Σελίδα 2 από 47 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 467

Θέμα: [E46] βελτίωση ήχου

  1. #11
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    ????????????????????

    Καμια συμβουλη καποιος.....?????
    Καλημερα Ζαχαρια !! Επειδη εχω ψαχτει αρκετα με τον ηχο στο δικο μου, μπορω να σου πω οτι μπορεις να κανεις πολλα ... εξαρταται απο το ποσα διαθετεις και τι θελεις ! Μπροστα το 46αρι κουπε στις εργοστασιακες θεσεις μπορει να παρει μεχρι 16αρι διαιρουμενο αρκει να μην ειναι πολυ βαθυ. Πισω μπορει να παρει 16αρι ομοαξονικο . Καποιες εταιριες οπως η ETON και η RAINBOW βγαζουν ηχεια εξειδικευμενα για το 46αρι που μπαινουν ''κουτι'' χωρις πατεντες. Οσων αφορα ενισχυτη , μπορεις να βαλεις καποιον τετρακαναλο καλης εταιριας απο 50 RMS και πανω στο καθε καναλι. Απο σαμπγουφερ ,αν δεν θελεις τρελες εντασεις ,υπαρχουν καποια ενεργα υπογουφερ που μπαινουν κατω απο το καθισμα χωρις να πιανουν ιδιαιτερο χωρο βγαζοντας ικανοποιητικο μπασακι !

  2. The Following 2 Users Say Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    BILL007 (24-10-10), zaharias (24-10-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για συνδεση ενισχυτη με εργοστασιακη πηγη θα χρειαστεις και κατι τετοιο https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46404

  4. The Following User Says Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    zaharias (24-10-10)

  5. #13
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο georggge46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για συνδεση ενισχυτη με εργοστασιακη πηγη θα χρειαστεις και κατι τετοιο https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=46404
    η κατι πιο ολοκληρωμενο οπως αυτο https://www.gelisound.gr/ViewShopProduct.aspx?Id=155508

  6. The Following 2 Users Say Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    BILL007 (24-10-10), zaharias (24-10-10)

  7. #14
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αψογος ο Γιωργος!! Να σου πω την αληθεια σε εβαλε το μυαλο μου γιατι εχω καταλαβει οτι το ψαχνεις το θεμα με τον ηχο στο 46αρι σου..
    Να ξεκινησω απο τα βασικα... Ποσα watt/RMS πρεπει να ειναι τα μπροστινα ηχεια και ποσα τα πισω? Παιζει ρολο?
    Εγω δεν θελω ηχο τρελο.. Θελω ποιοτητα ηχου..
    Θελει ξυλωμα ολο το αμαξι?

    Ευχαριστω φιλε!!
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  8. The Following User Says Thank You to zaharias For This Useful Post:

    georggge46 (24-10-10)

  9. #15
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αψογος ο Γιωργος!! Να σου πω την αληθεια σε εβαλε το μυαλο μου γιατι εχω καταλαβει οτι το ψαχνεις το θεμα με τον ηχο στο 46αρι σου..
    Να ξεκινησω απο τα βασικα... Ποσα watt/RMS πρεπει να ειναι τα μπροστινα ηχεια και ποσα τα πισω? Παιζει ρολο?
    Εγω δεν θελω ηχο τρελο.. Θελω ποιοτητα ηχου..
    Θελει ξυλωμα ολο το αμαξι?

    Ευχαριστω φιλε!!
    Τα πισω ειναι πολυ ευκολο να αλλαχτουν, πισω απο τα προσκεφαλα των πισω καθισματων εχει κατι σιτες, βγαζεις τα παλια και βαζεις τα καινουργια ! Στα μπροστινα πρεπει να βγουν οι ταπετσαριες. Βεβαια αμα βαλεις κι ενισχυτη πρεπει να περαστει καλωδιωση ρευματος και rca οποτε θα πεσει λιγο ξυλωμα , αλλα αμα πας σε επαγγελματια δεν ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο . Οσων αφορα τα watt μην κολλας ιδιαιτερα ειναι κατι πολυ σχετικο ... υπαρχουν ηχεια που ταζουν πολλα watt αλλα ειναι ''μαπα το καρπουζι''. Κοιτα να παρεις κατι ποιοτικο... ολες οι καλες εταιριες βγαζουν λιγο πολυ καλα προιοντα. Π.χ. τα Pioneer - TS-E170Ci για μπροστα ειναι κορυφη για τα λεφτα τους https://www.kalogeropoulos.gr/displa...asp?ITMID=8207

  10. The Following User Says Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    zaharias (24-10-10)

  11. #16
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    All around
    Μηνύματα
    858
    Thanked
    1541
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επειδη εχω ψαχτει και εγω λιγο με τον ποιοτικο ηχο στο 46αρι,αλλα ηθελα να μην αλλαξω τις εργοστασιακες θεσεις των ηχειων, αλλαξα ολα τα ηχεια και εβαλα την ποιοτικη λυση της FOCAL.. μια νεα σειρα ηχειων(δεν θυμαμαι ονομα)
    Μπροστα εβαλα διαιρουμενο συστημα της FOCAL 16αρια
    και πισω στην εταζερα εβαλα παλι FOCAL τα οποια χωρανε στην τριχα..
    Γυρω στα 500+ευρω εκαναν αυτα, και τα παιζει 4καναλος ενισχυτης JBL , καθως και αλλος ενας 2καναλος ενισχυτης SONY,παιζει το 12αρι sub.
    Tο αποτελεσμα??
    Υπεροχος πεντακαθαρος κρυσταλλικος ηχος ,καμια απολυτως σχεση με τα χαρτινα μαμα ηχειακια, Με αποζημιωσε τελικα η ποιοτητα...!

  12. The Following User Says Thank You to Akis 330Ci For This Useful Post:

    zaharias (24-10-10)

  13. #17
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Για μπροστινα ηχεια που μπαινουν ακριβως δες κι αυτα :
    https://www.caraudio-store.de/Radion...::6703ce0.html
    https://www.caraudio-store.de/IQ,265...:bd0d4539.html
    και γενικα για εξειδικευμενες λυσεις δες εδω :
    https://www.caraudio-store.de/advanc...mw+e46&x=8&y=7

  14. The Following 2 Users Say Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    BILL007 (24-10-10), zaharias (24-10-10)

  15. #18
    Εγγραφή
    27-12-09
    Περιοχή
    Χίος
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    3.815
    Thanked
    7295
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εχω ενα φιλο και με πρηζει για Peerless...
    Τα χει καιρο σε ενα seat ibiza και ειναι πολυ ευχαριστημενος με την ποιοτητα και την αποδοση τους...
    Ποσα watt πρεπει να ειναι τα μπροστα και ποσα τα πισω?
    Γιωργο, για να πανε τα καλωδια πισω περνανε κατω απο τη μοκετα απο τη μερια του συνοδηγου?
    Βλεπω Rainbow, Peerless, Lanzar, Hifonics, Mac audio. Groundzero, Magnat...
    Εχω μπερδεψει τη λουτσα με τη βρουτσα..
    Δεν ξερω τί να επιλεξω...
    ΧΙΟΣ-CHIOS


  16. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Επειδή το είχα ψάξει και εγώ το θέμα ήχος κάποτε στο Ε46, το συμπέρασμα είναι ως εξής για εμένα.

    Αν θες κάτι απλό και ποιοτικό απλά αλλάζεις ηχεία (σαν αυτά που έδωσε ο Γιώργος παραπάνω) και εντάξει κάπως βελτιώνεται η κατάσταση.

    Αν θες κάτι explosive ή πολυ πολύ καλύτερο απλά ξέχνα το με αυτά τα εργοστασιακά υλικά...
    Τα θέματα πολλά.Ας ξεκινήσουμε απο την πηγή που νομίζω το bussines είναι 30W στην καλύτερη!Οπότε για αρχή δεν τραβάει η πηγή.
    Μετά αν πάμε στην καλωδίωση την εργοστασιακή ούτε αυτή τραβάει πολλά πολλά.

    Συνοψίζοντας για εμένα καλύτερο είναι απλά να βάλεις άλλα ηχεία και ούτε να παίξεις ενισχυτές ούτε τίποτα.Τσάμπα λεφτά και κόπος (εκτός και αν είσαι αποφασισμένος)

    Γι'αυτό είναι γνωστό και παντού πως το Ε46 είναι δύσκολο στον ήχο (πέρα απο το ότι πρέπει να βρεις τα κατάλληλα ηχεία σε διάμετρο και βάθος για να μην πετσοκόψεις λαμαρίνες)

    Με θεμέλια πολυκατοικίας,δεν μπορείς να χτίσεις ουρανοξύστη

    Υ.Γ 1) Και το kardon άλλη πονεμένη ιστορία...Αμα θέλετε την λέμε και αυτήν...hehehe!
    2) Kάπου είχα και κάτι txt αρχειάκια που είχα σώσει πολλά infos γι'αυτό το θέμα.Αμα τα βρω θα τα ποστάρω!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 24-10-10 στις 16:38



  17. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    beliris (25-10-10), zaharias (24-10-10)

  18. #20
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    794
    Thanked
    1238
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zaharias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ενα φιλο και με πρηζει για Peerless...
    Τα χει καιρο σε ενα seat ibiza και ειναι πολυ ευχαριστημενος με την ποιοτητα και την αποδοση τους...
    Ποσα watt πρεπει να ειναι τα μπροστα και ποσα τα πισω?
    Γιωργο, για να πανε τα καλωδια πισω περνανε κατω απο τη μοκετα απο τη μερια του συνοδηγου?
    Βλεπω Rainbow, Peerless, Lanzar, Hifonics, Mac audio. Groundzero, Magnat...
    Εχω μπερδεψει τη λουτσα με τη βρουτσα..
    Δεν ξερω τί να επιλεξω...
    Κοιτα , απο την εμπειρια μου, ο ηχος ειναι κατι πολυ υποκειμενικο γι' αυτο δεν εγινα πολυ συγκεκριμενος. Οι περισσοτερες επωνυμες εταιριες βγαζουν καλα προιοντα ,απο εκει και περα ειναι τι σου αρεσει εσενα, μοναδικο κριτηριο να ειναι το αυτι σου και οχι τι λεει ο ενας και ο αλλος. Αν θες παντως την προσωπικη μου γνωμη για καποιες εταιριες που προαναφερθηκαν, τα FOCAL ειναι καλα αλλα πολυ υπερτιμημενα και τα Peerless δεν ειναι αυτα που ηταν καποτε ... Οσων αφορα τα watt ,οπως σου ειπα και παραπανω δεν πρεπει να ειναι κριτηριο. Τα καλωδια περνανε αριστερα και δεξια ,υπαρχουν ειδικα καναλια, οχι κατω απο τις μοκετες. Καλο ειναι να περασεις τα ρευματα απο την μια πλευρα και τα rca απο την αλλη ωστε να μην εχεις παρασιτα.

  19. The Following 3 Users Say Thank You to georggge46 For This Useful Post:

    Akis 330Ci (24-10-10), BILL007 (24-10-10), zaharias (24-10-10)

Σελίδα 2 από 47 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP