Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ..!!

  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    441
    Thanked
    571
    Rides
    1

    Arrow ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑ ΠΑΝΙΚΟΥ..!!

    Σε εθνικη οδο με καμμια 170-180 Κm, o μπροστινος και στη μεσαια λωριδα οδηγος αναβει αποτομα φλας για να βγει στην αριστερη....παταω αποτομα φρενο και τοτε (ειχα καιρο να το νοιωσω) νοιωθω να πιανουν τα φρενα πολυ παραξενα σαν να ''μπερδευτηκε'' το ABS........ολα αυτα για 1-2 δευτερολεπτα....
    σα να μην ελεγχα το αμαξι δηλαδη..η αλλοιως σα να ''φουσκωσαν'' τα φρενα...

    Υπ'οψιν ειμαι καλα ''στημενος'' και δεν τιθεται θεμα λαστιχα,αναρτησεις,τακακια κτλ....

    Σας εχει τυχει??

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο optostyle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εθνικη οδο με καμμια 170-180 Κm, o μπροστινος και στη μεσαια λωριδα οδηγος αναβει αποτομα φλας για να βγει στην αριστερη....παταω αποτομα φρενο και τοτε (ειχα καιρο να το νοιωσω) νοιωθω να πιανουν τα φρενα πολυ παραξενα σαν να ''μπερδευτηκε'' το ABS........ολα αυτα για 1-2 δευτερολεπτα....
    σα να μην ελεγχα το αμαξι δηλαδη..η αλλοιως σα να ''φουσκωσαν'' τα φρενα...

    Υπ'οψιν ειμαι καλα ''στημενος'' και δεν τιθεται θεμα λαστιχα,αναρτησεις,τακακια κτλ....

    Σας εχει τυχει??
    καλά το λες, θέλεις εξαέρωση... άλλαξε και τα υγρά καλού κακού (αν δεν το έχεις κάνει μέσα στα 3-4 τελευταία χρόνια)

  3. #3
    Εγγραφή
    14-03-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    441
    Thanked
    571
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εξαερωση εχει γινει,,,απλα προβληματιζομαι στην αλλαγη υγρων και ισως να εχεις δικιο γιατι εχω DOT5 ...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο optostyle Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εξαερωση εχει γινει,,,απλα προβληματιζομαι στην αλλαγη υγρων και ισως να εχεις δικιο γιατι εχω DOT5 ...
    DOT5 ε??? Ενδιαφέρον ακούγεται..

    ...ήμουν ψιλο-έτοιμος να το κάνω κι εγώ αλλά με απέτρεψε ο μηχανικός (που είναι και φίλος μου)

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μπορεις να περιγραψεις λιγο πιο αναλυτικα το τι ενιωσες στο αυτοκινητο?
    Περαν αυτου βαλε και λιγο στο μυαλο σου το γεγονος οτι για να πηγαινεις 180αρες σημαινει οτι εχεις να παητησεις φρενο για ωρα,συνεπως τα φρενα σου την ωρα που τα χρειαστικες για τα καλα ηταν....κρυα!!!
    Την εχω πατησει ετσι πολλακις
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    2.756
    Thanked
    1695
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    παιζει ρολο και το οτι οι δαγανες αν για αρκετα χλμ δεν χεριαστει να πατησεις φρενο δυνατα βρισκονται σε αδρανεια δλδ στην ουσια ψιλοκολλανε τα εμβολα και πατωντας αποτομα φρενο βλεπεις οτι ειτε δεν πιανουν καλα ειτε τραβει αριστερα δεξια. στο επομενο φρεναρισμα βλεπεις οτι εχει βελτιωθει η κατασταση και μετα απο 1-2 ακομα πιανουν οπως πρεπει να πιανουν!!!εγω συνηθως οταν φευγω ταξιδι κανω 2-3 δυνατα φρεναρισματα ετσι στο ασχετο να ερθουν οι δαγκανες στα ισα τους για να μην εχω θεμα σε περιπτωση οπως του Κωστα!!!!

  7. The Following 2 Users Say Thank You to gyiama For This Useful Post:

    nikos1400 (28-06-10), optostyle (27-06-10)

  8. #7
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο gyiama Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιζει ρολο και το οτι οι δαγανες αν για αρκετα χλμ δεν χεριαστει να πατησεις φρενο δυνατα βρισκονται σε αδρανεια δλδ στην ουσια ψιλοκολλανε τα εμβολα και πατωντας αποτομα φρενο βλεπεις οτι ειτε δεν πιανουν καλα ειτε τραβει αριστερα δεξια. στο επομενο φρεναρισμα βλεπεις οτι εχει βελτιωθει η κατασταση και μετα απο 1-2 ακομα πιανουν οπως πρεπει να πιανουν!!!εγω συνηθως οταν φευγω ταξιδι κανω 2-3 δυνατα φρεναρισματα ετσι στο ασχετο να ερθουν οι δαγκανες στα ισα τους για να μην εχω θεμα σε περιπτωση οπως του Κωστα!!!!
    Τεχνικα δεν ισχυει κατι τετοιο.
    Αυτη η αισθηση που πειγραφεις ειναι απλα τα κρυα φρενα!
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  9. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν νομίζω να είναι αυτό, αυτό είναι σύνηθες, ο opto μιλάει για κάτι παράξενο, ξεχωριστό, ένα "κενό" στο πεντάλ και μετά να μπαίνει το ABS, εγώ τουλάχιστον έτσι το κατάλαβα.

  10. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    optostyle (27-06-10)

  11. #9
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μάλλον κρύα φρένα. Μου έχει τύχει και εμένα σαν να κάνει 1 τρέμουλο στο πεντάλ για 2 δευτερόλεπτα και μετά να ρίχνει τις άγκυρες. Μάλιστα ενώ ήμουν στην αριστερή στην Αττικη Οδό χρειάστικε να βγώ στην τέρμα δεξιά λωρίδα. Απο τότε μόνο μέχρι 140 όταν έχει έστω και 1 αυτοκίνητο.

    Το DOT 5 δεν παίζει ρόλο. Απλά βράζει πιο αργά όταν πρόκειται για συνθήκες πίστας. Το DOT 4 είναι ιδανικό για χρήση δρόμου

  12. The Following 2 Users Say Thank You to stratos For This Useful Post:

    optostyle (27-06-10), z3 2.2 (27-06-10)

  13. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα, Κρυονέρι
    Μηνύματα
    1.132
    Thanked
    1055
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ναι μου έχει συμβεί, άλλαξα υγρά και δεν ξανάγινε, βέβαια μπορεί να ήταν και τυχαίο.

    Σχετικά με τις δαγκάνες κλπ., όταν έχει να πατηθεί φρένο για αρκετή ώρα φυσικά και τα έμβολα "ηρεμούν" αλλά αυτό συμβαίνει σε όλα και όχι σε ένα, εκτός αν κάποιο έμβολο έχει φθορά και κολλάει με αποτέλεσμα στο ακαριαίο φρενάρισμα να αργεί πιο πολύ να σπρώξει τα τακάκια από τα άλλα και γι αυτό να ένιωσε ο Κώστας αυτό που ένιωσε. Η απόσταση που καλείται να καλύψει το έμβολο όταν είναι σε ηρεμία είναι μόλις μερικά δέκατα του χιλιοστού που σημαίνει ότι αφού τα υγρά είναι ασυμπίεστα δεν μπορεί να υπάρξει καθυστέρηση εκτός και άν τα υγρά είναι πολυκαιρισμένα. Όταν τα υγρά είναι πολυκαιρισμένα αυτό που συμβαίνει είναι να δημιουργούνται μικρές μπίλιες (που δεν φαίνονται με γυμνό μάτι) με οξυγόνο, το οξυγόνο όπως γνωρίζουμε συμπιέζεται άρα παύει να ισχύει ο νόμος ότι τα υγρά είναι ασυμπίεστα και φυσικά μπορεί να συμβεί αυτό που ένιωσε ο Κώστας.

    Με λίγα λόγια αγαπητέ Κώστα αυτό που ένιωσες είναι αρκετό για να πας να αλλάξεις τα υγρά και να τσεκάρεις τσιμουχάκια, ρίξε και μια ματιά στα μαρκούτσια.

  14. The Following User Says Thank You to Stefanos_Cool For This Useful Post:

    optostyle (27-06-10)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP