Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: προβλημα turbo....την βοηθεια σας...

  1. #11
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως οτι έχεις πολλές άκαυτες οι οποίες αναφλέγονται στο μαντέμι προαλούν αταπόνηση και έντονους κραδασμούς στα ρολεμάν σε συνδιασμό με υπερθέρμανση? Μήπως λίγο πιο χοντρό λάδι θα έλυνε την διαφορά? Αν και δεν έχω τόσες γνωσεις με αυτές που διατυπώθηαν παραπάνω ώς προς την τοποθέτηση ξεκίνα με τα απλά
    ελα ρε στρατακο εισαι καλα??καλος πολιτης...φιλε σε ευχαριστω για το ενδιαφερον αλλα κατελιξα οτι εαν τα φτισει και αυτη θα την στηλω στην γκαρετ,,να την ανοιξουν κα να δουν απο τι ακριβως υπεφερε.....
    ειδα πως το εξεταζουν το θεμα και με ενδιαφερει αρκετα η ακριβης αναλυση τους...για να ξερω μετα και σε ποιους θα τα ΧΩΣΩ!!!!!!!!!

  2. #12
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χε χε σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.

    Το θέμα είναι οτι αν καταστράφηκε μια φορά και επισκευαστεί, τότε τι πρέπει να γίνει για να μην έχεις πάλι τα ίδια προβλήματα. Βέβαια αν πρόκειται για ελειπή λίπανση (θα το δίξει η νεκροψία αυτό της τουρμπίνας) τότε θα πρέπει με κάποιο τρόπο να επικεντρωθείς εκεί. Μετακίνηση του τούρμπο θα είναι δύσκολη μιας και θα θές καινούριο χταπόδι και σωληνώσεις intercooler.

    Πάντως οι άκαφτες που αναφλέγονται στο μαντέμι (υπάρχει περίπτωση να έχεις κανένα σύστημα flat shift ή antilag?) προκαλούν έντονη καταπόνηση στα σημεία έδρασης του άξονα.

    Τέλος, όπως είπα και πιο πάνω, μήπως χρησημοποιείς πολύ λεπτό λάδι? Αν μετά τη επισκευή δεν υπάρχει πρόβλημα ελειπούς λίπανσης τότε ίσως θα έπρεπε να δοκιμάσεις πιο χοντρό λαδάκι.

    Αντε, ετοίμασε το εργαλείο, στα πρώτα κρύα όταν θα έχω άδεια θα κανονίσουμε συναντησούλα

  3. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    BILL007 (29-08-10), z3outofmind (13-08-10)

  4. #13
    Εγγραφή
    23-07-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    141
    Thanked
    71
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ποσα την πληρωσες την τουρμπινα?
    Επειδη κυκλωφορουν μαιμουδες
    Η γνησια ρουλεμανατη κατω απο 800 δεν πουλιεται.
    αν εδωσες κατω απο 700 τοτε σιγουρα ειναι μαιμου και μαλλον την πατησες.

  5. #14
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσα την πληρωσες την τουρμπινα?
    Επειδη κυκλωφορουν μαιμουδες
    Η γνησια ρουλεμανατη κατω απο 800 δεν πουλιεται.
    αν εδωσες κατω απο 700 τοτε σιγουρα ειναι μαιμου και μαλλον την πατησες.
    820e....μαζι με τα ανταπτορακια(40ε το πολυ τα αναταπτ)

  6. #15
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    O φίλος bmw316turbo και Panos 316T θεωρώ οτι κάναν άψογη ανάλυση του προβλήματός σου.

    Το πρώτο και σημαντικότερο θέμα στις μετατροπές τούρμπο σε Μ43 είναι η τοποθέτηση της τουρμπίνας λόγω έλλειψης χώρου και για ευκολία την τοποθετούν συνήθως κάτω και όχι πάνω εκεί ξεκινάει το πρόβλημα με το κάψιμο λαδιού και είναι απλό.Όταν η τουρμπίνα είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το κάρτερ το λάδι δε μπορεί να επιστρέψει εύκολα εως και καθόλου (ανάλογα την θέση κλήση της τουρμπίνας,σωληνάκι επιστροφής κτλ) επειδή δημιουργείται το φαινόμενο τον συγκοινωνούντων δοχείων (το έχω ξανα γράψει και αλλού) με αποτέλεσμα να μένει λάδι στην τουρμπίνα και να το καίει.Δοκίμασε να βάλεις το αμάξι σε σημείο με κλήση προς την τουρμπίνα να δεις τι ντουμάνι θα βγάλει ενώ με αντίθετη κλήση η σε κανονικό δρόμο μπορεί να μην καίει σχεδόν τίποτα.Ίσως και εκει που σταμάτησες να είχε κλήση ο δρόμος που ευνοούσε το όλο θέμα γι αυτο και να ντουμανιασε όλος ο τόπος όπως γράφεις.Λύσεις σου ανέφερε ο φίλος bmw316turbo αν και για αρχή δοκίμασε να βάλεις λίγο λιγότερο λάδι.

    Επίσης το 5-40 ξέχνα το αναρωτιέμαι ποιος στο σύστησε...δοκίμασε 10-60 εδώ και χρόνια μόνο τέτοιο βάζω και κανένα πρόβλημα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libanner : 29-08-10 στις 21:00

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Libanner For This Useful Post:

    BILL007 (30-08-10), Panos 316T (30-08-10)

  8. #16
    Εγγραφή
    23-07-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    141
    Thanked
    71
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Επισης ειναι γνωστο οτι ολλα τα τουρμπο ειδικα οι μετατροπες, παντοτε καινε λαδι, ειναι δηλαδη φυσιολογικο!
    Πρεπεινα επιλεξουμε καποιο λαδι που να μην βγαζει μαυριλες οταν καιγεται, Εγω εχω επιλεξει το 0W50 eneos και ειμαι ικανοποιημενος, Το 10W60 ειναι το λαδι που δουλευει η Μ3 Ε92, θα πρεπει να κανει καλη δουλεια επισης.

  9. #17
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vaspap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επισης ειναι γνωστο οτι ολλα τα τουρμπο ειδικα οι μετατροπες, παντοτε καινε λαδι, ειναι δηλαδη φυσιολογικο!
    Πρεπεινα επιλεξουμε καποιο λαδι που να μην βγαζει μαυριλες οταν καιγεται, Εγω εχω επιλεξει το 0W50 eneos και ειμαι ικανοποιημενος, Το 10W60 ειναι το λαδι που δουλευει η Μ3 Ε92, θα πρεπει να κανει καλη δουλεια επισης.
    λάδι πλέον καίνε όλα, είτε ατμ/κα(δυνατά) είτε τουρμπάτα.

    οι μαυρίλες που βγάζουν δεν είναι από λάδι αλλά από πλούσιο μείγμα συνήθως και από το <μπούκωμα>.

    το λάδι πέρα από την γνωστή οσμή του αφήνει στην κυριολεξία ένα λευκό ντουμάνι σαν το καπνογόνο φαντάσου.

    τεσπα, να δούμε τι θα μας πει ο Κορίνθιος

    υγ: Πάνο έχω ερωτευτεί μια 3071...
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  10. #18
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    O φίλος bmw316turbo και Panos 316T θεωρώ οτι κάναν άψογη ανάλυση του προβλήματός σου.

    Το πρώτο και σημαντικότερο θέμα στις μετατροπές τούρμπο σε Μ43 είναι η τοποθέτηση της τουρμπίνας λόγω έλλειψης χώρου και για ευκολία την τοποθετούν συνήθως κάτω και όχι πάνω εκεί ξεκινάει το πρόβλημα με το κάψιμο λαδιού και είναι απλό.Όταν η τουρμπίνα είναι περίπου στο ίδιο ύψος με το κάρτερ το λάδι δε μπορεί να επιστρέψει εύκολα εως και καθόλου (ανάλογα την θέση κλήση της τουρμπίνας,σωληνάκι επιστροφής κτλ) επειδή δημιουργείται το φαινόμενο τον συγκοινωνούντων δοχείων (το έχω ξανα γράψει και αλλού) με αποτέλεσμα να μένει λάδι στην τουρμπίνα και να το καίει.Δοκίμασε να βάλεις το αμάξι σε σημείο με κλήση προς την τουρμπίνα να δεις τι ντουμάνι θα βγάλει ενώ με αντίθετη κλήση η σε κανονικό δρόμο μπορεί να μην καίει σχεδόν τίποτα.Ίσως και εκει που σταμάτησες να είχε κλήση ο δρόμος που ευνοούσε το όλο θέμα γι αυτο και να ντουμανιασε όλος ο τόπος όπως γράφεις.Λύσεις σου ανέφερε ο φίλος bmw316turbo αν και για αρχή δοκίμασε να βάλεις λίγο λιγότερο λάδι.

    Επίσης το 5-40 ξέχνα το αναρωτιέμαι ποιος στο σύστησε...δοκίμασε 10-60 εδώ και χρόνια μόνο τέτοιο βάζω και κανένα πρόβλημα!

    πρωτα απο ολα..να βαλουμε τα πραγμματα σε μια σειρα..το ζετακι ειναι τουρμπατο 3χρονια και κατι ψιλα.... το λαδακι που του εβαζα παντα ηταν ακομα πιο ψιλο (0-40 castrol rs)....το 5-40 το motul το εβαλα την τελευταια φορα γιατι τυχαινει να δουλευω οδηγος στο χημειο σε διυλιστηρια και βρηκα μια καλη ακρη να τα παιρνω ξεφτιλα...και σε αναλησεις εδειξε πολυ καλητερα νουμερα απο το castrol πραγμα που δεν περιμενα...γνωμη μου...
    τωρα για να καταλαβεις γιατι πιστευω οτι το λαδακι οσων αναφορα στα νουμερα
    οχι βαση θεωριας αλλα με βαση την πραξη η χρηση που κανω στο αμαξι εχει φτασει σε καταχρηση και δεν κανει κιχ το μοτερακι μου..σε αυτο το μεγαλητερο ρολο βεβαια το δινω στον Σκανδαλη για το προγραμμα που μου εχει φτιαξει..εχει κανει πραγματικα εξαιρετικη δουλεια...και μιλανε τα νουμερα....τι εννοω,,,,4μηνες τωρα....28αρα τουρμπινα χωρις να εχει ανοιχτει το καπακι για ναλλαχτει το οτιδιποτε1.1στ 1.3οβερ...το αμαξι πραγματικα εχει πυροβολισει-πυροβοληθει αρκετες φορες αυτους τους μηνες.....και σημειωνω....καλοκαιρι..........α πο θερμοκρασιες δωξα την αγια μεθανολη το αμαξι ουτε βεντιλατερ δεν ανοιγει στα πατηματα.....οποτε το λαδακι το κραταω ως εχει.....τωρα για το θεμα ντουμανι εχεις απολυτο δικιο αλλα οπως ειπα και σε ενα αλλο μου μηνυμα εαν παθει κατι και αυτη η τουρμπινα δεν χρειζετε να πολυ κουραζω τα μιαλα τον φιλον που εχω κανει απο εδωμεσα (με την καλη ενοια)θα στηλω την τουρμπινα στα χειρουργια της garret και θα μου στηλουν με βιντεο και φωτογραφιες τι ακριβως δεν παει καλα στην ολη ιστορια....αααα και για να μην το ξεχασω στης 7.500χιλ αλλαζω λαδακι και στης 5.000χιλ εχω συμπλιρωσει μολις 500μλ....ολα αυτα με οδηγειση αρκετα δραστηρια............

  11. The Following User Says Thank You to z3outofmind For This Useful Post:

    stratos (31-08-10)

  12. #19
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τεσπα, να δούμε τι θα μας πει ο Κορίνθιος

    υγ: Πάνο έχω ερωτευτεί μια 3071...[/QUOTE]

    δεν κρατας κανα ψιλακι γιατι θα πεσουν μεγαλες λιγουρες...
    να παρουμε και κανενα εργαλειο για την θαλασσα...εγω θα βαλω το εργαλειο εσυ θα βαζεις την βενζινη....
    αφου το μπεβερι σου ραβι ρε φιλαρακι...........τι θες και ξυνεσαι κιαλλο???
    αφου να με πατησεις δεν μπορεις.....

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP