Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: [E90/E46] Τριγμοί στα παράθυρα

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    βασιλη εβαζες wd40 σε ολα τα λαστιχα γυρω απ τις πορτες η μονο στο λαστιχο πανω στην κουκουλα οπου κλεινει το τζαμι??εγω εχω δοκιμασει σε 4θυρο ολα τα λαστιχα να τα ''λαδωσω'και το κασωμα του παραθυρου και τους οδηγους και τπτ!!!!τι με γρασο βαζελινης τι με ειδικο συντηριτικο ελαστικων και βυνιλιων τιποτα!!!!η μονη λυση που εχω ψαξει μου εχουν πει κλπ ειναι αυτη που ανεφερα πιο πανω!!!!!το keyworld για την αναζητηση στο ebay ειναι E46 windows regulator και απ οσο εχω ψαξει στο Αμερικανικο εχει τα πιο πολλα!!!!!

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    φιλε Πανο.....εγω εβαλα μεχρι στις κλειδαριες κ στους συνδεσμους της πορτας...!
    σε ΟΛΑ τα λαστιχα....πανω κατω των τζαμιων κ οπου εμπαινε χερι......!

    δοθα τον Θεο ..... μεχρι τωρα ειμαι μια χαρα απο τριγμους....!!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασιλη και στα καμπριο που εχουν το βελουδινο στα παραθυρα?εσενα εχει λαστιχο?επισης το wd40 τι ειναι?

  4. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    τριξιμο στα τζαμια.....σε καμπριο...το σημειωνω!
    με ειχαν τρελανει τον τελευταιο καιρο....μια το αριστερο μια το δεξι....τα κατεβαζα ελαχιστα μια τριχα ανοιχτα δλδ,για να μπορω να οδηγω ανενοχλητος......

    καποια στιγμη , καπου αλλου , διαβασα ποστ του συμφορουμιτη Z3 2.2 που ελεγε να βαλουμε WD40........λεω...δεν το δοκιμαζω κ αυτο........Μητσακο μου...χιλιες ευχες γιατι σωθηκα...!!!!
    Εβαζα σε πανακι WD40 κ με το πανακι σκουπιζα-περνουσα ολα τα λαστιχα εκει που θηλυκωνουν τα τζαμια......κ τα λαστιχα-τσιμουχες σε ολες τις πορτες......ΤΡΙΞΙΜΟ 0!!!
    Μολις γυρισα απο ταξιδακι περιπου 400 χλμ.......κ το αναφερω γιατι πιστευα οτι το πρωι που εφυγα θα ταν μια χαρα αλλα οταν γυρνουσα θα ξαναρχιξε το τριξιμο......!!!!Προτεινω ανεπιφυλακτα το ''μουσκεμα-σκουπισμα'' των λαστιχων-τσιμουχων οπως ανεφερε ο συμφορουμιτης....ησυχασε το κεφαλι μου....μετα απο καθε πλυσιμο σιγουρα θα το κανω....!!!!(αν κ δεν ξερω αν χρειαζεται τοσο τακτικα)
    Xεχεχε!!!
    Ειναι οτι καλυτερο,εγω το βαζω παντου ακομα και στο ποτακι της γυναικας μου το βραδυ....μετα....ησυχια...
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  5. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε Πανο.....εγω εβαλα μεχρι στις κλειδαριες κ στους συνδεσμους της πορτας...!
    σε ΟΛΑ τα λαστιχα....πανω κατω των τζαμιων κ οπου εμπαινε χερι......!

    δοθα τον Θεο ..... μεχρι τωρα ειμαι μια χαρα απο τριγμους....!!!!
    Βσιλη θα το δοκιμασω σαν τελευταια λυση μονο WD δεν χρησιμοποιησα ολατα αλλα τα εχω κανει!!!!θα το δοκιμασω και θα σας πω αποτελεσματα!!!!!

  6. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη και στα καμπριο που εχουν το βελουδινο στα παραθυρα?εσενα εχει λαστιχο?επισης το wd40 τι ειναι?
    ναι κ εκει εβαλα....μ ενα νωπο πανακι ...το περασα αναμεσα.....!
    τι WD40 ουσιαστικα ειναι αντισκωριακο......περισσοτερ α θα σου πει ο Ζ3 2,2.....μητσο τα φωτα σου..!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  7. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τιποτα παραπανω απο ενα πολυ ποιοτικο αντισκωριακο-λιπαντικο.
    δοκιμασμενο παρα πολλα χρονια με εκπληκτικα αποτελεσματα.
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  8. #18
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    το keyworld για την αναζητηση στο ebay ειναι E46 windows regulator και απ οσο εχω ψαξει στο Αμερικανικο εχει τα πιο πολλα!!!!!

    Ευχαριστώ φίλε μου



  9. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να σας στεναχωρήσω αλλά...ο εχθρός στα λάστιχα είναι το γράσο, οπότε καλό είναι να αποφεύγετε τη χρήση προϊόντων που περιέχουν γράσο, φαντάζομαι ότι το WD-40 δεν περιέχει γράσο, από την άλλη για να το προτείνει ο Δημήτρης είμαι σίγουρος ότι το έχει ψάξει αρκετά.

  10. #20
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη και στα καμπριο που εχουν το βελουδινο στα παραθυρα?εσενα εχει λαστιχο?επισης το wd40 τι ειναι?
    Τι σημαίνουν τα αρχικά WD-40;
    WD...το οποίο σημαίνει εκτόπιση νερού
    40... διότι η σημερινή πολύ πετυχημένη συνταγή επιτεύχθηκε με το το 40ό πείραμα.
    Η ιστορία του WD-40 ξεκινάει πίσω στις αρχές του 1950 όταν ένας χημικός, ονομαζόμενος Norm Larson
    με την βοήθεια δύο εξαιρετικά διορατικών ερευνητών, ανέπτυξε μία σειρά αντισκουριακών προϊόντων προκειμένου
    να απομακρύνει την διάβρωση. Ολες οι προσπάθειές τους στηρίχτηκαν στο σκεπτικό ότι πρέπει να εκτοπιστεί το νερό.

    Τι περιέχει το WD-40;
    Το WD-40 είναι μία μυστική συνταγή η οποία φτιάχνεται από πολλά διαφορετικά συστατικά. Δεν μπορεί να διασπαστεί
    με ακρίβεια ούτε και από την πρόσφατη τεχνολογία. Η συνταγή έχει παραμείνει η ίδια από την στιγμή ανακάλυψής της -
    εκτός από την αλλαγή του προωθητικού σε CO2 για την προστασία του περιβάλλοντος και τη προσθήκη ενός αρωματικού
    για την βελτίωση της οσμής.

    Ποιά είναι η "διάρκεια ζωής" του WD-40 στο ράφι;
    Απροσδιόριστο! Ενώ τα περισσότερα προϊόντα έχουν ημερομηνία λήξης, το WD-40 διαρκεί τόσο πολύ ώστε δεν χρειάζεται ημερομηνία λήξης.

    Για πόσο καιρό μετά την εφαρμογή του το WD-40 παραμένει δραστικό;
    Αν και κάτι τέτοιο εξαρτάται από την εφαρμογή, το WD-40 παραμένει δραστικό ακόμα και αφού στεγνώσει. Τα συστατικά που απομακρύνουν τη διάβρωση και τη σκουριά παραμένουν στην επιφάνεια που ψεκάσατε δημιουργώντας μία ασπίδα προστασίας. Φυσικά, εξωτερικοί παράγοντες, πολλές φορές απαιτούν επαναλαμβανόμενες εφαρμογές του WD-40, για μέγιστη προστασία.

    Πολλοί άνθρωποι χρησιμοποιούν το WD-40 ως καθαριστικό / αφαιρετικό. Που μπορεί να χρησιμοποιηθεί;
    Το WD-40 απομακρύνει βρωμιά, σκόνη, γράσο, πετρέλαιο, κ.λπ., καθαρίζει την επιφάνεια και δημιουργεί μία ασπίδα προστασίας. Επίσης, διαλύει τα περισσότερα είδη κόλλας, επιτρέποντας την εύκολη αποκόλληση των αυτοκόλλητων και των πλεονασμάτων κόλλας.



    Τι κάνει το WD-40;
    Προσφέρει 5 βασικές λειτουργίες:
    Καθαρίζει: η μοναδική συνταγή του WD-40 του δίνει τη δυνατότητα να διώχνει τη βρωμιά, τη σκόνη, το γράσο, το πετρέλαιο, κ.α., να καθαρίζει την επιφάνεια και να δημιουργεί μία ασπίδα προστασίας.
    Απομακρύνει την υγρασία: όπου υπάρχει υγρασία το WD-40 θα την απομακρύνει και στη συνέχεια θα δημιουργήσει μία ασπίδα προστασίας ανάμεσα στην υγρασία και την μεταλλική επιφάνεια. Το WD-40 σαν κακός αγωγός του ηλεκτρισμού σταματάει τα βραχυκυκλώματα, τα οποία προκαλούνται από υγρασία και την απομακρύνει από οποιοδήποτε ηλεκτρικό σύστημα ή σύστημα ανάφλεξης.
    Διεισδύει: το WD-40 εισχωρεί και χαλαρώνει τους μοριακούς δεσμούς μεταξύ σκουριάς και μετάλλου, με αποτέλεσμα να χαλαρώνει εντελώς τα σκουριασμένα ή κολλημένα μεταλλικά μέρη και να τα κάνει να λειτουργούν χωρίς κανένα πρόβλημα.
    Λιπαίνει: η εξαιρετική πρόσφυση του WD-40 στις επιφάνειες που τοποθετείται εξασφαλίζει την ευρεία διασπορά του στα κινούμενα μέρη καθώς και τη συγκράτησή του από αυτά.
    Προστατεύει: το WD-40 απομακρύνει την υγρασία και τα αντιδιαβρωτικά του συστατικά καλύπτουν ολόκληρη την επιφάνεια δημιουργώντας μία ασπίδα προστασίας η οποία αποκλείει την υγρασία και την διάβρωση.


    Σε τι είδους επιφάνειες ή υλικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί το WD-40;
    To WD-40 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σχεδόν παντού. Είναι ασφαλής η χρήση του σε μέταλλο, λάστιχο, ξύλο και πλαστικά. Το WD-40 μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε βαμμένες μεταλλικές επιφάνειες χωρίς να καταστρέψει το χρώμα. Πολυανθρακίτης και καθαρό πλαστικό πολυστηρίνης είναι κάποια από τα υλικά στα οποία θα πρέπει να αποφεύγεται η χρήση προϊόντων που έχουν ως βάση το πετρέλαιο όπως το WD-40.

    Μπορεί να χρησιμοποιηθεί το WD-40 σε αθλητικό εξοπλισμό;
    Το WD-40 είναι ασφαλές και αποτελεσματικό να χρησιμοποιηθεί σε όλους τους τύπους αθλητικού εξοπλισμού.
    Χρησιμοποιήστε το WD-40 για να καθαρίσετε το ποδήλατό σας, να καθαρίσετε και να λιπάνετε την αλυσίδα σας, τους τροχούς, τις ταχύτητες και όλα τα κινούμενα μέρη. Βοηθάει στο να ξεκολλήσετε αυτοκόλλητα
    Ψεκάστε σε στεγνό ποδήλατο για να προστατέψετε τα μέρη του και να αποτρέψετε τη λάσπη να κολλάει πάνω.
    Χρησιμοποιήστε το WD-40 για να καθαρίσετε και να προστατέψετε το όπλο σας. Θα αποτρέψει την διάβρωση χωρίς να καταστρέψει το χάλυβα.
    Χρησιμοποιήστε σε σκάφος για να προστατέψετε τις μεταλλικές επιφάνειες από τη διάβρωση και για να εκτοπίσετε την υγρασία.
    Το WD-40 είναι ιδανικό για να καθαρίσετε τα μπαστούνια του golf και να διώξετε τη σκουριά από το μεταλλικό μέρος του μπαστουνιού του hockey.


    Τι είναι το προωθητικό αέριο στο WD-40;
    Το προωθητικό αέριο είναι αυτό που βοηθάει το WD-40 να βγαίνει από τη φιάλη. Το προωθητικό αέριο που περιέχει το WD-40 είναι διοξείδιο του άνθρακα (CO2). To (CO2) είναι ένα αδρανές αέριο το οποίο βοηθάει στο άδειασμα της φιάλης. Επίσης η προσθήκη του CO2 μειώνει τον αριθμό VOCs, το οποίο προστατεύει το περιβάλλον. Βεβαιωθείτε ότι έχετε τοποθετήσει το σωληνάκι ψεκασμού μέσα από την κουκίδα στο πάνω μέρος της φιάλης ώστε να σιγουρευτείτε ότι η φιάλη αδειάζει εντελώς.


    Οι επαγγελματίες χρησιμοποιούν το WD-40;
    Ναι. Μηχανικοί, υδραυλικοί, κατασκευαστές και πολλοί άλλοι επαγγελματίες "ζουν" από τα εργαλεία τους. Γι' αυτό χρησιμοποιούν μόνο εργαλεία που μπορούν να εμπιστευθούν. Ισως και αυτός είναι ο λόγος που οι περισσότεροι επαγγελματίες σε ολόκληρο τον κόσμο επιλέγουν το WD-40 ως το προϊόν πολλαπλών χρήσεων.


    . Το προϊόν δεν έχει κατοχυρωθεί με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, προκειμένου να αποφευχθεί η πλήρης αποκάλυψη των συστατικών του. WD-40 βασικά συστατικά του, σύμφωνα με τις ΗΠΑ Φύλλο Δεδομένων Ασφαλείας Υλικού οι πληροφορίες, είναι:

    * 50%: Διαλύτης Stoddard (δηλαδή οινοπνευματώδη ορυκτών - Κυρίως εξάνιο, Κάπως παρόμοια με κηροζίνη)
    * 25%: Υγραέριο
    * 15+%: Ορυκτέλαιο (ελαφρά λιπαντικά λάδια)
    * 10 -%: Τα αδρανή συστατικά

    Η γερμανική έκδοση του δελτίου της υποχρεωτικής ασφάλειας της ΕΕ απαριθμεί τα παρακάτω που αφορούν την ασφάλεια των συστατικών:

    * 60-80%: Heavy Νάφθα (προϊόν πετρελαίου), υδρογόνο θεραπεία
    * 1-5%: Διοξείδιο του άνθρακα
    Το W-D 40 ειναι το τελειο σπρευ για τις ελαστικες επιφανειες (τσιμουχες) γιατι δεν περιεχει ΣΙΛΙΚΟΝΗ!!!!!!!.Η σιλικονη στα λαστιχα επιδεινωνει το τριξιμο.



    ΥΓ. Σε λεπτες στιμουχες, μια απλη επαλειψη με μικρη ποσοτητα προιοντος γιατι ξεχειλωνουν. (ΠΑΘΩΝ ΚΑΙ ΜΑΘΩΝ!!!!!!)

  11. The Following 2 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (13-01-10), bmwcompactjohn (13-01-10)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP