Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 49 από 49

Θέμα: [E46]Φρένα Ε46 320 cabrio-αποψεις

  1. #41
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν επιμενω για τα τω συνεργασιων των εργοστασιων...ετσι και αλλιως σε οποιον τους συμφερει πανε... Εχεις δικιο για του zimmermann οτι ειναι πιο μαλακοι.Αλλα για τους απλους ! Dot 4 φορουσες απο το εργοστασιο.Διαβασε το λινκ που εβαλα πιο πανω.
    Τωρα για την εξαερωση εχεις κανει εντος εισαγωγικων μιση δουλεια! Δηλαδη ναι μεν με τον κλασικο τροπο γινεται εξαερωση ,αλλα δεν γινεται και στην μοναδα του abs.Αρα εκει υπηρχε εγκλωβισμενος αερας που τωρα προφανως υπαρχει και στο υπολοιπο κυκλωμα.Αν καποια στιγμη θελησεις να κανεις θα δεις το πενταλ σου πιο αποφασιστικο και με πιο πρασεκτικη την παρεμβαση του abs.Αν πας σε καποιο συνεργειο που να μπορει να στο κανει ,το κοστος δεν ειναι μεγαλο! Μην τρελαινεσαι ...
    πως γινεται εξαερωση στο ΑΒς?μονο με το διαγνωστικο η το συνεργειο πρεπει να εχει και αλλο μηχανημα?

  2. #42

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dark knight Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γινεται εξαερωση στο ΑΒς?μονο με το διαγνωστικο η το συνεργειο πρεπει να εχει και αλλο μηχανημα?
    Με την κλασσικη αντλια και το επισημο διαγνωστικο gt1

  3. #43

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι στην 320 Ε90 είμαι αρκετά ικανοποιημένος από τα φρένα! Μόνο η αίσθηση δεν με τρελαίνει, αφού σου δίνει την εντύπωση ότι πρέπει να πατήσεις μέχρι τέρμα το φρένο για να πιάσει, αλλά σαν απόδοση είναι μια χαρά. Μήπως φοράει μεγαλύτερους δίσκους από τα Ε46? Επίσης στα Ε46 είναι αεριζόμενοι μπρος πίσω?
    Εχω πει πολλες φορες οτι το φρενο ειναι υποκειμενικη εννοια...σε αλλους φαινονται καλα σε αλλους οχι...Αναλογα του πως οδηγεις!
    Υπαρχει σχετικο θρεντ που περιγραφει απο τι εξαρταται το φρεναρισμα, δεν εχει τελειωσει ακομα...αλλα εχει καποιο υλικο!
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=669
    Τωρα για το αν τα Φρενα στο Ε46 ειναι αεριζομενα...ναι ειναι μονο στο 316 δεν ειναι τα πισω...αλλα και παλι δεν νομιζω οτι χρειαζονται...
    Για το αν ειναι μεγαλυτερα στο Ε90 , μια αναζητηση στο www.bmwfans.info θα σου λυσει την απορια, αφου υπαρχουν αλλαγες αναλογα τα κυβικα και το αμαξωμα!

  4. #44
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω πει πολλες φορες οτι το φρενο ειναι υποκειμενικη εννοια...σε αλλους φαινονται καλα σε αλλους οχι...Αναλογα του πως οδηγεις!
    Υπαρχει σχετικο θρεντ που περιγραφει απο τι εξαρταται το φρεναρισμα, δεν εχει τελειωσει ακομα...αλλα εχει καποιο υλικο!
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=669
    Τωρα για το αν τα Φρενα στο Ε46 ειναι αεριζομενα...ναι ειναι μονο στο 316 δεν ειναι τα πισω...αλλα και παλι δεν νομιζω οτι χρειαζονται...
    Για το αν ειναι μεγαλυτερα στο Ε90 , μια αναζητηση στο www.bmwfans.info θα σου λυσει την απορια, αφου υπαρχουν αλλαγες αναλογα τα κυβικα και το αμαξωμα!
    Υποκειμενική είναι η αίσθηση. Η απόσταση φρεναρίσματος είναι κάτι αντικειμενικό. Και μιλάω πάντα σε σύγκριση με τα υπόλοιπα αυτοκίνητα της κατηγορίας, όχι σε σχέση με το τι θεωρούμε εμείς ιδανικό. Από ότι θυμάμαι, στα τεστ των περιοδικών είχε στα 100-0 γύρω στα 38,5 μέτρα που είναι μετά το Α4 (που έχει κορυφαία φρένα με 100-0 κάτω απ'τα 36μ) η δεύτερη καλύτερη επίδοση στην κατηγορία. Άρα τα φρένα είναι σίγουρα επαρκή, γι'αυτό αναρωτιέμαι αν είναι τα ίδια με της προηγούμενης 3άρας, αν και λογικά δεν θα είναι αφού σχεδόν πάντα το νέο μοντέλο έχει αναβαθμισμένα φρένα σε σχέση με το προηγούμενο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Driver M : 13-01-10 στις 23:02
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  5. The Following User Says Thank You to Driver M For This Useful Post:

    Stathis (14-01-10)

  6. #45

    Προεπιλογή

    Στα σιγουρα η αποσταση ειναι αντικειμενικο κριτηριο.Συμφωνα με τις τομε μετρησεις αν δεν κανω λαθος το Ε46 ηταν πρωτο και το κυνηγουσε η 156 ! Κοιτα αυτα που λεμε ειναι ωραια και καλα...αλλα ισχυουν για καινουρια αυτοκινητα. Δηλαδη εγω δεν μπορω να ξερω τι εχει πειραξει ο καθενα στο αυτοκινητο του...Ευθυγραμμιση, λαστιχα, υλικα τριβης κτλ... αλλα ουτε και πως το συντηρει!

  7. #46
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα σιγουρα η αποσταση ειναι αντικειμενικο κριτηριο.Συμφωνα με τις τομε μετρησεις αν δεν κανω λαθος το Ε46 ηταν πρωτο και το κυνηγουσε η 156 ! Κοιτα αυτα που λεμε ειναι ωραια και καλα...αλλα ισχυουν για καινουρια αυτοκινητα. Δηλαδη εγω δεν μπορω να ξερω τι εχει πειραξει ο καθενα στο αυτοκινητο του...Ευθυγραμμιση, λαστιχα, υλικα τριβης κτλ... αλλα ουτε και πως το συντηρει!
    πολυ σωστα ,παιζουν μεγαλο ρολο αυτα που εγραψες τωρα.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  8. The Following User Says Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    m-power_01 (13-01-10)

  9. #47

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    αναρωτιέμαι αν είναι τα ίδια με της προηγούμενης 3άρας, αν και λογικά δεν θα είναι αφού σχεδόν πάντα το νέο μοντέλο έχει αναβαθμισμένα φρένα σε σχέση με το προηγούμενο...
    Εχει 300χ24χιλ μπροστα και 300χ20χιλ πισω (με διαφορα στο παχος ομως)
    ενω το Ε46 286χ22 και 276χ19

    Για το κουπε μιας και το καμπριο ειχε λιγο μεγαλυτερα!

  10. #48
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    πολυ σημαντικο ρολο παιζουν τα σωληνακια αν λαστιχαρουν.
    Οπως και η αντλια του σερβο για την οποια δε μιλησε κανεις.
    Οσο αναφορα το θεμα εγκλωβισμου αερα στο ABS εχω κανει εξαερωση με πατα ασε και με μηχανημα, διαφορα καμια.Φρενα 330.
    βεβαια σε καμια περιπτωση δε θα πρεπει να εχουμε απαιτησεις στο φρενο αντιστοιχες με αυτες των παιδιων που χρησιμοποιουν αγκυρες brembo galfer klp
    Παντως τα φρενα απο το 330 το σταματουν το Ε46. Η λυση των 4πιστονων και των 6πιστονων ειναι κορυφαια αλλα και πανακριβη

  11. The Following User Says Thank You to kplc16 For This Useful Post:

    Vassilis ///M (25-05-12)

  12. #49
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα λαστιχα μου και με τις 17αρες που ειχα ηταν αριστα(και ειχα και conti sport contact 3)αλλα και με τις 19αρες που εχω τωρα ειναι αριστα(ουτε 6000χλμ δεν εχουν,pirelli p zero 235-265 μπροστα πισω).Ηλπιζα οτι θα βελτιωθει λιγο η κατασταση με την αλλαγη σε τοσο μεγαλη διασταση αλλα ματαια...
    Μήτσο πιστεύω ισχύει το αντίθετο. Η δική μου εμπειρία λέει, οτι το πρόβλημα σου δημιουργήθηκε απο την πολύ μεγάλη αύξηση στις διαστάσεις των ελαστικών σου.

  13. The Following User Says Thank You to Samaro For This Useful Post:

    320d (20-01-10)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP