Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: [Ζ3] Περί μετατροπής....

  1. #21
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τούρμπισε το το μοτεράκι στο Καρρά και μη κάνεις καθόλου μετατροπή. Δεν αξίζει καν τα χρήματα η όλη βαβούρα.

    Με το τουρμπάκι θα πάρεις τη ροπή που σου λείπει και ούτε το 1.9 ή το 2.0 μπορεί να σου δώσει.

  2. #22
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τούρμπισε το το μοτεράκι στο Καρρά και μη κάνεις καθόλου μετατροπή. Δεν αξίζει καν τα χρήματα η όλη βαβούρα.

    Με τα λεφτά που ζητάει ο τύπος κάνεις 3 μετατροπές σε is...

    Κατά τα άλλα η λύση του τούρμπο σε Μ43 είναι δοκιμασμένη και μπορεί να προσφέρει πολλές συγκινήσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Libanner : 30-06-10 στις 23:41

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τα λεφτά που ζητάει ο τύπος κάνεις 3 μετατροπές σε is...

    Κατά τα άλλα η λύση του τούρμπο σε Μ43 είναι δοκιμασμένη και μπορεί να προσφέρει πολλές συγκινήσεις.
    Σίγουρα θα έχει δυνατότερο μοτέρ από οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό 2λιτρο αλλά να υπολογίσει ο φίλος ότι θα διπλασιαστεί η κατανάλωση του μετά το τούρμπισμα αν "παίζει" συχνά πάνω από τις 3000rpm και κάτω από τις 3000 θα πηγαίνει χειρότερα από 1800αρι..... ας με διορθώσουν οι τουρμπάτοι με Μ43 αν κάνω λάθος

  4. #24
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα θα έχει δυνατότερο μοτέρ από οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό 2λιτρο αλλά να υπολογίσει ο φίλος ότι θα διπλασιαστεί η κατανάλωση του μετά το τούρμπισμα αν "παίζει" συχνά πάνω από τις 3000rpm (και κάτω από τις 3000 θα πηγαίνει χειρότερα από 1800αρι)

    Εγώ πάντως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω κάτι τέτοιο το μοτέρ είναι παντού καλύτερο ακόμα και στις χαμηλές στροφές που υπάρχει lag είναι ποιο δυνατό απο πριν.Μέχρι και στην κατανάλωση βλέπεις καταναλώσεις που πριν δε μπορούσες να φανταστείς,απίστευτα χαμηλές,το αμάξι πλέον μπορεί να κινείται χωρίς να ζορίζεται.Αμα το σκίζεις όλα καίνε και πάλι δε νομίζω ότι καίει παραπάνω απο ένα πιεσμένο 6κύλινδρο.

  5. #25
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα θα έχει δυνατότερο μοτέρ από οποιοδήποτε ατμοσφαιρικό 2λιτρο αλλά να υπολογίσει ο φίλος ότι θα διπλασιαστεί η κατανάλωση του μετά το τούρμπισμα αν "παίζει" συχνά πάνω από τις 3000rpm (και κάτω από τις 3000 θα πηγαίνει χειρότερα από 1800αρι)
    επειδη εχω ''καποια'' εμπειρια με τουρμπατα, εχω τις εξης παρατηρησεις! η καταναλωση..αυξανεται οταν το προκαλεσεις( οτι παει -καιει.)...και δεν εχει σχεση ,μονο με τις στροφες! μπορεις να κινησε με 5000 στροφες και να εισαι ατουρμπιστος..εκει η καταναλωση θα ειναι περιπου στα ιδια. επιπλεον σε ταξιδια...θα ειναι μικροτερη η καταναλωση...λογω της αυξημενης ροπης!οταν τουρμπιζει...εκει θα πινει...αλλα φανταζομαι δεν θα ειναι συνεχως στο κυνηγι..οποτε την καταναλωση την ρυθμιζει! κατω απο της 3000 στροφες, που αναφερεις θα ειναι χειροτερος,μονο...αν ριξει συμπιεση και βαλει μεγαλη διαμετρο σωληνας στην εξατμιση, αν δεν γινουν αυτα..θα εχει ιδια αποδοση!

  6. #26
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως δεν μπορώ να επιβεβαιώσω κάτι τέτοιο το μοτέρ είναι παντού καλύτερο ακόμα και στις χαμηλές στροφές που υπάρχει lag είναι ποιο δυνατό απο πριν.Μέχρι και στην κατανάλωση βλέπεις καταναλώσεις που πριν δε μπορούσες να φανταστείς,απίστευτα χαμηλές,το αμάξι πλέον μπορεί να κινείται χωρίς να ζορίζεται.Αμα το σκίζεις όλα καίνε και πάλι δε νομίζω ότι καίει παραπάνω απο ένα πιεσμένο 6κύλινδρο.
    Έχω ένα φιλαράκι στη γειτονιά με ένα 19αρι Ζ3 Μ43Τ και θέλει 1 ντεπόζιτο για να πάει μέχρι Κόρινθο και πίσω με λίγο γρήγορους ρυθμούς 150-180. Ένα Μ52 2.0 δεν θα έκαιγε ούτε 20 λίτρα σε μια αντίστοιχη βόλτα στους ίδιους ρυθμούς... γι αυτό το λέω..

  7. #27
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω ένα φιλαράκι στη γειτονιά με ένα 19αρι Ζ3 Μ43Τ και θέλει 1 ντεπόζιτο για να πάει μέχρι Κόρινθο και πίσω με λίγο γρήγορους ρυθμούς 150-180. Ένα Μ52 2.0 δεν θα έκαιγε ούτε 20 λίτρα σε μια αντίστοιχη βόλτα στους ίδιους ρυθμούς... γι αυτό το λέω..

    Η κατανάλωση όπως είπε και ο Λευτέρης ρυθμίζεται παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος οδήγησης.Αν πάει όλη την ώρα τουρμπισμένο αν δουλεύει υποπιεση κτλ.Του φίλου σου καίει πολύ πράγματι για λόγους που δε μπορώ να ξέρω.
    Το δικό μου πάντως με εκπλήσσει ευχάριστα κάθε φορα.

  8. #28
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη εχω ''καποια'' εμπειρια με τουρμπατα, εχω τις εξης παρατηρησεις! η καταναλωση..αυξανεται οταν το προκαλεσεις( οτι παει -καιει.)...και δεν εχει σχεση ,μονο με τις στροφες! μπορεις να κινησε με 5000 στροφες και να εισαι ατουρμπιστος..εκει η καταναλωση θα ειναι περιπου στα ιδια. επιπλεον σε ταξιδια...θα ειναι μικροτερη η καταναλωση...λογω της αυξημενης ροπης!οταν τουρμπιζει...εκει θα πινει...αλλα φανταζομαι δεν θα ειναι συνεχως στο κυνηγι..οποτε την καταναλωση την ρυθμιζει! κατω απο της 3000 στροφες, που αναφερεις θα ειναι χειροτερος,μονο...αν ριξει συμπιεση και βαλει μεγαλη διαμετρο σωληνας στην εξατμιση, αν δεν γινουν αυτα..θα εχει ιδια αποδοση!
    Καταλαβαίνω τι λες Λευτέρη, είχα 2 τουρμπάτα στην κατοχή μου αρκετά χρόνια πριν ...στο "κυνήγι" έβλεπες το δείχτη της βενζίνης να κινείται....
    Από συγκίνηση δεν το συζητώ!!! πιο "γνήσια" από τα σημερινά turbo κι ας είχαν lag ...η κλωτσιά που έτρωγαν οι πιτσιρίκες μετά το lag.... τις ετοίμαζε για το κρεββάτι... χαχαχαχαχα

  9. #29
    Εγγραφή
    24-06-10
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    88
    Thanked
    18
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    όχι παιδιά turbo δεν θα έβαζα αν και σαν φιλοσοφία μου είναι να πειραματίζομαι στο αμάξι και μου αρέσουν οι βελτιώσεις αλλά άμα βάλω το βλέπω το γκάζι στο πάτωμα να το χω βιδωμένο γιατί κάτω από τις 5000rpm δεν θα το ρίχνω οπότε καλύτερα να με προτατέψω.χεχε

  10. #30
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κατανάλωση όπως είπε και ο Λευτέρης ρυθμίζεται παίζει σημαντικό ρόλο ο τρόπος οδήγησης.Αν πάει όλη την ώρα τουρμπισμένο αν δουλεύει υποπιεση κτλ.Του φίλου σου καίει πολύ πράγματι για λόγους που δε μπορώ να ξέρω.
    Επίσης ήθελα να συμπληρώσω οτι είναι φυσικό να δυσκολεύεται ένα τέτοιο μοτερ να κρατήσει πολύ υψηλές ταχύτητες για μεγάλο χρονικό διάστημα εκεί σίγουρα πλεονεκτεί ο 6 κύλινδρος και με διάφορα.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP