Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 54

Θέμα: Ποιότητα βαφής BMW

  1. #1
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ποιότητα βαφής BMW

    Θα μπορούσα να το ενσωματώσω αυτό εδώ https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=2301 αλλά δεν πρόκειται για οδηγίες ή εκπαιδευτικό σεμινάριο σε θρεντ.

    Απλά ήθελα με αφορμή κάποιων τοπικών βαψιμάτων για Σ Ε Μ Ι Ν Α Ρ Ι Ο (ναι, και βέβαια είμαι περήφανος) που κάναμε πάλι αυτήν την εβδομάδα στο μαγαζί Χαλανδρίου πάνω στην αγαπημένη μας μάρκα να σάς ενημερώσω για το πόσο καλά και ποιοτικά είναι τα βερνίκια 'μας' και γενικά η διαδικασία βαφής που ακολουθείται στο(α) εργοστάσιο(α).

    Το 'δέσιμο' που γίνεται με τα εξίσου άριστης ποιότητας υλικά της PPG που χρησιμοποιούμαι είναι εξωπραγματικό. Με τη καμία δεν μπορείς να διακρίνεις σβήσιμο χρώματος ή βερνικιού. Όσο κι αν το ψάχνεις, όσο εκπαιδευμένο είναι το μάτι σου. Και με εγγυημένη διάρκεια.

    Το ίδιο συμβαίνει και με άλλες γερμανικές μάρκες. Έχουμε επίσης απίστευτα πατήματα (10/10) και αόρατα σβησίματα σε Porsche & Mercedes λόγω πολύ καλής ποιότητας υλικών στα εργοστάσιά τους. Αρκετά καλά (8/10) σε vw group, λόγω χαμηλότερης ποιότητας υλικών. Αποφεύγουμε σα το διάλο το λιβάνι να βάψουμε, γιαπωνέζικα / κορεάτικα αυτοκίνητα....

    Μη ξεχνάτε λοιπόν ότι δεν οδηγείτε κάποιο 'τυχαίο' αυτοκίνητο. Μία BMW, όπως και πολλές άλλες μάρκες, μπορεί να έχουν τα ΄μηχανικά' τους θεματάκια και να έχουν γίνει αρκετά πολύπλοκες, όμως με σωστή συντήρηση τα αυτοκινητάκια μας μπορούν να παραμείνουν σαν καινούρια για πολλά πολλά χρόνια.

    Εκπτώσεις στη ποιότητα προσωπικά ΔΕΝ βλέπω σε κανένα από τα καινούρια μοντέλα της BMW. Σε αντίθεση με Audi για παράδειγμα. Για πηγαίνετε να δείτε το διακόπτη φωτών σε καινούριο Α4 / Α5 και μετά κάντε μια σύγκριση με τον αντίστοιχο μιας Ε9Χ. Κι άλλα πολλά παραδείγματα σε εσωτερικά μέρη από Audi, που θέλουν (τρομάρα τους) να λέγονται και upper class german cars....

    Α και μη ξεχνάτε !!! Το χρωματάκι στα αυτοκινητάκια μας μπορεί με τη σωστή συντήρηση να παραμείνει σαν καινούριο για πάααααρα πολλά χρόνια. Επαναβαφή κάποτε ???? Τι είναι αυτό ??? Ίσως σε κάποιο ....γιαπωνέζικο.

    Είναι πολλοί οι ανταγωνιστές που θα ζήλευαν να έχουν τη ποιότητα βαφής μιας BMW !!!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Pakistan
    Μηνύματα
    326
    Thanked
    175
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η συνεχεια του εργοστασιου ειναι η δουλεια σου και αξιζουν δαφνες πραγματικα
    Τι γινεται ομως με τα ξαναβαμμενα κομματια και ας πουμε για τα ε9χ που η αφη του χρωματος ειναι εντονη σαν φλουδα πρτοκαλιου
    Εκτος και αν δεν εχει καμια σχεση
    Εχει διαφορα το τοπικο σε ενα ξαναβαμμενο κομματι?

  3. #3
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο 5555 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συνεχεια του εργοστασιου ειναι η δουλεια σου και αξιζουν δαφνες πραγματικα
    Τι γινεται ομως με τα ξαναβαμμενα κομματια και ας πουμε για τα ε9χ που η αφη του χρωματος ειναι εντονη σαν φλουδα πρτοκαλιου
    Εκτος και αν δεν εχει καμια σχεση
    Εχει διαφορα το τοπικο σε ενα ξαναβαμμενο κομματι?
    Τα ξαναβαμμένα κομμάτια είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο.

    Τα ξαναβαμμένα κομμάτια είναι ένας μεγάλος πονοκέφαλος.

    Και αυτό γιατί στην αγορά κυκλοφορούν οι σωστοί και οι μη σωστοί επαγγελματίες και στα υλικά το ίδιο. Τα χουμε ξαναπεί.

    Στα 'δικά μου' ξαναβαμμένα κομμάτια τουλάχιστον μπορώ να πω με σιγουριά ότι ο 'επόμενος' δεν θα έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Επίσης σε ξαναβαμμένο κομμάτι το τοπικό είναι σα να ρίχνεις ζάρια...

    Όσο για τη φλούδα πορτοκαλιού, το έχω ξαναγράψει, ότι αυτό είναι απόλυτα φισιολογικό. Κοιτάχτε κάνα κορεάτικο / γιαπονέζικο 'πορτοκάλι' και τα ξαναλέμε. Η ακόμα και κανένα Μερσεντέ.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Συγνωμη, αλλα θα ηθελα να παρατηρησω εδω, οτι τουλαχιστον στις λεπτομερειες που πιανει το ματι, τα τελευταια μοντελα της βαυαρικης εταιρειας ειναι πολυ χειροτερα απο αυτα των εταιρειων που αναφερονται.
    Δεν γνωριζω το λογο. Εχω ακουσει διαφορα περι χρωματων νερου και αλλα πολλα.
    Αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι τα bmw σημερα εχουν ενα μπιμπικι παναγία βόηθα. Μπορει να ειναι ομοιομορφο, αλλα χτυπαει παρα πολυ εντονα.
    Παλιοτερα εβλεπα κατι τετοιες δουλειες βαφεων και ελεγα μακρυα απο εμας.
    Εχω τσακωθει με το φανοποιο μου, και τον εχω αναγκασει να μου ξαναβαψει κομματι για πολυ λιγοτερο μπιμπικι.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλή ποιότητα, οκ, αλλά γιατί στο m3 μου γίνονται τόσο εύκολα stone chips?

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Pakistan
    Μηνύματα
    326
    Thanked
    175
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γιατι οταν θες να τους σουβλισεις τους πας κωλοφεραντζα

  7. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κωστα εγω που στερουμε των γνωσεων και της εξειδικευσης αλλα και το εμπειρο ματι του ειδικου...τουλαχιστον οσον αφορα και μονο το δικο μου αυτοκινητο (χ3 μαυρο) δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα της βαφης του.
    Και μονο να το αγγιξεις κανει αραχνες...

  8. #8
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγνωμη, αλλα θα ηθελα να παρατηρησω εδω, οτι τουλαχιστον στις λεπτομερειες που πιανει το ματι, τα τελευταια μοντελα της βαυαρικης εταιρειας ειναι πολυ χειροτερα απο αυτα των εταιρειων που αναφερονται.
    Δεν γνωριζω το λογο. Εχω ακουσει διαφορα περι χρωματων νερου και αλλα πολλα.
    Αυτο που βλεπω ομως ειναι οτι τα bmw σημερα εχουν ενα μπιμπικι παναγία βόηθα. Μπορει να ειναι ομοιομορφο, αλλα χτυπαει παρα πολυ εντονα.
    Παλιοτερα εβλεπα κατι τετοιες δουλειες βαφεων και ελεγα μακρυα απο εμας.
    Εχω τσακωθει με το φανοποιο μου, και τον εχω αναγκασει να μου ξαναβαψει κομματι για πολυ λιγοτερο μπιμπικι.
    Ποιων εταιρειών?

    Μη μπερδεύεσαι. Τα χρώματα ειναι νερού, τα βερνίκια όμως έχουν κανονικά διαλύτες όπως παλιά.

    Τα μπιμπίκια είναι ΑΛΛΟ θέμα. Είναι θέμα καθαρού φούρνου ή όχι. Σε αυτοκίνητο άβαφο από το εργοστάσιο αποκλείεται να είδες μπιμπίκι Μάλλον εννοείς για το φανοποιό σου που χρειάστηκε να στο ξαναβάψει.

    Αυτό δεν έχει να κάνει με τη ποιότητα της εργοστασιακής βαφής όπως καταλαβαίνεις ....

  9. #9
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιων εταιρειών?

    Μη μπερδεύεσαι. Τα χρώματα ειναι νερού, τα βερνίκια όμως έχουν κανονικά διαλύτες όπως παλιά.

    Τα μπιμπίκια είναι ΑΛΛΟ θέμα. Είναι θέμα καθαρού φούρνου ή όχι. Σε αυτοκίνητο άβαφο από το εργοστάσιο αποκλείεται να είδες μπιμπίκι Μάλλον εννοείς για το φανοποιό σου που χρειάστηκε να στο ξαναβάψει.

    Αυτό δεν έχει να κάνει με τη ποιότητα της εργοστασιακής βαφής όπως καταλαβαίνεις ....
    Οχι μιλαω για τα μπιμπικια που εχουν τα αυτοκινητα μεσα στις εκθεσεις.
    Με το φαναποιο μου επειτα απο αρκετες συζητησεις την βρηκαμε την ακρη.
    Λεγοντας μπιμπικι δεν εννοω στιγμα απο κοκκο σκονης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ghost-rider : 01-07-10 στις 22:26

  10. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nino X3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστα εγω που στερουμε των γνωσεων και της εξειδικευσης αλλα και το εμπειρο ματι του ειδικου...τουλαχιστον οσον αφορα και μονο το δικο μου αυτοκινητο (χ3 μαυρο) δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος απο την ποιοτητα της βαφης του.
    Και μονο να το αγγιξεις κανει αραχνες...
    Επίσης και στο δικό μου μαύρο.

    Αλλά εμένα ήταν μεταχειρισμένο, οπότε δε μπορώ να ξέρω τι πέρασε.

    Μην ξεχνάς όμως ότι το μαύρο είναι χρώμα που Ο,ΤΙ και να γίνει πάνω του φαίνεται ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ.

    Κώστα όταν λες << φλούδα πορτοκαλιού >> τι εννοείς;

    Πάντως μεταξύ μας - και άσχετο επί του θέματος - εγώ πλέον δε χαρακτηρίζω ούτε τα BMW σαν upper class.

    Τόσα θέματα έχουν τα 16άρια, τα δίλιτρα και τα ντίζελ που σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση ΔΕΝ δικαιολογούν τα λεφτά τους, ΟΥΤΕ τα λεφτά που ζητάνε οι αντιπροσωπείες για τη συντήρησή τους.- Μακάρι να είχα την σημερινή μηχανολογική αξιοπιστία των Ιαπώνων και έστω δυο κλικ χαμηλότερη ποιότητα βαφής.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to oldcarskickass For This Useful Post:

    BILL007 (01-07-10), Dimzan (01-07-10)

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP