Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: "Enjoy the moment"

  1. #1
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή "Enjoy the moment"

    Το παρακατω κειμενο ειναι αφιερωμενο σε ολους τους συμφορουμιτες.
    Το διαβασα και απλα το μοιραζομαι μαζι σας:

    " Ένας φίλος μου είπε ότι "αναλώνομαι περισσότερο στο να προσπαθώ να καταλάβω τη ζωή παρά στο να τη ζω".
    Αναρωτιέμαι λοιπόν πόσοι από εμάς έχουμε μπει σε αυτό το “τρυπάκι” .

    Ζούμε σε μία φανταστική χώρα που κουβαλάει ιστορία αιώνων και που συμβαίνουν όλα αυτά που συμβαίνουν (ΔΝΤ,μειώσεις σε μισθούς και συντάξεις,κρίση και όλα τα σχετικά).Ο καθένας προσπαθεί να επιβιώσει...
    με όποιον τρόπο μπορεί. Πόσοι από εμάς έχουμε χάσει το νόημα της ζωής;Πόσοι από εμάς ανησυχούμε υπερβολικά,αναλύουμε υπερβολικά,σκεφτόμαστε το...“μετά” υπερβολικά και τελικά ξεχνάμε να ζήσουμε το “τώρα”;

    Μπορεί η χώρα και οι κάτοικοί της να ταλαιπωρούνται από άσχημες καταστάσεις αλλά δεν μπορεί να μην μας έχει μείνει χρόνος να απολαύσουμε όλα τα μικρά και μεγάλα πράγματα που μας δίνονται. Απασχολούμε το μυαλό μας με το τι μπορεί να συμβεί αύριο και καταλήγουμε όταν φτάσουμε εκεί να πούμε ότι δεν ζήσαμε το χθες. Δεν ξέρω αν είναι σωστό η λάθος (πιστεύω ότι είναι υποκειμενικά αυτά τα δύο) και -προς αποφυγή παρεξηγήσεως- δεν είπα να μην σκεφτόμαστε τις συνέπειες των πράξεων μας.
    Απλά να απολαμβάνουμε τις στιγμές.

    Enjoy the moment που λένε και στο χωριό μου!!!

    Σίγουρα είμαστε αρκετοί που τελικά χάνουμε τις στιγμές και κατΆ επέκταση δεν ζούμε το σήμερα παρά μόνο προσπαθούμε να το καταλάβουμε,να το αναλύσουμε και να το εξηγήσουμε. Ανησυχία,φόβο,άγχος; Όλα αυτά μαζί; Ο καθένας έχει το λόγο του που τον κάνει να σκέφτεται έτσι...Ας το αλλάξουμε,έστω για να ρίξουμε και μια ματιά στη άλλη πλευρά...

    ΣΆ ευχαριστώ,καλέ μου φίλε, που μου έδωσες το έναυσμα να προβληματιστώ σχετικά με τα παραπάνω. Μπορεί ο δικός μου λόγος να είναι ο φόβος, αλλά δεν θα τον αφήσω να μου στερήσει την απόλαυση της στιγμής! Θα ζήσω τη ζωή έστω και αν δεν την καταλαβαίνω...Άλλωστε όλα για κάποιο λόγο γίνονται...Τίποτα δεν είναι τυχαίο και τίποτα δεν είναι απόλυτο..Σωστά;"

    Πηγη:"https://www.enimerwsi.com"

  2. The Following 6 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    Gregory_///M (14-06-10), Konstantinos E60 (14-06-10), NickE60 (14-06-10), Nino (14-06-10), S8N (14-06-10), z3 2.2 (14-06-10)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χμμμ ωραίο θέμα για προβληματισμό!

    ...εγώ όμως σαν "αντιδραστικό" στοιχείο θα πάω κατευθείαν στην άλλη άκρη... και θα πω... μήπως φτάσαμε στη σημερινή κατάσταση επειδή όλοι, ή έστω η πλειοψηφία σ' αυτή την όμορφη μεσογειακή χώρα με τον ωραίο καιρό, την τεράστια ιστορία και το περίσσευμα δημοκρατίας που απολαμβάνουμε ...μήπως λέω, φτάσαμε σ' αυτό το σημείο επειδή τα τελευταία 30 χρόνια απολαμβάναμε την κάθε μας στιγμή, αλλά και την επόμενη και τη μεθεπόμενη, χωρίς ποτέ να σκεφτούμε πως θα μας στοιχίσει πολύ ακριβά και θα αναγκαστούμε να χάσουμε το "τώρα" μας, αλλά και το "τώρα" και το "αύριο" των παιδιών μας???

    Δυστυχώς έχουν δίκιο οι ξένοι που λένε πως είμαστε η χώρα της υπερβολής... φαίνεται πως το "παν μέτρον άριστον" δεν ισχύει στη χώρα που το δίδαξε στους υπόλοιπους λαούς ...τι ειρωνεία!

    Απαισιόδοξος ε? Θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε, γιατί μόνο με εξαναγκασμό πάμε μπροστά εμείς... "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" ...και μάλλον ξεκινήσαμε..

  4. The Following 13 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    aristent (14-06-10), autodream-nikos (16-06-10), gant (14-06-10), Konstantinos E60 (14-06-10), M_Dolce (14-06-10), Nick bmwlover (14-06-10), oldcarskickass (14-06-10), PANOS-E60 (14-06-10), Ptboul (14-06-10), S8N (14-06-10), sierra (14-06-10), Vasilis (14-06-10), z3 2.2 (14-06-10)

  5. #3
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Γερακας
    Μηνύματα
    5.944
    Thanked
    12383
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ πίστευαν κάποιοι που απέδειξαν στην παγκόσμια κοινότητα ότι κάτι παραπάνω από εμάς τους νεοέλληνες είχαν καταλάβει σε τούτη τη ζωή ...΄

    Ο προβληματισμός που βάζει ο Αρης έχει καλή βάση, μόνο που είναι η μιά όψη του νομίσματος. Την άλλη τη έβαλε ο Νίκος. Νομίζω ότι η ζωή μας θα ήταν εντελώς διαφορετική σήμερα, εάν κάποιοι ιθύνοντες νόες δεν μας είχαν ρίξει τόσο βαθειά στο βούρκο των δανεικών, των δημόσιων δανεικών αλλά και των ιδιωτικών δανεικών. Και επειδή σαν λαός της υπερβολής που είμαστε, το κάθε τι το βιώνουμε στον υπερθετικό, από την ακραία ευφορία περάσαμε στην ακραία αίσθηση της ταπείνωσης, ατομικής και εθνικής.

    Δεν θα καταστραφεί η χώρα γιά τον απλούστατο λόγο ότι έχουμε συνδαιτημόνες στο τρεπέζι της ευρωζώνης με εξίσου υπερδανεισμένο κράτος και εξίσου, αν όχι περισσότερο, υπερδανεισμένα νοικοκυριά. Θα περάσουμε μιά, μάλλον παρατεταμένη, περίοδο προσαρμογής της δημόσιας και ιδιωτικής ζωής μας σε νέα δεδομένα με αισθητά λιγότερα δανεικά. Οσο πιό εξαρτημένος από δανεικά είναι κάποιος, τόσο πιό σκληρά θα αισθανθεί αυτή τη μεταβατική περίοδο. Οφείλουμε στα παιδιά μας αλλά και στην πατρίδα μας να σταθούμε όρθιοι και να μην απελπιστούμε. Οφείλουμε να καταλάβουμε ποιά ήταν τα λάθη μας και να υποσχεθούμε στους εαυτούς μας προπαντός ότι δεν θα τα ξανακάνουμε. Ας ρίξουμε το ανάθεμα στους πολιτικούς μας που μας έφεραν σε αυτό το χάλι, αλλά ταυτόχρονα ας αναγνωρίσουμε ότι μας άρεσε το χάϊδεμα των αυτιών μας. Ας μην χαλάσουμε τη μεσογειακή ιδιοσυγκρασία μας αλλά και λίγη πρόνοια γιά το αύριο και το μεθαύριο δεν βλάπτει.

    Ας δούμε ότι είμαστε και τυχεροί σε κάτι. Ο εξαναγκασμός σε προσαρμογή αυτή τη φορά θα μας γίνει από ξένους τεχνοκράτες και όχι από συνταγματάρχες ...

  6. The Following 6 Users Say Thank You to PANOS-E60 For This Useful Post:

    aristent (14-06-10), Konstantinos E60 (14-06-10), NickE60 (14-06-10), S8N (14-06-10), Vasilis (14-06-10), z3 2.2 (14-06-10)

  7. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.701
    Thanked
    3257
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickE60 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε, γιατί μόνο με εξαναγκασμό πάμε μπροστά εμείς... "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός" ...και μάλλον ξεκινήσαμε..
    Ναι βρε Νικο αλλα οχι και ετσι....
    Δλδ ο εξαναγκασμος προς την συμορφωση και την αλλαγη προς ενα πιο οικονομικα αντιπροσωπευτικοτερο τροπο ζωης συνεπαγεται με 30 χρονια κλεψιας και κοροιδιας???
    Ναι να αλλαξω,ναι να συμορφωθω αλλα εσυ γιατι με κατακλεβεις 30 χρονια μες τα μουτρα μου και μετα μου ζητας και τα ρεστα επειδη δεν εχω αλλα να μου κλεψεις????????

    Μην μπαινουμε σε αυτη τη λογικη,νομιζω ειναι λαθος.
    "ΕΞΩ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΠ ΤΟΝ ΑΡΗ" (Τζιμακος)

  8. The Following 2 Users Say Thank You to z3 2.2 For This Useful Post:

    Nick bmwlover (14-06-10), NickE60 (14-06-10)

  9. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ....γι' αυτό λέω "μάλλον"

    θα δείξει από το πόσοι και το βασικότερο ποιοι θα μπουν μέσα και κατά πόσο θα δημευθούν οι απίστευτες/μυθικές περιουσίες που έφτιαξαν και οι τρελές καταθέσεις τους, άλλος μέσα σε 5 χρόνια κι άλλος σε 25 χρόνια, με μισθό δημοσίου υπαλλήλου, υπουργού ή βουλευτή..

    αλλιώς.... από το τούνελ θα βγουν τα εγγόνια μας, ίσως σε μια άλλη χώρα ...που κάποτε την έλεγαν Ελλάδα...

  10. The Following User Says Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    z3 2.2 (14-06-10)

  11. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ ο εξαναγκασμος προς την συμορφωση και την αλλαγη προς ενα πιο οικονομικα αντιπροσωπευτικοτερο τροπο ζωης συνεπαγεται με 30 χρονια κλεψιας και κοροιδιας???
    Aυτό σωστότατο και μας κάνει να αγανακτούμε, αφορά δε μεγάλη μερίδα πολιτών.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο z3 2.2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι να αλλαξω,ναι να συμορφωθω αλλα εσυ γιατι με κατακλεβεις 30 χρονια μες τα μουτρα μου και μετα μου ζητας και τα ρεστα επειδη δεν εχω αλλα να μου κλεψεις????????
    Μην μπαινουμε σε αυτη τη λογικη,νομιζω ειναι λαθος.
    Γιατί Δημήτρη μου και εσύ (εγώ, αυτός, ο άλλος) βάλαμε, βάζουμε κ θα βάζουμε το λιθαράκι μας να δημιουργηθεί αυτό το πανάθλιο οικοδόμημα του βολέματος, της πάρτης μας, του ωχαδερφισμού και της αδιαφορίας.

    Είναι ένας φαύλος κύκλος που φοβάμαι δύσκολα θα κοπεί.

    Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάρτης
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  12. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    z3 2.2 (14-06-10)

  13. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτό σωστότατο και μας κάνει να αγανακτούμε, αφορά δε μεγάλη μερίδα πολιτών.




    Γιατί Δημήτρη μου και εσύ (εγώ, αυτός, ο άλλος) βάλαμε, βάζουμε κ θα βάζουμε το λιθαράκι μας να δημιουργηθεί αυτό το πανάθλιο οικοδόμημα του βολέματος, της πάρτης μας, του ωχαδερφισμού και της αδιαφορίας.

    Είναι ένας φαύλος κύκλος που φοβάμαι δύσκολα θα κοπεί.
    στην τελευταία δημοσκόπηση (την προηγούμενη εβδομάδα) νικητής ήταν η αποχή με 36%

    βγάλε άκρη...!






  14. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    3.699
    Thanked
    3301
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ...με τα παραπάνω βλέπω πως μια σοβαρή κυβέρνηση συνεργασίας υπεύθυνων πολιτικών αλλά και τεχνοκρατών υπό την επίβλεψη μιας νέας πραγματικά ανεξάρτητης δικαιοσύνης είναι τώρα αναγκαία περισσότερο παρά ποτέ. Κανένας δεν θα διαμαρτυρηθεί και δεν θα βγει στους δρόμους όπως γινόταν παλαιότερα, επειδή κάποιος πολιτικός/δημόσιος λειτουργός τιμωρήθηκε παραδειγματικά. Η μεγαλύτερη ευκαιρία να ξεφορτωθούμε επίορκους, προδότες, ψεύτες και κλέφτες είναι τώρα..

    Μετά μπορούμε να ονειρευόμαστε για κάτι καλύτερο...

  15. The Following 3 Users Say Thank You to NickE60 For This Useful Post:

    aristent (14-06-10), PANOS-E60 (14-06-10), Vasilis (14-06-10)

  16. #9
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η "υπογραφή" μου στο φόρουμ, "Ζήσε το σήμερα, για το αύριο δεν ξέρεις", είναι σχετική με το θέμα που ανέβασε ο φίλος aristent, αλλά ας γράψω την δική μου ερμηνεία.

    Δεν σημαίνει απάθεια για το αύριο, κανείς μας νομίζω δεν μπορεί να μείνει απαθής για έναν ανθρώπινο τρόπο ζωής.
    Το να έχεις μιά σίγουρη δουλειά η επιχείρηση, η επάγγελμα και οι εισφορές που πληρώνεις σε όποιον ασφαλιστικό φορέα, να σου παρέχουν ένα αξιοπρεπές σύστημα υγείας και σίγουρες συνταξιοδοτικές απολαβές αύριο.
    Να είσαι σίγουρος πως το μέλλον των παιδιών σου δεν διαγράφεται αβέβαιο και σκοτεινό.
    Το να ξεκινάς να πραγματοποιήσεις τις επιθυμίες σου, πάντα σε λογικά πλαίσια, ανάλογα με τις δυνάμεις σου και να έρχονται οι αλχημιστές να σου ανατρέπουν τα πάντα μέσα σε μια νύχτα, όντας αυτοί οι βασικοί υπαίτιοι.
    Το να μη ξέρεις τι σου ξημερώνει αύριο, από τις αποφάσεις απατεώνων, κλίκες καρτε'λ, διαπλεκομένων, νομίζω κανέναν μας δεν μπορεί να αφήνει αδιάφορο.

    Το δικό μου "Ζήσε για το σήμερα,για το αύριο δεν ξέρεις" , είναι για το άγχος που μας έχει δημιουργήσει ο σύγχρονος υπερκαταναλωτικός τρόπος ζωής.
    Πιστεύω πως οι περισσότεροι χάσαμε την ολιγάρκεια που είχαν οι γονείς και οι παπούδες μας.
    Άγχος πως θα ντυθώ με φιρμάτα ρούχα, πως θα πάρω μεγαλύτερο και καλύτερο αμάξι απ τον απέναντι, τον διπλανό, τον εχθρό τον φίλο.
    Πως μπορώ να αποκτήσω εξοχικό, δίπλα στην θάλασσα αλλά να μη είναι και κάτω από 100τ.μ.
    Πως θα μπορέσω να πάω διακοπές στο πιό in μέρος και πως θα πουλήσω μούρη πρώτη θέση ξαπλώστρα.
    Ναι στα όνειρα μας, αλοίμονο αν κάποιος δεν έχει τα όποια όνειρα του, τότε είναι νεκρός.
    Όνειρα όμως που είναι εφικτά, πραγματοποιήσιμα, έστω και με κάποιες θυσίες, μεσοπρόθεσμα η μακροπρόθεσμα.
    Επειδή είμαι και αρκετά μεγαλύτερος από πολλούς εδώ μέσα, αρκεί να αναφέρω, πως στην παιδική και εφηβική μου ηλικία, η λέξη διακοπές ήταν άγνωστη.
    Στην νιότη μου αυτοκινηστικά όνειρα μου ηταν η 2002, η alfa veloce και το πρώτο σιρόκο. Το πάπλωμα όμως μου με σκέπαζε έφτανε μέχρι το Datsun 120A F2.
    Πρωταρχικό μου μέλημα και το πιό σπουδαίο είναι η υγεία, επειδή έχασα πριν πολλά χρόνια την μητέρα μου αρκετά νέα, αλλά και επειδή ο ίδιος βγήκα νικητής, τουλάχιστον εδώ και 5 χρόνια προς το παρόν.
    Ειλικρινά δεν με ενοχλεί, αν δεν μπορώ να φάω σε σίκ εστιατόρια, να τα σπάσω στα μπουζούκια, με ευχαριστεί ένα τσιπουράκι με γάβρο σε κάποιο ουζερί, και αν δεν υπάρχει δυνατότητα και σε αυτό, μιά βόλτα πάνω-κάτω στην παραλία με σποράκια.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  17. The Following 5 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    aristent (14-06-10), joseph (14-06-10), Konstantinos E60 (14-06-10), PANOS-E60 (14-06-10), Vasilis (14-06-10)

  18. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Θεσ/νίκη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    3.294
    Thanked
    7813
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παλαιότερα σε ένα άλλο φορουμ ειχα σαν υπογραφή το "Carpe Diem" ....!!!!
    Τώρα ούτε που τολμώ να το σκεφτώ...!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP