Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Χρέη τραπεζών

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Χρέη τραπεζών


    άφησε πίσω χρέη σε τράπεζες, τα οποία θα κληθούν να αποπληρώσουν τα παιδιά του.
    Με αφορμή αυτό, ήθελα να ρωτήσω αν πράγματι ισχύει και βέβαια κατά πόσο είναι συνταγματικά ορθό να πληρώσει ένα παιδί τα χρέη των γονιών του.

    Άραγε διαβάζουμε πριν υπογράψουμε ??? Εγώ πάντως δεν είχα προσέξει ποτέ κάτι τέτοιο στα ψιλά γράμματα.

    Τι γίνεται δλδ αν ένα φυσικό πρόσωπο κυρήξει πτώχευση / αποβιώσει και δεν έχει κάποιο περιουσιακό στοιχείο να του κατασχέσουν ?? Πάνε να τα ζητήσουν από τα παιδιά του ??

    Μου ακούγεται εντελώς παράλογο.....σε κάποιες 'άλλες' χώρες πάντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

  2. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    Z4 DCT (11-09-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αφορμή αυτό, ήθελα να ρωτήσω αν πράγματι ισχύει και βέβαια κατά πόσο είναι συνταγματικά ορθό να πληρώσει ένα παιδί τα χρέη των γονιών του.

    Άραγε διαβάζουμε πριν υπογράψουμε ??? Εγώ πάντως δεν είχα προσέξει ποτέ κάτι τέτοιο στα ψιλά γράμματα.

    Τι γίνεται δλδ αν ένα φυσικό πρόσωπο κυρήξει πτώχευση / αποβιώσει και δεν έχει κάποιο περιουσιακό στοιχείο να του κατασχέσουν ?? Πάνε να τα ζητήσουν από τα παιδιά του ??

    Μου ακούγεται εντελώς παράλογο.....σε κάποιες 'άλλες' χώρες πάντως δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

    Οποιος κανει αποδοχη της περιουσιας του αποθανωντος αυτοματα κανει και αποδοχη των χρεων, εγω αυτο ξερω, τα αλλα λυνονται δικαστικα νομιζω......Γιαννηςv θα μας πει η κανας αλλος νομικος!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  4. #3
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποιος κανει αποδοχη της περιουσιας του αποθανωντος αυτοματα κανει και αποδοχη των χρεων, εγω αυτο ξερω, τα αλλα λυνονται δικαστικα νομιζω......Γιαννηςv θα μας πει η κανας αλλος νομικος!!
    Αν κανεις αποδοχη κληρονομιας,αυτοματα αποδεχεσαι και τις οφειλες!
    Αλλιως κανεις αποποιηση κηρονομιας και δεν παιρνεις ουτε πληρωνεις τιποτα!!
    Προθεσμια 6 μηνες.

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    628
    Thanked
    462
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εαν ομως καποιος εχει φροντισει να εχει μονο οφειλες ,αλλα τιποτα στο ονομα του τοτε δεν κανεις και αποδοχη κληρονομιας αρκει να σε εχει ενημερωσει πρωτα

  6. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σε περίπτωση κληρονομιάς (δλδ που υπάρχει διαθήκη και ο θανών αφήνει περιουσία) ο αποδεχόμενος την κληρονομιά παίρνει και τα αναλογούντα χρέη.

    Λογικά κάτι αντίστοιχο θα ισχύει και στην περίπτωση κληρονομιάς από τη νόμιμη μοίρα (δλδ αν δεν κάνει διαθήκη και ο ενάγων διεκδικήσει τη νόμιμή του μοίρα, από την περιουσία).

    Πάντως σε 2 - 3 γενιές αν το πάμε έτσι ούτε χρέη δε θα μπορούμε να αφήσουμε στους συγγενείς μας.

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πλέον βέβαια πολλές τράπεζες βάζουνε και ασφάλεια στο δάνειο οπότε με τον θάνατο αναλαμβάνει η ασφαλιστική και τέλος...δεν ξέρω αν ισχύει στην περιπτωσή σου....για το δημόσιο ισχύουν όσα είπανε τα παιδιά παραπάνω...κληρονομείς = πληρώνεις

  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευκολο !!!
    Ενημερωθήτε υπεύθυνα στη σελιδα του κ Κωστα Μπεη :https://www.kostasbeys.gr/articles.p...mnu=1&id=15277

  9. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μας εμαθαν και εμεις φυσικα το λατρεψαμε!, να αγαπησουμε το ξενο χρημα, πλαστικο και δανεικο, ολοι νομιζαν οτι εχουν λεφτα στην τσεπη, αμ δε, τωρα που τα ζητανε πισω και επεσε και η σφηνα της κρισης ολοι κοιτανε γυρω απορημενα για τι τι εγινε......εγινε οτι τα λεφτα δεν ηταν ποτε δικα σου , δικα μου, δικα τους, ηταν καποιων αλλων λιγων που τωρα τα θελουν πισω......
    Δυσκολα μπορεις βεβαια να τους βαλεις ολους σε ενα καζανι, πως θα μπορουσες να πεις σε ενα πατερα που βλεπει τα παιδια του να πεινανε να μην παει χρεωθει......
    Μπορεις ομως να απορησεις γι αυτον που με τρεις και εξηντα, ζηταει δανειο για αμαξι, δανειο για διακοπες, βαζει καρτα για τηλεοραση, καρτα για ρουχα και πολλα αλλα.....
    Ετσι μαθαμε....και τωρα????

    Ψαχνομαστε ορθως βεβαια για το τι θα γινει με τα παιδια μας, τα οποια τα εχουν ειδη χρεωμενα απο την μερα που γεννιουνται καποιοι αλλοι!!!!!

    Στο θεμα που ρωτησε ο φιλος Κωστας οι απαντησεις εχουν δωθει!!!


    Στο ερωτημα αν αξιζει να υποθηκευουμε το μελλον των παιδιων μας με δανεια που δεν ειμαστε σιγουροι οτι μπορουμε να αποπληρωσουμε πρεπει να απαντησει ο καθενας μας προσωπικα......


    Ισως και να ειμαι λιγο off topic, αλλα αυτες οι σκεψεις μου ηρθαν σημερα το πρωι διαβαζοντας το.....και ηθελα να τις μοιραστω μαζι σας!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  10. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    PANOS-E60 (13-09-10)

  11. #9
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μας εμαθαν και εμεις φυσικα το λατρεψαμε!, να αγαπησουμε το ξενο χρημα, πλαστικο και δανεικο, ολοι νομιζαν οτι εχουν λεφτα στην τσεπη, αμ δε, τωρα που τα ζητανε πισω και επεσε και η σφηνα της κρισης ολοι κοιτανε γυρω απορημενα για τι τι εγινε......εγινε οτι τα λεφτα δεν ηταν ποτε δικα σου , δικα μου, δικα τους, ηταν καποιων αλλων λιγων που τωρα τα θελουν πισω......
    Δυσκολα μπορεις βεβαια να τους βαλεις ολους σε ενα καζανι, πως θα μπορουσες να πεις σε ενα πατερα που βλεπει τα παιδια του να πεινανε να μην παει χρεωθει......
    Μπορεις ομως να απορησεις γι αυτον που με τρεις και εξηντα, ζηταει δανειο για αμαξι, δανειο για διακοπες, βαζει καρτα για τηλεοραση, καρτα για ρουχα και πολλα αλλα.....
    Ετσι μαθαμε....και τωρα????

    Ψαχνομαστε ορθως βεβαια για το τι θα γινει με τα παιδια μας, τα οποια τα εχουν ειδη χρεωμενα απο την μερα που γεννιουνται καποιοι αλλοι!!!!!

    Στο θεμα που ρωτησε ο φιλος Κωστας οι απαντησεις εχουν δωθει!!!


    Στο ερωτημα αν αξιζει να υποθηκευουμε το μελλον των παιδιων μας με δανεια που δεν ειμαστε σιγουροι οτι μπορουμε να αποπληρωσουμε πρεπει να απαντησει ο καθενας μας προσωπικα......


    Ισως και να ειμαι λιγο off topic, αλλα αυτες οι σκεψεις μου ηρθαν σημερα το πρωι διαβαζοντας το.....και ηθελα να τις μοιραστω μαζι σας!
    Κανεις (νομιζω) δεν εχει σκεφτει η πει οτι ο μεσος αστος που αγοραζε και χρεωνε τις καρτες εκανε κατι αλλο-
    αντι για αποταμιευση δεκαετιων για να μαζεψει χρηματα και να τα δαπανησει μετα οπου θα ηθελε (και μπορουσε λογω ηλικιας πια)χρεωνε τις καρτες και επαιρνε δανεια τα οποια τα εξοφλουσε υποτιθεται σε δοσεις κανονικα στην ωρα τους και ειχε στην "κατοχη" του τα υλικα αγαθα που πολλες φορες δεν χρειαζοταν.
    Η απλη παραμετρος ομως (μια απο τις 2) ειναι οτι ο υπερτοκισμος αυτων των χρηστικων τροπων αγορων βγαζει εκτος οποιουδηποτε σχεδιασμου αποπληρωμης αν υπερβεις τα ορια .

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  12. The Following 2 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    Nino (13-09-10), Z4 DCT (13-09-10)

  13. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Μηνύματα
    8.180
    Thanked
    9103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανεις (νομιζω) δεν εχει σκεφτει η πει οτι ο μεσος αστος που αγοραζε και χρεωνε τις καρτες εκανε κατι αλλο-
    αντι για αποταμιευση δεκαετιων για να μαζεψει χρηματα και να τα δαπανησει μετα οπου θα ηθελε (και μπορουσε λογω ηλικιας πια)χρεωνε τις καρτες και επαιρνε δανεια τα οποια τα εξοφλουσε υποτιθεται σε δοσεις κανονικα στην ωρα τους και ειχε στην "κατοχη" του τα υλικα αγαθα που πολλες φορες δεν χρειαζοταν.
    Η απλη παραμετρος ομως (μια απο τις 2) ειναι οτι ο υπερτοκισμος αυτων των χρηστικων τροπων αγορων βγαζει εκτος οποιουδηποτε σχεδιασμου αποπληρωμης αν υπερβεις τα ορια .
    Μιλαω για τα τελευταια ετη Γιωργο.....
    Και ναι εχεις δικο υπαρχει μεγαλος υπερτοκισμος, και δεν κρινω με τιποτα επαγγελματιες που θα παρουν δανειο για να το ριξουν στην δουλεια που οκ μπορει και να μην παει καλα....
    Μιλαω για τα νοικοκυρια.....εγω πρωσοποικα ειμαι της αποψης οτι ο καθε ενας πρεπει να κανονιζει τις αναγκες του μεχρι εκει που μπορει...
    Οκ καταλαβαινω οτι υπαρχουν και ασταθμητοι παραγοντες, αλλα αυτοι ειναιη εξαιρεση στον κανονα...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nick bmwlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακαρι να μπορεσω να τον πιουμε παρεα...

  14. The Following User Says Thank You to Z4 DCT For This Useful Post:

    katsaraios (13-09-10)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP