Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 37

Θέμα: Τελωνειο

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω παντως κατι που περιμενω απο τας Αμερικας, ερχεται ως γυφτ, δεν ξερω αν θα μου το φορολογησουν γιατι δεν συνοδευεται απο τιμολογιο.
    Αν το φορολογησουν απλουστατα θα το βαλουν εις τον πρωκτον τους με ελαιον 15/40 το οποιον ειναι τα μαλλα λιπαντικον.

  2. #12
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    USPS από Βιετνάμ ρε Δημήτρη δε παίζει

    Ίσως.......VPS (Vietnamise Postal Service), αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο....
    Δηλ. αυτοι δεν εχουν Ταχυδρομειο? Με τι στελνουν αλληλογραφια? Με ταχυδρομικα περιστερια? Δεν μπορει να μην εχουν. Σιγουρα εχουν απλως μπορει να μην την ονομαζουν USPS (EMS ισως η κατι παρομοιο)

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.
    Aκριβώς...Για εμπόρευμα αξίας 40 δολλαρίων πλήρωσα τελωνείο μόνο 3 ευρώ...Και αυτό απο Βιετνάμ ήταν



  4. #14
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν ήρθε από Ελ Βενιζέλ, έμπλεξες με την Goldair Handling. Πριν πολλά χρόνια είχα φέρει κιτ φρένων 993 Turbo 4 για το ΤΤ και τα πλήρωσα σα να είχα κάνει εισαγωγή απεμπλουτισμένου ουρανίου από το Ιράν.

    Θεώρησα πως το βάρος και είδος του ανταλλακτικού ήταν το πρόβλημα. Έτσι, μετά από μικρό χρονικό διάστημα παρήγγειλα από Αυστραλία ένα K-Mac camber κιτ για να φέρω το πίσω camber της ίδιας κλασομπανιέρας. Ήρθε και πάλι αεροπορικώς μέσω Ελ Βενιζέλ και το αποτέλεσμα ήταν να πληρώσω 200 δολλάρια γι' αγορά και 220 ευρώ για εκτελωνισμό.

    Την τρίτη φορά, αγανακτισμένος πλέον, είπα να το φέρω με πλοίο. Φορτώθηκαν μπροστινά φτερά fiberglass για ΤΤ με αεραγωγούς και ειδικό δοχείο για το νερό των πλυστικών από Hong-Kong. Το βάρος τους ήταν κάτω από 2 κιλά. Πέρασαν μέρες, εβδομάδες, μήνες, εποχές ολόκληρες και το δέμα είχε γίνει άφαντο. Θεώρησα ότι ο κινέζος το φόρτωσε σε κάποιο καγιάκ με λαθρομετανάστες οι οποίοι πνίγηκαν στον Ινδικό Ωκεανό ή ότι το καράβι έπεσε στα χέρια Σομαλών πειρατών και πως τα φτερά κοσμούσαν πλέον το King Cab του επίδοξου Barbarossa. Τελικά μετά από ένα 6μηνο ήρθε ειδοποιητήριο από το τελωνείο Πειραιά. Πήγα τρέχοντας να το παραλάβω αλλά με περίμενε μια έκπληξη: Ένα ον θηλυκού μάλλον γένους και προχωρημένης σήψης και ηλικίας είχε ανοίξει το δέμα και είχε κατατάξει το περιεχόμενο στα "χειροποίητα τεχνουργήματα". Προσπάθησα να της εξηγήσω πως δυο κωλόφτερα made in China από fiberglass δε μπορούν να ανήκουν στην ίδια κατηγορία με το εργόχειρο κοπανέλι της μάνας της αλλά αυτό την εξόργισε περισσότερο. Τελικά έφυγα με ένα νεφρό λιγότερο και τον όρκο να μην ξανασχοληθώ με τέτοιες μ@λακίες.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη S8N : 26-08-10 στις 18:58

  5. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    fanisk (26-08-10), GiannisRob (26-08-10)

  6. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ήξερα ότι υπάρχει κάποιο κατώτατο όριο (γύρω στα 200 ευρώ) το οποίο αν ξεπεραστεί, τότε μόνο πληρώνουμε εκτελωνισμό για εισαγωγές εκτός ΕΟΚ.

    Τελικά δεν ισχύει το όριο αυτό και ενδέχεται να πληρώσουμε ακόμα και για μικρής αξίας αντικείμενα?
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. #16
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μου εχει συμβει κανα δυο φορες κι εμενα.
    Την κλοπη εδω, δεν την κανει το κρατος, αλλα η courier. Αν ο τελικος διανομεας εδω, στην Ελλαδα, δεν ηταν μια καποια courier, αλλα τα ΕΛΤΑ, αυτα τα 82,41, θα ηταν κανα 30αρι βαρια, πολυ βαρια.
    Τι κανουν λοιπον (στο περιπου).
    Οι courier, συνεργαζονται με δικους τους εκτελωνιστες και χρεωνουν εξοδα εκτελωνισμου, για καθε αντικειμενο ξεχωριστα. Αυτα τα εξοδα ειναι διαπραγματευσιμα αν εχεις δικο σου εκτελωνιστη.
    Τα ΕΛΤΑ, κανουν με δικο τους εκτελωνιστη, εναν ομαδικο εκτελωνισμο και μοιραζουν τα εξοδα σε 5-10 αντικειμενα.

    ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.


    Τωρα που ξαναειδα την αποδειξη. Και τα εξοδα αεροδρομιου νταβατζιλικι της courier ειναι.
    τα λες ολοσωστα!!!!

  8. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη μου εχει συμβει κανα δυο φορες κι εμενα.
    Την κλοπη εδω, δεν την κανει το κρατος, αλλα η courier. Αν ο τελικος διανομεας εδω, στην Ελλαδα, δεν ηταν μια καποια courier, αλλα τα ΕΛΤΑ, αυτα τα 82,41, θα ηταν κανα 30αρι βαρια, πολυ βαρια.
    Τι κανουν λοιπον (στο περιπου).
    Οι courier, συνεργαζονται με δικους τους εκτελωνιστες και χρεωνουν εξοδα εκτελωνισμου, για καθε αντικειμενο ξεχωριστα. Αυτα τα εξοδα ειναι διαπραγματευσιμα αν εχεις δικο σου εκτελωνιστη.
    Τα ΕΛΤΑ, κανουν με δικο τους εκτελωνιστη, εναν ομαδικο εκτελωνισμο και μοιραζουν τα εξοδα σε 5-10 αντικειμενα.

    ΜΟΝΟ EMS αποστολη δεματων, ωστε να ερχονται με ΕΛΤΑ, οσο αυτα ειναι κρατικα τουλαχιστον.


    Τωρα που ξαναειδα την αποδειξη. Και τα εξοδα αεροδρομιου νταβατζιλικι της courier ειναι.

    ετσι ακριβως ειναι!! πολυ σωστα,πολυ φοβαμαι ομως οτι το τελικο ποσο θα ειναι μεγαλυτερο εαν και οσο καθυστερει η παραλαβη... (φυλακτρα διανυκτερευσεις κλπ)

  9. #18
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω παντως σε δεμα απο Χογκ Κογκ ειδοποιηθηκα και πηγα να το παραλαβω απο τις αποθηκες και εκανα μονος μου την σχετικη διαδικασια,κατι εγγραφα συμπληρωνεις και πληρωνεις το παραβολο και το ποσο του εκτελωνισμου.
    Μαλιστα ο προισταμενος εκει στην αποθηκη μου ελεγε οτι κανονικα πρεπει να γινει απο ειδικο εκτελωνιστη αλλα και μονος σου μπορεις να το κανεις απλα δεν στο λενε ουτε σου το εξηγουν απλα για να πληρωνουν εκτελωνιστες.
    Εδω ειχαμε κανει ολοκληρο θεμα με εκτελωνισμο αυτοκινητου....
    Σταθη ψαχτο αν εχεις χρονο μονος σου πηγαινε να κανεις την διαδικασια,δεν μπορουν να στο απαγορεψουν 100%

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  10. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    με fedex ηρθε...

    κι εγω ηξερα οτι υπαρχει οριο 300 δολλαριων, αλλα μαλλον αλλαξε.

    τελικα ανεθεσα τη δουλεια σε φιλο εκτελωνιστη μιας και δεν εχω χρονο, αλλα και να παρει τα φραγκα κανενας γνωστος...

    θα ξερω αυριο ποσο θα κοστισει, παντως θα ειναι πιο κατω απο 122...

  11. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω παντως σε δεμα απο Χογκ Κογκ ειδοποιηθηκα και πηγα να το παραλαβω απο τις αποθηκες και εκανα μονος μου την σχετικη διαδικασια,κατι εγγραφα συμπληρωνεις και πληρωνεις το παραβολο και το ποσο του εκτελωνισμου.
    Μαλιστα ο προισταμενος εκει στην αποθηκη μου ελεγε οτι κανονικα πρεπει να γινει απο ειδικο εκτελωνιστη αλλα και μονος σου μπορεις να το κανεις απλα δεν στο λενε ουτε σου το εξηγουν απλα για να πληρωνουν εκτελωνιστες.
    Εδω ειχαμε κανει ολοκληρο θεμα με εκτελωνισμο αυτοκινητου....
    Σταθη ψαχτο αν εχεις χρονο μονος σου πηγαινε να κανεις την διαδικασια,δεν μπορουν να στο απαγορεψουν 100%
    Τώρα που το θυμήθηκα, κι εγώ το lip spoiler από Χονγκ Κονγκ το είχα αγοράσει και είχε στοιχίσει 100 ευρώ με τα μεταφορικά.
    Μου ήρθε σπίτι μου κανονικά με κούριερ (ems έλεγε ο έμπορος του ebay απ'όπου το πήρα) και δεν πλήρωσα ούτε ένα ευρώ τελωνείο.

    Γιατί συνέβη αυτό και γιατί σε άλλες περιπτώσεις, όπως στη δική σου Στάθη, υπάρχει ποσό για εκτελωνισμό?
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP