Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: E60 Business car audio

  1. #1
    Εγγραφή
    16-12-23
    Περιοχή
    Paros
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή E60 Business car audio

    Καλησπέρα σε όλους.

    3 μήνες μετά την αγορά της 525i, και αφού έκανα κάποια έξοδα , βελτιωτικά, αποφάσισα να «δω» και το θέμα του ήχου, που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

    Αφού είδα δεκάδες βίντεο στο YouTube, πριν αποφασίσω σε τι σύστημα θα αφήσω τα λεφτάκια μου, εκανα έρευνα του τι υπάρχει, εντός του αυτοκινήτου μου. Τι βρήκα; ΤΙΠΟΤΑ…!
    Ανακάλυψα, πως το κουτί στην μέση του εμπρός ταμπλό, είναι άδειο. Η πίσω δεξιά θέση που θα έπρεπε να έχει κάποιο ενισχυτή, άδεια και αυτή ..! Στα subs δεν κοίταξα για να μην κλάψω.

    Αποτέλεσμα φτου κι από την αρχή.

    Κάποιος συνφορουμιστας να με καθοδηγήσει , παρακαλώ πολύ.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω την σειρά της μάρκας Match ή Bavsound. Δύο ηχεία εμπρός πορτών με tweeter στα κολωνάκια, ένα midrange (δεν ξέρω αν θέλει και tweeter μαζί), δυο ηχεία στην πίσω εταζέρα, στις πίσω πόρτες, δεν έχει ηχεία, και τέλος δύο suds κάτω από τα καθίσματα.

    Μίλησα με τον Gelisound, κάπου στο Περιστέρι, (εγώ μένω Πάρο) και μου δίνει ραντεβού για μέσα ιουλίου(!!!)

    Κάθε βοήθεια, δεκτή…!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-12-23
    Περιοχή
    Paros
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω.
    Κόστος για ηχοσύστημα, περί τις 1.500€ + ένα μικρό κόστος για κωδικοποίηση….
    Κόστος αντικατάστασης οθόνης iDrive (6.5”) με άλλη για Apple play, αλλά 1.300€

  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο xjpsx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    3 μήνες μετά την αγορά της 525i, και αφού έκανα κάποια έξοδα , βελτιωτικά, αποφάσισα να «δω» και το θέμα του ήχου, που με ενδιαφέρει ιδιαίτερα.

    Αφού είδα δεκάδες βίντεο στο YouTube, πριν αποφασίσω σε τι σύστημα θα αφήσω τα λεφτάκια μου, εκανα έρευνα του τι υπάρχει, εντός του αυτοκινήτου μου. Τι βρήκα; ΤΙΠΟΤΑ…!
    Ανακάλυψα, πως το κουτί στην μέση του εμπρός ταμπλό, είναι άδειο. Η πίσω δεξιά θέση που θα έπρεπε να έχει κάποιο ενισχυτή, άδεια και αυτή ..! Στα subs δεν κοίταξα για να μην κλάψω.

    Αποτέλεσμα φτου κι από την αρχή.

    Κάποιος συνφορουμιστας να με καθοδηγήσει , παρακαλώ πολύ.

    Ενδιαφέρομαι να βάλω την σειρά της μάρκας Match ή Bavsound. Δύο ηχεία εμπρός πορτών με tweeter στα κολωνάκια, ένα midrange (δεν ξέρω αν θέλει και tweeter μαζί), δυο ηχεία στην πίσω εταζέρα, στις πίσω πόρτες, δεν έχει ηχεία, και τέλος δύο suds κάτω από τα καθίσματα.

    Μίλησα με τον Gelisound, κάπου στο Περιστέρι, (εγώ μένω Πάρο) και μου δίνει ραντεβού για μέσα ιουλίου(!!!)

    Κάθε βοήθεια, δεκτή…!
    Συγνώμη γιατί κάτι δεν καταλαβαίνω ,λες τίποτα ,είχε το αμάξι σου κάποιο πακέτο ήχου και δεν το βρήκες ενώ θα έπρεπε να υπάρχει ?
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  4. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    BILL007 (11-04-24)

  5. #4
    Εγγραφή
    16-12-23
    Περιοχή
    Paros
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω αν έπρεπε να υπάρχει.
    Το θέμα μου όμως, είναι, πως τοποθετώ ενισχυτή, από την αρχή. Αυτός που θα το τοποθετήσει, δεν πρέπει να έχει και γνώσεις του coding του αυτοκινήτου…;
    Πως θα συνδέσει ενισχυτή με το υφιστάμενο ράδιο cd..? Αυτές είναι μέρος από τις απορίες μου…

  6. #5
    Εγγραφή
    22-02-24
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    12
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    τι θέλεις να κάνεις; καστομιά ή να βάλεις τα εργοστασιακά;
    Δεν είναι ξεκάθαρο.
    Τα εργοστασιακά μεταχειρισμένα μπορείς να τα βρείς στο χιλιάρικο και θα χρειαστεί κωδικοποίηση μόνο αν αναβαθμίσεις το λειτουργικό που δεν ξέρω αν γίνεται στο βασικό σετάπ.
    Δεν ξέρω τον εγκαταστάτη που αναφέρεις, αλλά πάρε και ένα τηλέφωνο τον Καλογερόπουλο στο Ψυχικό.

  7. The Following User Says Thank You to Victor For This Useful Post:

    BILL007 (11-04-24)

  8. #6
    Εγγραφή
    27-04-16
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    159
    Thanked
    194
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στην Αθήνα υπάρχουν αρκετά μαγαζιά που μπορούν να αναλάβουν aftermarket λύση, οπότε αν σου είπε ο Geli τόσο μακρυά, ρώτα και αλλού, μερικοί που ξέρω και έχω εμπειρία προσωπικά Καλογερόπουλος, PanCar, Δραγκιωτης, Sound Evolution, Autosynthesis κλπ.

    Αν δεν βρήκες τίποτα στο όχημα, σημαίνει ότι δεν είχε κανένα πακέτο ήχου, άρα σωστά δεν βρήκες τίποτα, απλά μια πηγή και τέσσερα ηχεία. Αν θες κάτι σοβαρό, όπως λες θα πας σε surround (μπροστά, πλάι, πίσω), split παντού (όχι κοινού κώνου), οπωσδήποτε κεντρικό μπροστά, αν θες βάθος στον ήχο θες καλό sub (ή subs, απλά χάνεις χώρο), και ενισχυτή που να σηκώνει την ισχύ που ζητάς.

    Αν από την άλλη θες εργοστασιακό, τότε είναι πιο απλά και πιο δύσκολα τα πράγματα: βρίσκεις μεταχειρισμένο όλο το πακέτο, το σύστημα είναι plug-n-play, ΑΡΚΕΙ να στο κωδικοποιήσει ο εγκαταστάτης (άρα πρέπει να κατέχει από BMW)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Ace : 10-04-24 στις 08:30

  9. The Following User Says Thank You to The Ace For This Useful Post:

    BILL007 (11-04-24)

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Από τους πιο δυνατούς στο χώρο για αυτοκίνητα - σκάφη ,με τεχνογνωσία !!
    Φθηνούς δε τους λες αλλά είναι κορυφαίοι στη δουλειά τους .
    Πήγαινε για προσφορά και ζήτησε τον Κώστα τον Καπώνη από το Bmwfans

    https://www.3-s.gr/

    Αν θες μαμά λύσεις - πήγαινε στην BMW/Sittas-Flaskis στην Καλλιθέα Ελ.Βενιζέλου 322 ζήτησε τον Χρήστο τον Φλασκή εκ μέρους μου .
    Είναι κάθετη μονάδα έχει καλύτερες τιμές λόγω φόρουμ και για μηχανικά ,φανοποιεία
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  11. The Following 2 Users Say Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    BILL007 (11-04-24), skaros (11-04-24)

  12. #8
    Εγγραφή
    16-12-23
    Περιοχή
    Paros
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους τόσο για τις πληροφορίες, όσο και για την προθυμία σας να με βοηθήσετε.

    Θα ξεκινήσω και από τα παιδιά του the Ace, αλλά θα δώσω και ιδιαίτερη βάση στις αξιοπρόσεκτες πληροφορίες του deep blue.

    Θα σας κρατήσω, ακαδημαϊκά, ενήμερους.

    Ευχαριστώ και πάλι.

  13. The Following User Says Thank You to xjpsx For This Useful Post:

    BILL007 (11-04-24)

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP