Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 131

Θέμα: Διακοπές - που θα πάτε?

  1. #21
    Εγγραφή
    21-01-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    231
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο strof Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μυτιλήνη για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά. Μένω όλο τον χρόνο εδώ αλλά το καλοκαίρι δεν βρίσκω λόγο να φύγω για άλλο νησί. Φέτος είναι η τελευταία μου χρονιά και από Σεπτεμβριο θα τα λέμε από Λάρισα!
    Και μιας και δεν κατάγομαι από εδώ- οπότε μπορώ να είμαι αντικειμενικός- θα σας κάνω μιά μικρή παρουσίαση του νησιού.
    ΠΡΟΣΒΑΣΗ: Ακτοπλοικως 1 καράβι την ημέρα. Εισητήριο:100 ευρώ το αυτοκίνητο,γύρω στα 100 η τετράκλινη καμπίνα. Διάρκεια ταξιδιού 13-14 ώρες με ενδιαμεσο σταθμό το λιμάνι της Χίου. Τους θερινούς μήνες υπάρχει και ένα πιο γρήγορο καράβι (nissos chios) το οποίο κάνει 8 ώρες αλλά δεν έχει καμπίνες. Αεροπορικώς καθημερινη σύνδεση με Αθήνα Θεσ/κη Λήμνο 4 με 5 φορές. Τιμή (μέσω internet) ~55ευρώ το άτομο.
    ΤΟ ΝΗΣΙ: Η πόλη της Μυτιλήνης είναι η πρωτεύοσα του νησιού και μοιάζει πολύ με κωμόπολη της ηπειρωτικής Ελλάδας με θάλασσα (μην περιμένετε να δείτε τα μλε- άσπρα σπιτάκια των κυκλάδων όπως φανταζόμουν εγώ όταν μου είπαν πως έρχομαι εδώ. Η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη είναι η Καλλονή και βρίσκεται στο κέντρο του νησιού (τίποτα ιδιαίτερο). Αξίζει να πάτε στο πλωμάρι να πιείτε το ουζάκι σας στην γεννετηρά του (απόσταση περίπου μία ώρα σε αρκετά δύσκολο δρόμο). Η Αγιάσος είναι επίσης μια πόλη που πρέπει να πάτε, απέχει γύρω στα 20 χλμ (καλός δρόμος) και εκτός από την Παναγία της Αγιάσου θα διαπιστώσετε πως υπάρχουν χωριά εν έτη 2010 που βρίσκονται τουλάχιστον στο 1900 και όχι μόνο δεν τους χαλάει αλλά προσπαθούν να πάνε ακόμα πιο πίσω! Στα βορειοανατολικά του νησιου και πέρνωντας τον δρόμο για Μανταμάδο που βρίσκεται το μοναστήρι των Ταξιαρχών (απίστευτη λατρεία των ντόπιων για τους 'ταξιάρχες') θα βρείτε την Θερμή όπου βρίσκεται το μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ (έπισκέπτες από όλο τον κόσμο). Το νησί είναι στην κυριολεξία καταπράσινο, γεμάτο πευκοδάση και ελαιώνες, εκτός της Δυτικής του πλευράς που είναι ηφαιστιογενής και δεν φυτρώνει τίποτα! Από θάλασσες: Η πόλη της Μυτιλήνης έχει κοντινές παραλίες με σχετικά οργανωμένες πλαζ (εννοείται δεν πληρώνουμε είσοδο, ξαπλάστρες και άλλες αηδίες παρά μόνο τον καφέ μας και ό,τι άλλο πάρουμε χωρίς καν να είμαστε υποχρεωμένοι να παραγγείλουμε κάτι), αλλά η παραλίες δεν είναι κάτι συγκλονιστικό. Για να βρεις καλές παραλίες θα πρέπει να πας: 1) Στα Βατερα (περίπου μία ώρα δρομος- σχετικά καλός). Η μεγαλύτερη παραλία του νησιού με μήκος 11 χλμ(!) μικρό βοτσαλάκι και καθαρή θάλασσα. Υπάρχει δυνατότητα διαμονής εκεί σε ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα δωματια με τιμές κοντα στο 40αρι. 2) Πέτρα- Μόλυβο ( 2 ώρες σε δρόμο μέχρι καλλονη καλό αλλα μετά ανηφορικό στενό με στροφές). Εδώ χτυπάει η καρδιά της καλοκαιρινής Λέσβου. Έχει όλες τις ανέσεις που μπορεί να σου προσφέρει ένα νησί σε πολυ λογικές τιμές και πολύ καλή- με άμμο- θάλασσα. 3) Ερρεσός. Ένα κλικ πιο κάτω από Μόλυβο αλλά με επίσης πολύ καλές θάλασσες. Στα + ότι είναι το χωριό της Σαπφούς και αν googlaρετε λίγο θα δείτε τι γίνετε εκεί τον Αυγουστο και τι μπορεί να δουν τα ματάκια σας!
    Ο Νομός Λέσβου έχει άλλα 2 νησιά τα οποίο δυστυχώς δεν έχω επισκεπτεί αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, την Λήμνο ( 4 ώρες με καράβι, 30 λεπτά με αεροπλάνο) και Αγιο Ευστράτιο (τοπική συγκοινωνία).
    Συμπερασματικά, σας προτείνω να επισκεπτείτε το νησί το οποίο όμως απευθύνετε κυρίως σε οικογένειες. Οι τιμές για φαγητό, διαμονή, λοιπά έξοδα ειναι πολύ καλές. Το μόνο αρνητικό είναι οι τιμές των καραβιών, ειδικά με αυτοκίνητο.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΥΤΟ ΤΟ POST ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ- ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΜΟΥ ΕΔΩ.
    ΕΑΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΛΟΣ ΜΑΣ ΠΩΣ ΘΙΓΩ- ΔΕΝ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΩ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΛΠ Ή ΑΝ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΡΙΝΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΩ!
    ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!

    Η Μυτιληνη για μενα ειναι ισως απο τα πιο (το πιο!!) ομορφα νησια.Μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικος επειδη η μανα μου ειναι Μυτιληνιά απο τη σκαλα καλονης και εχω σχεδον μεγαλωσει στα καλοκαιρια της...
    Βρισκεις τα παντα σε θαλασσα-βουνο , δεντρα και καραφλα τοπια, και πολλα μοναστηρια για την ησυχια και κατανυξη για τους καρυωτακιδες σαν εμενα.
    Αλλά υπαρχει για μενα ενα μεγαλο αλλά.
    θΕΩΡΩ ΤΟΥΣ ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΥς ΚΛΕΦΤΟΚΟΤΑΔΕς.
    Και εξηγουμαι.
    1) ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ + ιχ περιπου 500ευρω μετ΄επιστροφης για καραβι και καμπινα???? (nel lines!!!)
    2) φαγητα δειγματα!! σε τιμες Αθήνας για οσους εχουν παραστασεις απο κρητη και βορεια ελλαδα
    3) Νοικιαζα αμαξι daihatsu cuore προς 12000δρχ την ημερα το 1993 με οριο
    χιλιομετρων τα 50χλμ
    4) 2 ευρω κουτακι coca το 2002 ( απο σουβλαδερι στο ορθιο στη σκαλα) οπου ηταν τελευταια φορα που πηγα.....

    Παντως τα δωματια ειναι προσιτα απο οτι ακουω ακομα και το νησι ειναι πολυ ομορφο αναλογως τις απαιτησεις και παραστασεις που εχει καθενας.
    Προσωπικα μερος σαν το ΜΟΛΥΒΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΣΚΑΛΑ ΣΥΚΑΜΙΝΙΑς ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ....

    Φετος ειμαι στο λιτοχωρο.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bmw316turbo : 23-06-10 στις 11:53

  2. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Μυτιληνη για μενα ειναι ισως απο τα πιο (το πιο!!) ομορφα νησια.Μπορει να ειμαι λιγο υπερβολικος επειδη η μανα μου ειναι Μυτιληνιά απο τη σκαλα καλονης και εχω σχεδον μεγαλωσει στα καλοκαιρια της...
    Βρισκεις τα παντα σε θαλασσα-βουνο , δεντρα και καραφλα τοπια, και πολλα μοναστηρια για την ησυχια και κατανυξη για τους καρυωτακιδες σαν εμενα.
    Αλλά υπαρχει για μενα ενα μεγαλο αλλά.
    θΕΩΡΩ ΤΟΥΣ ΜΥΤΙΛΗΝΙΟΥς ΚΛΕΦΤΟΚΟΤΑΔΕς.
    Και εξηγουμαι.
    1) ΔΥΟ ΑΤΟΜΑ + ιχ περιπου 500ευρω μετ΄επιστροφης για καραβι και καμπινα???? (nel lines!!!)
    2) φαγητα δειγματα!! σε τιμες Αθήνας για οσους εχουν παραστασεις απο κρητη και βορεια ελλαδα
    3) Νοικιαζα αμαξι daihatsu cuore προς 12000δρχ την ημερα το 1993 με οριο
    χιλιομετρων τα 50χλμ
    4) 2 ευρω κουτακι coca το 2002 ( απο σουβλαδερι στο ορθιο στη σκαλα) οπου ηταν τελευταια φορα που πηγα.....

    Παντως τα δωματια ειναι προσιτα απο οτι ακουω ακομα και το νησι ειναι πολυ ομορφο αναλογως τις απαιτησεις και παραστασεις που εχει καθενας.
    Προσωπικα μερος σαν το ΜΟΛΥΒΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΞΑΝΑΔΕΙ....

    Φετος ειμαι στο λιτοχωρο.....

    ε αφου θα εισαι στο λιτοχωρο περνα να σε κερασουμε ενα καφεδακι!!!!!

    λιτοχωρο -νεοι ποροι 15χλμ.

    να δω το και το καμαρι σου απο κοντα...

  3. #23
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    εγω λογο δουλειας αναγκαστικα θα την περασω στους νεους πορρους....τωρα τον σεπτεμβριο καπου θα παω.....που λετε????

  4. #24
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
    3) Νοικιαζα αμαξι daihatsu cuore προς 12000δρχ την ημερα το 1993 με οριο
    χιλιομετρων τα 50χλμ
    Στα Χανιά πριν πάρα πολλά χρόνια είχαμε νοικιάσει ένα cuore με όριο τα 70χλμ την μέρα. Αμα τα ξεπέρναγες ανέβαινε η χρέωση.
    Κάναμε καμμιά 300αριά.
    Το κοντέρ έγραψε 70.
    Η ντίζα στα coure βγαίνει πανεύκολα μέσα σε δευτερόλεπτα......

  5. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    Kostas_1 (23-06-10)

  6. #25
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κρήτη στην Ελούντα για ένα πενθήμερο αρχές Ιουλίου (πρώτη φορά πάω οπότε δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω, πάντως έχω ακούσει τα καλύτερα) και ένα δεκαήμερο στα τέλη στη Ναύπακτο που έχω εξοχικό και πάω καθε χρόνο.
    Για όποιο δεν την έχει επισκεφτεί ποτέ, του συνιστώ να πάει οπωσδήποτε. Λιγότερο από 2.30 ωρίτσες από Αθήνα, πολύ (και ωραίο) κόσμο το καλοκαίρι με αρκετή νυχτερινή ζωή, κέντρο Βενέτικο που θυμίζει έντονα νησί αλλά και καλές τιμές! Αξίζει πραγματικά τον κόπο ως εναλλακτική σε κάποιο νησί..
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  7. #26
    Εγγραφή
    07-01-10
    Περιοχή
    malmo ,sweden
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.280
    Thanked
    917
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    arxika katebaino allada (aeroporikos omos)kai apo kei kavala merikes meres, salonika -xalkidiki merikes meres kai elpizo notia kriti (lentas gia osous kritikous) gia kamia ebdomada stin apomonosi gia na iremisei i psyxi mou

  8. #27
    Εγγραφή
    02-01-10
    Περιοχή
    Στη διαδήλωση του φραπέ
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    11.740
    Thanked
    14747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσυπογράφω για τα παραπάνω!! Πράσινο και περιποιημένο νησί με πολλές ομορφιές και πεντακάθαρα νερά η Λέσβος!
    ΦΟΒΕΡΟ (και οικονομικό) φαγητό!!!!

    Τα πεντακάθαρα νερά της είναι λίγο ....μπούζι, αλλά εγώ είμαι γενικά λίγο κρυουλιάρης με τη θάλασσα.

    Αν είχαν πιο γρήγορα καράβια θα την επισκεφτόμασταν πολύ συχνότερα.

  9. #28
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΦΟΒΕΡΟ (και οικονομικό) φαγητό!!!!

    Τα πεντακάθαρα νερά της είναι λίγο ....μπούζι, αλλά εγώ είμαι γενικά λίγο κρυουλιάρης με τη θάλασσα.

    Αν είχαν πιο γρήγορα καράβια θα την επισκεφτόμασταν πολύ συχνότερα.
    Το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ που πήγαινε Μυτιλήνη σε 6 ώρες το κόψανε ?

  10. #29
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    3.147
    Thanked
    4325
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PANOS-E60 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ΑΙΟΛΟΣ ΚΕΝΤΕΡΗΣ που πήγαινε Μυτιλήνη σε 6 ώρες το κόψανε ?
    Nαι, το πιάσανε με αναβολικά

  11. The Following User Says Thank You to Κωνσταντίνος For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (23-06-10)

  12. #30
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    προτεινω νεους πορους πιερειας με 1000!

    στο ξενοδοχειο του φιλου μας του θανου, ανεμος!

    φοβερη παραλια, αψογη εξυπηρετηση, πιτσα σε ξυλοφουρνο, ολα σουπερ...!







  13. The Following 9 Users Say Thank You to Stathis For This Useful Post:

    ///M3L (23-06-10), bill_m3 (23-06-10), deepBLUE (23-06-10), Nino (23-06-10), Ptboul (28-06-10), scania124 (23-06-10), Stefanos_Cool (23-06-10), stratos (23-06-10), Vasilis (23-06-10)

Σελίδα 3 από 14 ΠρώτηΠρώτη 1234513 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP