφωνω, ειδικά οταν μιλάμε για μάρκες αυτοκινήτων που αναστατώνουν....

  5. #564
    Εγγραφή
    13-06-11
    Μηνύματα
    5.849
    Thanked
    11469
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε οδηγούσα κι εγώ με το ένα μάτι στην κατανάλωση.

    Έδωσα τη δίλιτρη Ε60 με τα υπέρογκα τέλη και τον φόρο πολυτελείας και πήρα ένα Clio ντήζελ.

    Εκστασιάστηκα: Έλεγα σε όλους για το πόσο χαμηλή κατανάλωση έχει, για το ότι έσβηνε μόνο του, για τη ροπή του, για τα μηδενικά του τέλη, τον πράσινο δακτύλιο...

    Γούσταρα το τάμπλετ στη μέση του -κόκκινου- ταμπλώ με τα τσαχπινογαργαλιάρικα γραφικά, το AUX IN και τη θύρα USB. Γούσταρα τα μεγάλου προφίλ ελαστικά που απορροφούσαν τις λακκούβες. Γούσταρα τα φώτα λεντ και που ήταν μικρό και πάρκαρε παντού.

    Γούσταρα τα φθηνά σέρβις ρε γαμώτο.

    Απέφευγα να χρησιμοποιώ την Αττική Οδό γιατί τα διόδια κόστιζαν παραπάνω απ' ό,τι τα καύσιμα. Όχι, κύριοι. Δε θα πλήρωνα ΕΓΩ Καρανίκες και Μπόμπολες.

    Στον δρόμο ήμουν πάντα μπροστά, γιατί οι άλλοι -οι βενζινοκίνητοι- οδηγούσαν με αυγό κάτω από το δεξί πόδι.

    Έκανα πάνω από 2.000 χιλιόμετρα το μήνα και γελούσα γιατί χρησιμοποιούσα τις ίδιες υποδομές με τους υπόλοιπους αλλά δεν πλήρωνα! ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΑ ΔΕΚΑΡΑ ΤΣΑΚΙΣΤΗ! ΞΥΠΝΑΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ!

    Μέχρι κι η γυναίκα μου σταμάτησε να μου πρήζει τα μέζεα. Γούσταρε κι αυτή χαμηλή κατανάλωση και μηδενικούς φόρους. Διώξαμε το φαλλικό σύμβολο (πενβέ) και πήραμε Ρενώ, με σήμα το νιμού. Δεν ήμασταν πλέον δοσίλογοι γερμανοτσιολιάδες προσκυνημένοι μερκελιστές! Είμασταν Ολαντ-ικοί! Vive la France!

    Πέρασα σχεδόν 4 χρόνια πίσω από το τιμόνι του. Στα 4 αυτά χρόνια έκανα τρομερή οικονομία αλλά περιέργως δεν έβαλα τίποτα στην άκρη. Δεν πήγα ένα ταξίδι στο εξωτερικό. Στις διακοπές κατέληγα κάθε χρόνο στο εξοχικό των γονιών μου. Δεν αγόρασα καινούργια τηλεόραση, ούτε ανακαίνισα το σπίτι. Είχα το ίδιο κινητό και καφέ έφτιαχνα στη νεσπρεσσιέρα και τον έπαιρνα μαζί.

    Δεν ξέρω πότε το κατάλαβα ή ποια ήταν η αφορμή, αλλά με διαπέρασε σαν ηλεκτρικό ρεύμα: Με είχε αφομοιώσει η μιζέρια.

    Ο κάθε Καρανίκας θα τα πάρει ούτως ή άλλως, οπότε σε ποιον έκανα κακό? Μόνο στον εαυτό μου.

    Θυμάστε τον Χόρν στο 'Μια ζωή την έχουμε'; Τον ρώτησαν εάν θα πατούσε ένα κουμπί για να αποκτήσει 3500 χρυσές λίρες. Την ίδια ώρα όμως, στα βάθη της Κίνας, θα πέθαιναν 3500 μανδαρίνοι.

    3500 Μανδαρίνοι: Κίτρινοι, σαν τις χρυσές τις λίρες.

    Εγώ λοιπόν το είχα πατήσει 4 χρόνια νωρίτερα. Και δεν σκότωσα ούτε έναν Μανδαρίνο. Σκότωσα εμένα.

    Περιττό να σας πω πως τα έκανα όλα πουτάνα. Και τρίλιτρο 6κύλινδρο πήρα, και ταξίδι στο εξωτερικό πήγαμε, και κάθε μέρα παίρνω καφέ απ' έξω γιατί και ο καφετζής έχει προσωπικό και το προσωπικό έχει οικογένεια.

    Όσο για το 39άρι, πίνει. Πίνει σαν μελλοθάνατος αλκοολικός σε φεστιβάλ οινογευσίας. Κι εγώ το οδηγώ όπως την πρώτη μέρα που κάθισα πίσω από το βαρύ τιμόνι του κι έφυγα με ένα μάτσο ανταλλακτικά στο πορτ μπαγκάζ: Γκάζωνα. Γκάζωνα και καύλωνα.

    Συνημμένο Αρχείο 43814

    Υ.Γ. Στην έκθεση αυτοκινήτου είδα το ανανεωμένο Κλιό. Ο γιος μου με τράβηξε να πάμε να το δούμε από κοντά. Κάθισα ξανά μέσα και ήταν σαν deja vu. Φουκαριάρικο Κλιό.

    Δάκρυσα.

    Δάκρυσα γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥΣΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΠΙΣΩ ΤΑ 4 ΕΚΕΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΤΗΣ ΚΛΑΣΟΜΠΑΝΙΕΡΑΣ ΜΕ ΤΟ CLATTER ΤΟΥ ΜΑΜΗΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΝΤΗΖΕΛ.

    Όπως λέει ένας από τους πλέον αγαπητούς μου φίλους: Always be yourself, unless you can be a Pirate. Then, be a Pirate.

    Όλα ρόδες, Bitches.
    Ωχου βρε Αρη

    Εσύ με παρέσυρες και πηγα και πηρα και εγω εκεινο το κλιο. Αλλα μετα απο 50 μηνες που το εχω και 135,000 χιλιομετρα, ακομα σε ευχαριστω


    Υγ. Agreed στο "Όλα ρόδες, Bitches". Εχω δωσει περισσοτερα σε ποδηλατα απο οσο στο clio (αγορα, ασφαλειες & σερβις)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ntinos : 23-01-19 στις 15:05

  6. The Following 4 Users Say Thank You to ntinos For This Useful Post:

    Ptboul (24-01-19), S8N (23-01-19), topmar (23-01-19), wheelman (23-01-19)

  7. #565
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωχου βρε Αρη

    Εσύ με παρέσυρες και πηγα και πηρα και εγω εκεινο το κλιο. Αλλα μετα απο 50 μηνες που το εχω και 135,000 χιλιομετρα, ακομα σε ευχαριστω


    Υγ. Agreed στο "Όλα ρόδες, Bitches". Εχω δωσει περισσοτερα σε ποδηλατα απο οσο στο clio (αγορα, ασφαλειες & σερβις)
    Ντινο, αν με ευχαριστείς μια φορά που σου πρότεινα το Κλιο, τότε άκουσέ με αδερφέ:

    Πάρε Ε39.

    Μετά θα μου ζητάς να πάμε στην Τήλο να παντρευτούμε.

  8. The Following 7 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    deepBLUE (24-01-19), Konstantinos E60 (25-01-19), Leonidas_E39 (29-01-19), ntinos (24-01-19), PetrosD (23-01-19), Ptboul (24-01-19), tasos.kamv (23-01-19)

  9. #566
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nikos valvetronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα ντίζελ παιδιά... μερικά μάλιστα είναι τρομερά καλά. Αλλά νομίζω ότι στην απόλαυση της οδήγησης
    συμετέχουν όλες οι αισθήσεις και μια βασική είναι ο ήχος. Ακόμα και στα βενζινοκίνητα οι κατασκευαστές
    μεταλλάσουν τον ήχο του μοτέρ από τα ηχεία για να βγάλει σπόρ χροιά. Στα ντίζελ σόρυ αλλά όσο και
    να το προσπαθήσουν...Μετά είναι και το στροφάρισμα. Πόσες οκτάβες αλλάζει ένα όμορφο σπόρ μοτερ
    μέχρι να φτάσει στον κόφτη του και πόση ευχαρίστηση σου δίνει η βελόνα που βυθίζεται στο κόκκινο.
    Πολύ μεγάλη για μένα και ας είναι ταπεινό το bmw μου. Topmar αξιοσέβαστα τα 40κιλά, αλοίμονο,
    αλλά θα προτιμούσα έναν Μ54 με ελεύθερους καταλύτες και τελικό και κόφτη 7000!
    Φίλτατε, εάν θέλω ουρλιαχτά και στριγγλιες, βάζω ένα CD METALLICA και είμαι ΟΚ. Παράλληλα, πηγαίνω εξίσου - αν όχι γρηγορότερα - από τον αντίστοιχο βενζινοκινητο και το σημαντικότερο, μου κοστίζει και 50% λιγότερο!!

    ΥΓ: Απόλαυση οδήγησης δεν είναι τα ουρλιαχτά ούτε οι 8.000σαλ, για μένα. Το μέλλον φέρνει απόλυτη ησυχία και επιδόσεις υπεραυτοκινητων (Tesla)!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  10. #567
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το μέλλον είναι ζοφερό για τους αληθινούς petrolheads δυστυχώς! Τίποτα δεν συγκρίνεται από την χροιά ενός σπορ βενζινοκινητήρα σε υψηλές στροφές! Όσο για την ταχύτητα και την απόλαυση, 3 λεπτά μακριά είσαι από την πίστα! Έλα να μας πείσεις για το αντίθετο!
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  11. The Following 6 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    A8hnaios (23-01-19), andreas-d (24-01-19), doctore (23-01-19), Leonidas_E39 (29-01-19), Ptboul (24-01-19), S8N (24-01-19)

  12. #568
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μέλλον είναι ζοφερό για τους αληθινούς petrolheads δυστυχώς! Τίποτα δεν συγκρίνεται από την χροιά ενός σπορ βενζινοκινητήρα σε υψηλές στροφές! Όσο για την ταχύτητα και την απόλαυση, 3 λεπτά μακριά είσαι από την πίστα! Έλα να μας πείσεις για το αντίθετο!
    Σκοπός του παρόντος θέματος, δεν είναι η προσωρινή αντιπαράθεση, άλλος εξάλλου και ο τίτλος του. Η παράθεση των καταναλώσεων είναι, αν δεν απατώμαι.

    Ούτε η ανάγκη να πείσουμε κάποιον για κάτι, οι φωτογραφίες που ανεβάζω σχετικές με το θέμα, είναι αρκετές.

    Παρόλα αυτά, επειδή ούτε η οικονομική μα ούτε και η οικογενειακή κατάστασή μας συγκρίνεται, (οι προτεραιότητες μου δεν είναι τα έξοδα του αυτοκινήτου αλλά των τέκνων μου), δέχομαι ευχαρίστως εάν μου εξασφαλίσεις ένα E90-92 320d-325d-330d-335d προς χρήση. Αρκετά το ταλαιπώρησα ήδη 2 φορές στο Nurbugring το δικό μου...

    ΥΓ: Το προηγούμενο 4,8l/100Km, έχει και το παρακάτω συνημμένο ως ΜΩΤ, για όποιον καταλαβαίνει τι σημαίνει σε συνδυασμό με την συγκεκριμένη κατανάλωση!

    Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 23-01-19 στις 23:01
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  13. #569
    Εγγραφή
    30-07-10
    Περιοχή
    Ξεσσαλονικη!
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    7.724
    Thanked
    17893
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν έρχομαι σε καμία αντιπαράθεση, απλά το τι θεωρείς εσύ σπορ οδήγηση απέχει παρασάγγας από το τι πιστεύει η συντριπτική πλειοψηφία παγκοσμίος, το ότι προτιμάς τον ήχο από ενα cd μουσικής παρά τον ήχο ενός μοτέρ νομίζω τα λέει όλα. Απολύτως σεβαστή η γνώμη σου φυσικά..
    Ο Κυβερνήτης είναι υπεύθυνος για το αεροσκάφος και τους επιβάτες για όσο διαρκεί η πτήση. Ο Μηχανικός είναι υπεύθυνος για ΠΑΝΤΑ.



  14. The Following 3 Users Say Thank You to pilot For This Useful Post:

    andreas-d (24-01-19), deepBLUE (24-01-19), nikos valvetronic (24-01-19)

  15. #570
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    DIESEL RULEZZZZZZzzzzzZZZZZZZ
    doctore
    Το πετρέλαιο είναι για τον καυστήρα !!!

  16. The Following 3 Users Say Thank You to doctore For This Useful Post:

    andreas-d (24-01-19), Leonidas_E39 (29-01-19), Panos 316T (24-01-19)

Σελίδα 57 από 60 ΠρώτηΠρώτη ... 7475556575859 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP