Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: προβλημα turbo....την βοηθεια σας...

  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή προβλημα turbo....την βοηθεια σας...

    καποιοι που δεν εχει τυχει να γνωριστουμε απο το forum για να μην μπερδευτουν το Ζ3ακι μου το εχω τουρμπισει,,,....ας εστιασουμε λοιπον επ αυτου>>...πριν 2μηνες αλλαξα την πρωτη μου τουρμπινα(2.5χρονια αντεξε)
    gt25θρος..εβαλα μια 2560r δηλαδη την καινουργια 28αρα απλα την λενε 2560..η οποια ειναι με ρουλεμαν...τα + ειναι οτι βγαζει πιο πολλα χιλιομετρα απο μια θρος και γενικοτερα φημιζονται για τις αντοχες τους και στον χρονο και στις υψηλες πιεσεις..οι 25αρα η απλη εχει πιο συχνα το προβλημα με τα ντουμανια της εξατμισης απο την λαδιλα....και γιαυτο αλλαξα και την πρωτη
    τουρμπινα,,δεν εσπασε απλα εκαιγε λαδια με αποτελεσμα να δουλευει σαν διυλιστηριο το ζετακι...σημερα μετα απο 2.470χιλ με την αλλαγη και την τοποθετηση της καινουργιας τουρμπινας,,ειχα το ιδιο δραματικο αποτελεσμα στα καλα του καθουμενου..σταματαω με το αμαξι να παρω τσιγαρα και οπως μιλαω ξαφνικα με φαγανε τα ντουμανια στο ρελαντι....το εσβησα και ειπα να το αφησω να κρυωσει μπας και δεν ειναι η τουρμπινα και μου κολησε κανενα ελατηριο..γιατι στην προηγουμενη τουρμπινα οτν κρυωνε το αμαξι και το εβαζα να δουλευει σταματαγε το ντουμανι μεχρι να ξανα ζεσταθη η τουρμπινα.....και μετα παλυ κολαση......ετσι και τωρα...μονο που το εχω αφησει και δουλευει τωρα κανενα 15το και δεν βγαζει τιποτα μηπως ηταν η πρωτη προειδοποιηση
    οτι κατι δεν παει καλα??λεω τωρα....
    δεν λιπαινεται σωστα???και αναβει??
    και εαν ξερετε εαν υπαρχει καποια εγγυηση για τις τουρμπινες γιατι ο πωλητης απο την τουρμπο ελ..μου ειπε πως η εταιρια δεν δινει ουτε μερα...??
    υφίσταται κατι τετοιο ρε παιδια???

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σε ενα 206 που ειχα παλαιοτερα...ειχα κανει την μεταβαση απο 25αρα σε 28αρα! τοτε ευτυχως δεν αντιμετωπισα τετοια προβληματα και αποτι μαθαινω ακομα δουλευει μια χαρα...δυστηχως ενα φιλαρακι με τα ιδια πραγματα..ειχε ιδιο θεμα με το δικο σου! το φιλαρακι(μηχανικος)..ειχε βγαλει την εξης διαγνωση...ελλειπης λιπανσης στην περιπτωση της 25αρας λογω χαμηλου σημειου εισοδου επιστροφης λαδιου(τα 106 ειχαν ενα θεμα),,, και μη ικανοποιητικη προστασια, απο το φιλτρο λαδιου σε μεταλλικα σωματιδια απο την υπερβολικη φθορα της μηχανης στην περιπτωση της 28αρας..! οσο για την εγγυηση της τουρμπινας..οντως δεν υπαρχει ...απλα ειναι στην καλη θεληση του καταστηματος...να στηριξει τον πελατη του..

  3. The Following 4 Users Say Thank You to paganis For This Useful Post:

    BILL007 (12-08-10), bill_m3 (13-08-10), stratos (13-08-10), z3outofmind (12-08-10)

  4. #3
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ενα 206 που ειχα παλαιοτερα...ειχα κανει την μεταβαση απο 25αρα σε 28αρα! τοτε ευτυχως δεν αντιμετωπισα τετοια προβληματα και αποτι μαθαινω ακομα δουλευει μια χαρα...δυστηχως ενα φιλαρακι με τα ιδια πραγματα..ειχε ιδιο θεμα με το δικο σου! το φιλαρακι(μηχανικος)..ειχε βγαλει την εξης διαγνωση...ελλειπης λιπανσης στην περιπτωση της 25αρας λογω χαμηλου σημειου εισοδου επιστροφης λαδιου(τα 106 ειχαν ενα θεμα),,, και μη ικανοποιητικη προστασια, απο το φιλτρο λαδιου σε μεταλλικα σωματιδια απο την υπερβολικη φθορα της μηχανης στην περιπτωση της 28αρας..! οσο για την εγγυηση της τουρμπινας..οντως δεν υπαρχει ...απλα ειναι στην καλη θεληση του καταστηματος...να στηριξει τον πελατη του..
    ελλειπης λιπανσης......λογω χαμηλου σημειου εισοδου επιστροφης λαδιου....
    αυτα φοβομουν-σκευτομουν....και δεν βρισκω και λυση ρε φιλαρακι...
    περιμενω και την βοηθεια του Panos 316T ...να δω πως το εφτιαξαν το σημειο επιστροφης λαδιου....σε ευχαριστω παντος ρε λευτερακη...

  5. #4
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν θελεις να τσεκαρεις την κατασταση του μοτερ σου...κανε μια αλλαγη στα λαδια και ριξε μια ματια σε τι κατασταση βρισκονται! επιπλεον προσπαθησε να νιωσεις την υφη τους , αν υπαρχουν δηλαδη ρινισματα μεταλλου! ελπιζω να μην ειναι κατι τετοιο...αλλα καλο ειναι να ριξεις μια ματια..

  6. #5
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν θελεις να τσεκαρεις την κατασταση του μοτερ σου...κανε μια αλλαγη στα λαδια και ριξε μια ματια σε τι κατασταση βρισκονται! επιπλεον προσπαθησε να νιωσεις την υφη τους , αν υπαρχουν δηλαδη ρινισματα μεταλλου! ελπιζω να μην ειναι κατι τετοιο...αλλα καλο ειναι να ριξεις μια ματια..
    το εκανα απο το απογευμα κιολας..ολα καθαρα...δεν μπορω να καταλαβω τι συμβενη και σταματησε να καιει λαδι..γιατι και η τουρμπινα να μην εχει κατι
    κατι εγηνε και εβγαλε τοσο ντουμανι οστε να μην βλεπω ουτε το αμαξι..
    και μαλιστα στο ρελαντι...

  7. #6
    Εγγραφή
    21-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    231
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3outofmind Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποιοι που δεν εχει τυχει να γνωριστουμε απο το forum για να μην μπερδευτουν το Ζ3ακι μου το εχω τουρμπισει,,,....ας εστιασουμε λοιπον επ αυτου>>...πριν 2μηνες αλλαξα την πρωτη μου τουρμπινα(2.5χρονια αντεξε)
    gt25θρος..εβαλα μια 2560r δηλαδη την καινουργια 28αρα απλα την λενε 2560..η οποια ειναι με ρουλεμαν...τα + ειναι οτι βγαζει πιο πολλα χιλιομετρα απο μια θρος και γενικοτερα φημιζονται για τις αντοχες τους και στον χρονο και στις υψηλες πιεσεις..οι 25αρα η απλη εχει πιο συχνα το προβλημα με τα ντουμανια της εξατμισης απο την λαδιλα....και γιαυτο αλλαξα και την πρωτη
    τουρμπινα,,δεν εσπασε απλα εκαιγε λαδια με αποτελεσμα να δουλευει σαν διυλιστηριο το ζετακι...σημερα μετα απο 2.470χιλ με την αλλαγη και την τοποθετηση της καινουργιας τουρμπινας,,ειχα το ιδιο δραματικο αποτελεσμα στα καλα του καθουμενου..σταματαω με το αμαξι να παρω τσιγαρα και οπως μιλαω ξαφνικα με φαγανε τα ντουμανια στο ρελαντι....το εσβησα και ειπα να το αφησω να κρυωσει μπας και δεν ειναι η τουρμπινα και μου κολησε κανενα ελατηριο..γιατι στην προηγουμενη τουρμπινα οτν κρυωνε το αμαξι και το εβαζα να δουλευει σταματαγε το ντουμανι μεχρι να ξανα ζεσταθη η τουρμπινα.....και μετα παλυ κολαση......ετσι και τωρα...μονο που το εχω αφησει και δουλευει τωρα κανενα 15το και δεν βγαζει τιποτα μηπως ηταν η πρωτη προειδοποιηση
    οτι κατι δεν παει καλα??λεω τωρα....
    δεν λιπαινεται σωστα???και αναβει??
    και εαν ξερετε εαν υπαρχει καποια εγγυηση για τις τουρμπινες γιατι ο πωλητης απο την τουρμπο ελ..μου ειπε πως η εταιρια δεν δινει ουτε μερα...??
    υφίσταται κατι τετοιο ρε παιδια???
    Γεια και απο μενα!
    1) Αν εχεις τοποθετησει την τουρμπινα κατω-και πλαγια του μπλοκ τοτε πρεπει να προσεξεις σε τι υψος και γωνια σε σχεση με την σταθμη του λαδιου στο καρτερ βρισκεται το σημειο εξαγωγης του λαδιου απο το cartridge της τουρμπινας.Το σωληνακι εξαγωγης πρεπει να ειναι καθετο στο δρομο με +-10 μοιρες και πανω απο το επιπεδο της σταθμης του λαδιου στο καρτερ.
    Αν η τουρμπινα ειναι τοποθετημενη χαμηλα μια προχειρη λυση ειναι να βαζεις λιγοτερη ποσοτητα λαδιου. πχ αντι για 4 λιτρα βαλε τριαμιση δεν θα εχεις κανενα προβλημα απλα με λιγοτερο λαδι μειωνεις την θερμοχωρητικοτητα.
    2) το σωληνακι εξαγωγης να εχει ερκετα μεγαλη διαμετρο πχ 13χιλιοστα
    3) το ακρο του σωληνα που μπαινει στο καρτερ θα πρεπει να ειναι πανω απο το επιπεδο του λαδιου στο καρτερ
    4) αν εχεις αναθυμιασεις στην κεφαλη καλο ειναι να τις ελευθερωσεις γιατι δημιουργηται πιεση στο καΡΤΕΡ και η πιεση εμποδιζει το λαδι απο την τουρμπινα να επιστρεψει στο καρτερ αφου κατεβαινει μονο με την βαρυτητα.Ετσι το εγκλωβιζει στο cartridge και το πεταει εξω
    5) Πιθανως βαζεις πολυ λεπτο λαδι ή λαδι που λεπταινει πολυ στο σχισιμο αποτε το πετανε τα δαχτυλιδια στεγανοποιησης του τουρμπο και ντουμανιαζει ο τοπος.Βαλε καλυτερο λαδι. Εβαζα motul competition, τωρα το γυρισα σε amsoil amo.Μια χαρα τα αισθανομαι
    6) Εχεις ristriction στην φτερωτη εισαγωγης της τουρμπινας και ρουφαει λαδι απο το cartridge και το διοχετευει στο θαλαμο καυσης
    7) φθαρμενα ελατηρια πιστονιων ή τσιμουχακια βαλβιδων.
    Παντως πιο πιθανα μπορω να δω απο το 1-5

    Αυτα μπορω να σκεφτω προχειρα.Την ειχα παθει στο παρελθον και εκανα rebuilt στο κινητηρα.Δικη μου εκτιμηση ειναι οτι τα ρημαδια μας στροφαρουν πολυ τις μικρες τουρμπινες και τις αλλαζουν τα πετρελαια.Ιδιως αν παιζεις πανω απο μπαρ νομιζω δεν κρατανε πολυ.Το τελευταιο που θα σκεφτομουνα θα ηταν μοτερ.
    Πιστευω να βοηθησα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bmw316turbo : 12-08-10 στις 22:49

  8. The Following 10 Users Say Thank You to bmw316turbo For This Useful Post:

    BILL007 (12-08-10), bill_m3 (13-08-10), Panos 316T (12-08-10), patriNOS (13-08-10), Ptboul (13-08-10), Snoo (21-08-10), z3 2.2 (29-08-10), z3outofmind (12-08-10), zarkosbmwturbo (18-08-10), ΜΙΧΑΛΗΣ (13-08-10)

  9. #7
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια και απο μενα!
    1) Αν εχεις τοποθετησει την τουρμπινα κατω-και πλαγια του μπλοκ τοτε πρεπει να προσεξεις σε τι υψος και γωνια σε σχεση με την σταθμη του λαδιου στο καρτερ βρισκεται το σημειο εξαγωγης του λαδιου απο το cartridge της τουρμπινας.Το σωληνακι εξαγωγης πρεπει να ειναι καθετο στο δρομο με +-10 μοιρες και πανω απο το επιπεδο της σταθμης του λαδιου στο καρτερ.
    Αν η τουρμπινα ειναι τοποθετημενη χαμηλα μια προχειρη λυση ειναι να βαζεις λιγοτερη ποσοτητα λαδιου. πχ αντι για 4 λιτρα βαλε τριαμιση δεν θα εχεις κανενα προβλημα απλα με λιγοτερο λαδι μειωνεις την θερμοχωρητικοτητα.
    2) το σωληνακι εξαγωγης να εχει ερκετα μεγαλη διαμετρο πχ 13χιλιοστα
    3) το ακρο του σωληνα που μπαινει στο καρτερ θα πρεπει να ειναι πανω απο το επιπεδο του λαδιου στο καρτερ
    4) αν εχεις αναθυμιασεις στην κεφαλη καλο ειναι να τις ελευθερωσεις γιατι δημιουργηται πιεση στο καΡΤΕΡ και η πιεση εμποδιζει το λαδι απο την τουρμπινα να επιστρεψει στο καρτερ αφου κατεβαινει μονο με την βαρυτητα.Ετσι το εγκλωβιζει στο cartridge και το πεταει εξω
    5) Πιθανως βαζεις πολυ λεπτο λαδι ή λαδι που λεπταινει πολυ στο σχισιμο αποτε το πετανε τα δαχτυλιδια στεγανοποιησης του τουρμπο και ντουμανιαζει ο τοπος.Βαλε καλυτερο λαδι. Εβαζα motul competition, τωρα το γυρισα σε amsoil amo.Μια χαρα τα αισθανομαι
    6) Εχεις ristriction στην φτερωτη εισαγωγης της τουρμπινας και ρουφαει λαδι απο το cartridge και το διοχετευει στο θαλαμο καυσης
    7) φθαρμενα ελατηρια πιστονιων ή τσιμουχακια βαλβιδων.
    Παντως πιο πιθανα μπορω να δω απο το 1-5

    Αυτα μπορω να σκεφτω προχειρα.Την ειχα παθει στο παρελθον και εκανα rebuilt στο κινητηρα.Δικη μου εκτιμηση ειναι οτι τα ρημαδια μας στροφαρουν πολυ τις μικρες τουρμπινες και τις αλλαζουν τα πετρελαια.Ιδιως αν παιζεις πανω απο μπαρ νομιζω δεν κρατανε πολυ.Το τελευταιο που θα σκεφτομουνα θα ηταν μοτερ.
    Πιστευω να βοηθησα
    αψογος...αλλα οπως ειπα εχω αλλαξει ειδη μια τουρμπινα και δυστιχως αναγκαστικα να τα μαθω...με το λαδακι μηπως εχω κανει το αντιθετο φοβαμε
    5-40..μοτουλ..και δεν εχω σωστη πιεση απο την αντλια λαδιου..
    φαντασου οτι 5-30 ηθελε μαμα...ξερω και εγω ολα τα σκευτομαι..
    εαν τελικα βγει και αυτη εκτος,,στα 2,500χιλ θα την στηλω σε εργαστιριο
    δεν ξαναβαζω αλλη εαν δεν μαθω απο τι πηγε.....σου στελνω και το παραδειγμα της αναλυσεις πως σου την στελνουν...
    https://www.turbohellas.gr/gr_index.htm
    εντοπισμος βλαβων επελεξε και θα καταλαβεις.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη z3outofmind : 12-08-10 στις 23:12

  10. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γεια σου ρε Πάνο μόρτη,
    ο συνάδελφος με σήμα το γάιδαρο τα πε όλα...
    θα σου λεγα και γω το 1 ...

    καινούρια τουρμπίνα νομίζω ότι δεν φταίει.

    όσο για τα λάδια έβαζα μέχρι πρότεινος 15-50 αλλά εδώ και καιρό βάζω τα edge 10-60 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

    αν δεν βρεις άκρη σου στέλνω και πμ
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  11. The Following User Says Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    z3outofmind (12-08-10)

  12. #9
    Εγγραφή
    04-01-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    379
    Thanked
    284
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panos 316T Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου ρε Πάνο μόρτη,
    ο συνάδελφος με σήμα το γάιδαρο τα πε όλα...
    θα σου λεγα και γω το 1 ...

    καινούρια τουρμπίνα νομίζω ότι δεν φταίει.

    όσο για τα λάδια έβαζα μέχρι πρότεινος 15-50 αλλά εδώ και καιρό βάζω τα edge 10-60 και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

    αν δεν βρεις άκρη σου στέλνω και πμ
    ασεμε ρε πανουλη εχουμε και την γιορτη και μου εκατσε γαντι παλυ
    με βλεπω στην επομενη συναντιση να το εχω πουλισει και να εχω παρει κανα γκετζ..καθε εξυ μηνες να το στελνω και καπακια ζελατινα..
    σκευτικα κατευθειαν για τον παντελη.....μαλλον απο σεπτευρη...
    να τα πουμε κι λιγο ρε παλιανθρωπε....

  13. #10
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μήπως οτι έχεις πολλές άκαυτες οι οποίες αναφλέγονται στο μαντέμι προαλούν αταπόνηση και έντονους κραδασμούς στα ρολεμάν σε συνδιασμό με υπερθέρμανση? Μήπως λίγο πιο χοντρό λάδι θα έλυνε την διαφορά? Αν και δεν έχω τόσες γνωσεις με αυτές που διατυπώθηαν παραπάνω ώς προς την τοποθέτηση ξεκίνα με τα απλά

  14. The Following User Says Thank You to stratos For This Useful Post:

    patriNOS (13-08-10)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP