Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 60

Θέμα: Inspection

  1. #51
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Αθηνα-Λαρισα
    Μηνύματα
    6.766
    Thanked
    8291
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gnx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ενημερώσεις τον πελάτη, δεν είσαι, η επιλογή είναι δική του. Εμένα στα 70κάτι χιλιάδες μου ειπαν ότι έχουν ακόμη 2000χλμ ζωή, με ρώτησαν εάν θέλω να τα αλλάξουν και τους ειπα ναι.

    Επίσης κάθε 4 χρόνια θέλει αλλαγή το υγρό στο κύκλωμα ψύξης.

    Για τα μπουζί, εάν έχω δίκιο ότι το αμάξι αυτό είναι με αέριο, καλό είναι να τοποθετηθούν κατάλληλα μπουζί ανεξάρτητα από τα ινσπέκτιον.
    Νονε, επειδη ο πατερας μου πηρε 997s δηλωμενο 1300cc απο σκαραβαιο, και ψαχνει υγρο για το κυκλωμα ψυξης, μας ειπαν για αλλαγη 140ευρο, και εγω βρισκω το απιονισμενο στο Λιντλ,γνησιο γερμανικο 1,67 το 4λιτρο, μηπως ξερεις απο που να βγαλω τα νερα??
    το λαμπακι που βγαζει το βραχυκυκλωσα και εχει μεινει σβηστο!

  2. The Following User Says Thank You to spar@ For This Useful Post:

    Ptboul (15-03-13)

  3. #52
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Έπρεπε να σε έπαιρνα από το χέρι τη δεκαετία του 80 να πάμε μια επίσκεψη στο Σμυρνιό στη Νεα Ιωνία να δείς τέτοια υβρίδια να φρίξεις...Αλλά τί λεω, σιγά μη σ'έδινε σε μένα η μάνα σου για τσάρκα με πάνες και πιπίλα!

  4. The Following 3 Users Say Thank You to gnx For This Useful Post:

    Kostas_1 (15-03-13), Ptboul (15-03-13), spar@ (15-03-13)

  5. #53
    Εγγραφή
    23-02-11
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1. σχετικά με τα μπουζί: όντως το αυτοκίνητο έχει και αέριο. ποιος θα εγγυηθεί ότι αλλάζοντας μπουζί, αντί για τα προβλεπόμενα βάλλω τα ενισχυμένα με εντονότερο σπινθήρα, δεν θα κάνουν ζημιά σε κύλινδρο- πιστόνι?

    2. σχετικά με τις τιμές λαδιών κλπ, κρίμα που δεν έχω κρατήσει παλαιότερες αποδείξεις service. ποτέ δεν έχω χρεωθεί 18¤/lt. οι τιμές ήταν μεταξύ 13-15.

    3. Εργατοώρα BMW 95¤... αδυνατώ να το σχολιάσω... ζω στην Ελλάδα το 2013.

  6. The Following User Says Thank You to pomolo For This Useful Post:

    gnx (15-03-13)

  7. #54
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο S8N Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις τι μου τη δίνει με τον Σφακιανάκη? Ο πιο κοντινός σε μένα είναι στη Λαυρίου. Ο ίδιος μηχανικός που φτιάχνει το bmw, φτιάχνει και το Astra δίπλα. Και στην είσοδο ένα χαρτάκι γράφει "Τιμή εργατώρας OPEL 45 ευρώ, τιμή εργατώρας BMW 75 ευρώ".
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα ενα...
    η τιμη λιτρου στο λαδι διαφοροποιειται αναλογα το μερος που το αγορασεις, ετσι αν πας σε μεγαλη αντιπροσωπεια bmw θα πληρωσεις 18 + ευρω το λιτρο.
    Συμπερασματικα 5 λιτρα χ 18 ευρω = 90 ευρω χωρις την εργασια...
    Αλλου ειναι ποιο φθηνα.
    Το ιδιο συμβαινει και για τα φιλτρα και για τα μπουζι
    Η αλλαγη υγρων φρενων ειναι μια διαδικασι που παιρνει λιγη ωριτσα (εξαρταται με ποιο τροπο γινεται) και κοστιζει στα εξειδικευμενα 40 ευρω εργασια και υγρα.
    Στα εξουσιοδοτημενα υπολογισε περισσοτερο.
    Ενδειξη αλλαγης υγρων φρενων στο καντραν 4 χρονια τωρα δεν σου εβγαλε?
    ενα ρολογακι?
    Η εργατωρα της bmw αναφερει ο s&n καπου οτι κανει περιπου 95 ευρω!!

    υγ. αν εχει κατεβει η σταθμη στα υγρα φρενων ελεγχουμε πρωτα τα τακακια...οχι στα τυφλα να συμπληρωσουμε!!!

    Συγνωμη εκανα λαθος οχι 95 αλλα 75 ειναι τα ευρω

    τεσπα για τα υπολοιπα δεν εχω καταλαβει ποιο ειναι το θεμα?
    οι τιμες service στα επισημα ειναι αλλες στα εξειδικευμενα ειναι αλλες,στην επαρχια διαφορετικες και φυσικα στους μαστρο μητσους ειναι αλλες.
    Ο καθενας αξιολογει και επιλεγει που θα παει!! κανεις δεν εχει να απολογηθει σε κανεναν και για τιποτα!!!


    υγ. 18+ ευρω αγορασα εγω προσωπικα ενα λιτρο 5/30 ll4 απο τον Σπανο σε πρωτη ευκαιρια θα βαλω και το τιμολογιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 15-03-13 στις 13:09

  8. #55
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    για να μην ανοίγω νέο θέμα να ρωτήσω το εξης:
    άλλαξα τακάκια μπρος - πίσω στο Χ3 μου πριν περίπου 5 χιλ.χλμ. Λόγω κόστους και αφού μου τα πρότεινε γνωστός εξειδικευμένος στο Γέρακα, τοποθετησα τα ΤΕΧΤΑR ( εξίσου καλά κατα τον επισκευαστή με τα γνησια της ΒΜW).
    Τις τελευταίες μερες εχουν αρχίσει να σφυρίζουν σχεδόν σε καθε φρεναρισμα. ειναι λογικό ? έχουν φθαρεί ή φταίει κάτι αλλο ? το μονο σίγουρο ειναι οτι η χρηση των φρενων ειναι πολυ λογικη , αφου και τα "μαμα" που άλλαξα στα 52 χιλ.χλμ ποτε δεν μου σφυριξαν. υπόψη οτι και τα υγρα φρενων εχουν αλλαχθει κανονικα.

  9. #56
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σπύρο, ένα ψιλο-τσιριγματάκι το έχω και εγώ από τα Textar, τώρα το καλοκαίρι και μάλιστα σε αβίαστα φρεναρίσματα. Ισως υπήρχε και το χειμώνα, αλλά δεν το άκουγα γιατί τα παράθυρα είναι κλειστά. Δεν ξέρω που οφείλεται, καλά κάνεις και ρωτάς. Η απόδοσή τους είναι άριστη πάντως.

  10. The Following User Says Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    spyrosK (30-06-13)

  11. #57
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σπυρο εγω σαν παθων απο πειραματα ετων , ενα εχω να πω : Τακάκια και μπουζι παντα "μαμα" για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

  12. The Following User Says Thank You to trueno For This Useful Post:

    spyrosK (30-06-13)

  13. #58
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο pomolo Εμφάνιση μηνυμάτων

    BMW MAINTANENCE: INSPECTION II
    Grease wheel-centering hubs.
    Ξερει κανεις αν το κανουν αυτο το γρασσαρισμα τα συνεργεια εδω στο Ελλάντα; Εχω την εντύπωση οτι δεν....

  14. #59
    Εγγραφή
    24-09-13
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    0
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερει κανεις αν το κανουν αυτο το γρασσαρισμα τα συνεργεια εδω στο Ελλάντα; Εχω την εντύπωση οτι δεν....
    Μόνο εάν δεν αφήσεις το αμάξι και είσαι από πάνω. Και εάν δε δεις να το κάνουν τότε τους αναγκάζεις...

  15. #60
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα στο forum! Κάναμε σήμερα στο Χ3 το προγραμματισμένο oil service στα 79.000 χιλ. Όλα καλα, γίνανε τα κλασσικά, λάδι, φίλτρο λαδιού και καμπίνας και γενικός έλεγχος. Αλλάξαμε και τα Μπουζί λόγω αερίου και βάλαμε Bosch ιριδιου - πλατίνας. Όλα καλα, η εξυπηρέτηση πολυ καλη στη C.S.C (Καρλος) της Κλεισθενους και συμπαθητικές τιμές. Έτοιμοι για τις καλοκαιρινές διαδρομές!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. The Following User Says Thank You to spyrosK For This Useful Post:

    trueno (12-07-14)

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP