Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Αναβάθμιση turbo σε Ν54

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μου άνοιξε η όρεξη αλλά με πρόλαβε ο κλέφτης.....

  2. #12
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χεχε και εμένα μου άνοιξε η όρεξη... αλλά με πρόλαβε η κρίση και το ΔΝΤ χαχαχαχα

  3. #13
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    521
    Thanked
    400
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στρατο πολυ ενδιαφερον αρθρο...και ξερω οτι το εγραψες καθαρα για εγκυκλοπεδικους λογους......Εσενα σιγουρα δεν σε ενδιαφερει μια τετοια αναβαθμιση...
    Σοβαρα τωρα φιλε καλο θα ηταν να την αποφυγεις,τουλαχιστον για την ωρα...ασε να περασουν 1-2 χρονακια,οι τρελλοι απο την αλλη ακρη του ατλαντικου να κανουν πασα μοντιφα μονο η διμπο τουρμπινη και να γραψουν μερικες χιλιαδες μιλια...τοτε θα δουμε τι αντοχες εχουν τα εκ των εσω του μοτερ,ωστε να συμπερανουμε αν αξιζει να γινει κατι τετοιο,χωρις καταστροφη της αξιοπιστιας του κινητηρα...Παντως αν σωνει και καλα θες να κανεις κατι,η γνωμη μου ειναι ΜΟΝΟ διμποτουρμπινο με απλως μεγαλυτερες κρυες μεριες στα τουρμπο (εισαγωγη)...αν μεγαλωσεις τις ζεστες μεριες,μπλεκεις σε αλλα χωραφια και αλλαζει πολυ το στροφαρισμα και το λαγκ απο χαμηλα...Εχω δοκιμασει πολλα σετ τουρμπινες και ειμαι στη διαθεση σου να σε βοηθησω με τα + και τα - απο τον καθε συνδυασμο...Οτι θες μου λες...
    Understeer is when you hit the wall with the front of the car
    Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.
    Horsepower is how fast you hit the wall,
    Torque is how far you take the wall with you.

  4. The Following User Says Thank You to skandalis447 For This Useful Post:

    stratos (13-07-10)

  5. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.119
    Thanked
    12691
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VanVIC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ μετά απ'ολα αυτα καταλαβαίνω οτι ο Στράτος ετοιμάζεται να γίνει Στρατοδίκης...

    Κάπου εδώ όμως, το χέρι αρχίζει να μπαίνει βαθιά στην τσέπη γι΄'αυτό (ειδικά στους καιρούς που ζούμε) χρειάζεται και σύνεση (look who's talking now!)

    Ευχομαι να πάνε όλα όπως τα ονειρευεσαι και να χαρείς το "ταξίδι".
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Βαγγέλη ένα τέτοιο project θα στοίχιζε περίπου 4500 τα turbo + 500 ελάχιστα για τοποθέτηση + 2000 ελάχιστα για φρένα + 2000 για ανάρτηση ρυθμιζόμενη με τοποθέτηση και ευθυγράμμιση + 2000 ελάχιστα για φτιαχτή εξάτμιση και όχι επώνυμη άρα κοντά στα 11.000 euro για να γίνει κάτι ολοκληρωμένο...
    Μήπως ξέχασες και κανα 3χίλιαρο για πιστόνια και μπιέλες ?
    Τέτοια αναβάθμιση χωρίς πιο ανθεκτικά εντόσθια γίνεται ?

    Είμαι πάντως σίγουρος οτι σε τρώει ο κ@λος σου (με την καλή έννοια) οπότε θα δούμε "πολλά" απο σένα.
    Αϊντε !

  6. #15
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είπα πως αν γίνει κάτι απο την μεριά μου θα είναι 2 μεγαλήτερες τουρμπίνες και αυτό μόνο αν υπάρχει η ανάλογη ρευστότητα. Βαγγέλη τα αμερικάνια με 2 τούρμπο δνε αλλάζουν εντόσθια. Βέβαια κάποιος Σουηδός το έσπασε το μοτέρ αλλά ήταν και μεγάλος κάφτης, πρίν απο τα τούρμπο το είχε ριμάξει το αυτοκίνητο.

    Αν υπάρχει η επιλογή για δύο προγράμματα μπορείς να δουλεύεις στην ίδια πίεση αλλά με παραπάνω παροχή και να εχεις φυσικά αποτελέσματα, ενώ στο δεύτερο πρόγραμμα με την μεγάλη πίεση να το έχεις για πατήματα.

    Προς το παρόν δεν υπάρχει κάτι που να λέει "δούλεψα, να τα αποτελέσματα, γαζώνει και αξιόπιστα". Συμφωνώ με τον Σκανδάλη πιο πάνω, να αφήσουμε να δούμε τι γίνεται στο εξωτερικό και μετά βλέπουμε

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP