Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 86

Θέμα: Φωτογραφία και αυτοκίνητο

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    923
    Thanked
    1122
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταμάτη για πές...

    Snoopy said :
    Αυτο λέγεται birds eye view (ματιά απο πουλί) και εκτός αν είστε πουλί, δεν έχτε κανένα λόγο να φωτογραφήσετε το αυτοκίνητό σας έτσι.
    Mini Kart !!!

    .

    Χτίζοντας το μέλλον...

  2. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τέλεια, για το λόγο του ότι το αυτοκίνητο είναι ανοιχτό και το εσωτερικό του που είναι το κύριο θέμα είναι ακριβώς στη μέση.
    Αν είχε hardtop δεν θα έλεγε μία.

    Το μόνο που θα μπορούσες επιπλέον να κάνεις είναι στην πλάτη των καθισμάτων εσωτερικά να βάλεις (χωρίς να φαίνεται) αλουμινόχαρτο απλωμένο, ώστε με το φώς να κάνει αντανάκλαση και να φωτίζει και το καντράν ταμπλώ.
    Την επόμενη φορά δοκίμασέ το, δεν είναι δύσκολο, ένα χαρτόνι ντυμένο με αλουμινόχαρτο στη κάθε μία πλάτη, κάνει μια αντανάκλαση απέναντι και δίνει φως και στο εσωτερικό.
    (αυτό για όσους δεν έχουν φλας ανεξάρτητο με τηλεχειρισμό, εκείνο είναι ένα φλας που το βάζεις μέσα στο αμάξι και με το πάτημα του κουμπιού της μηχανής τραβάει μια φλασιά απο το θέμα κατευθείαν.
    Αλλά και το αλουμινόχαρτο κάνει καλή δουλειά επίσης.

  3. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ξημέρωμα και σούρουπο είναι (για μένα) οι καλύτερες ώρες φωτογράφισης.
    Το φώς πέφτει με τέτοια κλίση που τονίζονται ιδανικά οι καμπύλες του αυτοκινήτου (hidden views κατά τον C.Bangle)

  4. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξημέρωμα και σούρουπο είναι (για μένα) οι καλύτερες ώρες φωτογράφισης.
    Το φώς πέφτει με τέτοια κλίση που τονίζονται ιδανικά οι καμπύλες του αυτοκινήτου (hidden views κατά τον C.Bangle)

    Απόλυτα σωστά για τις ώρες.

    Βέβαια αν ακολουθήσεις ότι λέει ο Bangle για να βγάλεις όλες τις views απο τα μοντέλα που έχει σχεδιάσει, πρέπει να φωτογραφήσεις 6.45 το πρωί κρεμασμένος ανάποδα απο 3.5 μέτρα ύψος πέφτοντας σε bunjee jumping και ταυτόχρονα να κουνάς τη μηχανή δεξιά αριστερά φωνάζοντας beiderhamnerstucke.
    Τότε βλέπεις όλες τις γωνίες του Bangle σωστά.

  5. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Συνέχεια...

    Στο προηγούμενο μιλήσαμε για τον κανόνα των έκτων.
    Σε αυτό το thread θα μιλήσουμε για τον κανόνα των τρίτων.
    Αφού αποκτήσετε την εμπειρία του να κεντράρετε το αυτοκίνητο και πρώτα απο όλα αφού δείτε ότι το αποτέλεσμα σας αρέσει, στην επόμενη φωτογράφηση προσπαθήστε να μην βάζετε το θέμα σας ακριβώς στο κέντρο της φωτογραφίας.
    Σκεφτείτε ότι ο φακός πλέον χωρίζεται σε τρίτα και προσπαθήστε να πιάσετε 2 απο αυτά. (έχοντας πάντα υπόψη ότι έχουμε πεί για τη σειρά που βλέπουμε τα πράγματα και για τα έκτα)
    Για παράδειγμα, αν φωτογραφίζετε το αυτοκίνητο σε ενα τοπίο προσπαθήστε το αυτοκίνητο να καταλαμβάνει τα 2/3 της σκηνής και το 1/3 να δείχνει τοπίο, ουρανό κτλ.
    Όταν βγάλετε πλέον και με αυτόν τον κανόνα ικανοποιητικές φωτογραφίας, τότε μπορείτε να περάσετε στο επόμενο στάδιο που είναι η φωτογράφηση χωρίς κανόνες στησίματος αλλά φωτογράφηση με βάση το φως και τα χρώματα.


    Πάμε λοιπόν να βγάλουμε μια φωτογραφία το αυτοκίνητό μας.
    Πρώτα απο όλα πρέπει να διαλέξουμε το φόντο.
    Το φόντο πρέπει να είναι συμπαγές.
    Ενας ψηλός τοίχος, ο ορίζοντας, το σημείο κάτω απο μία λάμπα του δρόμου αν πρόκειται για νυχτερινή λήψη. Διαλέξτε λοιπόν το φόντο σας και φωτογραφήστε μόνο το φόντο διαφορετικές ώρες.
    Το φως αλλάζει συνεχώς κατα την διάρκεια μιας μέρας. Συνήθως (όπως είπαμε) είναι πιο γλυκό και ζεστό το πρωι και κατά την δύση του ήλιου και πολύ πιο σκληρό και έντονο κατά το μεσημέρι.
    Το φως αναλύεται σε 3 βασικούς παράγοντες, στο χρώμα, στην φωτεινότητα και στην αντίθεση (contrast).
    Το χρώμα το χειριζόμαστε κυρίως με το σωστό έλεγχο του white balance της μηχανής μας, η φωτεινότητα αναφέρεται στην ποσότητα του φωτός που έχουμε και η αντίθεση αναφέρεται στην σκληρότητα του φωτός.
    Στην φωτογραφία ο μαλακός φωτισμός είναι πάντα καλύτερος και αναδεικνύει καλύτερα τα θέματα.
    Αφού έχετε φωτογραφήσει το θέμα σας δείτε ποιά ώρα έχει το καλύτερο φως, δηλαδή αυτό που ταιριάζει με τα χρώματα του αυτοκινήτου σας.
    Μαύρο αυτοκίνητο? έντονο φως.
    Λευκό αυτοκίνητο? απαλό φως.

    Ετοιμοι λοιπόν για τη φωτογράφηση.

    Τοποθετούμε το αυτοκίνητο στο θέμα μας, ερχόμαστε στο σωστό ύψος (για να μη σας πιάσει η μέση σας χρησιμοποιήστε τρίποδο, αν δεν έχετε τρίποδο ενα απλό καδρόνι κάνει την ίδια δουλειά) και αρχίζουμε να φωτογραφίζουμε ΚΥΚΛΙΚΑ απο απόσταση τέτοια που η μηχανή να μην χρειάζεται ζουμ και να χωράει το αυτοκίνητο ΟΛΟ στα τρίτα ή έκτα (ότι έχετε αποφασίσει).
    Ενας πλήρης κύκλος είναι περίπου 20 φωτογραφίες, απο αυτές τουλάχιστον 5 θα σας αρέσουν.
    Αφού τελειώσετε τον πρώτο κύκλο συνεχίζετε με τον δεύτερο, ο οποίος είναι τόσο κοντά στο αυτοκίνητο ώστε απο το πλάι η φωτογραφία να δείχνει τα φανάρια-το φτερό-τη ρόδα.
    Κάντε και αυτόν τον κύκλο και μετά κατεβείτε στο ύψος του εδάφους.
    Επαναλάβετε.
    Πρέπει πλέον να έχετε περίπου 60 φωτογραφίες απο τις οποίες οι 10 θα είναι για βραβείο.

    Προσοχή όμως στους κύκλους, εαν σε κάποιο σημείο ο ήλιος είναι κόντρα, μη διστάσετε, γυρίστε το αμάξι. Αξίζει.

    Αυτά και καλή επιτυχία.

  6. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραίο! Αλήθεια, αν τοιχόν και έχεις καθόλου χρόνο και μπορείς, βάλε καμιά φωτογραφία για παραδείγματα

  7. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ορίστε και τα παραδείγματα για ότι είπαμε.

    Η φωτογραφία αυτή είναι δημοσιευμένη στο Bimmerforums και έχω την άδεια για τη δημοσίευση της.

    Δίπλα απο τη φωτογραφία έχω φτιάξει ότι είπαμε για τα 3α 6α και το φόντο.

    Οτι θέλετε και ξέρω στη διάθεσή σας.

  8. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο YAziDis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραίο! Αλήθεια, αν τοιχόν και έχεις καθόλου χρόνο και μπορείς, βάλε καμιά φωτογραφία για παραδείγματα
    Θα πρότεινα συνάντηση με όποιον ενδιαφέρεται για να τραβήξουμε παρέα μερικές και να τις ποστάρουμε εδώ.

    Οι δικές μου φωτογραφίες, δυστυχώς δεν είναι απο BMW οπότε νομίζω δεν παίζει να τις ποστάρω εδώ θα είναι Off topic απο μόνες τους.

    Ευκαιρία όμως να τραβήξω και το δικό μου μερικές.....

  9. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    239
    Thanked
    82
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρότεινα συνάντηση με όποιον ενδιαφέρεται για να τραβήξουμε παρέα μερικές και να τις ποστάρουμε εδώ.

    Οι δικές μου φωτογραφίες, δυστυχώς δεν είναι απο BMW οπότε νομίζω δεν παίζει να τις ποστάρω εδώ θα είναι Off topic απο μόνες τους.

    Ευκαιρία όμως να τραβήξω και το δικό μου μερικές.....
    πφφφφ, πάλι οι νότιοι είστε πιο τυχεροί γμτ...
    Πάντως εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα να δω φωτογραφίες οι οποίες να είναι και άσχετες από BMW. Ότι μαθαίνουμε καλό είναι

  10. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    και φυσικά υπάρχει πάντα και ο χρυσός κανόνας της φωτογραφίας.

    ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ χ3στηνε και την τεχνική και το φως και το καδράρισμα.

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP