Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: Επιλογή μηχανής

  1. #21
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    και ανεβάζαμε τον πρώτο μας έρωτα και αισθανόμασταν βασιλιάδες στην Βεΐκου, και και και..
    ρε συ Πανο....με αγγιξε πολυ αυτο...τι στο καλο?στο διπλα μηχανακι ησουν? (Βεικου...και ποτακι στην ΤRE?)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο δικυκλισμος ειναι κατι το μαγικο αλλα χρειαζεται σεβασμο και γνωση των οριων...
    Ακριβως!
    Το να πας σε ενα μεγαλο μηχανακι απο το πουθενα ειναι σα να μην εχεις παει ουτε πρωτη ταξη δημοτικου και να σε βαλω να παρακολουθησεις μια διαλεξη ενος λεκτορα σε ενα πανεπιστημιο και βασει αυτον που ακουσες να γραψεις διαγωνισμα....σε καθε λαθος ομως να σου κοβουν και ενα χερι,ποδι ,κεφαλι....

    Δεν μπορει να ξεκινησει απο χιλιαρι με τιποτα.Ουτε καν απο 600 supersport...
    Αληθεια εχει καθολου επιγνωση του τι σημαινει μοτοσυκλετα???
    Και παλι συγνωμη αν γινομαι σκληρος αλλα με 13 χρονια εμπειριας μεγαλης μηχανης και εχοντας θαψει τρεις φιλους μου εχω το θρασος να ειμαι απολυτος.
    Στα λεω με οσο πιο φιλικο και εγκαρδιο τροπο μπορω.
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  2. The Following 4 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    joseph (14-07-10), liakos (14-07-10), Nino (14-07-10), Ptboul (14-07-10)

  3. #22
    Εγγραφή
    07-07-10
    Περιοχή
    halkida
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    761
    Thanked
    761
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    γνωμη μου παντα ειναι να ξεκινας οχι με στριτ μηχανακι...αλλα με μηχανακι μα καρατιμονα που την λενε καποιοι...δηλαδη με ισιο τιμονι...τωρα τα ποσα αλογα θα ειναι ειναι στο μυαλο ου καθενα...αυτο που ισχυει ειναι κατα την γνωμη μου παντα να ειναι ιαπωνας(εγω σχεδον παντα ευρωπαικη οδηγουσα και οδηγω)και οτι δεν υπαρχει κανενας που δεν εχει εστω και μια πτωση....σωστο ρουχο...σωστο κρανος ...σωστα γαντια ....και φουλ αισθηση ελευθεριας...

  4. The Following User Says Thank You to halkida116mpack For This Useful Post:

    liakos (14-07-10)

  5. #23
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    256
    Thanked
    140
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Oφείλω να δηλώσω πως με όλους σας συμφωνώ και εκτιμώ ιδιαίτερα την ειλικρίνεια σας και την σοβαρότητα που δίνεται στο θέμα που ανάρτησα. Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που διαθέτεται για να γίνει αυτή η ενημέρωση και οποιαδήποτε άλλη άποψη το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να βοηθήσει στην καλύτερη δυνατή επιλογή μηχανής για έναν αρχάριο. Πραγματικά με εκπλλήσει ευχάριστα το κλίμα σε αυτό το φόρουμ και ελπίζω να συνεχιστεί έτσι. Κανενός επίσης η άποψη δεν είναι σκληρή.

    Τα μέχρι τώρα δικά μου συμπεράσματα από αυτή τη συζήτηση είναι ότι το 1000 οποιουδήποτε είδους αποκλείεται και καλό είναι να ξεκινήσει κανείς από πολύ χαμηλότερα κυβικά (με κάποια όχι supersport μηχανή) και να κτήσει από εκεί και πέρα τη μοτοσυκλετιστική του πορεία.

  6. The Following 2 Users Say Thank You to liakos For This Useful Post:

    Nino (14-07-10), Ptboul (15-07-10)

  7. #24
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Xαιρομαι που δεν πηρες στραβα το απολυτο υφος μου.Μιλοντας παντα για τα γραφομενα μου.
    Ειμαι πολυ καθετος σε τετοια θεματα και γινομαι εκνευριστικα αυστηρος στο θεμα μοτοσυκλετα-κρανος-μουφαν-γαντια-μποτες ΧΕΙΜΩΝΑ-ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!!!!.
    Προσπαθησε να αλλαξεις λιγο το σκεπτικο του αδερφου σου.Ας κανει μια σωστη αρχη για να μπορεσουμε να τον καλοσορισουμε στον θαυμαστο κοσμο των δυο τροχων.
    Θα το ξαναπω και δε θα κουραστω να το λεω.Τα μηχανακια δεν ειναι γκατζετακια ουτε ενα μεταφορικο μεσο για να κανεις τη δουλεια σου η την πλακα σου.
    Τα μηχανακια ειναι σχολειο ολοκληρο με δυσκολα μαθηματα και παρα πολλες ταξεις.
    Προσοχη λοιπον!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  8. The Following 3 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    liakos (14-07-10), nikos1400 (15-07-10), Nino (14-07-10)

  9. #25
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    VOULA
    Μηνύματα
    1.898
    Thanked
    5249
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γεια σου Λιακο.
    Σχετικα με το θεμα του αδερφου σου θα ελεγα πως αν βρεθει σε μια σχολη ασφαλους αλλα και γρηγορης οδηγησης στη Γερμανια και οδηγησει τη μοτο που του προτεινεις σε πιστα με εκπαιδευτη και πρωτον : οι γερμανοι του επιτρεψουν να την οδηγησει απο τη στιγμη που προκειται για καποιον εντελως αρχαριο και δευτερον : αφου τηρηθει η πρωτη προυποθεση , τα καταφερει, τοτε δε νομιζω οτι θα εχει το παραμικρο προβλημα να τη χαρει σε περιβαλλον με ελεγχομενες συνθηκες και πανω απ ολα με μεγαλη ασφαλεια.
    Η εξικειωση ομως σε μια πιστα σε καμια περιπτωση δε συνεπαγεται οτι μπορουμε να βγουμε στο δρομο και να οδηγησουμε με την ιδια ανεση και ασφαλεια.
    Εκει απαιτειται εμπειρια οδηγησης μεγαλης μοτοσυκλεττας σε συνθηκες δρομου, η ζουγκλας καλυτερα, ωπου κυριολεκτικα δεν ξερεις απο που θα σου ερθει ακομα και αν οδηγας σε γερμανικο δρομο.
    Και το χειροτερο ειναι οτι στο δρομο ακομα και αν δε θες.... αν εχεις το γκαζι θα το ανοιξεις .Και εκει ειναι που εγκυμονουν πολλοι κινδυνοι μιας και τετοια χιλιαρια μαζευουν τρελλα χιλιομετρα σε ελαχιστες αποστασεις και αν δεν εχεις την απαιτουμενη εμπειρια ευκολα βρισκεσαι σε κατασταση πανικου .
    Αν ειμουν ο αδερφος σου και ξεκιναγα τωρα το μοτοσυκλεττιστικο μου ταξιδι θα επαιρνα ενα naked οχι πανω απο 600 cc που διαθετει σουπερ μοτερ, φρενα, αναρτηση, ιδανικη θεση οδηγησης , κινειται ανετα σε πολη, εθνικη οδο αλλα και σε πιστα και σιγα σιγα θ'ανεβαινα σε μεγαλυτερα κυβικα.(οχι βεβαια οτι και αυτα δεν ειναι πολυ γρηγορα αλλα σιγουρα ποιο αργα απο τα τερατα των 1000).

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Nikos For This Useful Post:

    liakos (14-07-10), z3 2.2 (15-07-10)

  11. #26
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ...και εκτος απο αυτα που ειπανε τα παιδια, ειναι περιπου σαν να λες
    "βγαζω τωρα το διπλωμα, ειναι καλο το ΧΧΧΧ για πρωτο αυτοκινητο? "
    Οπου ΧΧΧΧ βαζεις το supercar της επιλογης σου, στα 600 αλογα ας πουμε.
    Αυτο μεγενθυμενο επι δεν-ξερω-πόσο , στο θεμα κινδυνου σωματικης βλαβης απο ατυχημα.

    Το s1000rr θεωρειται ισως το κορυφαιο σημερα 1000αρι ευρειας παραγωγης.
    Το γκαζι ειναι γλυκο, και θελει αυτοσυγκρατηση και πειρα.

    Φιλικα παντα.
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  12. The Following User Says Thank You to nikos1400 For This Useful Post:

    liakos (16-07-10)

  13. #27
    Εγγραφή
    20-03-10
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.727
    Thanked
    2862
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    αν ειναι τοσο απειρος τοτε ενα suzuki V-strom 650 ειναι καλο σχολειο. και φιλικο και οχι και τοσο ψοφιο...
    Μη τα συζητας αδερφε...

  14. The Following User Says Thank You to Tsakirakos For This Useful Post:

    liakos (16-07-10)

  15. #28
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Βολος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    855
    Thanked
    550
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στα θεματα ασφαλειας - κυβικων συμφωνω με τους προλαλησαντες. Ειναι υπερβολη - αυτοκτονια τα 1000 cc για αρχαριο - ασχετο. Τα SS σε ταξιδι εθνικων οδων ειναι ψιλοβολικα, αλλα στην πολη και σε κλειστο ορεινο δυκτιο τουλαχιστον ενοχλητικα. Εξοπλισμος ΠΑΝΤΑ, χειμωνα - καλοκαιρι, οπως γραφτηκε. Η ασφαλτος ειναι παντα πιο ζεστη και γδερνει ασχημα.

    Τωρα, το συγκεκριμενο μοτορι εχει κανα δυο σοβαρα θεματακια αξιοπιστιας.
    Στην Ελλαδα εχει κολλησει το 10% οσων πουληθηκαν !!! Επισημα δεν εχουμε θυματα και η αντιπροσωπεια, χωρις δευτερη κουβεντα, αλλαζει κινητηρα, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΚΙΧ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
    Δευτερο θεμα που εχει αναφερθει, πιο περιορισμενο ομως, ειναι οτι μενει απο μπροστινο φρενο, ετσι ξαφνικα !!!!! Τερματιζει η μανετα αλλα δεν υπαρχει ιχνος επιβραδυνσης. Σβηνεις μοτερ ξαναναβεις και ολα ΟΚ. Καπου τα πολλα ηλεκτρονικα - υποβοηθησεις - αισθητηρες τα παιζουν,κατι σαν τη μπλε οθονη του θανατου των Windows.

  16. The Following User Says Thank You to nfot For This Useful Post:

    liakos (16-07-10)

  17. #29
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τερματιζει η μανετα αλλα δεν υπαρχει ιχνος επιβραδυνσης.
    .....ωωωω ρε πο@στη μου.....τι λες τωρα!!!!!!!!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  18. #30
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων

    και εχοντας θαψει τρεις φιλους μου εχω το θρασος να ειμαι απολυτος.

    Δημήτρη, αυτό ήταν πολύ σκληρό.

    Εγώ για τον ίδιο λόγο (αλλά ευτυχώς όχι σε γνωστό / φίλο), αλλά και επειδή η γυναίκα μου έμεινε έγκυος στο πρώτο μας παιδί, κατέβηκα από τις μηχανές πριν 9 χρόνια. Δεν έφτασα πολύ ψηλά σε κυβικά...μετά από πολλά χρόνια με παπάκια, αποφοίτησα πάνω στο Super Four 400 Type R. Για μένα (και αμέσως μετά το FX125) ήταν Α Ε Ρ Ο Π Λ Α Ν Ο και υπεραρκετό για τα γούστα μου και τους δρόμους μας.

    Επίσης ύστερα από μάρτυρας αρκετών 'άσχημων' ατυχημάτων και σε συνδυασμό με την απόφασή μου να ξεκινήσω καινούρια οικογένεια, το πούλησα και υποσχέθηκα στον εαυτό μου να αποθαρύνω τα παιδιά μου σε πιθανή μελλοντική τους επιθυμία να ανέβουν σε δίκυκλο.

    Και η δική μου συμβουλή για τον αδερφό του φίλου μας είναι η ίδια με τους προλαλήσαντες. Είναι μέγα λάθος αν πάει σε 1000άρι. Ο Δημήτρης πιο πάνω δεν μπορούσε να τα γράψει πιο όμορφα, όντως και πολύ έμπειρος. Θα σου πρότεινα φίλε Λιάκο να βάλεις τον αδερφό σου να διαβάσει αυτό το θρεντ, πριν πάρει την οποιαδήποτε απόφαση.

  19. The Following User Says Thank You to Monsta For This Useful Post:

    liakos (16-07-10)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP