Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 64

Θέμα: Γινεται αραγε μεθοδικα....ή τυχαινει?

  1. #51
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω κρατησει στατιστικα απο τις 100αρες που εχω βαλει κατα καιρους ωστε να σε φωτισω. Παλια ομως εβαζα εκο και ελλιν γενικως αρα και τετοια 100αρα θα ειχα βαλει.

    Επισης ανακαλυψα πως ο κινητηρας μου ειτε βαλω 100αρα (δηθεν) ειτε 95(δηθεν) λειτουργει με τον ιδιο ακριβως τροπο οταν ειναι κρυος. Νομιζα οτι ακουγα πυρακια αλλα καμια σχεση. Αφου τα αμαξια εχουν knock sensor πλεον και κανει καλα τη δουλεια του, το κερδος απο τα παραπανω οκτανια ειναι δυσαναλογο του κοστους.

    Επισης το κερδος του κρυου αερα σε σχεση με το ζεστο εινια εμφανες τουλαχιστο στο δικο μου αμαξι. Αρα η 100αρα τη μερα δεν φτανει τις νυχστερινες επιδοσεις με 95αρα, ειδιακ τωρα που βαραμε και 40αρια στην αθηνα.

    Τελος δεν εχω δα και κανα αμαξι που διεκδικει δαφνες επιδοσεων και δεν το κηνυγαω. Αν ειχα κι εγω κανα καλο σαν το δικο σου, ναι θα το εψαχνα, και κατα τη γνωμη μου καλα κανεις. Παλαιοτερα που ειχα μπει σε καποιο impreza ο τυπος μου ειχε πει πως απο τις μοιρες του αβανς ο παραλληλος που ειχε βαλει εβρισκε με προσομοιωση τα οκτανια της βενζινης. Οταν τον ρωτησα ποσο ειναι οι βενζινες μας μου απαντησε αστο καλυτερα...

    Παρολα αυτα πειτε μου κι εμενα ποτε ειναι η τιμη της 100αρας στην τιμη της απλης μπας και το δοκιμασω κι εγω. Προτιθεμαι να κανω και τεστ με παρομοιες συνθηκες βαρους-θερμοκρασιας κλπ κλπ να δω αν οντως αξιζει.


    [offtopic end/]
    Στον παράλληλο εγκέφαλο έχει μια παράμετρο που σε φούλ πάτημα κατεβάζει το αβάνς μόνο του. Στο 100 κάνει πλήρη διόρθωση και στο 0 δεν κάνει καθόλου. Στην Avin της γειτονιάς μου που βάζω πάει σταθερά στο 40 με 45 ενώ με v-power της Αττιής οδού πάει στο 0 έως το 10 που είναι φυσικά ότι καλήτερο για μένα. Την βενζίνη την ψάχνω, αλλά ας μην μας πιάνουν και κορόιδα μερικοί

  2. #52
    Εγγραφή
    31-12-09
    Μηνύματα
    634
    Thanked
    268
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bmw330vasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Χτες στην shell επι της ανόδου της Κηφισίας στο ύψος του Νέου Ψυχικού μου συνέβη το εξής συνήθες περιστατικό για shell. Να τους πώ να μου βάλουν απλή αμόλυβδη και αυτοί να ακούσουν V-Power!!! Τυχαίο; Δε νομίζω!! Το "λάθος" αυτό συμβαίνει κατα κόρων στα πρατήρια της shell (όχι σε όλα) οπότε ή η εν λόγω εταιρία εκτελεί ...
    κοινωνικό έργο προσλαμβάνοντας "κωφούς" ή απλά προσπαθεί να μας εξαπατήσει. Όταν είπα στον αλλοδαπό υπάλληλο ότι άλλο του είπα και άλλο έβαλε, αυτός με αγνόησε και όταν μίλησα με την υπάλληλο στο ταμείο μου είπε¨"τινα σου πω εγώ, βρες τα με το παιδί που έκανε το λάθος". Με έναν άνθρωπο δηλαδή που δεν έχει στον ήλιο μοίρα και δε μιλάει καν ελληνικά καλά καλά, και απλά εκτελεί τις εντολές του μ... ελληναρά απαταιώνα. Σε αυτή τη χώρα κάποιοι δεν βάζουν μυαλό.
    Παρακαλώ την προσοχή σας λοιπόν την επόμενη φορά που θα ανεφοδιαστείτε εκεί μην εξαπατηθείτε και εσείς.
    Εγώ πάντως δε ξανα πάω κάπου που δε σέβονται τον καταναλώτη και που με κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα μου.


    Πηγη:Τρωκτικο
    μου ειχε τυχει το περιστατικο 4 φορες συνεχομενα στο shell που βαζω και δεν ξαναεγινε απο την μερα που εκανα το εξης. παω κι λεω 80 ευρω απλη. ο υπαλληλος μου βαζει V-power και μολις τον βλεπω του λεω να σταματησει. αυτος μου λεει γιατι και συνεχιζει.του λεω παλι να σταματησει και να βγαλει την βενζινη που εχει ηδη βαλει απο το ρεζερβουαρ μου γιατι αρνουμε να την πληρωσω.το αποτελεσμα ηταν να μου εχει ηδη βαλει καπου στα 8 κατι ευρω και να μου πει οτι ειναι αδυνατο αυτο. του λεω οκ δεν την πληρωνω. κλεινω την ταπα μου και φευγω.την επομενη μερα πηγα παλι και ο υπαλληλος μου εβαλε απλη απο μονος του... τους χρειαζετε κατι τετοιο γιατι μας κοροιδευουν μες τα μουτρα μας οτι δηθεν δεν ακουσαν και τα σχετικα υποτιμωντας την νοημοσυνη μας.

  3. The Following User Says Thank You to patriNOS For This Useful Post:

    Dimzan (04-07-10)

  4. #53
    Εγγραφή
    31-05-10
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    6.372
    Thanked
    7555
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Απλο ειναι.
    Ή απλως δεν πας σε Σελλ, ή κανεις αυτο που εκανε ο φιλος patriNOS.
    Ή και τα δυο!
    _____________________ _____________________ _____________________ _____________________ _____________________

    RTFM


  5. #54
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    kallithea/athens
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    38
    Thanked
    8
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ρε παιδια τι αμαξια εχουν knock sensor και ειπατε οτι χτυπησε μερικες φορες... πως χτυπαει δηλαδη? εχει λαμπακι ? :S να το ξερω πως ειναι γιατι σιγουρα η Ε36 μου δεν θα χει αλλα η Ε90 πρεπει να το χει...

    asdasd

  6. #55
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν μπορείς να το δείς έτσι απλά, ίσως με διαγνωστικό αν και δεν νομίζω. Εγώ έχω παράλληλο εγκέφαλο και μπορώ να τα βλέπω απο εκεί μέσω αναλιού που καταγράφει το αβάνς

  7. #56
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα να την πατησω κι εγω ετσι προσφατα. Λεω στον πακιστανο γεμισε το και εβγαλε μανικα v-power racing. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως παντα κατεβαινω απ το αμαξι να δω οτι μηδενιζει η μανικα και οτι η τιμη συμφωνει με την ταμπελα . Οποτε ο πακης (που εντολες εκτελει ο δυσμοιρος) ξαναπηγε και εφερε τη σωστη μανικα. Αυτο εγινε σε shell στην ηρακλειου στο υψος του περισσου.

    Σε αλλη shell που βαζω στην τατοιου στο ηρακλειο δεν εχει 100αρα οποτε παντα βαζουν την απλη που την εχει και φτηνη. Διοτι αλλιως εχει την racing με 1,7 νομιζω που το θεωρω μαζοχισμο...


    Βασικα εχω την αισθηση πως σφιξαν τα λουρια τωρα που κοβουν αποδειξεις και εχουν μειωθει αφανταστα τα καθαρα τους κερδη οποτε ψαχνουν αλλες "λυσεις" .

    Με δεδομενο λοιπον οτι οι περισσοτερες 100αρες εχουν διαφορα μονο στην τιμη και το ονομα οι βενζιναδες εχουν καθε λογο να τις προωθουν.

    Εγω παντως μονο 2 φορες απο τις 10 καταλαβα διαφορα με την 100αρα κι αυτες τις εκανα για δοκιμη. Τωρα ουτε για δοκιμη δε βαζω 100αρα..
    Αυτος ο μουλ@@@ ο Πακιστανος προχθες μου λεει,"κυριε ντεν εχουμε απλη,περιμενουμε παραλαβη" μιλαμε για 7 το απογευμα ,του λεω βαλε κατουρο μεσα και δεν καταλαβε...τελικα εφυγα για Γαλατσι σε σελ παλι και βαλανε απλη.

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  8. #57
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο katsaraios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτος ο μουλ@@@ ο Πακιστανος προχθες μου λεει,"κυριε ντεν εχουμε απλη,περιμενουμε παραλαβη" μιλαμε για 7 το απογευμα ,του λεω βαλε κατουρο μεσα και δεν καταλαβε...τελικα εφυγα για Γαλατσι σε σελ παλι και βαλανε απλη.
    μου εχει τυχει μια φορα να τους εχουν αδειασει οι αντλιες. Αλλα δεν εχουν 100αρα εκει. Εχουν μονο v-power εκει, με αστρονομικη τιμη καπου 1,75 που δε βαζει κανει. Τι να σου πω, εγω εκει βαζω μονιμως πλεον και δεν εχω προβλημα

  9. #58
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    λαγονησι!!!
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.729
    Thanked
    1428
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εμενα η shell με εχει απαφτοσει στα μυνηματα για να παω λεει να βαλω v power συγκεκριμενες μερες με εχει απαφτοσει!
    RULZZZZ..... BEWARE OF THE GERMANS POWER....!!!!

  10. #59
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή "Κλοπή στη βενζίνη"

    "Σε συγκεκριμένο πρατήριο καυσίμων στην περιοχή της Μεταμόρφωσης το οποίο φαίνεται να έχει και αρκετά καλές τιμές στα καύσιμα έχω την βεβαιότητα πλέον ότι γίνεται συστηματικά κλοπή στην ποσότητα των καυσίμων. Το αυτοκίνητο μου έχει με βάση τα στοιχεία...


    του κατασκευαστή 40 λίτρα ντεπόζιτο και πάντα όταν γεμίζω με αναμμένο λαμπάκι από αυτό το πρατήριο μου βάζουν από 38 (μόλις έχει ανάψει το λαμπάκι) μεχρι και 42 (τελείως άδειο) λίτρα. Δεν είχα δώσει σημασία μέχρι πριν δυο βδομάδες που γέμισα σε άλλο πρατήριο, με τελείως άδειο ντεπόζιτο (τουλάχ! ιστον 40 χμ με λαμπάκι) και έβαλα 38 λίτρα προκαλώντας έκπληξη μάλιστα τον υπάλληλο του βενζινάδικου που είχε το ίδιο αμάξι το οποίο όπως ο ίδιος μου είπε γεμίζει με 40! Για να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου πήγα πάλι χτες και γέμισα στο ίδιο πρατήριο στην Μεταμόρφωση αμέσως μόλις άναψε το λαμπάκι και έβαλα 38 λίτρα, πράγμα θεωρητικά αδύνατο αφού όταν ανάβει το λαμπάκι έχει περίπου 5 λίτρα συν 38 ίσον 43 λίτρα που απλά δεν χωράνε."



    Εχει κ συνεχεια το πραγμα.......


    Πηγη:τρωκτικο
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  11. #60
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    ΚΙΛΚΙΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    900
    Thanked
    1109
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    το ιδιο πραγμα συμβαινει και στο ντιζελ.....
    οσες φορες εχω παει σε shell παντα με προτεινουν το DIESEL EXTRA αντι για το απλο DIESEL........και φυσικα παντα με το ''ακραδαντο'' επειχηρημα......
    ''ΚΑΛΑ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ......BMW ΕΧΕΙΣ......ΚΑΙ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΑΠΛΟ DIESEL?????....
    ΑΦΟΥ ΞΕΡΕΙΣ......ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΑΙΣΘΗΤΑ!!!!!! ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΚΑΥΣΙΜΟ Α΄ΕΘΝΙΚΗ!!!!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP