Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 131

Θέμα: Διακοπές - που θα πάτε?

  1. #11
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θελω να πιστευω οτι θα ξεκλεψω 4-5 μερες να παω στο νησί μου!!!!
    https://www.visitammouliani.com/to-nisi/

  2. #12
    Εγγραφή
    28-05-10
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    377
    Thanked
    567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    porto-helli pedia fetos 13 me21 ioyliou.kseri kapios na me pigia kati kallo na episkefto eki kai pou na pao;efxaristo filarakia

  3. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    9.392
    Thanked
    16591
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το απογευμα με το ακορντεον και την κιθαρα στις ταβερνες να βγαλουμε κανα φραγκο.
    Εσυ θα κανεις τον τυφλο φετος. Εγω θα μαζευω τα ψιλα.
    παλι με ριχνεις, αλλα τι να κανω...
    εναν σ' εχω...

  4. #14
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μυτιλήνη για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά. Μένω όλο τον χρόνο εδώ αλλά το καλοκαίρι δεν βρίσκω λόγο να φύγω για άλλο νησί. Φέτος είναι η τελευταία μου χρονιά και από Σεπτεμβριο θα τα λέμε από Λάρισα!
    Και μιας και δεν κατάγομαι από εδώ- οπότε μπορώ να είμαι αντικειμενικός- θα σας κάνω μιά μικρή παρουσίαση του νησιού.
    ΠΡΟΣΒΑΣΗ: Ακτοπλοικως 1 καράβι την ημέρα. Εισητήριο:100 ευρώ το αυτοκίνητο,γύρω στα 100 η τετράκλινη καμπίνα. Διάρκεια ταξιδιού 13-14 ώρες με ενδιαμεσο σταθμό το λιμάνι της Χίου. Τους θερινούς μήνες υπάρχει και ένα πιο γρήγορο καράβι (nissos chios) το οποίο κάνει 8 ώρες αλλά δεν έχει καμπίνες. Αεροπορικώς καθημερινη σύνδεση με Αθήνα Θεσ/κη Λήμνο 4 με 5 φορές. Τιμή (μέσω internet) ~55ευρώ το άτομο.
    ΤΟ ΝΗΣΙ: Η πόλη της Μυτιλήνης είναι η πρωτεύοσα του νησιού και μοιάζει πολύ με κωμόπολη της ηπειρωτικής Ελλάδας με θάλασσα (μην περιμένετε να δείτε τα μλε- άσπρα σπιτάκια των κυκλάδων όπως φανταζόμουν εγώ όταν μου είπαν πως έρχομαι εδώ. Η δεύτερη μεγαλύτερη πόλη είναι η Καλλονή και βρίσκεται στο κέντρο του νησιού (τίποτα ιδιαίτερο). Αξίζει να πάτε στο πλωμάρι να πιείτε το ουζάκι σας στην γεννετηρά του (απόσταση περίπου μία ώρα σε αρκετά δύσκολο δρόμο). Η Αγιάσος είναι επίσης μια πόλη που πρέπει να πάτε, απέχει γύρω στα 20 χλμ (καλός δρόμος) και εκτός από την Παναγία της Αγιάσου θα διαπιστώσετε πως υπάρχουν χωριά εν έτη 2010 που βρίσκονται τουλάχιστον στο 1900 και όχι μόνο δεν τους χαλάει αλλά προσπαθούν να πάνε ακόμα πιο πίσω! Στα βορειοανατολικά του νησιου και πέρνωντας τον δρόμο για Μανταμάδο που βρίσκεται το μοναστήρι των Ταξιαρχών (απίστευτη λατρεία των ντόπιων για τους 'ταξιάρχες') θα βρείτε την Θερμή όπου βρίσκεται το μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ (έπισκέπτες από όλο τον κόσμο). Το νησί είναι στην κυριολεξία καταπράσινο, γεμάτο πευκοδάση και ελαιώνες, εκτός της Δυτικής του πλευράς που είναι ηφαιστιογενής και δεν φυτρώνει τίποτα! Από θάλασσες: Η πόλη της Μυτιλήνης έχει κοντινές παραλίες με σχετικά οργανωμένες πλαζ (εννοείται δεν πληρώνουμε είσοδο, ξαπλάστρες και άλλες αηδίες παρά μόνο τον καφέ μας και ό,τι άλλο πάρουμε χωρίς καν να είμαστε υποχρεωμένοι να παραγγείλουμε κάτι), αλλά η παραλίες δεν είναι κάτι συγκλονιστικό. Για να βρεις καλές παραλίες θα πρέπει να πας: 1) Στα Βατερα (περίπου μία ώρα δρομος- σχετικά καλός). Η μεγαλύτερη παραλία του νησιού με μήκος 11 χλμ(!) μικρό βοτσαλάκι και καθαρή θάλασσα. Υπάρχει δυνατότητα διαμονής εκεί σε ξενοδοχείο ή ενοικιαζόμενα δωματια με τιμές κοντα στο 40αρι. 2) Πέτρα- Μόλυβο ( 2 ώρες σε δρόμο μέχρι καλλονη καλό αλλα μετά ανηφορικό στενό με στροφές). Εδώ χτυπάει η καρδιά της καλοκαιρινής Λέσβου. Έχει όλες τις ανέσεις που μπορεί να σου προσφέρει ένα νησί σε πολυ λογικές τιμές και πολύ καλή- με άμμο- θάλασσα. 3) Ερρεσός. Ένα κλικ πιο κάτω από Μόλυβο αλλά με επίσης πολύ καλές θάλασσες. Στα + ότι είναι το χωριό της Σαπφούς και αν googlaρετε λίγο θα δείτε τι γίνετε εκεί τον Αυγουστο και τι μπορεί να δουν τα ματάκια σας!
    Ο Νομός Λέσβου έχει άλλα 2 νησιά τα οποίο δυστυχώς δεν έχω επισκεπτεί αλλά έχω ακούσει τα καλύτερα λόγια, την Λήμνο ( 4 ώρες με καράβι, 30 λεπτά με αεροπλάνο) και Αγιο Ευστράτιο (τοπική συγκοινωνία).
    Συμπερασματικά, σας προτείνω να επισκεπτείτε το νησί το οποίο όμως απευθύνετε κυρίως σε οικογένειες. Οι τιμές για φαγητό, διαμονή, λοιπά έξοδα ειναι πολύ καλές. Το μόνο αρνητικό είναι οι τιμές των καραβιών, ειδικά με αυτοκίνητο.
    ΠΡΟΣΟΧΗ: ΑΥΤΟ ΤΟ POST ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ- ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΜΟΥ ΕΔΩ.
    ΕΑΝ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΜΕΛΟΣ ΜΑΣ ΠΩΣ ΘΙΓΩ- ΔΕΝ ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΩ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΝΗΣΙ ΚΛΠ Ή ΑΝ Η ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΚΡΙΝΕΙ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΒΗΣΤΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΑΥΤΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΩ!
    ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ!!
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  5. The Following 6 Users Say Thank You to strof For This Useful Post:

    asot (04-07-10), chief (05-07-10), deepBLUE (23-06-10), NickE60 (23-06-10), stratos (23-06-10), Κωνσταντίνος (23-06-10)

  6. #15
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    αψογη περιγραφη....σε ευχαριστουμε!!!!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  7. The Following User Says Thank You to Vasilis For This Useful Post:

    strof (23-06-10)

  8. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προσυπογράφω για τα παραπάνω!! Πράσινο και περιποιημένο νησί με πολλές ομορφιές και πεντακάθαρα νερά η Λέσβος!

  9. #17
    Εγγραφή
    26-12-09
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    809
    Thanked
    1834
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εννοείται πως οποιοσδήποτε χρειαστεί διευκρινήσεις- εξυπηρετήσεις για τυγχόν επίσκεψή του στο νησί, εδώ είμαι εγώ!
    Επίσης καλό θα ήταν να έχετε ελέγξει για τυγχόν προβλήματα το bmw σας πριν έρθετε γιατί πιθανών να βρεθείτε προ δυσάρεστων εκπλήξεων (πληροφορίες σε pm ή σε παλαιότερα post μου). Τέλος έχει πολλές εταιρείες ενοικιάσεων αυτοκινήτων (τοπικές αλλά και μεγαλύτερες γνωστές) στις γνωστές τιμές.
    Ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος

  10. The Following User Says Thank You to strof For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (23-06-10)

  11. #18
    Εγγραφή
    27-12-09
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    442
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Λογω ΔΝΤ και χειμερινης ευδομαδιαιας εξορμησης στην Ρωμη φετος υπαρχει ελλειψη χρηματων οποτε θα το περασω ολο το καλοκαιρι στο εξοχικο στο Πορτο Γερμενο,ηρεμα ωραια γαληνια και καθαρα!!!Αν ποτε κανεις θελει να περασει (ΕΠειδη ειναι μια ωρα απο Αθηνα)ας μου στειλει ενα πμ να του δωσω απο τωρα τον αριθμο μου να με παρει...Για ενα ΣΚ αξιζει πολυ παντως...
    Αν οι Ελληνες αποκτήσουν μόρφωση και ενότητα, αλίμονό μας.
    ΟΥΙΣΤΟΝ ΤΣΩΡΤΣΙΛ

  12. #19
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    επειδη για μενα ,διακοπες σημαινει...παιρνω την γυναικα μου και εξαφανιζομαι...περιμενω να δω που θα παει η υπολοιπη παρεα....και να παω καπου ,που θα μεινουμε μονοι....!! οποτε ακομα ...εξεταζω τα ενδεχομενα,,,χαχαχαααααα

  13. #20
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    1.195
    Thanked
    524
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω λοιπον αυτο το καλοκαιρι θα κανω τη διαφορα και θα παω Χανια.Οπως παντα θα ειμαι εκει και αυτο το καλοκαιρι.Οτι πληροφορια θελει οποιος θελει μπορει να ρωτησει και για διαμονη και για ενοικιαση οχηματος.
    Και για κατι διαφορετικο εχω κανονισει 3 μερες Σαντορινη,αναχωρηση απο το Ηρακλειο 2 ατομα και αυτοκινητο πηγαινε-ελα 150 ευρω τα εισητηρια.Διαμονη 100¤ η βραδια νομιζω ειναι μια χαρα

Σελίδα 2 από 14 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP