Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Matt M3

  1. #11
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είναι ίδιο με του παιδιού απο την Κόρινθο. Πλέον στο Μ3 υπάρχει και σαν προεραιτιός εξοπλισμός και έρχεται έτσι απο το εργοστάσιο

  2. #12
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το γκρί ματ 46άρι Μ3 που είναι στις αγγελίες από χτες, πως προέκυψε το χρώμα του παιδιά ξέρει κανείς ?

    Ρωτάω εδώ γιά να μην του χαλάμε την αγγελία του παιδιού.

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    4.894
    Thanked
    6363
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γκρί ματ 46άρι Μ3 που είναι στις αγγελίες από χτες, πως προέκυψε το χρώμα του παιδιά ξέρει κανείς ?

    Ρωτάω εδώ γιά να μην του χαλάμε την αγγελία του παιδιού.
    Το λέει το παιδί: η μεμβρανη ειναι avery

  4. #14
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill987 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λέει το παιδί: η μεμβρανη ειναι avery
    Στραβομάρα μου !

  5. #15
    Εγγραφή
    29-12-09
    Περιοχή
    nea smyrni
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    387
    Thanked
    467
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το ματ χρωμα εχει βερνικι με ματ εμφανιση η καθολου βερνικι? Ηλιος, φθορα κλπ? αλλοιωνεται το χρωμα με το χρονο?

  6. #16
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι εχει ματ βερινκι και δυστυχως με τον χρονο δεν τα παει πολυ καλα αυτη η βαφη εχει αλοιωσεις!!!!! υπαρχει ομως και ενας αλλος τροπος βαφης προσθετοντας harder μεσα στο χρωμα η βαφη σκληραινει και αντεχει χωρις να ξεβαφει και να ξεφλουδιζει και δινει ματ φινιρισμα!!αλλα δεν αντεχει σε γρατζουνιες κλπ κανει σημαδι αμεσως

  7. #17
    Εγγραφή
    11-01-10
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    2.515
    Thanked
    2707
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σαν να περιμενει εξω απο το φουρνο για βαφη.απαισιο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dark knight : 24-07-10 στις 19:50

  8. #18
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων

    harder μεσα στο χρωμα η βαφη σκληραινει και αντεχει χωρις να ξεβαφει και να ξεφλουδιζει και δινει ματ φινιρισμα!!αλλα δεν αντεχει σε γρατζουνιες κλπ κανει σημαδι αμεσως
    Hardener είναι η σωστή ορολογία και το προσθέτουμε στο βερνίκι, όχι στο χρώμα.

    Όσο για το ματ φινίρισμα, η ματαριστική πάστα είναι αυτό που προσθέτουμε στο βερνίκι (επίσης), στην αναλογία που αναγράφεται στο μπουκάλι. Περισσότερο προϊόν = περισσότερο ματ, λιγότερο προϊόν = λιγότερο ματ.

  9. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    tassos (24-07-10)

  10. #19
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι ετσι ακριβως οπως το ειπες ειναι Κωστα ΑΛΛΑ το κανουνε για ματ υφη βαζοντας το μεσα στο χρωμα οπως ακριβως το λεω και το εχω κανει εγω στα φιλετα του ταμπλο που εβαψα και τα εχω 4 χρονια χωρις το παραμικρο!!!!σορυ εχεις δικιο hardener λεγεται μου ξεφυγε!!ναι αυτο με την παστα ειναι η καινουρια μεθοδος που γινεται πια!!μεχρι πριν λιγα χρονια ακομα το ματ βερνικι υπηρχε το οποιο και σαν αποτελεσμα εδινε ενα σατινε θα το ελεγα αποτελεσμα!!!

    υγ οπως επισης μπορεις να αναμιξεις χρωμα βερνικι hardener μαζι και το αποτελεσμα να ειναι ακρος εντυπωσιακο και παρα πολυ σκληρο χωρις ομως να εχει το ''γλασαρισμα'' που κανει η κλασικη διαδικασια δλδ χρωμα βερνικι αλλα παραπολυ καλο αποτελεσμα!!!!!!!!!!
    υγ2 το εκανα το προηγουμενο ΣΚ στο καπακι της μηχανης απ το μηχανακι μου!!!
    υγ3 δεν ειναι πατεντες βγαλμενες απ το μυαλο μου καταστηματα με χρωματα αυτοκινητου το κανουν αυτο!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gyiama : 24-07-10 στις 20:22

  11. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μου αρέσουν πολύ τα ματ χρώματα. Όμως σε όλα τα όμορφα πράγματα υπάρχουν και ελαττώματα...

    Το ένα μεγάλο "κατά" είναι η ευαισθησία του σε κάθε είδους επαφή, αφήνει μόνιμο σημάδι απίστευτα εύκολα. Επίσης γυαλίζει με την τριβή ...Αν πχ φορώντας τζην τρίψεις κατά λάθος έντονα με το γόνατό σου ένα σημείο, θα αφήσεις ένα μόνιμο μπάλωμα, μια σκιά που δεν διορθώνεται με τίποτα, απλά περνώντας το χρώμα με ένα χημικό συντηρητικό (έχει όψη λεπτόρευστου λαδιού) "κρύβει" κάπως τη ζημιά η οποία θα ξαναεμφανιστεί μετά από λίγες μέρες (όταν το χημικό εξατμιστεί/πλυθεί/πάψει να επιδρά)

    Το άλλο μεγάλο "κατά" είναι το ότι το αυτοκίνητο ψήνεται από τον ήλιο ...καθώς τα ματ χρώματα δεν αντανακλούν τις ακτίνες του ήλιου, αντίθετα τις απορροφούν. Αυτό σημαίνει ότι η επιφάνεια των πάνελ σ ένα μαύρο, ή γκρι σκούρο ματ αυτοκίνητο κάτω απ΄τον ήλιο του Ελληνικού καλοκαιριού θα ανεβάσει ακόμη και 80-90 βαθμούς Κελσίου! ...που σημαίνει ότι τότε σημαδεύεται/αλλοιώνεται/φθείρεται ακόμα πιο εύκολα.....

    Αν έχεις τρόπο να το κρατάς μακρυά από τέτοιους κινδύνους, συνωστισμό κλπ και να φροντίζεις να είναι όσο το δυνατόν στη σκιά, είναι όντως εντυπωσιακό και αξίζει να το έχεις, αλλιώς πολύ σύντομα θα το μετανιώσεις γιατί στο παραμικρό σημάδι θα πρέπει να βάψεις ολόκληρο κομμάτι, και πάλι θα έχει διαφορά απόχρωσης επειδή το φρεσκοβαμμένο θα έχει έντονη ματ όψη ενώ το υπόλοιπο από τα πλυσίματα, συντήρηση κλπ θα είναι ελαφρά πιο λείο, συνεπώς και πιο ανοιχτόχρωμο....

    όπως και να έχει ....θα ήθελα πολύ να το έχω

  12. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    Monsta (24-07-10)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP