Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: 13 τρόποι για να καίτε λιγότερη βενζίνη!

  1. #11
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    εε κοιταξε αμα βλεπεις απο μακρια το κοκκινο ας πουμε η βλεπεις τους υπολιπους να φρεναρουν μπορεις να καταλαβεις κατι! τις περισοτερες φορες οταν ειναι να φρεναρω και εχω χωρο μπροστα δεν παταω φρενο απλα κανω κατεβασματα ευνοει αυτο καπως?? <--ασχετος!!
    Πολύ σωστό αυτό (για το bold) !!!!

    Τώρα για τα κατεβάσματα δεν είναι και ανάγκη να ταλαιπωρείς συμπλέκτη, κιβώτιο & κινητήρα. Έχε τη ταχύτητα μέσα και είσαι ΟΚ.

  2. #12
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα παρακολουθω τον συμπεθερο μου που ειναι κουλοποδαρος και απο την ασχετοσυνη του με την ροδα μπορει να καιει και 3λιτρα ανα 100χλμ......
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  3. #13
    850 CSI Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων




    Οι αυξήσεις των τελευταίων μηνών στα καύσιμα και οι ελλείψεις που παρατηρούνται τις τελευταίες ημέρες σε πολλές περιοχές της χώρας έχουν φέρει σε απόγνωση πολλούς οδηγούς.ΣΆ αυτό το πλαίσιο η οικονομική οδήγηση αποκτά πολύ πιο…
    ουσιαστικό νόημα. Εκτός από τη μείωση της ρύπανσης στο περιβάλλον ως συνέπεια της μειωμένης κατανάλωσης, οι οδηγοί που εφαρμόζουν τις αρχές της οικονομικής οδήγησης μπορούν να πετύχουν εξοικονόμηση κατά μέσο όρο 15 % και ισόποση ελάφρυνση του κόστους καυσίμων.

    ΚατΆ αντιστοιχία ένας οδηγός που θα περιορίσει την κατανάλωση βενζίνης κατά 15 %, θα είναι σαν να αγοράζει τη βενζίνη προς 1,27 ευρώ το λίτρο, αντί για 1,5 που είναι σήμερα η μέση τιμή πώλησης της αμόλυβδης.Το Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών και Εξοικονόμησης Ενέργειας (ΚΑΠΕ) προωθεί την οικονομική, οικολογική και ασφαλή οδήγηση (ecodriving) μέσω της συμμετοχής του σε ειδικά ευρωπαϊκά προγράμματα ενώ σύμφωνα με στέλεχος του τμήματος Περιβάλλοντος και Μεταφορών του ΚΑΠΕ το eco-driving έχει περιληφθεί στη διαδικασία εξέτασης των υποψήφιων οδηγών.Το ΚΑΠΕ έχει κωδικοποιήσει 13 βασικές αρχές του eco-driving, σύμφωνα με τις οποίες ο οδηγός για να μειώσει την κατανάλωση καυσίμου πρέπει:

    1.Να αλλάζει γρήγορα ταχύτητα προς υψηλότερη σχέση μετάδοσης στις 2000 – 2500 στροφές.

    2.Να οδηγεί με σταθερή ταχύτητα, στις 2000-2500 στροφές .

    3.Να προβλέπει τις συνθήκες κυκλοφορίας ώστε να αποφεύγει τις άσκοπες επιταχύνσεις και φρεναρίσματα.

    4.Να σταματά επιβραδύνοντας ομαλά όταν πλησιάζει σε φωτεινό σηματοδότη, αφήνοντας το γκάζι, πατώντας ομαλά το φρένο και με επιλεγμένη μία υψηλή σχέση μετάδοσης.

    5.Να σβήνει τον κινητήρα σε σύντομες στάσεις.

    6.Να κάνει τακτική συντήρηση του οχήματος και των ελαστικών.

    7.Να αποφεύγει τη μεταφορά περιττών φορτίων.

    8.Να κάνει συνετή χρήση του κλιματισμού.

    9.Στις στροφές να επιβραδύνει ομαλά.

    10.Να αποφεύγει τη χρήση του οχήματος για σύντομες διαδρομές.

    11.Να χρησιμοποιεί το βοηθητικό εξοπλισμό του οχήματος (μετρητής κατανάλωσης, στροφόμετρο, cruise control αν υπάρχει)

    12.Να επιλέγει αποδοτικότερο όχημα, εξετάζοντας την κατανάλωση καυσίμου.

    13.Να σχεδιάζει τη διαδρομή, ώστε να αποφεύγονται άσκοπες μετακινήσεις.



    Πηγη:tro-ma-ktiko.blogspot


    Αν εχετε κατι ακομα να προσθεσετε...ριξτε το παιδια γιατι καιγομαστε.....
    Ελα ρε στη βενζινη κολλησαμε τωρα????? Εγω θα σου πω το εξης,, ΑΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΦΑΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ,,,,Αυτη ειναι η δικη μου Λυση,, αυτα που εμποδιζουν την Βενζινη του αμαξιου δεν ειναι ουτε οι ταχυτητες ,,, ουτε οι στροφες που ταριξα μια βιαστικη ματια τα ανωθεν που γραφεις αλλα θα σου πω εγω τι ειναι ((¨:Πρεπει να αποβαλεις ΟΛΛΑ τα : Ουισκακια , τσιγαρα ,,Μωρα ,, με τις πανες τους τυρια λογαριασμους παραλογους καφεδες κρεατοφαγια , και αλλα πολλα τετοια η αλλα που εχουν σχεση με τετοια και θα με θυμηθης θα πης ποσα θελει Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΑ????? 800-1000ΕΥΡΩ??? τα κοπαναω και παω πλαταμωνα-πρεβεζα-παργα να γουσταρω.
    Αλλα αν δεν κοψεις αυτα που λεω εγω ισως υπαρξη ενδεχωμενη δυσκολια με τη βενζινη.

  4. The Following User Says Thank You to 850 CSI For This Useful Post:

    Vasilis (28-07-10)

  5. #14
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 850 CSI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε στη βενζινη κολλησαμε τωρα????? Εγω θα σου πω το εξης,, ΑΣΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΦΑΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΕΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ,,,,Αυτη ειναι η δικη μου Λυση,, αυτα που εμποδιζουν την Βενζινη του αμαξιου δεν ειναι ουτε οι ταχυτητες ,,, ουτε οι στροφες που ταριξα μια βιαστικη ματια τα ανωθεν που γραφεις αλλα θα σου πω εγω τι ειναι ((¨:Πρεπει να αποβαλεις ΟΛΛΑ τα : Ουισκακια , τσιγαρα ,,Μωρα ,, με τις πανες τους τυρια λογαριασμους παραλογους καφεδες κρεατοφαγια , και αλλα πολλα τετοια η αλλα που εχουν σχεση με τετοια και θα με θυμηθης θα πης ποσα θελει Η ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΓΙΑ ΒΕΝΖΙΝΑ????? 800-1000ΕΥΡΩ??? τα κοπαναω και παω πλαταμωνα-πρεβεζα-παργα να γουσταρω.
    Αλλα αν δεν κοψεις αυτα που λεω εγω ισως υπαρξη ενδεχωμενη δυσκολια με τη βενζινη.
    ...πως δεν τα χα σκεφτει?

    ειναι η αλλη οψη του νομισματος....

    να σαι καλα.....

    ....γυναικα....κομμενες οι σερβιετες....!

    Η γκομενα θελει μπετζινα!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  6. #15
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    699
    Thanked
    185
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επίσης να προσθέσω.....
    • Ελεγχος της πίεσης των ελαστικών...
    • Προσοχή στην αεροδυναμική του αυτοκινήτου...π.χ ανοιχτά παράθυρα σε υψηλές ταχύτητες,σχάρες,μπαγαζιέρ ες
    • Περιττό βάρος από διάφορα άχρηστα μικροαντικείμενα...
    • Λάθος διάσταση ζαντών...
    Μακάρι να μπορούσαμε να τα κάνουμε όλα αυτά,αλλά χλώμο το βλέπω..
    ''One love three letters'' .....BMW

  7. #16
    Εγγραφή
    05-01-10
    Περιοχή
    Ναουσα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.108
    Thanked
    2482
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παντως λεω !
    αν μπορουσα να πεταχτω μεχρι τα συνορα Βουλγαριας
    να γεμιζα μια δεξαμενη με 100αρα και μετα ποιος τον ειδε τον Ανεστη
    λεω εγω!

  8. #17
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό με τη νεκρά που αναφέρθηκε πριν να πω είναι πολύ σημαντικό!

    Βλέπω πολλούς και αφήνουν νεκρά σε κατηφορά ή σε ευθεία,δεδομένης μιας ταχύτητας του αυτοκινήτου...ΛΑΘΟΣ!

    Έτσι καταναλώνει το αμάξι...Πάντα με ταχύτητα μέσα(ώστε να είσαι κάπου στις 2000στροφές)! Ακόμα και σε κατηφόρα ή ευθεία, όταν θες να κάνεις οικονομία...



  9. #18
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο #4 απλά να προσθέσω όπως όταν 'τσουλάμε' για να σταματήσουμε με ταχύτητα στο κιβώτιο και το πόδι δεν ακουμπάει το γκάζι, εκείνη ακριβώς τη στιγμή το αυτοκίνητο δεν καταναλώνει καθόλου καύσιμο.

    Σε αντίθεση με να το έχουμε στη 'νεκρά' όπου εκεί πράγματι υπάρχει σημαντική κατανάλωση. Δυστυχώς αυτό το κάνει πολύς κόσμος. Μπορεί το αμάξι να τσουλάει περισσότερο από το να έχει μέσα ταχύτητα στο κιβώτιο, όμως και η κατανάλωση είναι υπαρκτή, ενώ και σε περίπτωση που χρειαστεί να φρενάρουμε απότομα θα σταματήσουμε σε μεγαλύτερη απόσταση. Αντίθετα, με επιλεγμένη κάποια ταχύτητα, ο κινητήρας κόβει τη φόρα μας χωρίς να επιβαρύνει τόσο πολύ τα φρένα.

    OTE=BILL007;76683]Αυτό με τη νεκρά που αναφέρθηκε πριν να πω είναι πολύ σημαντικό!

    Βλέπω πολλούς και αφήνουν νεκρά σε κατηφορά ή σε ευθεία,δεδομένης μιας ταχύτητας του αυτοκινήτου...ΛΑΘΟΣ!

    Έτσι καταναλώνει το αμάξι...Πάντα με ταχύτητα μέσα(ώστε να είσαι κάπου στις 2000στροφές)! Ακόμα και σε κατηφόρα ή ευθεία, όταν θες να κάνεις οικονομία...
    Σε πρόλαβα Μπιλάκο

  10. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα παρακολουθω τον συμπεθερο μου που ειναι κουλοποδαρος και απο την ασχετοσυνη του με την ροδα μπορει να καιει και 3λιτρα ανα 100χλμ......
    2.9 παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  11. The Following User Says Thank You to scania124 For This Useful Post:

    Z4 DCT (28-07-10)

  12. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο scania124 Εμφάνιση μηνυμάτων
    2.9 παρακαλω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    γιαννακηηηηηη!!!!!!!!!!!

  13. The Following User Says Thank You to scania124 For This Useful Post:

    Z4 DCT (28-07-10)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP