Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Z3: Μετατροπή σε Μ3 US-spec (S52)

  1. #1
    Εγγραφή
    10-06-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή Z3: Μετατροπή σε Μ3 US-spec (S52)

    Καλησπέρα σε όλους,

    λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων θα είμαι για 1 χρόνο στις ΗΠΑ. Σκέφτομαι λοιπόν να εκμεταλλευτώ την εδώ παραμονή μου με την αγορά μιας πλήρους μηχανικής μετατροπής ώστε να κάνω το ταπεινό 1.8 μου αμερικάνικο Μ3. Έχω υπ'όψιν μου ότι θα χρειαστώ τα παρακάτω:

    (Μοτέρ, σασμαν, πλεξούδα, εγκέφαλο, διαφορικό 3.15, μπροστινά φρένα)

    Θέλω -λόγω τιμής κυρίως- να αγοράσω όλα τα πράγματα από εδώ, ώστε γυρίζοντας να τα φορέσω απλά στο δικό μου. Θα ήθελα όποιος γνωρίζει σχετικά να μου γνωρίσει τι άλλο θα χρειαστώ (π.χ βάσεις μοτέρ, άξονες, ψυγεία, κτλ)

    Επίσης αν κάποιος έχει κάποιο site με ανταλλακτικά κ είδη βελτίωσης να προτείνει εδώ στις HΠΑ, θα είμαι υπόχρεος.

    Δεν με ενδιαφέρει καθόλου το look, αυτό που με νοιάζει είναι να πηγαίνει κ να στρίβει.

    Ευχαριστώ Πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα μεταφορικά τα σκέφτηκες;

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Μια ερώτηση μετά Ελλάδα πως θα τα φέρεις;Tο τελωνείο παραμονεύει...Χωρίς να θέλω να σε ξενερώσω ποιο φτηνά θα σου ρθει να πάρεις ενα ολόκληρο Μ από Ευρώπη όταν μπαίνει μετά Ελλάδα (οχι για κυκλοφορία) δε περνάει τελωνείο και θα έχεις τα πάντα δε θα παντρεύεις πράγματα απο διαφορετικά αυτοκίνητα.Θα μείνουν και πράγματα για πούλημα μετα...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.745
    Thanked
    5704
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Καταρχην καλως ορισες ....καλη διαμονη κ καλα ποσταρισματα...

    Φανταζομαι οτι τωρα που γραφω θα χεις ηδη δωσει την απαντηση σου στον φιλο τον oldcarskickass....(θα χεις σιγουρα την λυση για να σκεφτεσαι κατι τετοιο)

    αν οντως χρειαστει να κανεις αυτο το βημα...εισαι στο σωστο φορουμ μιας κ εχουμε πολλους Ζετακηδες κ εχουν πολλες γνωσεις πανω στο θεμα....


    καλη συνεχεια!
    ...αυτο το χερακι εχει μονο σημασια!

  5. #5
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    θρακομακεδονες
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.970
    Thanked
    1891
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    απο μια ματια, που εχω ριξει στην αμερικανικη αγορα...ειναι φθηνοτερη απο την ευρωπαικη ,τουλαχιστον για ανταλλακτικα ζ3μ ! τωρα αν ...εχεις τον τροπο....να το φερεις ,χωρις μεγαλο κοστος...προχωρα το! η ζ3...με ψυχη απο ζ3μ....ειναι και μενα το ονειρο μου,.,οποτε σου ευχομαι ολοψυχα καλη τυχη....! οπου μπορουμε να βοηθησουμε....εδω θα ημαστε...

  6. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Salonica City
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.004
    Thanked
    335
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν δεν έχεις καλό κονε στο τελωνείο καλύτερα να σκεφτείς την λύση της Ευρώπης. Αν πάλι έχεις βάλτα σε ένα container μαζί με τα πραγματά σου όταν γυρίσεις και θα είσαι οκ.
    Μήπως από Αμερική θα έχεις θέμα με χαρτιά και δήλωμα μοτέρ στη συνέχεια όμως;

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Χανια
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    437
    Thanked
    218
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    μεγαααααλες διαφορες στην τιμη φιλε μου, φιλος μου με μ3 τρακαρε και του ζητησε η αντιπροσωπια 12.οοο ανταλλακτικα και τα φερε απο us με 4.5οο. Καντο μ3 και δηλωσε την μετατροπη και μετα φερτο. Τσεκαρε τα τελωνεια ομως πριν απο ολα

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εγω θα 'λεγα οχι...
    Δεν ειναι και οτι καλυτερο να μπλεξεις με US spec.
    Εδω μπορεις να βρεις με καλο ψαξιμο καλα πραγματα και δυνατοτερα σε Μ3 παντα.

    Το Μ3 US spec ειναι "πνιγμενα" τελειως και βγαζουν 240 ιππους, ενω τα ευρωπαϊκα Ε36 Μ3 ειναι τα μεν 3.0 286 ιππους ενω τα 3.2 321 ιππους !!!!!
    Συγκριση καμμια με τα US spec !
    Και υπαρχει και πληθωρα ανταλλακτικων απο μηχανικα λογω Γερμανιας και οχι μονο....

    Φιλικα παντα

  9. The Following User Says Thank You to NikoZ3 For This Useful Post:

    kplc16 (13-06-10)

  10. #9
    Εγγραφή
    25-12-09
    Περιοχή
    Elefsina
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.652
    Thanked
    1629
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλό το US spec σε απίστευτες τιμές αλλά τα μεταφορικά και το τελωνείο θα μείνεις πανί με πανί.


    Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρος, ίσως να χρειάζεται επανπρογραμματισμός εγκεφάλου για να ταιρίαξει με τις εδώ βενζίνες. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος

  11. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    97
    Μηνύματα
    1.575
    Thanked
    2228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το US από το EU είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλα μοτέρ.

    Το US καταρχάς είναι μονοπετάλουδο, έχει βάνος 2 θέσεων και ΟΧΙ συνεχώς μεταβαλλόμενο όπως τα ευρωπαϊκά.

    Κοινώς αναφέρεται σαν ένα εργοστασιακά υπερκυβισμένο 2.5 ή 2.8 (ανάλογα αν μιλάμε για το S50B30 US, ή το S52B32)

    *ευρωπαϊκό S52 δεν υπάρχει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP