Σελίδα 38 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 2836373839 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 371 έως 380 από 381

Θέμα: ΒΕΝΖΙΝΗ -ΤΙΜΕΣ -ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ - ΠΡΟΣΤΙΜΑ - σε ολη την Ελλαδα (online)

  1. #371
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι γκρινιαζετε ρε; Τι ειμαστε; Τιποτα πλεμπες που ασχολουνται με τιμες βενζινης και τετοια λαϊκα θεματα;
    Πεντε ευρω να παει, να αδειασουν οι δρομοι να κυκλοφορουμε σαν ανθρωποι.
    Πηρε ο καθε τυχαιος αμαξι και θελει και τσαμπα καυσιμα.
    Ελεος χρυση μου, ελεος πχια.
    Τώρα είναι να πάρεις το γιαγκούρι του Νικ, να το φουλάρεις 100άρα (γιατί έτσι) και να κόβεις βόλτες στο κέντρο.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  2. #372
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.117
    Thanked
    23216
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα είναι να πάρεις το γιαγκούρι του Νικ, να το φουλάρεις 100άρα (γιατί έτσι) και να κόβεις βόλτες στο κέντρο.
    Μολις δει διπλα ντεποζιτα ο βενζινας θα παρει τηλεφωνο τον μπακαλη σαν τη Βουγιουκλακη, «θα το καψουμε αποψε, βαλε και σαλαμι κυρ Αλεκο, και αυγοταραχο».

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (25-06-22), jaws (10-03-22), Ptboul (11-03-22)

  4. #373
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1. ε παει ο αλλος με το αμαξακι του στο βενζιναδικο ,σταματαει,τον ρωταει ο βενζινας,τι να βαλω? α,τιποτα απλα κοιταω...

    2. το νεο οχημα των αγαπητων μας ντελιβερυ..μηπως ενα αλογο?

    3.παει ο αλλος στο βενζιναδικο σε ωρα αιχνης και λεει: γεμισε το!@!! γυρνανε ολοι και τον κοιτανε και βριζουν@@@ χαλας την πιατσα ρεεεε, ο ενας,,,,κοιτα ρε κατι ανωμαλους,ο αλλος,,,,και οι υπολοιποι που δεν εχουν κομπλεξ βγαζουν σελφι με τον οξωαποεδω!!!

  5. #374
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Προχθές φούλαρα!
    E30 318i

  6. #375
    Εγγραφή
    19-04-22
    Μηνύματα
    8
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω μείνει με μία μπάρα (ούτε κινητό Nokia 3310 να είχα) και το σκέφτομαι. Κοιτάω να δω πού θα βρω κάτω από 2,3. Ε ρε πού φτάσαμε;

  7. #376
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρίς να θέλω να χαλάσω την πιάτσα, δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που πήγα σε βενζινάδικο και δεν είπα "γέμισέ το", και πάντα 98/100αρα ή το Ultimate/VPower diesel

  8. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    PetrosD (12-08-22)

  9. #377
    Εγγραφή
    19-04-22
    Μηνύματα
    8
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θα μας τρελάνουν! Θα αρχίσω να παίρνω λεωφορεία και μετρό εκεί που είχα να τα ακουμπήσω 3 χρόνια

  10. #378
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τυχαια σημερα επεσα σαυτο το αρθρο:

    '' Mega Test: 100στάρα βενζίνη! Αξίζει ή ευρώ στον βρόντο;''

    πηγη:https://www.autotriti.gr/data/news/p...ima_223180.asp

    ''Συμπεράσματα για βενζίνη 95άρα & 100άρα''

    '' Ανάμεσα στις επιδόσεις με 95άρα και 100στάρα βενζίνη της ίδιας εταιρείας δεν παρατηρήσαμε καμία ουσιαστική διαφορά σύμφωνα με τις μετρήσεις μας και αυτό είναι λογικό βάσει της θεωρίας. Η ισχύς ενός κινητήρα εξαρτάται άμεσα από την σχέση συμπίεσής του που δεν θα αλλάξει, ότι καύσιμο και να του βάλουμε.

    Ακόμα και αν βάλεις 95άρα σε ένα σύγχρονο μοτέρ που θέλει 100άρα, αυτό θα προσαρμοστεί για να μη «βαρέσει πειράκια» μειώνοντας φυσικά την απόδοσή του. Φυσικά για το αντίστροφο ούτε λόγος. Δηλαδή αν σε μοτέρ που χρειάζεται 95άρα εσύ βάλεις 100άρα δε θα έχεις καλύτερη απόδοση, αλλά ίσως καλύτερη λειτουργία.Η 100στάρα περιέχει χρήσιμα πρόσθετα

    Η επιλογή 100αρας έχει νόημα όταν χρησιμοποιείται σε αυτοκίνητα που είτε τη χρειάζονται είτε μπορούν να την αξιοποιήσουν
    . Από την άλλη, οι εταιρείες πετρελαιοειδών υπόσχονται πως οι 100άρες βενζίνες περιέχουν «καθαριστικά» και «βελτιωτικά» πρόσθετα προς όφελος του κινητήρα. Αυτό το στοιχείο δεν είναι άμεσα μετρήσιμο και δεν μπορεί να αποδειχθεί στα πλαίσια μια βραχυπρόθεσμης δοκιμής.

    Με αναγωγή στα 15.000 χλμ. το χρόνο, που κανει κατά μέσο όρο ένα αυτοκίνητο τον χρόνο, στην Ελλάδα, το επιπλέον κόστος για 100άρα βενζίνη είναι περίπου 250 ευρώ παραπάνω τον χρόνο (252 για την ακρίβεια).
    Η δοκιμή μας δεν έδειξε διαφορά στις επιδόσεις ή την κατανάλωση από την χρήση βενζίνης 95 ή 100 οκτανίων. Οι εταιρείες βέβαια διαφημίζουν ότι οι 100άρες βενζίνες τους έχουν ποιοτικά χαρακτηριστικά και ειδικά πρόσθετα για να προστατεύουν και να δίνουν μακροζωία στον κινητήρα.''

    απο τους περισοτερους μηχανικους αλλα και ιδιοκτητες bmw ιδιου κινητηρα με τον δικο μου εχω ακουσει οτι πρεπει να βαζω 100αρα γιατι οι αλλες ειναι νερακι.βεβαια σε συζητηση που ειχα τωρα με εναν υπευθυνο συνεργιου αντιπροσωπειας μου ειπε οτι ναι μεν οι βενζινες ειναι χαλια αλλα αυτος δεν δινει χρηματα για παραπανω απο 95 στο δικο του.
    μου ειπε και μια ειδηση οσον αφορα τα μπεκ αυτου του κινητηρα οτι αφορα το 20% που κυκλοφορουν στην μεσογειο,καθολου μικρος ο αριθμος και ενα απο αυτα ειναι το δικο μου.τα υπολοιπα δεν εχουν μαθει ακομα μετα τοσα χρονια γιατι δνε βγαζουν προβλημα στα μπεκ παροτι ιδιος κινητηρας..προφανως δεν εχει να κανει με τα καυσιμα τοτε γιαυτο ειπε οτι ειπε.

    επισης εχω διαβασει ολο και περισοτερες γνωμες ειδικων σε ολο τον κοσμο που λενε οτι κινητηρες με υψηλη συμπιεση πρεπει να βαζουν 100 οκτανιων αλλιως δεν θα λειτουργει σωστα και θα εχει θεμα με πειρακια.το λενε ξανα κια σαυτο το αρθρο πιο πανω:

    '' Τα οκτάνια δεν βελτιώνουν το πόσο καλή για την δύναμη είναι μια βενζίνη, αλλά πόσο δύσκολα αυταναφλέγεται. Όσο υψηλότερος είναι ο αριθμός των οκτανίων, τόσο μεγαλύτερη είναι και η πίεση που μπορεί να δεχτεί το καύσιμο μείγμα πριν ο κινητήρας «βαρέσει πειράκια», μια δύσκολη στη διάρκεια του χρόνου κατάσταση για τον κινητήρα.''

    εγω αυτο μπορω να το επιβεβαιωσω..τωρα για τις επιδοσεις εμενα δεν με ενδιαφερει και πολυ αλλα με αυτην την δοκιμη αποδεικνυεται οτι καταριπτεται ενας μυθος και οτι μαλλον προκειται για πλασιμπο αποτελεσμα.

  11. The Following 3 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (19-04-23), Ptboul (21-03-23), skaros (22-03-23)

  12. #379
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    150
    Thanked
    176
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παίδες είναι επιστημονικό γεγονός και δεν χρειάζεται κανένα άρθρο, η βενζίνη με περισσότερα οκτάνια μπορεί να αναφλεγεί πιο κοντά στο TDC άρα αυξάνει την απόδοση της μηχανής, ΑΝ η μηχανή έχει σχεδιαστεί / προγραμματιστεί να αποδίδει καλύτερα. Αυτό το βλέπετε σε αυτοκίνητα με μηχανές υψηλής απόδοσης, όπου η απόδοση του κινητήρα αναφέρει ταυτόχρονα και τα οκτάνια βενζίνης με την οποία έγινε η μέτρηση. Κοινώς, σε 8βαλβιδο 1400αρι, δεν θα κάνει καμία διαφορά στην απόδοση, αλλά σε υψηλής συμπίεσης, μεταβλητού χρονισμού και -συνήθως- υψηλής απόδοσης κινητήρες, κάνει διαφορά και μάλιστα μεγάλη, ως προς το αν μπορεί να αποδώσει πραγματικά αυτά που μπορεί με την βέλτιστη βενζίνη. Αυτό υποθέτω θέλει να πει και το άρθρο, αλλά το λέει στο περίπου και όχι ακριβώς όπως θα έπρεπε (πιθανώς για να δικαιολογήσει το "άχρηστα τα οκτάνια")...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 23-03-23 στις 15:01

  13. The Following 2 Users Say Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (19-04-23), Ptboul (23-03-23)

  14. #380
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τωρα αυτο δεν ξερω αν ηθελα να το μεταφερω. σε σχετικο προβλημα που εχω , θα γραψω , ενας επισκευαστης εξιδικευμενου εδω που κανει και μαζι επισκευη και σε αλλη γνωστη πιο ακριβη σπορ μαρκα, μου συστησε να μην βαζω σελ γιατι εχει πολυ μολυβδο.εχουν οι αμολυβδες ,μολυβδο????

Σελίδα 38 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 2836373839 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP