Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Λουκέτα σε βενζινάδικα

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή Λουκέτα σε βενζινάδικα

    Περισσότερα από 500 πρατήρια υγρών καυσίμων έχουν κλείσει από τις αρχές του έτους

    Τις συνθήκες που επικρατούν στον κλάδο εμπορίας υγρών καυσίμων, εν μέσω της οικονομικής κρίσης, περιέγραψε ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών Ελλάδος κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου. Ο Μιχάλης Κιούσης ανέφερε ότι περισσότερα από 500 πρατήρια έχουν αναστείλει τη λειτουργία τους από τις αρχές του έτους έως σήμερα, ενώ άλλα 1.000 υπολειτουργούν.

    Σύμφωνα με τον κ. Κιούση, το καταναλωτικό κοινό στρέφεται προς την υγραεριοκίνηση, ενώ κάτοικοι περιοχών κοντά στα σύνορα με τη Βουλγαρία και τα Σκόπια αγοράζουν καύσιμα από τις γειτονικές χώρες, όπου το λίτρο βενζίνης πωλείται κατά σχεδόν 0,5 ευρώ φθηνότερα.

    Ο Πρόεδρος της ΟΒΕ ανέφερε ότι η αύξηση του Ειδικού Φόρου Κατανάλωσης στα καύσιμα δεν συνεπάγεται και ανάλογα έσοδα για το κράτος, καθώς η κατανάλωση έχει υποχωρήσει σημαντικά. Εκτίμησε μάλιστα, ότι αν δεν είχαν γίνει οι συνεχείς αυξήσεις η λιανική τιμή πώλησης της αμόλυβδης θα ήταν γύρω στο 1,1 ευρώ.

    Υπενθυμίζεται ότι η κυβέρνηση εξετάζει τη μετακύλιση μέρους των τελών κυκλοφορίας του 2011 στα καύσιμα, εξέλιξη που θα εκτοξεύσει την τιμή της αμόλυβδης στο 1,7-1,8 ευρώ ανά λίτρο.

    πηγη:auto moto free .https://www.autofree.gr/ms.php?id=5677

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ώρα να αλλάξει το τοπίο...



  3. #3
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο ραδιοφωνο άκουσα για τιμή 2 euro το λίτρο αν ενσωματοθουν και τα τέλη που υπολογίζουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Athens, Greece
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    6.094
    Thanked
    8507
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν λυπαμαι καθολου.

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fanisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λυπαμαι καθολου.
    Συγνωμη αλλα, ουτε εγω...
    Πανε οι παλιες καλες εποχες (που τρωγανε μερικοι[κλαδοι]).
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    129
    Thanked
    91
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ακριβως............και ειδικα καποιοι κλαδοι ηταν χωρις κανεναν ελεγχο........

    να ξεκαθαριζουμε λιγο την κατασταση......
    Οι ληστες ζητουν η τα λεφτα η την ζωη σου....οι γυναικες απαιτουν και τα δυο........

  7. #7
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οι υψηλοί φόροι δυστηχώς καταδίκασαν κάποια επαγγέλματα, και ειδικά τους βενζινάδες στους οποίους οι φόροι ανέβασαν πολύ την τιμή και απομάκριναν τους πελάτες τους. Δεν φταίνε αυτοί. Φταίνε όταν σου βάζουν νοθευμένη βενζίνη η μικρότερη ποσότητα.

    Αλλά έτσι είναι. Όταν σου βάζουν μεγάλο ΦΠΑ και άλλους φόρους συμφαίρει πιο πολύ να κλέψεις και το κάνεις. Αν το ΦΠΑ ήταν μικρότερο και οι φόροι μαζί, ούτε αυτοί θα έκλεβαν γιατί δεν θα άξιζε ενώ παράλληλα θα πολούνταν μεγαλήτερες ποσότητες με αποτέλεσμα μεγαλήτερα κέρδη για το κράτος.

    Τώρα είμαστε στην αρχή της κατηφόρας. Η οικονομική πολιτική πρέπει να αναθεωρηθεί. Δεν είναι οτι έκλεισαν 500 βενζινάδικα. Είναι οτι θα κλείσουν πολλές περισσότερες επιχειρήσεις γιατί πάει αλυσιδωτά.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    NickE60 (19-07-10), Thomelef (19-07-10)

  9. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κάτσε ρε συ Στράτο όταν η τιμή του βαρελιού ανέβαινε όπως το βόλι που κυνηγάει την πέρδικα και έβγαιναν οι βενζινοπώλες να πουν ότι ΔΕΝ βγαίνουν και ότι θα ανέβει η τιμή της βενζίνης (και μαζί με αυτή ΟΛΑ τα υπόλοιπα), είμασταν μαζί τους.

    Μετά από κανά εξάμηνο όμως που η τιμή του πετρελαίου έπεσε ΣΤΟ 1/3 ΑΥΤΗΣ που διαμόρφωσε ουσιαστικά την τιμή της βενζίνης γιατί ΚΑΝΕΝΑ βενζινάνδικο (από αυτά που έβαζα εγώ τουλάχιστον) ΔΕΝ ΕΡΙΞΕ την τιμή;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    Από όσο θυμάμαι όταν το πετρέλαιο ήταν στα 45$το βαρέλι είχε την ίδια φορολογία και όταν πήγε στα 150$ και όταν ξαναέπεσε.

    Γιατί δε την κατέβασαν;

    Λυπάμαι αλλά μ@λ@κ@ς μπορεί να υπήρχαν γιατί τους περίσσευαν, εγώ ξέρω ότι τα έξοδα κίνησής μου έχουν τετραπλασιαστεί την τελευταία 7ετία και δεν έφταιγε πάντα το κράτος με τους φόρους του.

    Λυπήθηκε κανείς για την δική μου τσέπη για να λυπηθώ εγώ για την δική του;

    Γιατί ουσιαστικά με το να κλείνει μια επειχήρηση* δε σημαίνει ότι πέθανε και ο ιδιοκτήτης, σωστά; 1.000.000 άλλες δουλειές υπάρχουν.

    *Και ιδιαίτερα καυσίμων που ΒΡΕΞΕΙ χιονίσει ανάγκη για καύσιμα ΠΑΝΤΑ θα υπάρχει.

  10. The Following 2 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    BILL007 (19-07-10), katsaraios (19-07-10)

  11. #9
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    1.493
    Thanked
    850
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    συμφωνω με τον oldcar...
    τουλαχιστο εδω στη θεσσαλονικη,εγω μπορω με οση βεβαιοτητα μπορω να εχω οτι παρα πολλοι βενζιναδες κλεβουν με οποιο τροπο γινεται.πουλωντας απλη αμολυβδη στη τιμη της σουπερ,κλεβοντας λιτρα.εμεις εχουμε στο μυαλο μας οτι στα 40 λιτρα τι θα γινει αν κλεψει και 2?ομως γνωριζεται οτι ενα μεσο πρατηριο διακινει και 4 και 5 χιλιαδες λιτρα την ημερα???(και εγω δεν το ηξερα....)
    ε λοιπον γιατι να λυπηθω τον βενζινα???
    εγω λυπαμαι τον υπαλληλο του βενζινα(μονο στη περιπτωση που ειναι Ελληνας.)
    οχι τον βενζινα.
    παντα υπαρχει καποιος πιο μαγκας απο εμας....

  12. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιδιά οκ όλοι την έχουμε πατήσει έστω και απο μία φορά απο έναν κλέφτη βενζινά.
    το θέμα όμως είναι οι επιχηρήσεις που κλείνουν και ο κόσμος που μένει στον δρόμο
    όπως πολύ σωστά ειπώθηκε.
    η ζημιά που γίνεται αυτή τη στιγμή σε όλους τους κλάδους είναι τεράστια και δυστηχώς
    θα φύγουν απο τη μέση και καλές επιχηρήσεις.
    κατά τα άλλα έυσημα στην κυβέρνηση απο όλους που μας έσωσε...ΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    NickE60 (19-07-10), oldcarskickass (19-07-10), scania124 (19-07-10)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP