Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: Z3: Μετατροπή σε Μ3 US-spec (S52)

  1. #11
    Εγγραφή
    10-06-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το US από το EU είναι ΤΕΛΕΙΩΣ άλλα μοτέρ.

    Το US καταρχάς είναι μονοπετάλουδο, έχει βάνος 2 θέσεων και ΟΧΙ συνεχώς μεταβαλλόμενο όπως τα ευρωπαϊκά.

    Κοινώς αναφέρεται σαν ένα εργοστασιακά υπερκυβισμένο 2.5 ή 2.8 (ανάλογα αν μιλάμε για το S50B30 US, ή το S52B32)

    *ευρωπαϊκό S52 δεν υπάρχει.
    Καλησπέρα και πάλι,

    Ακριβώς αυτό, το αμερικάνικο Ε36 Μ3 φοράει μοτέρ τα οποία δομικά είναι υπερκυβισμένα Μ52. Συνεπώς δηλώνονται άνετα δίλιτρα....

    Σε ότι αφορά το μεταφορικό κόστος και το κόστος εκτελωνισμού, λόγω δουλειάς, δεν με προβληματίζουν.


    Αυτό που θέλω να ξέρω είναι τι παραπάνω από τα δεδομένα κομάτια μιας μηχανικής μετατροπής θα χρειαστώ. Δηλαδή, άξονες, ψαλίδια, φρένα, ενισχύσεις, βάσεις μοτέρ, βεντιλατέρ, κλπ.

    Ο λόγος που θέλω εκ των προτέρων να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα ανταλακτικά είναι πέραν προφανούς χαμηλότερου κόστους ότι στο παρελθόν έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με μετατροπές και με μηχανικούς που κάθε άλλο παρά αξιόπιστοι αποδείχθηκαν. Αυτή τη φορά, μιας και δεν είμαι πια 20 χρονών με τα μυαλά στα κάγκελα, θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένος, ώστε να μην ξεφύγουν πάλι τα πράγματα, τουλάχιστον όχι πολύ.

    Ευχαριστώ και πάλι

  2. #12
    Εγγραφή
    10-06-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλό το US spec σε απίστευτες τιμές αλλά τα μεταφορικά και το τελωνείο θα μείνεις πανί με πανί.


    Επίσης, χωρίς να είμαι σίγουρος, ίσως να χρειάζεται επανπρογραμματισμός εγκεφάλου για να ταιρίαξει με τις εδώ βενζίνες. Αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος
    Οι βενζίνες στις ΗΠΑ είναι από 87-93 οκτάνια. Δεν νομίζω ότι θα χρειαστεί επαναπρογραμματισμός, τουλάχιστον όχι για θέματα ποιότητας καυσίμου.

  3. #13
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Από χειρότερη σε καλύτερη δε νομίζω ότι τίθεται θέμα το αντίθετο είναι το πρόβλημα...

  4. #14
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ακριβώς αυτό, το αμερικάνικο Ε36 Μ3 φοράει μοτέρ τα οποία δομικά είναι υπερκυβισμένα Μ52. Συνεπώς δηλώνονται άνετα δίλιτρα....
    Με το σκεπτικο αυτο παιρνεις και το ευρωπαϊκο 3λιτρο μοτερ με τους διακοσους τριαντακατι ιππους το οποιο ειναι ολοϊδιο με τα 2.2 & 2.8 και το δηλωνεις φυσικα διλιτρο, δλδ 2.2 !

    Αυτό που θέλω να ξέρω είναι τι παραπάνω από τα δεδομένα κομάτια μιας μηχανικής μετατροπής θα χρειαστώ. Δηλαδή, άξονες, ψαλίδια, φρένα, ενισχύσεις, βάσεις μοτέρ, βεντιλατέρ, κλπ.
    Ολα οτι αναφερεις εκτος βεντιλατερ και ψυγειο και σιγουρα εκτος του αξονα θες και το διαφορικο του μαζι.

    Δηλαδη ολα τα μηχανικα ενος Ζ3Μ US spec....Οπου δυστυχως θα πρεπει να ψαξεις για περισσοτερες πληροφοριες στην αμερικανικη αγορα και οχι στην ευρωπαϊκη....

    Ο λόγος που θέλω εκ των προτέρων να συγκεντρώσω όλα τα απαραίτητα ανταλακτικά είναι πέραν προφανούς χαμηλότερου κόστους ότι στο παρελθόν έχω ταλαιπωρηθεί πολύ με μετατροπές και με μηχανικούς που κάθε άλλο παρά αξιόπιστοι αποδείχθηκαν. Αυτή τη φορά, μιας και δεν είμαι πια 20 χρονών με τα μυαλά στα κάγκελα, θέλω να είμαι όσο το δυνατόν πιο προετοιμασμένος, ώστε να μην ξεφύγουν πάλι τα πράγματα, τουλάχιστον όχι πολύ.
    Μα αν ειναι ετσι, τοτε δεν θα πρεπει να ασχοληθεις καθολου με ενα τετοιο προτζεκτ (US spec)...Γιατι ετσι και το φερεις στην Ελλαδα τοτε θα υποφερεις απο ανεπαρκεια ανταλλακτικων και...γνωσεων !!!

    Πολυ φιλικα

  5. #15
    Εγγραφή
    10-06-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NikoZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το σκεπτικο αυτο παιρνεις και το ευρωπαϊκο 3λιτρο μοτερ με τους διακοσους τριαντακατι ιππους το οποιο ειναι ολοϊδιο με τα 2.2 & 2.8 και το δηλωνεις φυσικα διλιτρο, δλδ 2.2 !



    Ολα οτι αναφερεις εκτος βεντιλατερ και ψυγειο και σιγουρα εκτος του αξονα θες και το διαφορικο του μαζι.

    Δηλαδη ολα τα μηχανικα ενος Ζ3Μ US spec....Οπου δυστυχως θα πρεπει να ψαξεις για περισσοτερες πληροφοριες στην αμερικανικη αγορα και οχι στην ευρωπαϊκη....



    Μα αν ειναι ετσι, τοτε δεν θα πρεπει να ασχοληθεις καθολου με ενα τετοιο προτζεκτ (US spec)...Γιατι ετσι και το φερεις στην Ελλαδα τοτε θα υποφερεις απο ανεπαρκεια ανταλλακτικων και...γνωσεων !!!

    Πολυ φιλικα
    Μη σε τρομάζει το US-spec. Με εξαίρεση τον κινητήρα, όλα -μα όλα- τα υπόλοιπα πράγματα τα βρίσκεις κ στην ελληνική αγορά. Απλά στις ΗΠΑ είναι μέχρι και 3 φορές φθηνότερα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 16-06-10 στις 10:30

  6. #16
    Εγγραφή
    12-06-10
    Μηνύματα
    131
    Thanked
    174
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μη σε τρομάζει το US-spec. Με εξαίρεση τον κινητήρα, όλα -μα όλα- τα υπόλοιπα πράγματα τα βρίσκεις κ στην ελληνική αγορά.
    Αν με τρομαζει λεει...Ξερεις τι πακετο θα ειναι να χρειαζεται να βρεις εδω "στο" Ελλαδα αναλωσιμα για US-spec κινητηρα πχ MAF sensor...?
    Το πιο απλο αναφερω....
    Τα ψαλιδια ο αξονας και οι βασεις δεν λενε τιποτα μπροστα σε τετοια θεματα.

    Απλά στις ΗΠΑ είναι μέχρι και 3 φορές φθηνότερα
    Απο εδω σιγουρα...
    Το ξερω απο πρωτο χερι, οταν εδω Ελλαδα μου ζητουσαν απο 400 εως 600 ευρω για προγραμμα με εξτρα ισχυ ουτε δεκα αλογα και προτιμησα να φερω απο Αμερικη τσιπακι ετοιμο απο την Turner MotorSport, εναν απο τους δυο μεγαλυτερους βελτιωτες στην Αμερικη,με κοστος 220 ευρω και μου εδωσε τουλαχιστον 20 αλογα...

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP