Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 55

Θέμα: Χρεώνουν διπλάσιες τιμές τον Έλληνα από τον τουρίστα!

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....κ το κουφο τους ειπε οτι διαφορα της τιμης αφορα το πρωινο γιατι οι ξενοι τρωνε πιο λητα απο εμας
    αμα δεις ξενους να τρωνε πρωινο...τρωνε σαν κατοχικοι...τρωνε μεχρι σκασμου...για να τους κρατησει εως το βραδυ..που παλι ξανατρωνε στο ξενοδοχειο...! δεν χαλανε φραγκο....

  2. The Following User Says Thank You to paganis For This Useful Post:

    gant (23-06-10)

  3. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Είχα πιάσει κουβέντα με έναν Ιταλό, σε ένα καλούτσικο ξενοδοχείο στη Ρόδο, που ήταν γεμάτο απο αλλοδαπούς "βραχιολάδες".
    Το πακέτο του ήταν (3μελής οικογένεια με παιδί 15 χρόνων) "all inclusive" (πρωινό, μεσημεριανό, βραδυνό, ποτά, αναψυκτικά, μπύρες, παγωτά, όλα ελεύθερα) με 80 ευρώ την ημέρα.... κι εμείς 4μελής (με 8 και 5 χρονών παιδιά) με μόνο πρωινό πληρώναμε 120 τη μέρα... το 2005.

    Φυσικά κανένας από αυτούς δεν έβγαινε έξω από το ξενοδοχείο ...ούτε για σουβλάκι... χαζοί ήταν?? ενώ εμείς αφήναμε λεφτά από δω κι απο κει, σε ταβέρνες, παραλίες, super market κλπ

  4. The Following 3 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    autodream-nikos (25-06-10), Panos 316T (23-06-10), Vasilis (22-06-10)

  5. #13
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Κατερινη-Νεοι Πόροι
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2.452
    Thanked
    3569
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    δυστυχως συμβαινει εδω και χρονια.....

    στην ροδο σε πολυ γνωστο ξενοδοχειο πληρωνα 200Ε την βραδια ενω ο διπλανος ξενος τουριστας μου ειπε οτι εδινε 80...με φουλ πρωινο και βραδυνο....

    οταν τρωνε οι ξενοι σε ξενοδοχεια πιστεψεμε οτι ΤΡΩΝΕ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ γιατι δεν θα φανε τιποτα αλλο στο υπολοιπο της μερας...οπως π.χ ο ελληνας...

    παντως τουριστας σαν τον ελληνα δεν υπαρχει....και για αυτο το εκμεταλευοντε ολοι οσοι ασχολουντε νε τον τουρισμο(εκτος απο εμενα φυσικα)

    παντως την επομενη χρονια που πηγα ροδο στο ιδιο ξενοδοχειο πληρωσα 90Ε στο ιδιο δωματιο με την προηγουμενη χρονια........και αυτο εγινε αφου την κρατηση μου την εκανε φιλος απο την γερμανια..


    ενα ακομα παραδειγμα ειναι και μετα αεροπορικα εισητηρια.
    μπειτε στην σελιδα της aegean και δειτε τιμη για μια Α διαδρομη
    μετατρεψτε την γλωσσα στα αγγλικα κιαι δειτε την ιδια διαδρομη......θα δειτε οτι εχει διαφορα στην τιμη!!!!!!!!!!!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to scania124 For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (22-06-10), NickE60 (22-06-10)

  7. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    2.344
    Thanked
    2207
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παρόμοια περίπου εμπειρία πέρυσι το καλοκαίρι που είχα πάει διακοπές στη Ρόδο. Σε εστιατόρια (4 διαφορετικά), εξυπηρετούσαν σε ΟΛΑ τους ξένους πελάτες πολύ πιο γρήγορα από εμάς (κι ας είχαμε πάει πρώτοι), ενώ το γελοίο της υπόθεσης είναι ότι στους ξένους ήταν όλη την ώρα πάνω από το κεφάλι τους κι εμείς για εξυπηρέτηση έπρεπε να περιμένουμε μισή ώρα. Και το οξύμωρο είναι ότι εμείς δυο άτομα κάναμε λογαριασμό όσο έκαναν οι ξένοι ανά τέσσερα! Για να μην πω για τον τελευταίο εστιάτορα που προσέφερε γλυκό μόνο στους ξένους (εμείς κι ένα άλλο ζευγάρι Ελλήνων ήμασταν και σε κανέναν οι γελοίοι δεν προσέφεραν γλυκό!). Μόνο σε ένα εστιατόριο είχαμε παρόμοια μεταχείριση, το οποίο ήταν (εντελώς τυχαία? δε νομίζω) το καλύτερο απ'όλα τα υπόλοιπα. Γιατί υπάρχουν και σοβαροί επαγγελματίες, απλά σε μερικά μέρη σπανίζουν.

    Αυτή λοιπόν είναι η δουλοπρέπεια, ο αντιεπαγγελματισμός και εν τέλει η ανοησία του Έλληνα μαγαζάτορα έναντι των συμπατριωτών του. Δεν πειράζει όμως, έχει ο καιρός γυρίσματα και τώρα κάνουνε τούμπες για να δουν κανένα Έλληνα πελάτη. Είναι όμως πλέον αργά.
    Ο ελληνικός τουρισμός υποφέρει κατά κύριο λόγο από τους υποτιθέμενους αυτούς επαγγελματίες, που μόνο υπεύθυνα κι επαγγελματικά δεν φέρονται, κυρίως σε εμάς που με τη γαλαντομία μας (σε υπέρμετρο βαθμό καμιά φορά, κάτι που είναι αρνητικό για εμάς αλλά άκρως θετικό γι'αυτούς) είμαστε αυτοί που πραγματικά στηρίζουμε την εγχώρια αγορά. Ας έχει, ας περιμένουν τώρα από κανένα Γερμανό ή κανένα Άγγλο που παραγγέλνουν μια μερίδα φαϊ και φέρνουν τη σαλάτα μαζί από το σπίτι (δε θέλω να είμαι απόλυτος, πάντως αναμφίβολα ξοδεύουν πολύ λιγότερα από εμάς και ίσως και καλά να κάνουν), να βγάλουν τα σπασμένα και ο εγχώριος τουρισμός ξέρει πολύ καλά που να πάει. Σε μέρη, είτε της χώρας μας (γιατί υπάρχουν και τέτοια) είτε του εξωτερικού, που τον εκτιμούν και του συμπεριφέρονται όπως πρέπει.

    Και όσον αφορά τους ανόητα δουλοπρεπείς και αντιεπαγγελματίες μαγαζάτορες, καλά μυαλά!!
    the more people agree with me
    the more I think I'm wrong

  8. #15
    Εγγραφή
    07-01-10
    Μηνύματα
    2.102
    Thanked
    874
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Βασιλη γ... τους ολους.
    Φετος ειναι οι τελευταιες ''κονομες'' για μερικους και μερικες.
    Καλα κανει η αδελφη μου και ποσοι αλλοι που αφηνουν καθε χρονο τα λεφτα τους εκτος Ελλαδος

  9. #16
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Περιμέντε τον Σεπτέμβριο που θα έχει καταρεύσει ο τουρισμός και θα λένε "μα οι Έλληνες δεν ήρθανε", "μα πλακώσανε οι φτηνοί ξένοι και όχι οι καλοί" και άλλες τέτοιες δικαιολογίες που ακούμε κάθε χρόνο. Κύριοι, αντιμετωπίστε μας σας πελάτες ή κλείστε. Ο Έλληνας υπήρξε για πολλά χρόνια το καθαρό κέρδος σας την ώρα που οι ξένοι απλά σας γέμιζαν τα δωμάτια. Λυπάμαι που το λέω αλλά αν δεν αλλάξουνε μυαλά υπάρχει και η Τουρκία με ανάλογες παραλίες, μισές τιμές και SERVICE με κεφαλαία γράμματα.

    Μένουμε Ελλάδα ναι αλλά σαν ίσοι προς ίσους.

  10. #17
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    καποτε, αν εκανες διακοπες στο εξωτερικο....το πληρωνες σχετικα ακριβα...πλεον συμφερει ,να μην κανεις διακοπες στον τοπο σου...

  11. #18
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Larissa
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    409
    Thanked
    448
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγω τα τελευταία 3 χρόνια κλείνω καλοκαιρινές διακοπές στα Grecotel (Ρεθυμνο, Κυλλήνη, Κέρκυρα) μέσω TUI Γερμανίας, με περίπου ΜΙΣΗ τιμή απο αυτή που μου ζητάνε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τα Ξενοδοχεία (All Inclusive)....
    ...

  12. #19
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Snoopy Εμφάνιση μηνυμάτων
    την περνανε κοτσανι.
    XAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!

    H κόρη μου ειχε μια δασκαλα Αγγλιδα στον παιδικο σταθμό της οποιας οι γονεις περνανε τα τελευταια 20 χρονια 1 καλοκαιρινο μηνα στη Ζακυνθο. Τις κοστιζει τα ιδια χρηματα να τους επισκεφτει στην Αγγλια και να παει μαζι τους, συμπεριλαμβανομένου του αεροπορικου, απο το να παει οδηγωντας απο την Αθήνα, για την ίδια χρονική διάρκεια.

  13. #20
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο asot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω τα τελευταία 3 χρόνια κλείνω καλοκαιρινές διακοπές στα Grecotel (Ρεθυμνο, Κυλλήνη, Κέρκυρα) μέσω TUI Γερμανίας, με περίπου ΜΙΣΗ τιμή απο αυτή που μου ζητάνε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ τα Ξενοδοχεία (All Inclusive)....
    Ρε συ ASOT, πως το κλεινεις στη Γερμανία; Τα grecotel γδέρνουν τους Έλληνες γιατί τα μανατζάρει η TUI; Για ξεστράβωσε μας.

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP