Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 47 από 47

Θέμα: F25 X3 Official release

  1. #41
    Εγγραφή
    13-05-10
    Περιοχή
    Moschato-Athens
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    71
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αλλά αν ενδιαφέρεσαι ν' αγοράσεις αυτοκίνητο, πουλάω την 2λιτρη-4κίνητη Passatα μου! Έτσι για να το ξέρεις...

  2. #42
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eξωτερικά δε μου λέι τίποτα απολύτως. Σίγουρα είναι ομορφότερο από τη νεκροφόρα-glk (όπως και ΟΛΑ τα suv της αγοράς πλην actyon) και ίσως λίγο πιο κομψό πίσω από το καλό q5. Μέχρι εκεί.
    Η προηγούμενη Χ3 fl μου φαινόταν πιο καθαρόαιμο αυτοκίνητο, σε αντίθεση με αυτό.
    Μέσα πάλι είναι ωραίο, αλλά και ο ανταγωνισμός (το audi βασικά) επίσης.

    Όλα λοιπόν θα κριθούν στην τιμή και κάπως στις off road δυνατότητες (αφού μιλάμε για τετρακίνητο όχημα ελεύθερου χρόνου), εκεί που συνήθως τα bmw suv υστερούν έντονα έναντι του ανταγωνισμού (βλέπε Χ5, πρώην Χ3, Χ1) και δε βλέπω σε κανέναν από τους δύο αυτούς τομείς η Χ3 να έχει πλεονέκτημα.
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  3. #43
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eξωτερικά δε μου λέι τίποτα απολύτως. Σίγουρα είναι ομορφότερο από τη νεκροφόρα-glk (όπως και ΟΛΑ τα suv της αγοράς πλην actyon) και ίσως λίγο πιο κομψό πίσω από το καλό q5. Μέχρι εκεί.
    Η προηγούμενη Χ3 fl μου φαινόταν πιο καθαρόαιμο αυτοκίνητο, σε αντίθεση με αυτό.
    Μέσα πάλι είναι ωραίο, αλλά και ο ανταγωνισμός (το audi βασικά) επίσης.

    Όλα λοιπόν θα κριθούν στην τιμή και κάπως στις off road δυνατότητες (αφού μιλάμε για τετρακίνητο όχημα ελεύθερου χρόνου), εκεί που συνήθως τα bmw suv υστερούν έντονα έναντι του ανταγωνισμού (βλέπε Χ5, πρώην Χ3, Χ1) και δε βλέπω σε κανέναν από τους δύο αυτούς τομείς η Χ3 να έχει πλεονέκτημα.
    Σωστος!!!
    Πιστευω οτι σε σχεση τιμης-συνολικης εικονας το Q5 ειδικα για τα ελληνικα δεδομενα ειναι μαλλον καλυτερο...

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  4. #44
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστος!!!
    Πιστευω οτι σε σχεση τιμης-συνολικης εικονας το Q5 ειδικα για τα ελληνικα δεδομενα ειναι μαλλον καλυτερο...
    Αφου βρε εισαι βιρτουοζος στα bmw γιατι κανεις ερωτησεις!!!χαχαχαχα
    Τα ειπαμε και την αλλη φορα η μαμα εταιρεια αν δεν αλαξει τροπο σκεψης.... δυσκολα...
    Οσο μιας και αναφερθηκε μια "οπτικη γωνια"αρκετα σημαντικη που καθοριζει προτεραιοτητες ειναι και το value for money και εκει και οι δυο ειναι ψιλοχαλια...
    Ας ειχε το Q5 μερικα χιλιαρικα πιο κατω και θα σου λεγα εγω αν ξαναπωλουσε ποτε η bmw suv αλλα και οι αλλες "premium" ή μισοpremium εταιρειες...

    υγ. καλομελετα και δεν ειναι μακρια η ωρα που και σε αυτη τη κατηγορια θα υπαρχουν αξιοπρεπεις επιδοσεις-χωροι με μικροτερα κυβικα και οτι αυτο συνεπαγει!!!

  5. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    katsaraios (18-08-10)

  6. #45
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Βασικός Εξοπλισμός νέας BMW X3.
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  7. #46
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ το έκανα βόλτα πριν μερικές μέρες.

    Όμορφο είναι, ωραίο εσωτερικό, καλούς χώρους έχει.
    Από οδήγηση.... εντάξει δεν μου άρεσε καθόλου.
    Άχαρο, άχρωμο, ένα απλό αμάξι για να πηγαίνεις από το σημείο Α στο Β.
    Δίλιτρο ντίζελ οδήγησα, ΤΑΦΟΣ. Πιο αργό και από την καθυστέρηση.

    Το προηγούμενο Χ3 ήταν πιο "ζωντανό" στην οδήγηση.

  8. #47
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Jorgos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κύλιση περίπου ίδια, ούτε τρίζει, ούτε κουνάει (περισσότερο), αλλά εννοείται ότι καίει άντερα! (λόγω turbo), απλά, θα σου πω γιατί τα έχω οδηγήσει & τα δύο (2λιτρα), αλλά πάντα επι προσωπικού...

    α) Έλικας!
    β) Τιμόνι (είναι & 3άκτινο... χαχα)
    γ) Σύστημα διεύθυνσης (γενικότερα)
    δ) Κράτημα
    ε) Εκτός δρόμου δυνατότητες (καλύτερες αναλογίες μπρος/πίσω, λάστιχα...)
    ζ) Εσωτερική ατμόσφαιρα & εξωτερική ορατότητα
    η) Οικονομικότερα service, ανταλλακτικά, αξεσουάρ, κλπ...
    θ) Τιμή, μη λαμβάνοντας όμως υπόψη την διαφορά των κινητήρων (ατμόσφαιρα - turbo)
    ι) Ατμοσφαιρικός κινητήρας γιατί δεν πολυσυμπαθώ τους turbo, παρά μόνο στους diesel (κι αν χαλάσει...?) Προτιμώ τα κυβικά γι' αυτό αν είχα την οικονομική διαφορά θα έπαιρνα 2.5 ή 3.0...
    'Εχω οδηγήσει και εγώ το Q5 2lt turbo.
    Πολύ καλύτερο από το Χ3.

    Η δική μου άποψη γι'αυτά που αναφέρεις
    α. οκ, εμένα δεν με πληρώνει η bmw, εγώ πληρώνω οπότε προτέρημα δεν είναι
    β. το Q5 είχε πιο καλό τιμόνι με διαφορά. Στο Χ3 ένιωθα πως στρίβει με τα μάτια. Το τιμόνι αδιάφορο τελείως !
    γ. βλέπε β, μαύρο χάλι το Χ3, εκτός αν πρέπει να του βάλεις καμμία KW clubsport ανάρτηση και να το καμπερώσεις για να έχει αίσθηση...
    δ. βλέπε β και γ. Ενεργοποίησα το DSC στο Χ3 στην Ελβετία, ΕΛΕΟΣ ούτε του CSL δεν ενεργοποιείται αν δεν το βιάσεις
    ε. πάω πάσο. Νομίζω ότι όντως το Χ3 πάει πιο καλά εκτός, δεν νομίζω ότι κάποιος παίρνει τέτοιο αμάξι να το βάλει στο γκαλντερίμι όμως...
    ζ. Q5 μακράν
    η. εδώ είναι all-inclusive οπότε δεν έχει διαφορά
    θ. άστοχη σύγκριση
    ι.

    Κάτι άλλο να πω.
    Τα 5.9 λτ/100χλμ. απλά δεν ισχύουν. Πήγα βόλτα επαρχιακό 70-90 χλμ/ώρα και έκαιγε 8.5 λίτρα... όσο και το 325 δηλαδή.

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP