Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Βαψε τις δαγκανες σου

  1. #1
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Arrow Βαψε τις δαγκανες σου

    Τωρα στις γιορτες αδειουχος κι ολας ειπα να ασχοληθω λιγο με το αυτοκινητο που το ειχα παραμελισει λιγο...

    Ετσι λοιπον ενα απο τα μαστορεματα ηταν να ξαναβαψω τις δαγκανες μου γιατι τις ειχα βαμμενες με απλο σπρεϊ και δεν εγινε σωστα η δουλεια...

    Ετσι λοιπον προμηθευτικα χρωμα αυτοκινητου μονης (γιατι αλλιως στο πρωτο πλυσιμο θα ξεβαφανε) και για σιγουρια ριξαμε και λιγο σκληρηντικο στο χρωμα μονης ωστε να γινει τουρκος!

    Ετσι λοιπον ξεκιναμε....

    Σηκωνουμε το αυτοκινητο με οτι τροπο διαθετουμε ετσι ωστε να αφεραισουμε τις ζαντες...



    Πριν το σηκωσουμε ξεσφιγγουμε τα μπουλονια και μετα σηκωνουμε και τα βγαζουμε τελειως...

    -

  2. #2
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Arrow Post by Nurburgring

    Με την ευκαιρια πλενουμε και τον θολο τις δαγκανες και οτι αλλο βρουμε εκει μεσα τελος παντων...




    Μετα περνουμε την βουρτσα και τριβουμε καλα μεχρι να μεινει μεταλλο...

    -

  3. #3
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Arrow Post by Nurburgring

    Μολις τελειωσουμε με το τριψημο μονωνουμε οτι δεν θελουμε να βαφτει...



    Μολις τελειωσουμε με την μονωση φυσαμε καλα τις δαγκανες ετσι ωστε να φυγουν ολες οι σκονες κλπ.... ξεκιναμε με ενα καλο ασταρι και περναμε 3 χερια αφου το καθε χερι στεγνωσει καλα...

    -

  4. #4
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Arrow Post by Nurburgring

    Τελος μολις στεγνωσει καλα το ασταρι περναμε αλλα τρια χερια με το σπρευ μονης που εχουμε προμηθευτει αφου το καθε χερι στεγνωσει καλα... Μετα βγαζουμε τις μονωσεις και κουμπωνουμε ξανα την ζαντα επανω και τελειωσαμε....



    Μπορουμε επισης να βαψουμε με ιδικα κιτ βαψιματος φρενων με πινελο με σπρεϊ κλπ απλως εγω δεν βρηκα τετοιο κιτ στο χρωμα που ηθελα και ρωτησα τον φανοποιο μου ο οποιος τις εχει βαμμενες χρυσαφι εδω και 7 χρονια χωρις να εχει χαλασει το χρωμα καθολου.... Μου ειπε το μυστικο και το εκανα παρεα με δυνατη φραπεδουμπα το πρωι και πολλες μπυριτσες το απογευμα που τελειωσα...
    -

  5. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    ευχαριστουμε για τον οδηγο σου. πολυ απλος και κατατοπιστικος.

    εγω ακολουθησα βεβαια αλλη διαδικασια πιο πολυπλοκη.
    βγαλσιμο οι δαγκανες, λυσιμο τακακια και τα σχετικα, καλη μονωση στα εμβολα και ακολουθως αμμοβολη και ειδικη βαφη για υψηλες θερμοκρασιες.
    το αποτελεσμα πολυ καλο, αλλα θα το ξανακανω διοτι θελω να αλλαξω το χρωμα...

  6. #6
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Arrow Post by Nurburgring

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sm6 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστουμε για τον οδηγο σου. πολυ απλος και κατατοπιστικος.

    εγω ακολουθησα βεβαια αλλη διαδικασια πιο πολυπλοκη.
    βγαλσιμο οι δαγκανες, λυσιμο τακακια και τα σχετικα, καλη μονωση στα εμβολα και ακολουθως αμμοβολη και ειδικη βαφη για υψηλες θερμοκρασιες.
    το αποτελεσμα πολυ καλο, αλλα θα το ξανακανω διοτι θελω να αλλαξω το χρωμα...
    Πολυ σωστα εκανες αγορι!! Αυτο ειναι οτι πιο σωστο δεν το συζηταω καν!

    Απλα που χρονος τωρα να το λυσω τελειως οποτε και τις εβαψα ετσι...Ειναι πολυ πιο απλο και πολυ πιο ευκολο απλα βαφεις και το τακακι μαζι και τα καλωδια διοτι για να τα μονωσεις σωστα ολα αυτα καληνυχτοπουλος.... +1 παντως!
    -

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    πολυ καλη δουλεια.....μπραβο..
    το εχω κανει ετσι ακριβως σε ολα μου τα αυτοκινητα.
    μονο την μπουμπου αφησα....ειδωμεν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 02-01-10 στις 18:52

  8. #8
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Kορυδαλλος
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    120
    Thanked
    40
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το χρωμα κανει για θερμοκαρασιες αυτο που εβαλες η σε λιγο καιρο θα καει...????

  9. #9
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    -
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    136
    Thanked
    14
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οπως εγραψα και στο θρεντ το πρωτο οποιοδηποτε χρωμα αυτοκινητου μονης κανει για αυτην την δουλεια με εγγυηση ως τωρα 6 χρονια που το εχει κανει ο φανοποιος μου που τις βλεπω κι ολας τοσα χρονια γιατι μαζι πηραμε τα αυτοκινητα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m-power_01 : 01-01-10 στις 20:49
    -

  10. #10
    Εγγραφή
    30-12-09
    Περιοχή
    Salonica . . .
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    5586
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nurburgring Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα στις γιορτες αδειουχος κι ολας ειπα να ασχοληθω λιγο με το αυτοκινητο που το ειχα παραμελισει λιγο...

    Ετσι λοιπον ενα απο τα μαστορεματα ηταν να ξαναβαψω τις δαγκανες μου γιατι τις ειχα βαμμενες με απλο σπρεϊ και δεν εγινε σωστα η δουλεια...

    Ετσι λοιπον προμηθευτικα χρωμα αυτοκινητου μονης (γιατι αλλιως στο πρωτο πλυσιμο θα ξεβαφανε) και για σιγουρια ριξαμε και λιγο σκληρηντικο στο χρωμα μονης ωστε να γινει τουρκος!

    Ετσι λοιπον ξεκιναμε....

    Σηκωνουμε το αυτοκινητο με οτι τροπο διαθετουμε ετσι ωστε να αφεραισουμε τις ζαντες...



    Πριν το σηκωσουμε ξεσφιγγουμε τα μπουλονια και μετα σηκωνουμε και τα βγαζουμε τελειως...



    Συγνωμη για το off topic . . .

    Το αμαξι σου ειναι καμπριο ; ; ;

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP