Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 49

Θέμα: [E46]Φρένα Ε46 320 cabrio-αποψεις

  1. #21
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    konas πάντως εγώ όσο είχα τα 316 φρένα, είχα δοκιμάσει brembo δίσκους με ferodo τακάκια και ήμουν πολύ ευχαριστιμένος...
    Φεροντο, και δεν σφυριζαν? Μπραβο.
    Σε λιγο εχω αλλαγη οποτε οτι ιδεα, καλοδεχουμενη

  2. #22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια να ρωτησω κατι με βαση αυτα που διαβαζω,το οτι μπαινει συχνα το abs σημαινει οτι δεν ειναι καλα τα φρενα??????????μηπως σημαινει οτι εχουν δυναμη να φρεναρουν αλλα τα λαστιχα ο δρομος κλπ ειναι σε ασχημη κατασταση με αποτελεσμα να μην φρεναρει και να γλυστραει οποτε μπλοκαρουν οι τροχοι - λειτουργει το abs!!!!!!!αν ηταν χαλια τα φρενα δεν τηα εμπαινε ποτε το abs και θα συνεχιζαν να γυρνανε οι τροχοι!!!! επισης οτι τα φρενα την ακουνε καποιες φορες εχει να κανει και απο τι ταχυτητες φρεναρουμε,
    Αυτο ακριβως ...για αυτο λεω πειγραψτε οσο πιο καλα μπορειτε τι ενοειτε ''δεν εχω φρενα''
    Αν μπαινει abs καθε λιγο και λιγακι σημαινει οτι μαλλον δεν εχετε προσφυση.
    Ο λογος μπορει να ειναι φθαρμενα ελαστικα, υψηλοι δεικτες ταχυτητας στα ελαστικα μεαποτελεσμα να μην ζεσταινονται ευκολα, εσφαλμενη ευθυγραμμιση πχ. αυξημενη γωνια καμπερ ωστε να μην εχουμε αρκετη επιφανεια τριβης στην ευθεια...
    Αν τα ελαστικα ειναι μια χαρα τοτε πρεπει να κοιταξουμε τα υγρα και τα σωληνακια...τα υγρα θελουν αλλαγμα καθε δυο χρονια αντε τρια, μετα μαζευουν υγρασια και βραζουν...
    ΤΑ σωληνακια μπορει να λαστιχαρουν πολυ...(να ξεχειλωνουν υπο συνθηκες)
    Μπορει να χρειαζεται εξαερωση το κυκλωμα των φρενων...
    Σε αυτοκινητα οπως το 46αρι η εξαερωση πρεπει να γινεται στο διαγνωστικο της εταιριας!!! ο λογος ειναι οτι μονο ετσι ανοιγουν οι βαλβιδες του abs ωστε να φυγει και απο εκει ο εγκλωβισμενος αερας! (υπαρχουν και συνεργεια που εχουν αναλογα μηχανηματα , δεν ειναι ανγκη να πατε στην αντιπροσωπια)
    ...αυτα για τις δυλειτουργιες...Μετα μπορει να θελετε να πατε σε μια light βελτιωση ...Το το τριπτυχο ειναι γνωστο!
    Σωληνακια ,υγρα , τακακια...Αντε αμα θελετε και δισκους!

    Με ολο το θαρρος αλλα οποιος θελει ας ρωτησει τον fanisk τις εντυπωσεις του απο τα νεα του φρενα!

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με ολο το θαρρος αλλα οποιος θελει ας ρωτησει τον fanisk τις εντυπωσεις του απο τα νεα του φρενα!
    Tι έκανε ο φίλος Φάνης?Άλλαξε σωληνάκια και υγρά?ή προχώρησε σε αλλαγή φρένων γενικότερη?



  4. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι έκανε ο φίλος Φάνης?Άλλαξε σωληνάκια και υγρά?ή προχώρησε σε αλλαγή φρένων γενικότερη?
    Εμπρος: Zimmerman 286x22mm drilled 115¤
    Πισω: Zimmerman 280x10mm drilled 105¤
    Σωληνακια: Goodridge εμπρος-πισω 77¤
    Υγρα Φρενων: ATE Super Blue Racing Dot4 12¤
    Τακακια: BMW (Textar) εμπρος-πισω 120-130¤ ?(δεν θυμαμαι ακριβως)

    Ειχε αναψει λαμπακι φρενων, και απο το ψαξε-ψαξε σχετικα με το τι τακακι να βαλω ωστε να βγαζει λιγοτερη βρωμα, να φρεναρει καλυτερα ή εστω τα ιδια με τα μαμα, και να υπαρχει ετοιμοπαραδοτο, εκανα σχεδον 1000 χλμ με αναμμενο λαμπακι(καθυστερησε η παραγγελια)!

    Ηρθαν τα παραπανω, και επειδη δεν κρατιομουν (λογω των 1000χλμ φοβομουν μηπως μεινω απο φρενα, οδηγουσα πολυ συγκρατημενα), πηγα να τα βαλω αμεσως.

    Ο ενας δεν μπορουσε εκεινη τη μερα, ο επομενος ειχε αλλα τακακια αλλα δεν μπορουσε, τελικα κατεληξα στον 3ο μαστορα, ο οποιος ναι μεν μπορουσε εκεινη τη μερα, αλλα προτεινε τα μαμα(textar) γιατι ειπε πως δεν χρειαζοταν κατι παραπανω το συγκεκριμενο αμαξι.

    Πριν την αλλαγη, με καλυπταν μια χαρα τα φρενα, αλλα σε καλες στροφοδιαδρομες εχανα συντομα το "καλο" φρενο που ειχα. Αρκετες φορες φοβαμαι οταν το πιεζω, και ενω μπορω να στριψω χωρις φρενο με τα συγκεκριμενα χλμ που εχω, αυθορμητα το παταω αλλοτε πολυ και αλλοτε λιγο. Φρενακιας λοιπον..

    Μετα την αλλαγη, δεν ξερω αν ειναι ψυχολογικο ή οχι, αλλα νιωθω οτι φρεναρω καλυτερα. Στις ιδιες διαδρομες(Σουνιο,Διονυσος), με το ιδιο φρενο στα ιδια σημεια, νομιζω πως "αντεχει" περισσοτερο.
    Επισης γλυτωσα μια καραμπολα 4 αυτοκινητων στη λ.Βουλιαγμενης οπου σταματησα πραγματικα στον ποντο!!! Δεν ξερω αν πριν την αλλαγη θα σταματουσα το ιδιο ή οχι, αλλα αφου σταματησα ενα δαχτυλο απο τον μπροστινο μου..καλα ειναι!

    Ισως με αλλα τακακια, να φρεναρω ακομα καλυτερα. Θα δοκιμασω στην επομενη αλλαγη.
    Ισως να μην εκαναν τη διαφορα οι δισκοι, αλλα τα σωληνακια και τα υγρα.

    Να πω πως το "σφυριγμα" των πισω δισκων (κατι σαν χρρρρρρ) στην αρχη ηταν εκνευριστικο, πλεον δεν με απασχολει αλλα ακουγεται αρκετα.

  5. #25

    Προεπιλογή

    Ειπαμε Φανη...το σφυριγμα πισω ειναι επειδη ειναι συμπαγεις!
    υ.γ δεν ειδα πουθενα να αναφερεις τον εμπνευστη! χαχαχαχαχα

  6. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειπαμε Φανη...το σφυριγμα πισω ειναι επειδη ειναι συμπαγεις!
    υ.γ δεν ειδα πουθενα να αναφερεις τον εμπνευστη! χαχαχαχαχα
    Δεν ειναι προφανες το ποιος ειναι?

  7. #27
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπροστα δισκοφρενα 300X22
    πισω δισκοφρενα 294X19

    Οι διαστασεις ειναι για το ε46 320 cabrio.
    Σας διαβεβαιωνω πως τα συγκεκριμενα φρενα ουτε κατα διανοια δεν επαρκουν για το συγκεκριμενο αυτοκινητο.Ειναι απαραδεκτα
    Γεια σου συνονόματε από την όμορφη Κρήτη. Πριν κάνεις το οτιδήποτε καλό θα ήταν να πας σε μια αντιπροσωπεία να το βάλουν στο διαγνωστικό για να ελέγξουν το εγκεφαλάκι του ΑΒS αν έχει τυχόν σφάλματα και μετά να αρχίζεις να πειραματίζεσαι με το οτιδήποτε. Είχα το ίδιο πρόβλημα σε Ε36 με το παραμικρό επενέβαινε το ABS μέχρι που όταν το έβαλα στο διαγνωστικό μου έδειξε ότι είχε πρόβλημα ο εγκέφαλος του ABS με αποτέλεσμα να τον αντικαταστήσω. Βέβαια και το θέμα της πρόσφυσης όπως πολύ σωστά σου αναφέραν τα παιδιά είναι πολύ σημαντικό (ποιότητα ελαστικού - δρόμου) αλλά δεν χάνεις και τίποτα για μια διάγνωση.

  8. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νice Φάνη! Καλό μπαξιματάκι του έκανες...



  9. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μια ερωτηση με βαση τη βελτιωση που εκανε ο φιλος fsnisk,οι δισκοι ειναι zimmerman δλδ οτι φοραει το αυτοκινητο απο την μαμα του(με τη διαφορα οτι ειναι τρυπητοι),τα τακακια textar παλι τα ιδια με τα μαμα το υγρο φρενων Dot 4 ok δεν παιζει και τοοοσο τραγικγο ρολο η μαρκα και η μονη βασικη διαφορα ειναι τα σωληνακια υψηλης πιεσης που εβαλε ο φιλος!!και ειδε τοοοσο μεγαλη διαφορα??????μηπως λεω μηπως(ας κανω λιγο τον δικηγορο του διαβολου)ειναι ψυχολογικο το θεμα και οχι τοσο η ουσιαστικη βελτιωση?????

    ΥΓ σε καμια περιπτωση δεν θελω να προσβαλω τον φιλο ως προς την βελτιωση που εκανε ουτα να την απαξιωσω,απλα μια ερωτηση κανω σε εντελος φιλικο επιπεδο!!!!

  10. #30
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα σωληνακια απο μονα τους κανουν διαφορα. Εστω και μονο σωληνακια να βαλεις θα δεις αποτελεσμα.
    Ολα τα αλλα βοηθανε επισης.
    Εγω παντως το ξαναλεω. Εχω εναν δρομο συγκεκριμενο οπου μονο με το bmw μπαινει το abs. Οχι εξ αιτιας προβληματος απλα παταω πιο δυνατα τα φρενα γιατι δεν μου εμπνεουν εμπιστοσυνη. Ειναι αδιανοητο να θελεις να - τσιμπησεις- φρενο πριν μια στροφη και να νοιωθεις το βαρος του αμαξιου να ζοριζει τους δισκους. Οι δισκοι μου για να μην το ψαχνω τωρα με διαστασεις ειναι οτι φοραει το 323 απο μαμα αεριζομενοι. Εχω οδηγησει στον ιδιο δρομο 320 με γκαλφερ και ηταν μεταμορφωση. Για εμενα ειναι αξιωμα τα 46αρια δεν εχουν φρενα για υψηλες απαιτησεις.
    Αν καποιος θελει να ξεκινησει με κατι ας βαλει σωληνακια πρωτα παντως.

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP