Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Τελωνειο

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή Τελωνειο

    και οι περιπετειες στη μπανανια της ευρωπης συνεχιζονται...

    εκανα μια παραγγελια απο το βιετναμ για κατι ανταλλακτικα για βεσπα...

    τιμολογιο 107 δολλαρια (ητοι 84 ευρω).

    σημερα με ειδοποιησαν απο την κουριερ οτι το δεμα ειναι στο τελωνειο και χρειαζεται εκτελωνισμο.

    κοστος 122,41 ευρω... δηλαδη περισσοτερα απο τα πραγματα...



    ειναι για γελια η κατασταση...

    προσοχη μη φερνετε τιποτα εκτος εοκ. τα σταματανε ολα πλεον και υποχρεωνουν σε εκτελωνισμο...
    πραγμα που σημαινει οτι για κατι μικρο θα πληρωσετε την αμοιβη του εκτελωνιστη (82,41 στην περιπτωση μου) συν τους ελαχιστους δασμους και εξοδα.
    μου ειπαν οτι αυτα που ζητανε απο μενα ειναι το μινιμουμ!

    φανταστειτε ποσο κλεφτης ειναι αυτο το κρατος και ποσο μας φορολογουν τελικα.
    ενα εμπορευμα αξιας 84 ευρω μαζι με τα μεταφορικα, περνει πανω του 150% δασμους και εξοδα...
    ανταλλακτικα που ο βιετναμεζος βεσπακιας τα πληρωνει χοντρικα 40 ευρω, στον ελληνα κοστιζουν τελικα 206...

    μ' εχει πιασει νευρικο γελιο με τα χαλια μας....

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πλέον, όπως πολύ σωστά είπες και εσύ, να μην παίρνουμε τίποτα εκτός Ευρωπαϊκής Ένωσης είναι σχεδόν 99% σίγουρο ότι θα πληρώσουμε τελωνείο!!!

  3. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλά, δεν μπορεί να υπάρξει μια οργανωμένη δράση ενάντια σ΄αυτή την εξώφθαλμη κρατική ληστεία ;;;
    Ο συνήγορος του πολίτη, του κοπρίτη, κάποιος τέλος πάντων.
    Μέχρι πότε θα είμαστε τόσο γελοίο κράτος ;

  4. #4
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μιά μικρή δειυκρίνηση θα κάνω, αν και από το συνημμένο σου είναι μάλλον προφανές.

    Ο δασμός δεν είναι παράλογος, η αμοιβή του εκτελωνιστή είναι το θέμα. Το ποσό αυτό είναι το ελάχιστο ποσό αμοιβής που μπορεί να εισπράξει ένας επαγγελματίας εκτελωνιστής. Θυμίζει λίγο τις αμοβές των δικηγόρων στα δικαστήρια και το πως κόβουν το σχετικό παράβολο. Μέρος αυτού του ποσού επιστρέφει στο κράτος σαν ΔΕΤΕ και το οποίο προσαυξάνει το μισθό των τελωνειακών.

    Το συμπέρασμά σου είναι ασφαλώς σωστό.

  5. #5
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βρε μαυρε (καλοκαιρακι ειναι δεν μπορει να μην εχεις παει για μπανια και να μην εχεις τσιμπησει λιγο χρωματακι )απο την αποδειξη φαινεται ποια ειναι τα εξοδα τελωνειου, ποιοι ειναι οι δασμοι και ποιο το κοστος εκτελωνισμου.
    Το υπερογκο ποσο οφειλεται στο γεγονος οτι αυτοι που θα αναλαβουν την διαδικασια εχουν χρεωσει υπερβολικα τα εξοδα ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ και οχι τα καθαυτα εξοδα εκτελωνισμου. Αν πχ πας μονος σου (και βεβαια βγαλεις ακρη γιατι αν πηγαινεις πρωτη φορα ειναι κομματακι δυσκολο-εχουμε αρκετη εμπειρια απ το σπορ) θα γλυτωσεις την αμοιβη. Ακομη και μια τσιχλα να εκτελωνησεις η ενα ελικοπτερο η διαδικασια ειναι η ιδια. Και βεβαια για εκτος EC, αλλη φορα ρωταμε τον πωλητη αν μπορει να στειλει USPS που ειναι Ελληνικα Ταχυδρομια και η διαδικασια εκτελωνισμου (προσοχη η διαδικασια οχι οι καθαυτοι φοροι) στοιχιζει λιγοτερο. Αυτααα.

  6. #6
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων

    φανταστειτε ποσο κλεφτης ειναι αυτο το κρατος

    Για τον ίδιο λόγο αποφάσισα τελικά να μη πραγματοποιήσω τη συνεργασία μου με τη VMR.

    Το απόλυτο ΜΠΑΧΑΛΟ !!!!

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    μητσακο το ξερω οτι ειναι για την αμοιβη του εκτελωνιστη το ποσο. το γραφει.
    απλα λιγο με νοιαζει διοτι οπως και να εχει το κοστος μου ανεβαινει.

    επισης αυτο ειναι μια ευγενικη προσφορα του κρατους σε μια ακομα συντεχνια, αφου οπως ειπες θεωρητικα μπορει να ειναι δυνατον, αλλα πρακτικα ειναι αδυνατον να εκτελωνισεις μονος σου.
    ετσι πρεπει να πληρωσεις το νταβατζη, εεεε σορυ τον εκτελωνιστη.


    απλα ειναι η πρωτη φορα που μου σταματανε δεμα απο αυτον τον πωλητη.
    εχω παρει και αλλες φορες και ερχοταν κατ' ευθειαν.

    τι εγινε τελειωσανε τα μπανια σου, θα ερθεις να σε δουμε?
    ή περιμενεις να πιασουνε τα κρυα για να εμφανιστεις...?

  8. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο turbodog Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν μπορει να στειλει USPS που ειναι Ελληνικα Ταχυδρομια και η διαδικασια εκτελωνισμου (προσοχη η διαδικασια οχι οι καθαυτοι φοροι) στοιχιζει λιγοτερο. Αυτααα.
    USPS από Βιετνάμ ρε Δημήτρη δε παίζει

    Ίσως.......VPS (Vietnamise Postal Service), αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο....

  9. #9
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδη μου εχει συμβει κανα δυο φορες κι εμενα.
    Την κλοπη εδω, δεν την κανει το κρατος, αλλα η courier. Αν ο τελικος διανομεας εδω, στην Ελλαδα, δεν ηταν μια καποια courier, αλλα τα ΕΛΤΑ, αυτα τα 82,41, θα ηταν κανα 30αρι βαρια, πολυ βαρια.
    Τι κανουν λοιπον (στο περιπου).
    Οι courier, συνεργαζονται με δικους τους εκτελωνιστες και χρεωνουν εξοδα εκτελωνισμου, για καθε αντικειμενο ξεχωριστα. Αυτα τα εξοδα ειναι διαπραγματευσιμα αν εχεις δικο σου εκτελωνιστη.
    Τα ΕΛΤΑ, κανουν με δικο τους εκτελωνιστη, εναν ομαδικο εκτελωνισμο και μοιραζουν τα εξοδα σε 5-10 αντικειμενα.

    ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.


    Τωρα που ξαναειδα την αποδειξη. Και τα εξοδα αεροδρομιου νταβατζιλικι της courier ειναι.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nfot : 26-08-10 στις 18:23

  10. #10
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stathis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μητσακο το ξερω οτι ειναι για την αμοιβη του εκτελωνιστη το ποσο. το γραφει.
    απλα λιγο με νοιαζει διοτι οπως και να εχει το κοστος μου ανεβαινει.

    επισης αυτο ειναι μια ευγενικη προσφορα του κρατους σε μια ακομα συντεχνια, αφου οπως ειπες θεωρητικα μπορει να ειναι δυνατον, αλλα πρακτικα ειναι αδυνατον να εκτελωνισεις μονος σου.
    ετσι πρεπει να πληρωσεις το νταβατζη, εεεε σορυ τον εκτελωνιστη.


    απλα ειναι η πρωτη φορα που μου σταματανε δεμα απο αυτον τον πωλητη.
    εχω παρει και αλλες φορες και ερχοταν κατ' ευθειαν.

    τι εγινε τελειωσανε τα μπανια σου, θα ερθεις να σε δουμε?
    ή περιμενεις να πιασουνε τα κρυα για να εμφανιστεις...?
    Με τι σου εστειλε το πακετο? UPS? Fedex? Με USPS (μεχρι τωρα ποτε δεν ειχα προβλημα). Με Fedex παλιοτερα μου ειχαν πιασει το κ..ο για ενα μικρης αξιας δεμα.
    Οσο ο καιρος ειναι καλος τα μπανακια συνεχιζονται ακομη. Αυτο βεβαια δεν σημαινει οτι δεν θα με δεις συντομα

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP