Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: [E36] αλλαγή καταλύτη?

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή [E36] αλλαγή καταλύτη?



    Παιδια σκεφτομαι να αλλαξω τον καταλυτη στο is, μιας και εχει αρκετα χλμ 140.000+, και γιατι εχω την εντυπωση οτι "κουδουνιζει" εδω και λιγο καιρο.
    Αυριο θα παω να ρωτησω κοστος σε γνησιο, αν και νομιζω οτι θα ειναι αρκετα τα ευρω, αυτο που θελω να ρωτησω αν αξιζει να παω σε after market "μεταλικο", η θα εχω κανενα προβλημα? εχω ακουσει οτι ισως να μην μπορω να περασω ΚΤΕΟ σχετικα με τα καυσαερια, ισχυει η οχι?
    Αν εχει τοποθετησει κανενας εμποριου, θα ηθελα να μου πει εντυπωσεις, θετικα η αρνητικα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joseph : 25-07-10 στις 23:51

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν βλέπω το πρόβλημα, αν είναι "εταιρίας" γιατί να μην περνάει ΚΤΕΟ? Αν είναι πιστοποιημένος? Ο εξατμισας θα ξέρει σίγουρα... αλλά για να δούμε τι θα πούν και οι 36αρηδες

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Φιλε, εχω βαλει ενα φτηνο απο ΕβαΥ Αμερικης, universal κεραμικο, πιο ελευθερο, οχι μεταλλικο.
    Στο τελευταιο ΚΤΕΟ μου γραψανε στις παρατηρησεις "ελλατωματικη εξατμιση" προφανως λογω θορυβου. Περασε ομως.

    Με την καταργηση του μαμα, πολλη φασαρια...
    Δεν εχω μεσαιο καζανακι ομως. Δυσκολα θα μπει λογω χωρου.

    Πληροφοριακα, με αντικατασταση του καταλυτη με μεσαιο καζανακι, εχω πολλη λιγοτερη φασαρια. Αλλα αυτο δε γινεται...

    Υπ'οψιν το αμαξι ειναι Ε36 διλιτρο.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  4. #4
    Εγγραφή
    01-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ και στο 34αρι που είχα σε διάφορες εκδόσεις και στάδια αλλά και στο 30αρι που έχω, έχω βάλει μεταλλικό καταλύτη (200 cpsi) απο γνωστό εξατμισά στην Καλλιθέα, και δεν έχω κανένα πρόβλημα αλλά και ούτε είχα.Μάλιστα, αν το ζητήσεις, σου δίνει και την πιστοποίηση.Τώρα για τον θόρυβο, πιστεύω πως στις 200 τρύπες θα έχεις παραπάνω, απ' ότι στις 400.Μάλλον θα πρέπει να βάλεις και μεσαίο για να "μαζέψεις" την φασαρία.Ενας εξατμισάς, θα σε πληροφορίσει καλύτερα για το μεσαίο, που πιστεύω ότι μπαίνει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Makman : 26-07-10 στις 06:31
    www.bmw-fanatics.gr
    www.bmw-fanatics.eu


    Η "πραγματική παρέα"........

  5. #5
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Nα συμπληρωσω οτι εχω την μαμα εξατμιση, δηλ, απο καταλυτη και μετα εχει ενα μικρο καζανακι και μετα το τελικο, φανταζομαι οτι απο θορυβο δεν θα ανεβει πολυ!?
    Αληθεια με 400 τρυπες δεν ειναι πιο ελευθερος? δεν θα πρεπει να κανει περισσοτερο θορυβο με 400, απο το να εχει 200?

  6. #6
    Εγγραφή
    01-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    87
    Thanked
    76
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο joseph Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα συμπληρωσω οτι εχω την μαμα εξατμιση, δηλ, απο καταλυτη και μετα εχει ενα μικρο καζανακι και μετα το τελικο, φανταζομαι οτι απο θορυβο δεν θα ανεβει πολυ!?
    Αληθεια με 400 τρυπες δεν ειναι πιο ελευθερος? δεν θα πρεπει να κανει περισσοτερο θορυβο με 400, απο το να εχει 200?
    Σε γενικές γραμμές, οι τρύπες μετριώνται ανά τετραγωνική ίντσα.Οσο λιγότερες, τόσο μεγαλύτερες, άρα πιο ελεύθερη ροή καυσαερίων.Οσο περισσότερες, τόσο μικρότερες, τόσο πιο φιμωμένη εξάτμιση, άρα και πιο ήσυχη.Αν θυμάμαι καλά, οι "μαμά" καταλύτες έχουν 600 τρύπες, και στα πιο "γρήγορα" 400.
    www.bmw-fanatics.gr
    www.bmw-fanatics.eu


    Η "πραγματική παρέα"........

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο joseph Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παιδια σκεφτομαι να αλλαξω τον καταλυτη στο is, μιας και εχει αρκετα χλμ 140.000+, και γιατι εχω την εντυπωση οτι "κουδουνιζει" εδω και λιγο καιρο.
    Αυριο θα παω να ρωτησω κοστος σε γνησιο, αν και νομιζω οτι θα ειναι αρκετα τα ευρω, ...............................
    Πως διαπιστωσες οτι θελει αλλαγη ο καταλητης ;;;
    Θελω να πω οτι, αν δεν μετρησες καυσαερια, δεν τον ειδε καποιος ειδικος για να διαπιστωσει την τυχον ζημια, γιατι να μπεις σε ενα τετοιο εξοδο ;;;
    Τα 140.000 χιλ απο μονα τους δεν νομιζω οτι προκαλουν προβλημα στον καταλυτη.
    Για ψαξτο !!!

  8. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    727
    Thanked
    103
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο joseph Εμφάνιση μηνυμάτων

    Παιδια σκεφτομαι να αλλαξω τον καταλυτη στο is, μιας και εχει αρκετα χλμ 140.000+, και γιατι εχω την εντυπωση οτι "κουδουνιζει" εδω και λιγο καιρο.
    Αυριο θα παω να ρωτησω κοστος σε γνησιο, αν και νομιζω οτι θα ειναι αρκετα τα ευρω, αυτο που θελω να ρωτησω αν αξιζει να παω σε after market "μεταλικο", η θα εχω κανενα προβλημα? εχω ακουσει οτι ισως να μην μπορω να περασω ΚΤΕΟ σχετικα με τα καυσαερια, ισχυει η οχι?
    Αν εχει τοποθετησει κανενας εμποριου, θα ηθελα να μου πει εντυπωσεις, θετικα η αρνητικα!
    Αν το κουδούνισμα που λες προέρχεται όντως από τον καταλύτη σου πιθανότατα να έχουν σπάσει κάποιες από τις κεραμικές κυψέλες που έχει μέσα ο καταλύτης. Μέτρα πάντως όπως προανέφερε ο samaro τα καυσαέρια, γιατί μπορεί να είναι οκ ο καταλύτης σου και να προέρχεται ο θόρυβος από κάποιο φθαρμένο λάστιχο της εξάτμισης ή κάτι άλλο. Δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα με το κτέο εφόσον βέβαια ο καταλύτης που θα βάλεις να μην έχει λιγότερες από 200 κυψέλες. Καλό θα ήταν να έβαζες έναν συρμάτινο μιας και έχουν και καλύτερη απόδοση αλλά και είναι πιο ανθεκτικοί σε διάρκεια ζωής σε σχέση με τους πιο ευπαθείς κεραμικούς.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Kαλαματα
    Μηνύματα
    1.003
    Thanked
    1101
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως διαπιστωσες οτι θελει αλλαγη ο καταλητης ;;;
    Θελω να πω οτι, αν δεν μετρησες καυσαερια, δεν τον ειδε καποιος ειδικος για να διαπιστωσει την τυχον ζημια, γιατι να μπεις σε ενα τετοιο εξοδο ;;;
    Τα 140.000 χιλ απο μονα τους δεν νομιζω οτι προκαλουν προβλημα στον καταλυτη.
    Για ψαξτο !!!
    Καταρχην το κουδουνισμα οντως ειναι απο την περιοχη του καταλυτη' "το σηκωσα και το ακουσα απο κατω" απο καυσαερια ειμαι οκ, πριν απο 8 μηνες περασα κτεο, απλα νιωθω το αμαξι να μην τραβαει οπως πριν "μικρη διαφορα" αλλα το εκανε σχεδον ταυτοχρονα απο οταν αρχισε να "κουδουνιζει".
    Επειδη και μπεκ εχω καθαρισει, και απο συμπιεση ειμαι οκ σε ολους τους κυλινδρους, και στο διαγνωστικο ηταν ολα οκ στο τελευταιο σερβις, φανταζομαι οτι μαλλον ο καταλυτης ισως να εχει "βουλωσει" δεδομενου οτι ειναι σχεδον 10 ετων.
    Αυτο που δεν ξερω ειναι ποσο θα ανεβει ο θορυβος με την μαμα εξατμηση

    Υ.Γ Εννοειτε οτι θα παω σε εξατμισα αλλα πως θα τον δει? θα πρεπει να τον ανοιξει για να δει μεσα? αφου απο καυσαερια ειμαι οκ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joseph : 26-07-10 στις 10:10

  10. #10
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο θορυβος απο σπασμενο καταλυτη θυμιζει σπασμενο κεραμικο και πρεπει 99% να τον εχεις χτυπησει για να σπασει.
    Επισης πρεπει να τον χτυπησεις ελαφρια με το χερι σου, για να ακουσεις τα τυχον σπασμενα κομματια αν εχει σπασει.
    Παντως αν δεν εχεις αποφασισει να βαλεις, ντε και καλα, καποιον ποιο ελευθερης ροης,απο αυτους που κυκλοφορουν στο εμποριο, προτεινω να το ψαξεις κι αλλο.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP