Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: M44 βελτίωση επιδόσεων με άλλο διαφορικό

  1. #1
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή M44 βελτίωση επιδόσεων με άλλο διαφορικό

    καλησπερα σε ολους.αυτο που θελω ειναι προφανες και γινεται σωστη δουλεια μονο με αλλαγη κινητηρα με 2.8 η 2.5...λογω φορολογιας και ελλειψη χρηματων δεν μπορω να προχωρησω σε μετατροπη.. θα ηθελα να μου πειτε αν με κοντο διαφορικο θα δω διαφορα στο αμαξι μου.ειναι z3 με μοτερ is 1.9 143ps.γνωριζω οτι εχει συζητηθει το θεμα της βελτιωσης του μοτερ αλλα θελω συγκεκριμενα την αποψη σας για το κοντο διαφορικο.ευχαριστω εκ των προτερων.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε μου καταρχήν καλωσήρθες στην παρέα μας.
    Αν θες μπορείς να μας συστηθείς καλύτερα εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/forumdisplay.php?f=23



    Για το θέμα με την αλλαγή διαφορικού, εγώ θα σου πω δυο πραγματάκια που ξέρω.
    Αν το κάνεις πιο κοντό σίγουρα θα κερδίσεις σε επιτυχανύνσεις και θα χάσεις σε τελική(που σιγά το πράγμα στο 1900,αντί να πιάνεις 210 θα πιάνεις 195).
    Αυτό που δεν ξέρω είναι αν υπάρχει για το M44 πιο κοντό διαφορικό.Πιο μακρύ σίγουρα υπάρχει απο κανα αυτόματο.Για πιο κοντό όμως δεν ξέρω να σου πω...
    Άλλωστε και εδώ αμα δεις δίνει ως part μόνο διαφορικό με 3,45(αυτό που προφανώς φοράς) και με 4,44 που προφανώς είναι απο το αυτόματο https://bmwfans.info/parts/catalog/Z...ar_axle_drive/

    Ξέρω ότι υπάρχει το μαμά μπλοκέ διαφορικό για τα E36 με αυτό το μοτέρ.Ωστόσο στο Ζ3 μπορεί (κατα 99%) να μην μπαίνει.

    Εγώ μέχρι εδώ...Απο εδώ και πέρα ας μιλήσουν παιδιά με Ζ3 ή που κατέχουν περισσότερο το συγκεκριμένο θέμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 28-08-10 στις 22:10



  3. #3
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλως σας βρηκα!το 4,44 ειναι πιο κοντο απο το 3,45!!!σιγουρα μπορει να βρεθει κατι που να ταιριαζει σε z3 οπως απο ε30 η απο compact..καποιος που εχει επιχειρησει κατι τετοιο να μας πει !!οποιος γνωριζει ας γραψει παρακαλω για τα ανοιγματα!

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Στο κόσμο μου
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    5.008
    Thanked
    5439
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    To z3 bill einai miso patoma apo e30 kai to allo miso apo e36.

    Nomizo oti ta diaforika apo 30ria prepei na mpainoun sta Z



  5. #5

    Προεπιλογή

    Στο Ζ3 μπαινουν διαφορικα απο Ε30 και απο Ε36 Κομπακτ.
    Αυτην την στιγμη φορας το μαμα διαφορικο?

  6. #6
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmwz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα σε ολους.αυτο που θελω ειναι προφανες και γινεται σωστη δουλεια μονο με αλλαγη κινητηρα με 2.8 η 2.5...λογω φορολογιας και ελλειψη χρηματων δεν μπορω να προχωρησω σε μετατροπη.. θα ηθελα να μου πειτε αν με κοντο διαφορικο θα δω διαφορα στο αμαξι μου.ειναι z3 με μοτερ is 1.9 143ps.γνωριζω οτι εχει συζητηθει το θεμα της βελτιωσης του μοτερ αλλα θελω συγκεκριμενα την αποψη σας για το κοντο διαφορικο.ευχαριστω εκ των προτερων.
    ματαιως κοπος...μαζευεις λεφτα(για να δεις κατι καλο απο το ζ3 τουλαχιστον
    ενα 4000ακι)η το πουλας και περνεις κατι ετοιμο...αυτα....
    καλα ποσταρισματα..

  7. #7
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Ζ3 μπαινουν διαφορικα απο Ε30 και απο Ε36 Κομπακτ.
    Αυτην την στιγμη φορας το μαμα διαφορικο?
    ναι τωρα εχω το μαμα διαφορικο..ειναι 3,45.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με κοντο διαφορικο κερδιζεις σε ρεπριζ και χανεις σε τελικη.
    Οχι σε απολυτες επιταχυνσεις, μονο σε ρεπριζ αναλογικα.
    Αν με το μακρυ εχεις 3η και 4.000 στροφες πχ με το κοντο στα ιδια χιλιομετρα θα εχεις 4.400 (πχ) αρα θα αρπαζει πιο γρηγορα.
    Εχω δοκιμασει απο 2.93 εως 3.46 στο δικο μου και μπορω να πω οτι εχει διαφορα αρκετη.
    https://www.bokchoys.com/differentia...calculator.htm
    Στο παραπανω λινκ μπορεις να υπολογισεις τις διαφορες σου αφου βαλεις τα στοιχεια του αυτοκινητου σου.
    Εχε στα υποψιν πως θα εχεις και διαφορα στην καταναλωση οταν κανεις ταξιδια.
    Καλη αναζητηση.

  9. #9
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3outofmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    ματαιως κοπος...μαζευεις λεφτα(για να δεις κατι καλο απο το ζ3 τουλαχιστον
    ενα 4000ακι)η το πουλας και περνεις κατι ετοιμο...αυτα....
    καλα ποσταρισματα..
    4000 χιλιαδες ευρω (φαινονται πολλα για μετατροπη σημερα)τωρα σαν φοιτητης μου φαινονται απειρα χρηματα που δεν θα τα εχω για πολυ καιρο.χαχαψαχνω να βρω λιγη χαρα απο κοντο διαφορικο και ρωταω αν εχει γινεται κατι τετοιο..

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και φυσικα πολυ προσοχη στο διαφορικο που θα παρεις, να μην ειναι -τελειωμενο- και σου δημιουργει προβληματα.
    Θα ελεγα να κρατησεις και το δικο σου ωστε αν το αλλο σφυραει η ειναι χαλι να μπορεις να επιστρεψεις στο αρχικο σου σεταρισμα.

  11. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (29-08-10)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP